Олелько Володимирович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олелько Володимирович
Олелько Володимирович
[[Файл:|90px|Олелько Володимирович]]
Князь Київський
Попередник: Свидригайло Ольгердович
Наступник: Семен Олелькович
 
Народження: Не відомо
Смерть: 1454
Київ
Поховання: Києво-Печерська лавра
Країна: Велике князівство Литовське
Рід: Гедиміновичі
Батько: Володимир Ольгердович
Мати: Анна
Шлюб: Анастасія Василівна
Діти: Семен, Микола, Євдокія, Феодосія, Варвара

Олександр (Олелько) Володимирович (? — 1454 або початок 1455) — київський удільний князь (1441[1]/ 14431454), старший син Володимира Ольгердовича, онук Ольгерда[2], засновник роду Олельковичів.

Біографія[ред. | ред. код]

Князь слуцький і копильський — після 1398 року по 1440 рік — номінально[3].

У 1417 році одружився з Анастасією, дочкою великого князя московського Василія Дмитрієвича, та Софії, доньки великого князя литовського Вітовта.

У 1422 році був одним із підписантів Мельнського миру, який закінчив так звану Голубську війну, між Великим князівством Литовським та Королівством Польським з одного боку і Тевтонським орденом з іншого. У 1428 р. брав участь у поході Вітовта на Новгород. Користувався великим авторитетом серед знаті Великого князівства Литовського; можливо його кандидатуру висували для обрання литовським великим князем після смерті Вітовта.

Підтримував Свидригайла Ольгердовича (або Сигізмунда Кейстутовича; один з небагатьох князів — прихильників унії з Короною, які його підтримали[1]). 19 червня 1431 р. підписав мирний договір між Свидригайлом та Тевтонським Орденом. Однак у ніч з 31 серпня на 1 вересня 1432 був одним з учасників князівського перевороту в Ошмянах, внаслідок якого великим князем литовським було проголошено Сигізмунда[4]. У 1433 році Сигізмунд ув'язнив Олелька в Кернаві, а його дружину та дітей — в Утенах. Перебував у в'язниці до смерті Сигізмунда (1440).

Після звільнення знову був одним із претендентів на литовський трон. Однак литовська знать вибрала новим великим князем Казимира Ягелончика. Останній того ж 1440 р. дав Олельку Київське князівство, а згодом додав місто Остер[5]. Звістки про відмову князя визнати рішення Флорентійської унії і прогнання митрополита Ісидора не відповідають дійсності. Так, у лютому 1441 р. князь Олелько підтвердив усі права митрополита Ісидора яко київського митрополита, в тому числі на церковні маєтки та податки: «И придалъ есмь по старому все къ церкви божиеи, и господину и отцу своему Сидороу, митрополиту киевьскому всея Руси, что издавна прислушала митрополии»[6].

Прагнув зміцнити політичну автономію Київського князівства, що перебувало в залежності від Великого князівства Литовського. Вів майже безперервну боротьбу проти нападів татар на південноукраїнські землі. Сприяв розвиткові української православної церкви і культури. Підтвердив певні права Київського домініканського монастиря, зокрема, на володіння землею на Сирці (грамота писана латиною)[7].

Мав популярність серед литовської знаті, після смерті Вітовта був серед претендентів на престіл ВКЛ. Прихильник уній з Короною, РКЦ. Перед смертю прийняв чернецтво під іменем Алексія (Олексій).

Помер 1454 року,[8][1] або на початку 1455-го. Був похований в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.[3]

Від нього пішли князі Олельковичі-Слуцькі[1]. Його нащадки згодом будуть мати назву Олельки або Олельковичі. Мав середнього брата — Івана Більського — засновника роду князів Більських.

Сім'я[ред. | ред. код]

Був одружений 1417 року з Анастасією Василівною — дочкою князя московського Василя І Дмитровича та Софії Вітовтівни,[3] весілля було організоване великим князем Вітовтом. Діти:

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д Jakubowski J. Aleksander-Olelko (†1454)… — S. 65.
 2. Олелько — зменшене ім'я від Олександр.
 3. а б в Шабульдо Ф. М., Вортман Д. Я. Олелько Володимирович… — С. 579.
 4. Полехов С. В. Наследники Витовта. Династическая война в Великом княжестве Литовском в 30-е годы XV века / Отв. ред. Б. Н. Флоря. Институт российской истории РАН. — М. : Индрик, 2015. — С. 242—243.
 5. Пазднякоу В. Алелькавічы // Вялікае княства Літоўскае: Энцыклапедыя. У 3 т. / рэд. Г. П. Пашкоў і інш. Т. 1: Абаленскі — Кадэнцыя. — Мінск: Беларуская Энцыклапедыя імя П.Броўкі, 2005. — 684 с.: іл. — ISBN 985-11-0314-4.
 6. Древнерусские княжеские уставы XI—XV вв. / [підг. Я. Щапов]. — Москва, 1976. — С. 180.
 7. 1. Грамота князя Александра (Олелька) Владиміровича Кіевскому доминиканскому монастирю… / Отделъ ІІІ. Извѣстія грамотъ и документовъ // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей. — К. : типографія Е. Я. Федорова, 1874. — С. 3—4. (лат.)
 8. 4.10. Ольгердовичі. Володимировичі. Олельковичі-Слуцькі. Бельські // Ізборник.
 9. За Я. Теньговським, у Войтовича її немає.
 10. Tęgowski J. Piastowie i Giedyminowicze. Dzieje wzajemnych stosunków w średniowieczu // Średniowiecze polskie i powszechne. — Katowice : Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2011. — T. 3 (7). — S. 85. (пол.)

Бібліографія[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Монографії[ред. | ред. код]

 • Полехов С. В. Наследники Витовта. Династическая война в Великом княжестве Литовском в 30-е годы XV века / Отв. ред. Б. Н. Флоря. Институт российской истории РАН. Москва: Индрик, 2015.

Довідники[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник
Володимир Ольгердович
Coat of Arms of Slutsk, Belarus.svg Князь слуцький
1398-1443
Coat of Arms of Slutsk, Belarus.svg Наступник
Семен Олелькович
Попередник
Свидригайло Ольгердович
Alex K Kyiv Michael.svg Князь Київський
1443-1454
Alex K Kyiv Michael.svg Наступник
Семен Олелькович