П'єр Трюдо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
П'єр Еліот Трюдо
Pierre Elliott Trudeau
П'єр Еліот ТрюдоPierre Elliott Trudeau

Час на посаді:
20 квітня 1968 та 3 березня 1980 — 3 червня 1979 та 30 червня 1984
Попередник Лестер Пірсон
Наступник Джо Кларк англ. Joe Clark (1979) та Джон Тернер англ. John Napier Turner (1984)

Народився 18 жовтня 1919(1919-10-18)
Канада Монреаль, Квебек
Помер 28 вересня 2000(2000-09-28) (80 років)
Політична партія Ліберальна партія Канади
Дружина Маргарет Трюдо англ. Margaret Trudeau

П'є́р Еліот Трюдо́ (фр. Pierre Elliott Trudeau; *18 жовтня 1919, Монреаль — †28 вересня 2000, Монреаль) — прем'єр-міністр Канади з 20 квітня 1968 до 3 червня 1979 і з 3 березня 1980 до 30 червня 1984. Раніше — лідер Ліберальної партії Канади.

П'єр Трюдо вважається «батьком» сучасної Канади — зокрема її двомовності, безкоштовної системи медичного забезпечення та політики мультикультуралізму. Корінний квебекуа, він одначе активно боровся проти квебекського сепаратизму: його рішуча позиція з цього питання — це один із чинників, що сприяв поразці сувереністів під час референдуму 1980 року щодо суверенітету Квебеку.

Біографія[ред.ред. код]

Нащадок французьких і шотландських переселенців, Трюдо народився 18 жовтня 1919 а в Монреаль. Його батько був багатим квебекським адвокатом. Здобув освіту в монреальской університет, Гарвард, Лондонська школі економіки, Паризькому університет, де вивчав право, економіку і політологи. У Гарварді він обрав темою своєї дисертації проблему співвідношення комунызму і християнства. Він стає переконаним прихильником кейнсіанської економіки значною мірою завдяки впливу своїх викладачів — Йозефа Шумпетера і Джона Кеннета Гелбрейта в Гарвард і Гарольда Ласки в Лондоні. У Парижі на його інтелектуальне становлення також вплинули персоналізм Еммануеля Муньо і книга Миколи Бердяєва "Про рабство і свободу людини. Досвід персоналістичної філософії ".

В 1951 р. відвідав Радянський Союз, внаслідок чого йому деякий час був заборонений в'їзду в охоплені маккартистської Істерії Сполучені Штати. Більш того, в ФБР за особистою розпорядженням Едгара Гувера на нього було порушено досьє. Коли після смерті Трюдо в 2000 воно було розсекречено, виявилося, що воно являє собою 161-сторінкову справу, в якій трапляються газетні матеріали, які називають Трюдо "радикальним соціалістом «і» канадським Кастро " Крім того, через лівих симпатія молодого Трюдо, він тричі відмежовувався від можливості викладати в монреальскому університеті за розпорядженням прем'єр-міністра Квебека Моріса Дюплессі, відзначався крайнім антикомунізмом. Трюдо виступав з засудження авторитарних методів і клерикалізму Дюплессі на сторінках журнал «Сіте Лібре». Він зіграв важливу роль в підготовці процесу « Тихої революції», усунувши з Квебека Всевладдя католицької церкви і консервативні порядки, а також встановив систему соціального забезпечення.

У 1961–1965 роках працював ад'юнкт-професором права в Монреальському університеті.

Політична діяльність[ред.ред. код]

Після повернення 1949 в Канаду почав кар'єру адвоката і профспілкового діяча Квебек. У 1949–1951 роках короткий час пропрацював в Оттаві в апараті ліберального прем'єр-міністра Луї Сен-Лоран в якості радника з економіки.

Його популярність як поборника громадянських свобод зросла після участі в якості юрисконсультанта ряду профспілок в страйках шахтарів на азбест ових кар'єра в Квебеці в 1949 у. Він відобразив цю подію у виданій в 1956 книзі «La grève de l'amiante», в якій розглядав страйк як Ключова подія Квебекської історії, що поклала початок опору франкофонним політичним колам і англомовної буржуазії, які тривалий час контролювали провінцію. Пізніше узяв участь у кампанії Оновлення ліберально партії Квебека, яка в 1960 році перемогла консерваторів на виборах у провінції.

Спочатку, залишаючись при соціал-демократичних цінностях, був близький до ряду інтелектуалів з Федерації кооперативної Співдружності (у тому число до Френка Скотту, Юджин форс, Майклу Олівер і Чарльзу Тейлор) в 1950-х роках був членом цієї партії лівого спрямування. Однак, ставши політиком федерального рівня, Трюдо пов'язав свою політичну долю не з заснованої на базі останньої Нової демократичної партією (НДП), а з Ліберальною партією. Це було пов'язано з тим, що Трюдо сумнівався в успіхах залучення голосів франко-канадців Томмі Дугласом, а отже, і в можливостях НДП сформувати федеральний уряд. Крім того, у нього були розбіжності з позиція НДП з питання існування «двох націй» в Канаді. Трюдо був принциповим прихильником федералызму і противником націоналізму, особливо Квебек, підтримуючи разом з тим ідею автономії для рідної провінції.

На виборах 1963р. Трюдо ще підтримував недавно організовану Нову Демократичну партію, але в 1965р. вступив в Ліберальну партію разом з двома однодумцями, Жераром Пелетье і Жаном Маршаном, маючи намір реформувати її зсередини. Навіть вступивши в Ліберальну партію, він продовжував критикувати окремі аспекти політичного курсу ліберального кабінету Лестера Пірсона — наприклад, розміщення в Канаді американських ракет « Бомарк» з ядерними зарядами.

В 1967 у Трюдо стає міністром юстиції і генеральним прокурором. Він використовував своє становище як трибуна для дискусії з квебекським прем'єром Джонсоном, який вимагав надання особливого статусу для провінції.

На посту прем'єр-міністра[ред.ред. код]

У квітні 1968 р. після відставки Пірсон Трюдо був обраний лідером Ліберальної партії 51% делегатів партійного з'їзду і очолив уряд. У тому ж році на федеральних виборах Трюдо протистояли сильні конкуренти — Роберт Стенфілд від консерваторів і Томмі Дуглас від соціалістичної НДП. Однак Ліберальна партія зуміла отримати більше 45% голосів виборців і абсолютна більшість палати громад, виступає під гаслами «Справедливого суспільства» (в дусі Держави загального благоденства) на хвилі загальної «трюдоманії».

Уряд Трюдо вживав заходів для вирішення квебекського питання: в 1969 було в був прийнятий закон про рівність англійської та французької мов на федеральному рівні, застосуванні двомовність в районі, де число мовців на другій мові перевищує 10%, а також вивченні французької мови чиновниками. Але цей закон не задовольнив квебекских суверенітістов, до того ж їм були незадоволені англомовні провінції, особливо на заході країни.

В результаті, радикальний Фронт Визволення Квебеку провів ряд терактів і викрадення відомих осіб, зокрема, був викрадений і вбитий міністр праці П'єр Ляпорт. Уряд був змушений ввести воєнний стан і направити в Квебек війська. Почалися масові арешти, результат яких затримувалися не тільки Коментарі екстремісти, а й просто «підозріло виглядали» громадяни. Громадянські свободи були обмежені. Надзвичайний стан, введений в результаті « Жовтневої кризи», було відмінено тільки в 1971 р. Сепаратизм був повалений, але в результаті жорстких дій канадського уряду і масових арештів, ідея відділення Квебека від Канади отримала в провінції багато нових прихильників. В 1980 сепаратисти організували Референдум по відділення Квебека, але зазнали поразки.

Трюдо був переконаним прихильником соціал-лібералізму, він скасував страти, легалізував аборти, припинив переслідування гомосексуалів, спростив процедури розлучень. В умови значного зростання інфляції і безробіття на рубіж 19601970 — років кабінет Трюдо намагався домогтися стабілізації цін і умовити профспілки стримати вимоги про підвищення зарплати, проте профспілки відмовилися співпрацювати з урядовими легальними комісіями по цінах і доходах. З іншого боку, кабінет Трюдо здійснив важливі соціальні перетворення, включаючи звільнення від сплати податків осіб з низькими доходами, підвищення пенсію і посібників з врахування інфляції, організації Громадських робіт. В умовах економічної кризи 19741975 уряд Трюдо ввів в 1975 контроль над цінами (на ряд продуктів харчування та бензин) і доходами, який діяв до [[1978] ] р. З метою забезпечення нового курсу в енергетичній політиці була заснована державна компанія «Петро-Канада» («Petro-Canada»).

В 1972 партія Трюдо опинилася в меншості в парламенті, проте завдяки зовнішній підтримці Нової демократичної партія залишалася в якості «уряду меншості». У травні 1974 недовіра до уряду, висловлений палата громад у зв'язку з негативним результатом голосування за проект бюджету, привів до чергових виборів, на яких Ліберальна партія отримала 141 з 264 місць в нижній палаті. У підсумку, ліберали перебували при владі аж до поразки на виборах у травні 1979 р. Трюдо вже збирався йти в відставку з внутрішньопартійних постів, але успіх його політичних опонентів був неміцним. У грудні 1979 р. а Консервативний уряд Джо Кларк зазнав поразки в ході парламентського голосування по бюджету. На виборах у лютому 1980 р. Ліберальна партія взяла верх над Прогресивно-Консервативною.

Знову ставши прем'єр-міністром, Трюдо залишався на цій посаді наступні чотири роки. В 1982 р. він виступив ініціатором змін у федеральний Конституції з метою покласти край повноваженням британського парламенту. Результатом став Конституційний акт 1982, який, будучи затвердженим британським парламентом в якості складової Акту про Канаду, означав репатріацію канадської Конституції і формально забезпечував повний суверенітет Канади. Зіткнувшись з консервативною опозицією, Трюдо мобілізував лобістські группи на підтримку Хартії прав і свобод (як частини Конституції). Крім того, опозиція, пов'язана з компаніями, які видобували нафту в Західній Канаді, була незадоволена Національною енергетичною програмою, впроваджувана урядом Трюдо з метою захистити канадського споживача від різких перепадів світових цін на нафту.

У червні 1984 а Трюдо пішов у відставку з поста прем'єр-міністра і лідера партії, після чого до кінця життя займався юридичною практикою.

Зовнішня політика[ред.ред. код]

Трюдо проводив сміливу і незалежну зовнішню політику. Наприклад, на Різдво 1969 відбувся (розпал протестів проти війни США у В'єтнамі) прем'єр-міністр, раніше особисто брав участь в антивоєнних маршах, офіційно прийняв себе в Кабінет відомих противників цієї агресії — знаменитих Джона Леннон і Йоко Оно. А в 1976 р. вперше із західних політиків відвідав Кубу, незважаючи на протести американських офіційних осіб. В 1971 р. здійснив візит до СРСР і приймав у Канаді Олексія Миколайович Косигіна. Крім того, він розвивав зв'язки з Китайською народною республікою, з якою встановив дипломатичні відносини.

В 1970 у була оприлюднена Біла книга «Зовнішня політика для канадців», в якому викладалися основні концепції уряду Трюдо щодо зменшення залежності країни від США у військово-політичному і економічному плані. Трюдо наполовину скоротив канадську участь в НАТО, вивів Канадські війська з «ударних ядерних сил» НАТО в Європі і до 1972 рік ліквідував бази американських ракет «Бомарк» на канадській території. У торговій сфері його уряд прагнув до «третьої альтернативи», яка передбачає, в першу чергу, розширення обороту з Західної Європи.

Нагороди та визнання[ред.ред. код]

Книги[ред.ред. код]

Трюдо Є автором ряду книг: «Азбестова страйк» ( La Grve de l'Amiante , 1956), «Два простака в червоному Китаї» ( Deux Innocents en Chine Rouge , 1960), "Федералізм і франко -канадци "( Le Fdralisme et la Socit canadienne-franaise , 1967); «Шляхи політики» ( Les Chemines de la politique , 1970) та «Бесіди з канадцями» ( Conversations with Canadians , 1972). У 1990-х роках Трюдо Опублікував свої мемуари, а також кілька книг з проблем квебекського сепаратизму, енергетичного Криза і зовні політики.

Особисте життя[ред.ред. код]

П'єр Елліот Трюдо мав Репутацію ексцентричної і неординарної особистості, здатної зробити пірует в Букінгемському Палаці за спиною королеви[1]

 1. 29 / 60trudeau / Прем'єр, який робив піруети </ ref>. Помер Трюдо в Монреаль 28 вересня 2000 в віці 80 років від раку. Його похорони відвідали такі різні особистості, як екс — президент США Джиммі Картер, лідер Кубинської революції Фідель Кастро Ага-хан IV.

  Сім'я[ред.ред. код]

  • Дружина (1971–1984) — Маргарет Трюдо.
  • Діти:

  Джастін Трюдо (лідер Ліберально партії з 2013; одружений на Софі Грегуар, троє дітей).

  Олександр Трюдо: Мішель Трюдо

  Сара Елізабет Койн

  Посмертні дослідження архіву політика вказують на те, що у своїй молодості він був не лише квебекським націоналістом та сувереністом, а навіть брав участь у підпільній груgпі, яка готувала повстання з метою перетворення провінції Квебекн в франкомовну католицьку державу. (див. NEMNI, Max et Monique. Les années de jeunesse : 1919–1944, tome 1 de Trudeau, fils du Québec, père du Canada, Montréal, Les éditions de l'homme, 2006, 444 p.).