Палета фараона Нармера

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
NarmerPallette-Back.jpg
автор невідомий
Палета фараона Нармера,
шифер, висікання, шліфування. 64 см. ×
Каїрський єгипетський музей, Каїр, Арабська республіка Єгипет
Палета фараона Нармера, шифер, аверс, 4 тисячоліття до н.е, Каїрський єгипетський музей.

Палета фараона Нармера — унікальна пам'ятка-рельєф з історичними сценами 4 тисячоліття до н.е.

Мета створення[ред. | ред. код]

Мета її створення — закарбувати в пам'яті сучасників і нащадків перемогу царя Півдня ( фараона Нармера) над мешканцями північних районів Стародавнього Єгипту. Дослідники вважають також це рельєфне панно серед перших пам'яток, де мистецтво Стародавнього Єгипту постає в своїх характерних і вже вироблених формах[1]. З фараона Нармера, котрому вдалося поєднати військовим захопленням землі долини Нілу (південні і північні) в єдину державу, починається період династичного правління Єгиптом.

Опис пам'ятки[ред. | ред. код]

Палета має форму щита і зображення з обох боків. Подано п'ять сцен, в чотирьох із яких скульптор веде розповідь про перемогу фараона. На аверсі - величний фараон в короні південного Єгипту, практично втілення Бога, убиває полоненого з півночі. Сцена подана цілком реалістично. Цей рельєф головує на аверсі. Під ним — дві малі постаті мешканців Півночі, які з жахом тікають від переможця.

Більше символіки на зворотному боці. Верхня сцена знову подає величного фараона, але вже в короні Північного Єгипту, бо приєднання території стало фактом. Фараон разом із вельможами і вояками з прапорами іде роздивитися гори убитих мешканців Півночі з відрубаними головами. Сцену трактують як урочистості з приводу перемоги. Умовність та символіка притаманні найнижчій сцені, де фараон постає в образі могутнього бика, котрий руйнує ворожу фортецю. Розгадка абсолютно символічної сцени посередині з довгошиїми левами та їх приборкувачами нині втрачена[2].

Програма меморіальної пам'ятки[ред. | ред. код]

Кожна сцена на панно має закінчений сюжет, з підкресленою величчю подано верховенство фараона, що дорівнює Богу. Водночас всі сцени пов'язані одна з іншою загальною програмою меморіальної пам'ятки. Важливі події подані одна під другою, як це буде століттями практично у всіх рельєфах чи фрескових циклах в мистецтвці Стародавнього Єгипту. Невелика за розмірами палета ( висотою 64 см ) не завадила скульпторові вдало відтворити пропорції людського тіла і навіть частково подати м'язи фігур, реалістично подати тварин, історично точно відтворити корони[3]. Водночас збережена і підкреслена соціальна зверхність фараона, величного, як живого Бога поряд із мізерними вояками та полоненими. На аверсі присутній і бог Гор у вигляді Сокола, котрий подає фараону мотузку від шиї полоненого мешканця Півночі. Гор сидить на рослинах, що символізують Північні землі, і власним жестом ніби сприяє в військовій справі фараону Нармеру[4].

Обличчя фараона ще не має точної портретності. Але всім обличчям на рельєфах надані індивідуальні риси (символічна борідка фараона, широкі бороди мешканців Півночі, різниця в зачісках). Сміливо введені деталі, реалістичні чи символічні ( відрубані голови переможених, посуд, військові прапори ), не перешкоджають ясності композиції і переможному характеру пам'ятки.

Джерела[ред. | ред. код]

 • «Всеобщая история искусств», т 1, М, «Искусство», 1956
 • Toby A. H. Wilkinson: Early Dynastic Egypt. Routledge, London 1999, ISBN 0-415-18633-1.
 • Nicolas Christophe Grimal: A history of Ancient Egypt. Wiley-Blackwell, London 1996, ISBN 0-631-19396-0.
 • Hartwig Altenmüller: Einführung in die Hieroglyphenschrift. Buske, Hamburg 2005, ISBN 3-87548-373-1.
 • Othmar Keel: Die Welt der altorientalischen Bildsymbolik und das Alte Testament. Vandenhoeck & Ruprecht, Göttingen 1996, ISBN 3-525-53638-0.
 • Barry J. Kemp: Ancient Egypt: anatomy of a civilization. 2. Auflage. Routledge, London 2005, ISBN 0-415-23550-2.
 • Whitney Davis, Richard W. Quinn: Replications: archaeology, art history, psychoanalysis. Penn State Press, Kopenhagen 1996, ISBN 0-271-01524-1.
 • Whitney Davis: Masking the Blow: The Scene of Representation in Late Prehistoric Egyptian Art. Berkeley, Oxford (Los Angeles]) 1992, ISBN 0-520-07488-2.
 • Wolfgang Helck: Untersuchungen zur Thinitenzeit. Harrassowitz, Wiesbaden 1987, ISBN 3-447-02677-4.
 • Stan Hendrickx: Narmer Palette Bibliography, 2017.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. «Всеобщая история искусств», т 1, М, «Искусство», 1956, с. 77
 2. «Всеобщая история искусств», т 1, М, «Искусство», 1956, с. 77
 3. «Всеобщая история искусств», т 1, М, «Искусство», 1956, с. 78
 4. «Всеобщая история искусств», т 1, М, «Искусство», 1956, с. 78

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]