Полтава (поема)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Полтава
Полтава
TSh Maria.jpg
Жанр поема
Автор Пушкін Олександр Сергійович
Мова російська
Написаний 1828
Виданий 1829

Полтавапоема О. С. Пушкіна, що написана в 1828. Назва поеми вказує на Полтавську битву, що відбулася 27 червня 1709. У роботі над поемою Пушкін звертався до історичних джерел, а також до молдавських переказів, народних українських пісень і дум. При читанні поеми відчувається вплив народних пісень, казкових мотивів на її зміст і характер зображення її персонажів.

Поема присвячена Марії Волконській, дочці генерала Раєвського, героя війни 1812 року, яка пішла за своїм чоловіком-декабристом на заслання до Сибіру.

Дійові особи поеми[ред.ред. код]

Сюжет[ред.ред. код]

Дія відбувається в ​​Україні у місті Полтава. Поема складається з трьох пісень.

У першій пісні розповідається про Марію, дочку генерального судді Кочубея та хрещеницю українського гетьмана Мазепи, що стала, відповідно до сюжету, коханкою гетьмана. [1] Згадуються також події Великої Північної війни.

У другій пісні розповідається про невдалу інтригу Кочубея, спрямовану на усунення Мазепи, після чого послідувала страта Кочубея, якій Марія не запобігла. За винятком ролі Марії, дана частина сюжету заснована на історичних фактах. Утім історичні факти узяті здебільшого з пісень, дум, документів що мали чіткий проросійський характер, тож про об'єктивність висвітлення подій у творі - мови нема.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • На цій поемі заснована опера «Мазепа» Петра Ілліча Чайковського.
  • Читаючи поему Пушкіна «Полтава», не один, мабуть, читач зупинився в здивуванні на рядках 378-й і наступному, які звучать так:

Во тьме ночной они, как воры,

Слагают цифр универсалов...

«Універсалами» називалися українською мовою тих днів гетьманські укази. Слово «цифр» тут вживається в сенсі шифр, тайнопис [2].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Історичними джерелами підтверджуються лише сватання Мазепи до дочки Кочубея і відмова батьків.
  2. Депман І. Я. Історія Арифметики. — Вид. «Просвещение», Москва, 1965, стор.90

Посилання[ред.ред. код]