Капітанська дочка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Капіта́нська дочка́»
Captain's Daughter 1837.jpg
Капітанська дочка
Автор Олександр Пушкін
Назва мовою оригіналу Капита́нская до́чка
Країна Росія Росія
Мова російська
Тема пугачовщина
Жанр повість
Укр. видавництво журнал «Современник», Санкт-Петербург
Виданий 1836
Виданий українською «О. С. Пушкін. Зібрання творів в чотирьох томах»
Перекладач(і) І. Сенненка
Сторінки 120
ISBN 0-394-70714-1
978-0-394-70714-3

«Капіта́нська дочка́» (рос. Капитанская до́чка) — відома повість (чи роман, за твердженнями деяких літературознавців, оскільки є любовна лінія, відображений конкретний історичний період, хід подій концентрується не тільки на особі головного героя і зображений доволі тривалий період часу) Олександра Сергійовича Пушкіна, присвячена подіям Селянської війни 1773—1775 років під проводом Омеляна Пугачова. Вперше була опублікована в 1836 році в журналі «Современник» без підпису автора. Розділ про селянський бунт в селі Гриньова залишилася неопублікованою, що пояснювалося жорсткою цензурою в той час.

Оповідання ведеться від імені офіцера Петра Андрійовича Гриньова.

Сюжет повісті перетинається з опублікованим в 1814 році романом Вальтера Скотта «Уеверлі, або Шістдесят років тому», присвяченої шотландському національному повстанню проти англійського панування в 1745 році.

За художнім стилем слід віднести твір до реалізму, хоча в ньому присутні й елементи сентименталізму — сюжетна лінія нещасного кохання Марії Іванівни і Петра Андрійовича, сам образ головної героїні — інколи надто чутливої.

Сюжет[ред. | ред. код]

В основі роману лежать мемуари п'ятдесятирічного дворянина Петра Андрійовича Гриньова, написані ним за часів царювання імператора Олександра і присвячені «пугачовщині», в них ще юний офіцер Петро Гриньов за «дивним збігом обставин» взяв мимовільну участь в подіях часів Катерини ІІ і Омельяна Пугачова.

Петро Андрійович з радістю та іронією згадує свої дитячі роки, дитинство дворянського недолітка. Його батько Андрій Петрович Гриньов в молодості «служив при графі Мініху і вийшов у відставку прем'єр-майором у 17 … році. Відтоді жив у своїй Симбірської селі, де й одружився на дівчині Авдотьї Василівні Ю., дочці бідного тамтешнього дворянина». У сім'ї Гриньових було дев'ять чоловік дітей, але всі брати і сестри Петруші «померли в дитинстві». «Матінка була ще мною черевата, — згадує Гриньов, — як я вже був записаний в Семенівський полк сержантом». З п'ятирічного віку за маленьким Петрушою доглядає кріпак Савельйович, що «за тверезу поведінку» був назначений йому в «дядьки». «Під його наглядом на дванадцятому році вивчився я російської грамоти і міг дуже тверезо судити про властивості хорта-кобеля». Потім з'явився вчитель — француз Бопре, який в своїй вітчизні був перукарем, а в Пруссії — солдатом. В Росії він вирішив стати вчителем хоч і не розумів значення цього слова. Юний Гриньов і француз Бопре швидко порозумілися, і, хоча Бопре за контрактом зобов'язаний був навчати Петрушу «по-французьки, по-німецьки і всіх наук», він волів швидко вивчитися у свого учня «базікати по-російськи». Виховання Гриньова завершується вигнанням Бопре (на превелику радість Савельйовича), який замість того щоб навчати молодого пана, щовечора напивався і нехтував своїми обов'язками.

До шістнадцяти років Гриньов жив «недоростком, ганяючи голубів і граючи в чехарду з дворовими хлопчаками». На сімнадцятому році батько вирішує послати сина на службу, але не в Петербург, як планувалось спочатку, а в армію «понюхати пороху» та «потягати лямку». Він відправляє його до Оренбурга, наставляючи служити вірно «кому присягне», і пам'ятати прислів'я: «бережи плаття знову, а честь змолоду». Всі «блискучі надії» молодого Гриньова на веселе життя в Петербурзі зруйнувалися, попереду чекала «нудьга удалині в глушині».

Гриньов в Петербурзі заводить дружбу з офіцером, але пияком і гравцем Зуриним. Він грає з ним в більярд на гроші і програє сто рублів. Це вельми засмучує Савельйовича, але молодий пан змушує віддати його свій борг із наданих Савельйовичу на зберігання грошей.

Під'їжджаючи до Оренбурга, Гриньов і Савельйович потрапили в буран. Випадкова людина, що зустрілася на дорозі, виводить заблукану в заметілі кибитку до вміти. Поки кибитка «тихо посувалася» до житла, Петру Андрійовичу приснився страшний сон, в якому п'ятдесятирічний Гриньов вбачає щось пророче, пов'язуючи його з «дивними обставинами» свого подальшого життя. Мужик з чорною бородою лежить в ліжку батька Гриньова, а матінка, називаючи його Андрієм Петровичем і «весільним батьком», хоче, щоб Петруша «поцілував у нього ручку» і попросив благословення. Мужик махає сокирою, кімната наповнюється мертвими тілами; Гриньов спотикається об них, ковзає у кривавих калюжах, але його «страшний мужик» «ласкаво кличе», примовляючи: «Не бійсь, підійди під моє благословення».

На знак подяки за порятунок Гриньов віддає, попри всі заперечення Савельйовича, «вожатому» одягненому занадто легко, свій заячий кожух і підносить склянку вина, за що той з низьким поклоном його дякує: «Спасибі, ваше благородіє! Нагороди вас Господь за вашу доброчесність». Зовнішність «вожатого» видалася Гриньову «чудною»: «Він був років сорока, зросту середнього, худорлявий і широкоплечий. У чорній бороді його показувалася сивина; живі великі очі так і бігали. Обличчя його мало вираз досить приємний, але шахрайський».

Білогірська фортеця, куди з Оренбурга посланий служити Гриньов, зустрічає юнака не грізними бастіонами, баштами і валами, а виявляється селом, оточене дерев'яним парканом. Замість хороброго гарнізону — інваліди, які не знають, де ліва, а де права сторона, замість смертоносної артилерії — старенька гармата, забита сміттям.

Комендант фортеці Іван Кузьмич Миронов — офіцер «з солдатських дітей», людина неосвічена, але він чесний і добрий. Його дружина, Василина Єгорівна, повністю ним керує і на справи служби дивиться як на свої господарські. Незабаром Гриньов стає для Миронових «рідним», та й сам він «непомітним чином прив'язався до доброго сімейства». У дочці Миронових він розгледів ніжну і чутливу дівчину.

Служба не обтяжує Гриньова, він захопився читанням книг, вправляється в перекладах і написанні віршів. Спочатку він зближується з поручиком Швабріним, єдиним у фортеці людиною, близькою Гриньова за освітою, віком і родом занять. Але незабаром вони сваряться — Швабрин глузливо розкритикував любовну «пісеньку», написану Гриньовим, а також дозволив собі брудні натяки щодо «вдачі та звичаю» Маші Миронової, якою ця пісенька була присвячена. Пізніше, у розмові з Машею, Гриньов з'ясує причини завзятої лихослів'я, яким Швабрін її переслідував: поручик сватався до неї, але отримав відмову. «Я не люблю Олексія Івановича. Він дуже мені противний», — зізнається Маша Гриньова. Вирішується дана ситуація поєдинком на шпагах і пораненням Гриньова. Швабрина садять під стражу.

Маша доглядає за пораненим Гриньовим. Молоді люди зізнаються один одному «в сердечній прихильності», і Гриньов пише батечку листа, «просячи батьківського благословення». Але Маша — безприданниця. У Миронових «всього-то душ одна дівка Палажка», в той час як у Гриньових — триста душ селян. Батько забороняє Гриньова одружитися і обіцяє перевести його з Білогірської фортеці «куди-небудь подалі», щоб «дурість» пройшла, бо він вважає, що це просто юнацьке захоплення.

Після цього листа для Гриньова життя стала нестерпною, він впадає в похмуру задумливість, «шукає усамітнення». «Я боявся або зійти з розуму, або вдаритися в розпусту». І тільки «несподівані події, — пише Гриньов, — що мали важливий вплив на все моє життя, дали раптом моїй душі сильне і блага потрясіння».

На початку жовтня 1773 комендант фортеці отримує секретне повідомлення про Донського козака Омеляна Пугачова, який, видаючи себе за «покійного імператора Петра III», «зібрав злочинницьку зграю, вчинив бунт в яїкських селищах і вже взяв і зруйнував кілька фортець». Коменданту запропоновано «вжити належних заходів до відбиття згаданого лиходія і самозванця».

Невдовзі вже всі заговорили про Пугачова. У фортеці схоплений старий башкирець з «підбурливими листами». Але допитати його не вдалося — у Башкірцев був відрізаний. З дня на день жителі Білогірської фортеці очікують нападу Пугачова.

Бунтівники з'являються несподівано — Миронови навіть не встигли відправити Машу в Оренбург. При першому ж приступі фортеця була взята. Жителі зустрічають пугачовців хлібом і сіллю. Полонених, серед яких був і Гриньов, ведуть на площу присягати Пугачову. Першим на шибениці гине комендант, який відмовився присягнути «злодієві і самозванцю». Під ударом шаблі падає мертва Василиса Єгорівна. Смерть на шибениці чекає і Гриньова, але Пугачов милує його. Трохи пізніше від Савельіча Гриньов дізнається «причину пощади» — отаман розбійників виявився тим волоцюгою, який отримав від нього, Гриньова, заячий кожух.

Увечері Гриньов запрошений до «великого государя». «Я помилував тебе за твою доброчесність», — каже Пугачов Гриньову. Він пропонує, щоб Гриньов приєднався до нього. Але Гриньов — «природжений дворянин» і «присягав государині імператриці», тому він навіть не може обіцяти Пугачову, ані приєднатись, ані не битись проти нього. «Голова моя в твоїй владі, — говорить він Пугачову, — відпустиш мене — спасибі, стратиш — Бог тобі суддя».

Щирість Гриньова вражає Пугачова, і той відпускає офіцера «на всі чотири сторони». Гриньов вирішує їхати до Оренбурга за допомогою — адже у фортеці в сильній гарячці залишилася Маша, яку попадя видала за свою племінницю, щоб захистити від Пугачова і його розбійників. Особливо його турбує, що комендантом фортеці призначений Швабрин, що присягнув на вірність Пугачову.

Але в Оренбурзі Гриньовау в допомозі відмовлено, а через кілька днів війська заколотників оточують місто. Потяглися довгі дні облоги. Незабаром випадком в руки Гриньова потрапляє лист від Маші, з якого він дізнається, що Швабрин примушує її вийти за нього заміж, погрожуючи в іншому випадку видати її пугачовцям. Знову Гриньов звертається за допомогою до військового коменданта, і знову отримує відмову.

Гриньов з Савельйовичем виїжджають в Білогорську фортецю, але у Бердській слободі вони схоплені бунтівниками. І знову провидіння зводить Гриньова і Пугачова, даючи офіцеру випадок виконати свій намір: дізнавшись від Гриньова суть справи, по якій той їде в Білогорську фортецю, Пугачов сам вирішує звільнити сироту і покарати кривдника.

По дорозі до фортеці між Пугачовим і Гриньовим відбувається щира розмова. Пугачов чітко усвідомлює свою приреченість, очікуючи зради перш за все з боку своїх товаришів, він знає, що і «милості государині» йому не чекати. Для Пугачова, як для орла з калмицької казки, що він в дитинстві чув від одної калмички і яку він з «диким натхненням» розповідає Гриньову, що «ніж триста років харчуватися падаллю, краще раз напитися живої крові, а там що Бог дасть!». Гриньов робить з казки інший моральний висновок, чим дивує Пугачова: жити вбивством і розбоєм це і значить «клювати мертвечину».

У Білогірській фортеці Гриньов за допомогою Пугачова звільняє Машу. І хоча оскаженілий Швабрин розкриває перед Пугачовим обман, той сповнений великодушності: «Стратити, так страчувати, жалувати, так жалувати: такий мій звичай». Гриньов і Пугачов розлучаються «дружньо». Гриньов зустрічається знову з Зуріним, який спершу приймає Гриньова за одного з банди Пугачова. Він надає притулок двом закоханим.

Й. О. Міодушевський. «Вручення листа Катерині II», на сюжет повісті «Капітанська дочка», 1861 рік.

Машу як наречену Гриньов відправляє до своїх батьків, а сам в «ім'я честі» залишається в армії. Війна «з розбійниками і дикунами» «нудна і дріб'язкова». Спостереження Гриньова сповнені гіркоти: «Не приведи Бог бачити російський бунт, безглуздий і нещадний».

Кінець військової кампанії збігається з арештом Гриньова, що проходить підозрюваним у справі Пугачова. Зурин змушений арештувати його. Поставши перед судом, він спокійний у своїй впевненості, що може виправдатися, але його обумовлює Швабрін, виставляючи Гриньова шпигуном, відісланим від Пугачова в Оренбург. Гриньов не хоче, щоб в справу була вмішана Маша, тому й не говорить, що вона може бути свідком на користь його чесності і вірності імператриці. Гриньов засуджений, його чекає ганьба, заслання до Сибіру на вічне поселення.

Від ганьби та заслання Гриньова рятує Маша, яка їде до цариці «просити милості». Прогулюючись по саду Царського Села, Маша зустріла даму середніх років з собачкою, що загавкала на Машу і злякала її. Але жінка запевняє, що собачка не вкусить. Таким чином обидві познайомились. У цієї пані все «мимоволі привертало серце і вселяло довіру». Дізнавшись, хто така Маша, вона запропонувала свою допомогу, і Маша щиро розповіла пані всю історію. Дама виявилася імператрицею Катериною ІІ, яка почувши всю правду від Маші помилувала Гриньова. Гриньова відпустили і в останній раз він побачив Пугачова на страті, де вони одне одному кивнули головою, а через мить відрубана голова розбійника була показана натовпу.

Дійові особи[ред. | ред. код]

  • Петро Андрійович Гриньов, 17-річний недоук, з дитинства записаний до гвардії Семеновського полку; під час описуваних в повісті подій — прапорщик. Якраз він і веде розповідь для своїх нащадків в правління Олександра I, пересипаючи розповідь старомодними сентенціями. У чорновій версії містилася вказівка, що Гриньов помер в 1817 році. За оцінкою Бєлінського, це «нікчемний, бездушний характер», який потрібен автору як щодо неупереджений свідок вчинків Пугачова.
  •     Колоритна постать Омеляна Пугачова, в якому М. Цвєтаєва бачила «єдину дійову особу» повісті, затуляє собою безбарвного Гриньова. П. І. Чайковський довгий час виношував задум опери за «Капітанською дочкою», але відмовився від нього через побоювання, що цензура «затрудняється пропустити таку сценічну виставу, з якої глядач йде абсолютно зачарований Пугачовим», бо той виведений у Пушкіна «по суті дивно симпатичним лиходієм».
  •     Олексій Іванович Швабрін, антагоніст Гриньова, — «молодий офіцер невисокого зросту, смуглявим і відмінно негарний» і волоссям, яке «чорні як смола». На час появи Гриньова в фортеці вже п'ять років як був переведений з гвардії за дуель. Славиться як вільнодумець, знає французьку, розбирається в літературі, але у вирішальний момент змінює присяги і переходить на сторону бунтівників. По суті, чисто романтичний негідник.
  •     Марія Іванівна Миронова, «дівчина років вісімнадцяти, круглолиця, рум'яна, з світло-русявим волоссям, гладко зачесаним за вуха»; дочка коменданта фортеці, що дала назву всій повісті. «Одягалася просто і мило». Щоб врятувати коханого, їде в столицю і кидається в ноги цариці. Як зауважив князь В'яземський, образ Маші лягає на повість «втішним і світлим відтінком» — як своєрідна варіація на тему Тетяни Ларіної. У той же час Чайковський нарікає: «Марія Іванівна недостатньо цікава і характерна, бо вона бездоганно добра і чесна дівчина і більше нічого». «Порожнє місце всякого першого кохання», — вторить йому Марина Цвєтаєва.
  • Архип Савелич, дворовий Гриньових, з п'яти років приставлений до Петра як до дядьки. Поводиться з 17-річним офіцером як з малолітнім, пам'ятаючи наказ «назирати за дитям». «Вірний холоп», але позбавлений холопства морального — прямо висловлює незручні думки в обличчя і панові, і Пугачову. Образ самовідданого слуги прийнято відносити до найбільш вдалих в повісті. У його наївних клопотах про заячий кожух помітні сліди типажу комічного слуги, характерного для літератури класицизму.
  •     Капітан Іван Кузьмич Миронов, комендант Білогірської фортеці, бадьорий старий високого зросту. Виходець із солдатських дітей, який не отримав ніякої освіти. За сорок років служби отримав репутацію хорошого офіцера. У всьому майже підкоряється волі розумного і проникливого ​​подружжя. Як зауважила Цвєтаєва, «тип майже комічний, якби не довелося йому на наших очах з честю померти». Ю. Айхенвальд відзначає духовну спорідненість капітана Миронова з штабс-капітаном Максимом Максимовичем у Лермонтова і капітаном Тушиним у Толстого: він «краще всіх втілює цю скромну велич, цей найвищий героїзм простоти», який виростає у Пушкіна "з буднів, зі скромного і неефектного матеріалу ".

Пропущений розділ[ред. | ред. код]

Цей розділ належить до найперших редакцій роману. У ньому Гриньов має прізвище Буланін, а Зурін — Гриньов. Село Гриньових захопив Швабрін і люди Пугачова. У селі розпочався бунт проти колишніх господарів. Їх усіх в тому числі і Машу тримають у винному погребі. Буланіну вдається силою пробратись туди, але його теж закривають разом з полоненими. Згодом відбувається осада погребу при якій Буланін-старший стріляє в Швабріна. Слабким голосом Швабрін наказує вбити полонених, але з'являється Гриньов із солдатами і легко отримує перемогу. Швабріна доправляють в Казанську комісію, для розгляду його справи. Буланін-старший прощає своїх кріпаків, що прийшли каятись до нього. Буланін-молодший радий, що може щасливо зажити зі своєю нареченою Марією Іванівною.

Переклади українською[ред. | ред. код]

  • Олександр Пушкін. Дубровський. Капітанська дочка: Романи. Переклад з російської: Олесь Гончар та Іван Сенченко; післямова: О. Федосенко. Київ: Молодь, 1981. 192 стор. (Серія «Джерело»).
  • Олександр Пушкін. Капітанська дочка (адаптований переклад для дітей середнього шкільного віку). Переклад з російської: ?; художник: Ю. Ландін. Харків: Фактор / Віват, 2008. 128 стор. іл. (Серія «Чарівний ліхтар»). ISBN 978-966-312-766-8

Джерела[ред. | ред. код]