Ретійська залізниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 46°24′32″ пн. ш. 10°01′11″ сх. д. / 46.40889° пн. ш. 10.01972° сх. д. / 46.40889; 10.01972

RhB
нім. Rhätische Bahn
італ. ferrovia retica
романш. Viafier retica
RhB
Тип залізничний перевізникd
оператор залізничної інфраструктуриd
adhesion railwayd і залізнична мережа
Форма власності Акціонерне товариство[d]
Статус діюча
Повна назва Ретійська залізниця,
нім. Rhätische Bahn
Засновано 7 лютого 1888
Засновник(и) Willem Jan Holsboerd
Штаб-квартира Кур (Граубюнден)
Роки функціонування починаючи з 1888
Країна Італія Італія та Швейцарія Швейцарія
Експлуатаційна довжина колій 384 км
Власник(и) Граубюнден і Швейцарія
Співробітники 1500 осіб (2012)
Материнська компанія Акціонерне товариство (розподіл акцій: 51% — кантон Граубюнден, 43% — Федеральний уряд Швейцарії, 6% — у вільному обігу)
Сайт rhb.ch

CMNS: Ретійська залізниця у Вікісховищі
Схема ліній Ретійської залізниці
Потяг на віадуку Ландвассер Ретійської залізниці

Ретійська залізниця, скорочено — RhB (нім. Rhätische Bahn, італ. Ferrovia Retica, рет. Viafier retica) — мережа вузькоколійних залізниць у Швейцарії, що є найбільшою акціонерною залізницею в цій країні. Більша частина мережі залізниць компанії пролягає в межах кантону Граубюнден.

Мережа RhB є великим перевізником у межах великого туристичного району Санкт-Моріц — Давос з виходом до італійського кордону. Частина залізниці, лінії RhB Альбула та Берніна (в тому числі, частина залізниці, що проходить по території Італії до Тірано), є об'єктами всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

У 2009 через старість склепінь тунелю Альбула в Альбулі, що є складовою частиною історичної лінії, було вирішено повністю реконструювати тунель до 2011 року.

 • Ширина колії — 1000 мм
 • Електрифікація — 11 кВ змінного струму 16⅔ Гц (322 км), 1000 В постійного струму (62 км, Бернінабан)

Мережа та інфраструктура залізниці[ред. | ред. код]

Потяг Ретійської залізниці в 1911 році

Мережа залізниць RhB створена наприкінці XIX — на початку XX століття (починаючи з ділянки Ландкварт — Давос, 1888). Мережа має колію 1000 мм і кілька різних систем електрифікації, а також одну ділянку завдовжки 12 км, відокремлену від загальної мережі. Вся мережа повністю електрифікована.

 • 323 км — електрифіковано змінним струмом із напругою 11 кВ частотою 16,7 Гц.
 • Bernina Bahn — ділянка довжиною 61 км, електрифіковано постійним струмом з напругою 1000 В.

Мережа RhB має у своєму розпорядженні 84 тунелі (найдовший з яких тунель Ферайна, завдовжки 19,042 км) і 383 мостами. Максимальний ухил на мережі становить 4 %, окрім ділянки Bernina Bahn, де він становить 7 %.

Ретійська залізниця на мапі

Рух поїздів RhB на 2008 здійснюється за такими маршрутами:

 • Регіональний експрес RE1 — Chur — St. Moritz
 • Регіональний експрес RE2 — Landquart — Davos
 • Регіональний експрес RE3 — Disentis/Muster — Chur — Landquart — Scuol-Tarasp
 • Регіональний поїзд R4 — Chur — Arosa
 • Регіональний поїзд R5 — St. Moritz — Tirano (Італія), проходить через перевал Берніна
 • Регіональний поїзд R6 — Davos Platz — Filisur
 • Регіональний поїзд R7 — Pontresina — Sagliains — Scuol-Tarasp
 • Регіональний поїзд R8 — Schiers — Landquart — Chur — Rhäzüns
 • Регіональний поїзд R9 — Chur — Thusis

Працюючи поза межами годин-пік:

 • Регіональний поїзд R11 — Chur — St. Moritz
 • Регіональний поїзд R21 — Landquart — Davos
 • Регіональний поїзд R31 — Disentis — Landquart

Рух також здійснюється на ділянках:

 • Vereina Tunnel (у тому числі, перевезення автомобілів на платформах)
 • Albula Tunnel

Щорічний обсяг перевезень становить:

 • Пасажирообіг — 300 млн пас / км
 • Вантажообіг — 54 млн т / км
 • 80 % доходів надходить від перевезень туристів, хоча 40 % усіх пасажирів є місцевими жителями.
 • 51 % акцій мережі RhB належить владі кантону Граубюнден, 43 % — федеральної влади Швейцарії, ще 6 % належать приватним акціонерам.

Лінія Ландскварт-Давос[ред. | ред. код]

Ландкварт в Граубюнден є відправною точкою Ретійської залізниці, основним депо компанії, і нульовим кілометром основної мережі компанії. Лінія Ландкварт-Давос — найстаріша в мережі. Після Ландкварта залізниця прямує за річкою Ландкварт вгору, до Клостерс, перетинаючи річку декілька разів. Відразу за Клостерс є два тунелі. Один із них — лінія Ферайна, другий — спіральний тунель Клостерс. Лінія в Давос піднімається серпантином по схилу гори до Давос-Ларет. Найвища точка на лінії — наступна зупинка, Давос Вольфганг. Потім лінія веде вниз і вздовж озера Давос в Давос-Дорф, і закінчується в Давосі (станція Давос Плац).

Лінія Давос-Фліссур[ред. | ред. код]

Сполучна лінія від Давоса до лінії Альбулабан у Філізурі проходить через дикі ущелини, і технічно дуже цікава не тільки через віадук Візен. Лінія Давос-Філізур 19 км завдовжки, проходить через 14 тунелів загальною довжиною 4200 м і перетинає 28 мостів.

Лінія Ландскварт-Кур-Тузіс[ред. | ред. код]

Прямує долиною Рейну, більш-менш паралельно з лінією Швейцарських федеральних залізниць Зарганс-Ландкварт-Кур (ширина колії — стандартна) до Кура. Лінія до Тузіса прямує вздовж Рейну до Бонадуца. Звідти потрапляє в долину Домлешг і прямує уздовж Хінтеррейну від Рецюнса до Тузіса.


Лінія Альбула (Тузіс-Санкт-Моріц)[ред. | ред. код]

Докладніше: Альбулабан

Ця лінія починається в Тузісі. Прямує через Тіфенкастель (851 м), перетинає річку Альбула і Віадук Ландвассер до Філізура (1032 м). Незабаром після Філізура лінія проходить свій перший спіральний тунель, і досягає Бергюн (1373 м).

Між Бергюн і Преда (1789 м), на кінці долини, лінія долає різницю у висоті понад 400 метрів при горизонтальній відстані 5 кілометрів, без використання зубчастих рейок, але з багатьма спіралями. Потім лінія входить до тунелю Альбула (1815 м) під перевалом Альбула. Тунель веде у Валь Бевер, де лінія досягає Бевер (1708 м) в долині Енгандін, далі лінія прямує до Самедана (1721 м) і завершується у Санкт-Моріц (1775 м).

Лінія Райхенау-Тамінс-Дізентіс[ред. | ред. код]

Лінія пов'язує решту мережі із залізницею Матергорн-Готтард-бан. Вона відгалужується від лінії на Тузіс після спільного комбінованого мосту через Рейн. На відміну від автостради, що прямує поруч і піднімається близько 500 метрів в напрямку Флімс і Лакс, залізниця прямує вузькою «ущелиною Руйнаульта».

Лінія була відкрита окремими дистанціями між 1903 і 1912 році та електрифікована у 1922.

У Іланці залізниця і автострада знову зустрічаються і прямують разом до Дизентис/Мустéр.

Основний трафік на лінії Райхенау-Дизентис/Мустéр це Льодовиковий Експрес — пасажирські потяги, що курсують із годинним інтервалом.

Проте вантажні потяги також курсують лінією, обслуговуючи промисловість в області Передній Рейн, і постачають цемент для будівництва лінії європейської колії — базисний тунель Готтард. Зазвичай три пари поїздів прямують Дизентис/Мустéр (локомотиви — Ge 6/6 II) і кілька додаткових поїздів прямують тільки до Іланцу (локомотиви — Ge 4/4 II).

Енгадінбан (Понтрезіна-Скуоль-Тарасп)[ред. | ред. код]

Докладніше: Енгадінбан

Енгадінбан що прямує вгору долиною Енгадін, був побудований в два етапи. Дистанція Самедан-Понтрезіна була відкрита Ретійською залізницею 1 липня 1908 року одночасно з дистанцією Понтрезіна-Мортерач, що була частиною тоді окремого Бернінабану. Фактично Енгадінбан, між Бевер і Шкуоль-Тарасп, було відкрито 1 липня 1913 року, і електрифіковано з самого початку — 11 кВ 16⅔ Гц змінного струму.

Станція Понтрезіна, двосистемна. Енгадінбан використовує колії з 1 по 3, тоді як Бернінабан має живлення 1000 V постійного струму — з 3 до 7. На колії 3 відбувається зміна локомотивів для популярного Берніна-Експрес, Heidi Express.

Поєднує лінії Альбулабан і Бернінабан із населеними пунктами Нижнього Енгадіну. На перегоні Самедан-Бевер колія спільна з Альбулабан. На станції Загліайнс з'єднується з лінією Ферайна.

З відкриттям тунелю Ферайна і лінії в листопаді 1999 року Енгадінбан з'єднано із залізницею Ландкварт-Давос.

Бернінабан (Санкт-Моріц-Тірано)[ред. | ред. код]

Докладніше: Бернінабан

Поєднує міста Санкт-Моріц у кантоні Граубюнден, Швейцарія і Тірано, в провінції Сондріо​​, Італія, через перевал Берніна. Долаючи висоту 2253 метрів над рівнем моря, де найвищий залізничний перевал у Європі, це третя за висотою залізниця в Швейцарії.

Залізниця Кур-Ароза[ред. | ред. код]

Арозабан на Енгадінштрассе (частина Stadtbahn) у Кур.

Залізниця Кур-Ароза завдовжки 25.68 км прямує від Кур до Ароза, відома також як Arosabahn (або Arosa-Bahn), і часто скорочено"ChA" (Chur-Arosa). Роботи були розпочаті у 1912 році на і лінію було відкрито 12 грудня 1914 року. Залізниця прямує численними тунелями, мостами, віадуками (в тому числі Лангвізер віадук) — структура національного значення. У 1942 році лінія стала частиною компанії RhB і стала частиною мережі; Проте до 1997 року живлення мережі було 2400 V постійного струму, у 1997 відбулася уніфікація — на середину 2010-х це 11 кВ 16,7 Гц змінного струму. Ширина колії завжди була 1000 мм, що ідентично ширині колії RhB.

Лінія одноколійна, за винятком короткої двоколійної ділянки вздовж Енгадінштрассе (Engadinstrasse) в Кур. Максимальний нахил складає 6 %, але зубчаста передача не використовується.

Існував проект будівництва 5 км тунелю, як альтернативний маршрут для уникнення руху через центр міста Кур. Цей проект було остаточно відхилено у 1996 році через нерентабельність.

Лінією використовують як пасажирські, так і вантажні потяги.

Література[ред. | ред. код]

 • Achim Walder (Hrsg.): Graubünden entdecken mit Rhätischer Bahn und PostAuto. Walder-Verlag, 2005, ISBN 3-936575-26-6
 • Wolfgang Finke, Hans Schweers: Die Fahrzeuge der Rhätischen Bahn. Band 1 Reisezugwagen 1889—1996. Verlag Schweers+Wall, Aachen (heute Köln) 1996, ISBN 3-89494-103-0 (vergriffen)
 • Wolfgang Finke, Hans Schweers: Die Fahrzeuge der Rhätischen Bahn. Band 2 Güterwagen 1889—1997. Verlag Schweers+Wall, Aachen (heute Köln) 1998 ISBN 3-89494-104-9
 • Wolfgang Finke, Hans Schweers: Die Fahrzeuge der Rhätischen Bahn. Band 3 Lokomotiven, Triebwagen, Traktoren 1889—1998. Verlag Schweers+Wall, Aachen (heute Köln) 1998, ISBN 3-89494-105-7
 • Wolfgang Finke, Hans Schweers: Die Fahrzeuge der Rhätischen Bahn. Band 4 Dienstfahrzeuge, Ergänzungen zu Bänden 1-3 1889—2000. Verlag Schweers+Wall, Aachen (heute Köln), ISBN 3-89494-115-4
 • Eisenbahn Journal, Die RhB, specials Teile 1-4, 1995—2000, Hermann Merker Verlag GmbH Fürstenfeldbruck, ISBN 3-89610-038-6.
 • Hans Domenig: Vom Tingelzüglein zur Hochgebirgsbahn, in: Terra Grischuna, 59. Jahrgang, Heft 1, Terra Grischuna Verlag, Chur 2000, ISSN 1011-5196.
 • Hans Hofmann: Chur-Arosa, vom Bau und Betrieb der Bahn, 2. Auflage, Calanda Verlag H. Hofmann, Chur 1989/93, ISBN 3-905260-11-5
 • Katharina Hess, Paul Emanuel Müller: Über der wilden Plessur, in: Terra Grischuna, 48. Jahrgang, Heft 1, Terra Grischuna Verlag, Chur 1990, ISSN 1011-5196
 • Fritz Maron: Chur-Arosa-Bahn, in: Vom Bergbauerndorf zum Weltkurort Arosa, S. 108—134, Verlag F. Schuler, Chur 1934
 • A. Jenny: Arosa und die Chur-Arosa-Bahn, Orell Füsslis Wanderbilder Nr. 372—374 (o.J.)
 • Hartmann: Die Chur-Arosa-Bahn, in: Heimatschutz, Jahrgang X, 1915
 • H. Hiltbrunner: Graubünden: Die Chur-Arosa-Bahn und der Kurort Arosa (Separatabzug), Verlag Sadag, Genf o.J. (um 1915)

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]