Соковижималка
Соковижималка | |
Джерело енергії | human energyd і електрика |
---|---|
Соковижималка у Вікісховищі |
Соковижима́лка[1], соківниця[2], соковидавлювач[3], соковичавлювач[3], соковитиска́ч[3], сокочави́ль[4], сокодавилка[5], соковичавниця[6] — пристрій для вичавлювання соку з фруктів, ягід і овочів. Зазвичай, являє собою простий прес для плодів.
Залежно від будови розрізняють ручні, механічні та електричні соковижималки.
Ручні соковижималки є найпростішим способом отримання соку з плодів цитрусових рослин. Ручний шнековий сокочавиль «Струмок» — призначений для отримання соків з м'якоттю із томатів, яблук, смородини, винограду, а також пюре зі слив і абрикос. Принцип роботи багато в чому нагадує ручну м'ясорубку.
Будова механічних соковижималок має дещо складніший характер (див. малюнок). Для віджимання соку використовується важіль, який створює необхідний тиск.
Електричні соковижималки як привід використовують електричні двигуни, що призводять в обертання тертку, яка подрібнює м'якоть фруктів і овочів, і сепараційні сітку, що пропускає сік під дією відцентрової сили й затримує тверді частинки. Далі сік стікає в склянку, будова якого дозволяє відокремити сік від піни, що утворюється в процесі віджимання. Видалення твердого залишку виробляється або вручну (за допомогою спеціальних лопаток-екстракторів) або автоматично (під дією відцентрової сили) при використанні сепараційної сітки у вигляді зрізаного конуса. Електричні соковижималки бувають декількох видів:
- Побутові
- Професійні
- Промислові
Побутові соковижималки в основному призначені для використання в домашніх умовах і не призначені для виробництва великого обсягу свіжовичавленого соку. Професійні сокодавилки найчастіше використовують на підприємствах громадського харчування та в розважальних закладах. Вони розраховані на виробництво великого обсягу соку і відрізняються підвищеною надійністю і продуктивністю. Промислові соковижималки застосовують на підприємствах, що займаються переробленням фруктів та отримання соку в промислових масштабах. Соковижималки поділяються на універсальні (відцентрові) і соковитискачі для цитрусових. Соковижималки для цитрусових призначені для отримання соку з апельсинів, мандаринів, грейпфрутів, лимонів та інших фруктів родини цитрусових. Універсальні соковижималки допоможуть отримати сік з майже всіх плодів, ягід і овочів, за винятком тих, чия подрібнений м'якуш має густу в'язку консистенцію (чорна смородина, банани тощо).
- Клиновецька З. Страви й напитки на Україні. — Київ — Львів, 1913.
- ↑ Соковижималка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ Соковижималка - Як перекладається слово Соковижималка українською. Словотвір (укр.). 20 серпня 2015. Процитовано 12 серпня 2021.
- ↑ а б в Пошук. Російсько-українські словники (укр.). 27 жовтня 2009. Процитовано 12 серпня 2021.
- ↑ Русско-украинский политехнический словарь.
- ↑ Караванський С. Російсько-український словник складної лексики. — К. : Академія, 1998. — 710 с.
- ↑ Соковичавниця і соковижималка. onlinecorrector.com.ua. Onlinecorrector. Процитовано 21 липня 2018.
Це незавершена стаття про посуд та кухонне приладдя. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |