Ялиця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ялиця
Час існування: 49 млн років тому — наш час
Ялиця біла
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Судинні (Tracheophyta)
Надклас: Насінні (Spermatophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Ялиця (Abies)
Mill.
Види
дивитись текст
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Abies
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Abies
EOL logo.svg EOL: 13998
IPNI: 31959-1
ITIS logo.svg ITIS: 18031
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3319
Fossilworks: 55065
Поширення в Євразії

Ялиця (Abies) — рід вічнозелених однодомних дерев з родини соснових. Етимологічно слово Abies походить від стародавньої латинської назви ялиці. Рід містить близько 50 видів. Рід має поширення: Північна Америка, Центральна Америка, Європа, Північна Африка, Азія (на південь до Гімалаїв, Південного Китаю, і Тайваню), тобто помірні й бореальні області Північної півкулі. Окрім двох бореальних видів, A. balsamea (в Північній Америці) і A. sibirica (в Євразії), рід обмежується гірськими районами в субтропічних і помірних широтах північної півкулі. Ростуть на ділянках з достатньою кількістю вологи і на глибоких ґрунтах, де вони ростуть швидко і не досягають великих вікових груп.

Опис[ред.ред. код]

Види ялиці, як правило, однодомні вічнозелені дерева з шпилевого або конічного типу кроною, яка часто стає уплощеною або закругленою в старих дерев. Часто утворює криволісся на верхній межі зростання дерев. Abies, як правило, мають один прямий стовбур з рівномірно розподіленими гілками. Гладка і тонка кора на молодих деревах, несе пухирі смоли, у віці часто товста і борозниста або лущиться у вигляді пластин. У більшості видів кора забезпечує слабкий захист від вогню, хоча деякі види є пожежно терпимими. Голки зберігаються 5 і більше років (максимум 53 років в A. amabilis). Жіночі шишки прямостоячі, від яйцевидих до циліндричних, як правило, смолисті. Пилкові шишки пахвові, щільно згруповані, коли з'являються навесні, підвісні, від жовтого до червоного, зеленого, синього або фіолетового кольору. Насіння крилате.

Ялиця-цариця в Рожнятівському районі

В Україні[ред.ред. код]

В Україні росте один дикорослий вид роду — ялиця біла або гребінчаста (A. alba), до 55 м заввишки, поширений у Карпатах у нижній мішаній смузі лісів разом з буком і смерекою, до висоти 1 200 м; на рівнині — острівні масиви біля Львова, Яворова, Жовкви, Рави Руської. Деревину ялиці білої використовують як будівельний матеріал до виготовлення музичних інструментів, меблів та целюлози. Як декоративне дерево вирощують ялицю білу та інші види роду в парках України (також ялицю бальзамічну — А. balsamea, ялицю одноколірну — A. concolor та ін.).

Одна з найбільших ялиць, виявлених в Українських Карпатах, росте на території природного заповідника «Ґорґани», поруч науково-пізнавальної стежки. За даними замірів науковців установи станом на 2010 р., діаметр окружності стовбура на висоті 1,5 м від землі становить 133 см, висота ― 53,4 м[1]. Орієнтовний вік ― понад 350 р.

Ще один екземпляр, що зростає в Рожнятівському районі, має в окружності 450 см, діаметр 143 см, орієнтовний вік ― 500 років.

Використання[ред.ред. код]

Північноамериканські ялиці зрізають на деревину і, в основному з плантацій для новорічних дерев. Вони також вирощують як декоративні рослини. Види ялиці часто мають приємний запах; їх листя використовувалося як матеріал для начинки подушок. Більшість комерційних продуктів з «сосновим запахом», насправді з ароматом ефірних масел дистильованих з листя ялиці.

Класифікація[ред.ред. код]

Група Balsamea (тайгові, північні і високогірні райони Азії та Північної Америки):

Група Grandis (західні райони Північної Америки аж до Мексики й Ґватемали; рівнина на півночі, середні висоти на півдні ареалу):

Група Abies (Центральна, Південна і Східна Європа; Мала Азія):

Група Piceaster (Південна Іспанія, Півд.-Зах.Африка):

Група Momi (Східна і Центральна Азія, Гімалаї):

Група Amabilis (Тихоокеанське узбережжя Північної Америки і Японії):

Група Pseudopicea (Гімалаї, високогір'я):

Група Oiamel (Мексика, високогір'я):

Група Nobilis (Захід США, високогір'я):

Група Bracteata (Узбережжя Каліфорнії):

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Лахва, Світлана (2010). Пізнавальна стежка «Греготи Ґорґан». МІнекоприроди. 

Література[ред.ред. код]


Хвойні Це незавершена стаття про Хвойні.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.