Театральна (станція метро, Москва)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 55°45′28″ пн. ш. 37°37′07″ сх. д. / 55.75778° пн. ш. 37.61861° сх. д. / 55.75778; 37.61861

Театральна
Замоскворецька лінія
MosMetro Teatralnaya img3 asv2018-01.jpg
Загальні дані
Тип Пілонна глибокого закладення
Глибина закладення 33,9 м
Проектна назва Площа Свердлова
Стара назва Площа Свердлова (до 5 листопада 1990 року)
Кількість 1
Тип острівна
Дата відкриття 11 вересня 1938
Пересадка на Moskwa Metro Line 1.svg Охотний ряд,
Moskwa Metro Line 3.svg Площа Революції
А: K, м2, м3, м10, м27, 101, 144, 904, Н1, Н2
Виходи до Охотний ряд, Театральний проїзд, Манежна площа, Нікольська
Час відкриття

вихід на Театральну площу: 5:30

вихід до Красної площі: 5:35
Час закриття 1:00
Код станції 032
Замоскворецька лінія
Ховрино
Оборотні тупики
Річковий вокзал
Водний стадіон
Войківська
ТЧ-2 «Сокіл»
Сокіл
Аеропорт
Динамо
   
Білоруська
Маяковська
Тверська
СЗГ до АПЛ
Театральна
   
Новокузнецька
СЗГ до КЛ, КРЛ, СТЛ
   
Павелецька
   
Автозаводська
Технопарк
Нагатинський метроміст
через р. Москву
Коломенська
ССГ до Каширської
Каширська
СЗГ до Варшавської
Кантемирівська
Царицино
Оріхове
Домодєдовська
Красногвардійська
ТЧ «Братєєво»
Алма-Атинська

«Театральна» — станція Замоскворецької лінії Московського метрополітену. Розташована між станціями «Тверська» і «Новокузнецька», на території Тверського району Центрального адміністративного округу міста Москви.

«Театральна» — єдина станція Московського метро, що сполучена за допомогою переходу зі станціями «Охотний ряд» та «Площа Революції», що не мають власного суміжного переходу між собою. Крім того, власні виходи станції відсутні — вона з'єднана з другорядними вестибюлями обох станцій через ті ж самі переходи. При русі поїздів як по Сокольницької, так по Арбатсько-Покровської лініях, між собою пересадки не оголошуються. Тобто оголошується лише пересадка на саму «Театральну».

Історія[ред.ред. код]

Відкрита 11 вересня 1938 року в складі ділянки « Сокіл» — «Площа Свердлова» (нині «Театральна») другої черги Московського метрополітену.

Вестибулі та пересадки[ред.ред. код]

Станція не має власних вестибулів: північний ескалаторний хід виводить до загального аванзалу зі станцією «Охотний ряд», а південний — до загального вестибулю зі станцією «Площа Революції». Спочатку виходи зі станції використовувалися для переходу і вже до початку війни були перевантажені. 30 грудня 1944 року було відкрито новий прямий перехід з центру залу на станцію «Охотний ряд» Сокольницької лінії, а 9 травня 1946 року — прямий перехід із південного торця станції «Театральна» на станцію «Площа Революції» Арбатсько-Покровської лінії. При реконструкції центрального пересадного вузла в 1974 році було побудовано ще два переходи: з центру залу станції «Театральна» на станцію "Площа Революції" і з північного торця — на станцію «Охотний ряд». З 25 червня 2002 року по 25 грудня 2003 року південний вестибуль було закрито для заміни шести ескалаторів 1938 року випуску станцій «Театральна» і «Площа Революції».

Колійний розвиток[ред.ред. код]

Схема колійного розвитку станції Театральна

Станція з колійним розвитком — 5 стрілочних переводів, пошерсний і протишерсний з'їзди і одноколійна СЗГ до Арбатсько-Покровської лінії.

Технічна характеристика[ред.ред. код]

Конструкція станції — пілонна трисклепінна глибокого закладення (глибина закладення — 33,9 метра). Побудована за типовим проектом. Діаметр центрального залу — 9,5 м, бічних 8,5 м оброблення з чавунних тюбінгів. Автор проекту — I. А. Фомін. Завершував будівництво станції його учень Л. М. Поляков.

Оздоблення[ред.ред. код]

Колійні стіни і потужні пілони станції оздоблено світлим прохорово-баландинським мармуром. Спочатку підлога нагадувала шахову дошку, по жовтих і чорним плитах граніту, але у 1970-і жовті плитии були замінені на сірі, що спотворило вигляд станції. Круглі мармурові стовпи з канелюрами на кутках пілонів, кришталеві світильники в бронзовій оправі надають центральній частині залу урочистий вигляд. Склепіння центрального залу прикрашено кесонами і майоліковими барельєфами на тему театрального мистецтва народів СРСР (скульптор М. Я. Данько, виготовлені на Ленінградському фарфоровому заводі). Значення їх для тематичного оформлення станції зросла при перейменування станції в «Театральну». У північному торці залу перебував бюст Я. М. Свердлова (скульптор А. П. Шликов), від якого залишився лише постамент.

Станція у цифрах[ред.ред. код]

  • Код станції — 032.
  • Час відкриття станції для входу пасажирів: вихід на Театральну площу — о 5 годині 30 хвилин, вихід до Красної площі — о 5 годині 35 хвилин, час закриття — о 1 годині ночі.
  • Таблиця часу проходження першого поїзда через станцію
ПонеділокП'ятниця
(чч:мм:сс)
СуботаНеділя
(чч:мм:сс)
По непарних числах
По парних числах
У бік станції

«Річковий вокзал»

5:49:15 5:49:15
5:49:15 5:49:15
У бік станції

«Червоногвардійська»

5:42:25 5:42:30
5:42:25 5:42:30

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Над рейками у бік «Червоногвардійської» три містка, але працюють тільки два. Раніше працювали всі три, але після побудови другого переходу на «Охотний ряд» одні сходи розібрали.
  • Якщо піднятися на ескалаторі в коридор ведучий до загального вестибюлю зі станцією «Охотний ряд», то відразу за ескалатором на лівій стіні буде пам'ятна табличка про те, коли ця станція була введена в дію. Назва станції на табличці — «Площа Свердлова».
  • Якщо придивитися до напису назви станції на колійній стіні, то можна помітити сліди від літер, що складали стару назву станції: «Площа Свердлова».

Фотографії[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Попередня станція Лінія Наступна станція
Тверська   Замоскворецька лінія   Новокузнецька