Арбатсько-Покровська лінія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Арбатсько-Покровська лінія
Московський метрополітен
Map Arbatsko-Pokrovskaya.png
Відкриття першої дільниці 13 березня 1938 року
Довжина, км 45,1
Кількість станцій 22
Час проїзду, хв. 67
Максимальна кількість вагонів у складі поїзда 5 (типу Русич), 7( стандартного типу)
Кількість вагонів у складі поїзда 5
Средньодобове перевезення пасажирів, тис. осіб/добу 733 (2011)
Найнапруженіша станція Щолківська
Наземні дільниці Митинський метроміст, станції «М'якініно», «Кунцевська», «Ізмайлівська»
Електродепо Ізмайлово, ТЧ-9 Філі, Митіно
Арбатсько-Покровська лінія
Щолківська
Першотравнева
Ізмайлівська
Першотравнева
ТЧ-3 «Ізмайлово»
Партизанська
Семенівська
Електрозаводська
Бауманська
Курська 
СЗГ до ЗЛ
Хмельницька
     
Площа Революції
СЗГ до ФЛ
Арбатська
Смоленська
Київська
Парк Перемоги
Слов'янський бульвар
Кунцевська
СЗГ до ФЛ
Молодіжна
Крилатське
Троїце-Ликово
Строгіно
М'якініно
Волоколамська
Митіно
П'ятницьке шосе
ТЧ-16 «Митіно»
Рождествено
Наземна ділянка Арбатсько-Покровської лінії в Ізмайлівському парку

Арбатсько-Покровська лінія — хронологічно друга і найдовша лінія Московського метрополітену.

Східна частина лінії («Щолківська» - «Партизанська») мілкого закладення з однієї наземною станцією «Ізмайлівська», західна частина («Митіно» - «Слов'янський бульвар», не рахуючи ділянки лінії, що проходить по Північно-Західному тунелю також мілкого закладення з наземною станцією «Кунцевська». Середня частина («Семенівська» - «Парк Перемоги») глибокого закладення. За даними на 2002 рік щоденний пасажиропотік по лінії становить 951 200 чол.

Станція «М'якініно» — на середину 2010-х, побудована на кшталт Західних мультисервісних комерційних мегацентрів напівпідземна станція Московського метро, із загальною глибиною закладення 1,5 м (рівень підземної стоянки). «М'якініно» також є єдиною станцією всього метрополітену, розташованою в Московській області.

З будівництвом останнього перегону в 2009 р. Арбатсько-Покровська стала одночасно найдовшою і розтягнутою в плані інтервалів лінією Московського метро. До цього титул найдовшої лінії носила Серпуховсько-Тімірязєвська, чия протяжність на сьогодні поступається Арбатсько-Покровській лише на 2,5 км.

Історія[ред.ред. код]

Історія будівництва[ред.ред. код]

Мабуть, датою появи лінії слід вважати 13 березня 1938 року, коли нова лінія «Площа Революції» - «Курська» був підключена до лінії першої черги «Вул. Комінтерну» (нині «Олександрівський сад») - «Київська». Цікаво, що відкриття ділянки одночасно зі скасуванням вилочного руху по лінії, нині відомої як Сокольницька, сталося раніше, ніж відкриття Горківсько-Замоскворецької лінії, але згодом офіційна нумерація ліній виявилася зворотною (Арбатсько-Покровська стала третьою, а Горьківсько-Замоскворецька — другою), що, ймовірно, пояснюється наявністю на Горківсько-Замоскворецькій лінії депо (ТЧ-2). З метою прискорення будівництва заплановані станції «Іллінські ворота» і «Покровські ворота» не були побудовані, під них були тільки залишені заділи (прямолінійні ділянки тунелів на відстані ширини платформи один від одного).

Лінія була продовжена на схід у 1944 році до станції «Ізмайловська» (нині «Партизанська»). Також для економії і прискорення спорудження цієї черги заплановані у початковому проекті лінії станції «Гороховська вулиця», «Площа Баумана», «Бакунінська вулиця» і «Миронівська вулиця» були виключені повністю, без залишення заділів.

Після попадання бомби в тунель мілкого закладення «Арбатська» - «Смоленська» у 1941 році стала очевидною незахищеність цієї ділянки метро, ​​який носив стратегічний характер (див. нижче). Було прийнято рішення про заміну цієї ділянки новою, глибокою. Тому в 1953 році була побудована нова ділянка Арбатсько-Покровської лінії «Площа Революції» - «Київська», повністю дублююча стару, при цьому ділянка мілкого закладення «Калінінська» (так називалася станція «Вул. Комінтерну» з 1946 року, з 1990 року «Олександрівський сад») - «Київська» була закрита і відкрита заново лише в 1958 році в складі Філевської лінії. У результаті в Москві по дві незалежних «Арбатській» і «Смоленській» станції. За офіційною версією необхідність будівництва була обумовлена ​​великим перепадом глибини між станціями «Площа Революції» і «Вулиця Комінтерну», хоча схожі перепади вже були на той час у московському метро. Швидше за все причина будівництва глибокої лінії пов'язана з її стратегічним характером, є версії, що за «Київською» тунель був продовжений до Кунцевської дачі Сталіна і сама лінія таким чином ставала підземною урядовою трасою. Версія стратегічного характеру лінії побічно підтверджується і невиправдано величезним залом станції «Арбатська», що будучи розташована в кварталі, що займає Генеральний штаб, при необхідності перетворювалася на величезний бункер, з'єднаний з декількома підземними лініями метрополітену.

Після будівництва депо «Ізмайлово» у 1950 році з'явилася можливість продовження лінії на схід за рахунок будівництва в депо наземної станції «Першотравнева», що й було зроблено у 1954 році.

Тимчасова станція була закрита і переобладнана під приміщення депо після будівництва ділянки «Ізмайлівська» (наразі «Партизанська») - «Першотравнева» у 1961 році.

У 1963 році лінія була продовжена до станції «Щолківська», яка залишається кінцевою по теперішній час.

6 травня 2003 року було завершено будівництво станції «Парк Перемоги», продовжити лінію в західному напрямку після 50-річного перебування станції «Київська» кінцевою на лінії.

7 січня 2008 року відкрили ділянку «Парк Перемоги» - «Кунцевська» (проміжна станція «Слов'янський бульвар» відкрилася 9 місяцями пізніше) і ділянка «Крилатське» - «Строгіно» з доробком під станцію «Троїце-Ликово», одночасно з цим ділянка Фільовської лінії « Кунцевська» - « Крилатське» перейшла до Арбатсько-Покровської лінії [1].

В останні роки розпочата заміна найстаріших, що відпрацювали свій ресурс, ескалаторів. Вже замінено ескалатори станції «Курська» (1999-2002) та одного з вестибулів станції «Площа Революції» (2003-2004). Завершена заміна ескалаторів на єдиному виході станції «Семенівська», що потребувало закриття станції (2005-2006), знову відкриті після ремонту вестибюль і ескалатори станції Арбатська2006-2007). 8 грудня 2008 почалася заміна ескалаторів другого виходу станції «Площа Революції».

Також закінчена заміна ескалаторів єдиного виходу на станції «Електрозаводська». Роботи почалися в травні 2007 року і були завершені в листопаді 2008 року. Станція знову відкрилася для пасажирів 28 листопада, о першій годині дня за московським часом.[2] Строки закінчення робіт були істотно зрушені в порівнянні з початковими (травень 2008 року) через зрив поставок ескалаторів. Під час ремонту (як і у випадку з «Семенівської») потяги проходили станцію без зупинки, на поверхні був пущений автобусний маршрут «М», який з'єднав сусідні станції, проїзд в якому треба було оплачувати (за тарифом наземного транспорту).

26 грудня 2009 року відкрилась ділянку «Строгіно» - «Митіно». Очікується, що після відкриття Мітінської ділянки західна частина лінії перестане бути недовантаженою, і лінія увійде до списку найзавантаженіших ліній московського метро.

28 грудня 2012, відкрилась станція «П'ятницьке шосе»

Історія перейменувань[ред.ред. код]

Сучасна
назва
Попередня назва Час актуальності
попереднього назви
Ізмайлівська Ізмайлівський парк з моменту спорудження у 1961 по 1963
Партизанська Ізмайлівська з моменту спорудження у 1944 по 1963
Ізмайлівський парк з 1963 по 2005
Семенівська Сталінська з моменту спорудження у 1944 по 1961

Аварії й теракти[ред.ред. код]

Вибух на перегоні між станціями Ізмайлівська і Першотравнева 8 січня 1977 року[ред.ред. код]

Перший теракт в історії Московського метрополітену стався 8 січня 1977 року. Тоді в Москві майже одночасно сталися три вибухи. Цей інцидент стався в 17:33 за московським часом: у потязі метро між станціями «Ізмайлівська » і «Першотравнева» прогримів вибух, в результаті чого сім осіб загинуло і ще тридцять сім отримали поранення різного ступеня тяжкості. Пошкоджений склад був відбуксований на прилеглу станцію «Першотравнева», яка була закрита для пасажирів і поїзди на ній не зупинялися. Деякий час по тому в Москві відбулися ще два вибухи: один - в гастрономі на вулиці Дзержинського (нині вулиця Велика Луб'янка), другий на вулиці 25 Жовтня (сучасна назва - Микільська).

Інформація про теракти з'явилася тільки через два дні і була відносно скупий, це призвело до безлічі чуток і домислів. Через три місяці за звинуваченням в організації вибухів були арештовані Затикян (організатор вибуху), Степанян і Багдасарян (безпосередні виконавці). Суд над ними був таємним, про його дату і місце не були сповіщені навіть найближчі родичі обвинувачених (яких викликали до Москви і повідомили про вже винесеному вироку - розстріл). В офіційному повідомленні після суду не були опубліковані деталі (місце і час суду, прізвища двох з трьох обвинувачених). Затикян свою провину заперечував. Степанян частково визнав свою провину, але заперечував участь Затикян. Багдасарян визнав усі. На думку деяких радянських правозахисників, проведення суду в таємному режимі і безпрецедентна для 1970-х років поспіх із приведенням смертного вироку у виконання (через 3 дні після рішення суду) пов'язана з повною фальсифікацією справи органами КДБ. Станом на серпень 2007 року матеріали кримінальної справи про вибух в метро в 1977 залишаються секретними.[3][4][5][6]

Задимлення між станціями «Електрозаводська» і «Семенівська» 27 березня 2010 року[ред.ред. код]

27 березня 2010 року на Арбатсько-Покровської лінії підземки вранці задимився головний вагон поїзда. Пасажири двох поїздів провели в перегонах сорок хвилин у тунелі між станціями «Семенівська» і «Електрозаводська». Була проведена евакуація близько шестисот пасажирів. Пасажирів почали виводити з поїзда через торцеві двері вагонів до першого вагона, і далі по шляхах до станції «Семенівська». Після цього напруга ненадовго включили, щоб два поїзди, які знаходилися в той момент на перегонах разом з пасажирами, змогли дійти до найближчої станції. Потяги курсували на дільницях «Щолківська» - «Партизанська» і «Курська» - «Мітіно». Повністю рух потягів по цій гілці було відновлено о пів на дев'яту.

Дерево, що впало між станціями «Ізмайлівська » і «Першотравнева» 4 червня 2010 року[ред.ред. код]

4 червня 2010 року в 20:27 за московським часом в результаті сильної бурі на відкритому перегоні між станціями «Ізмайлівська » і «Першотравнева» впало дерево, внаслідок чого на деякий час було зупинено руху поїздів на цій дільниці. Як повідомили в столичному МНС, стовбур довелося пиляти, щоб прибрати його зі шляхів. Пасажирів врешті-решт випустили і почали розвозити автобусами Мосгортранса. Ніхто не постраждав. У 21:47 рух було відновлено.

«Альтернативні» кінцеві станції[ред.ред. код]

Для оптимізації потоків пасажирів і метропоездов іноді потяги можуть проходити не весь відрізок між станціями «Щолківська» і «Митіно». На станцію «Партизанська» подаються додаткові потяги з депо для прямування у бік центру в завантажені годинник. «Строгіно», «Молодіжна» і «Партизанська» є найбільш частими станціями призначення поїздів, наступних за скороченим маршрутом. Після висаджування пасажирів складу сходить з подальшого маршруту і йде у відстій, під оборот або в депо. Необхідність «укорочення»маршруту пов'язана не стільки з зменшенням кількості пасажирів на околицях міста, скільки з малим інтервалом руху: оборот на кінцевій станції займає близько 3 хвилин, а частота руху - трохи більше двох.

Пересадки[ред.ред. код]

# Пересадка на лінію Зі станції На станцію
1 Сокольницька лінія Арбатська Бібліотека імені Леніна
2 Замоскворецька лінія Площа Революції Театральна
4 Філевська лінія Арбатська
Київська
Кунцевська
Олександрівський сад
Київська
Кунцевська
5 Кільцева лінія Курська
Київська
Курська
Київська
9 Серпуховсько-Тимірязівська лінія Арбатська Боровицька
10 Люблинсько-Дмитрівська лінія Курська Чкалівська

Перспективи[ред.ред. код]

На ближню перспективу заплановано будівництво електродепо Митіно[7]. . На далеку перспективу існують плани продовження лінії до Рождествєно і Куркіно, можливо, що таке продовження буде ув'язано з продовженням Калінінської лінії до станції «Строгіно» з передачею ділянки «Строгіно» - «Мітіно» до складу Калінінської лінії.

Після продовження лінії в Мітіно Арбатсько-Покровська лінія стала найдовшою в Московському метро: її довжина становить 45,1 км (до введення ділянки Строгіно-Мітіно найдовшою була Серпуховсько-Тімірязєвська лінія - 41,2 км, але з повністю підземна ця лінія досі найдовша).

При будівництві лінії проектом було передбачено будівництво в майбутньому двох станцій на перегоні «Площа Революції» - «Курська»: «Хмельницька» («Іллінська ворота», або «Маросейка») і «Покровські ворота».

На перегоні між станціями «Крилатське» і «Строгіно» залишено заділи під будівництво станції «Троїце-Ликово», яка буде побудована, коли на місці села з'явиться житловий масив.

Планується будівництво других виходів зі станцій Бауманська і «Парк Перемоги».

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Найглибша станція в Московському метрополітені - «Парк Перемоги» (84 м).
  • Найдовший перегін в Московському метрополітені - «Крилатське» - «Строгіно», відстань 6625 м.
  • На станції «Площа Революції» розташовані 76 бронзових скульптур робітників, селян, солдатів, матросів, школярів тощо. Існує повір'я, що найкращий спосіб скласти іспит — потерти ніс бронзового пса у «Прикордонника із собакою". Також люди загадують бажання, залишаючи монетки у лапок курки в однієї зі скульптур.
  • Арбатсько-Покровська лінія пов'язана з Фільовською лінією трьома пересадочними вузлами: між станціями «Олександрівський сад » і «Арбатська» Арбатсько-Покровської лінії, між двома «Київськими» і двома «Кунцевськими». Це пов'язано з історичним розвитком двох ліній-дублерів. З цим же пов'язана і той факт, що на лініях існують дві пари станцій з однаковими назвами («Арбатська» і «Смоленська»), між якими відсутній перехід.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Лінії Московського метрополітену
Moskwa Metro Line 1.svg Сокольницька Moskwa Metro Line 2.svg Замоскворецька Moskwa Metro Line 3.svg Арбатсько-Покровська Moskwa Metro Line 4.svg Філевська
Moskwa Metro Line 5.svg Кільцева Moskwa Metro Line 6.svg Калузько-Ризька Moskwa Metro Line 7.svg Тагансько-Краснопресненська Moskwa Metro Line 8.svg Калінінська
Moskwa Metro Line 9.svg Серпуховсько-Тимірязівська Moskwa Metro Line 10.svg Люблінсько-Дмитрівська Moskwa Metro Line 11.svg Каховська Moskwa Metro Line 12.svg Бутовська
Плановані лінії
Третій пересадний контур Кожухівська