Арбатсько-Покровська лінія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Moskwa Metro Line 3.svg Арбатсько-Покровська лінія
Московський метрополітен
Map Arbatsko-Pokrovskaya.png
Відкриття першої дільниці 13 березня 1938 року
Довжина, км 45,1
Кількість станцій 22
Час проїзду, хв. 67
Максимальна кількість вагонів у складі поїзда 5 (типу Русич), 7( стандартного типу)
Кількість вагонів у складі поїзда 5
Средньодобове перевезення пасажирів, тис. осіб/добу 733 (2011)
Найнапруженіша станція Щолківська
Наземні дільниці Митинський метроміст, станції «М'якініно», «Кунцевська», «Ізмайлівська»
Електродепо Ізмайлово, ТЧ-9 Філі, Митіно
Арбатсько-Покровська лінія
Щолківська
Першотравнева
Ізмайлівська
Першотравнева
ТЧ-3 «Ізмайлово»
Партизанська
Семенівська
Електрозаводська
Бауманська
Курська 
СЗГ до ЗЛ
Хмельницька
     
Площа Революції
СЗГ до ФЛ
Арбатська
Смоленська
Київська
Парк Перемоги
Слов'янський бульвар
Кунцевська
СЗГ до ФЛ
Молодіжна
Крилатське
Троїце-Ликово
Строгіно
М'якініно
Волоколамська
Митіно
П'ятницьке шосе
ТЧ-16 «Митіно»
Рождествено
Наземна ділянка Арбатсько-Покровської лінії в Ізмайлівському парку

Арбатсько-Покровська лінія — хронологічно друга і найдовша лінія Московського метрополітену.

Східна частина лінії («Щолківська» - «Партизанська») мілкого закладення з однієї наземною станцією «Ізмайлівська», західна частина («Митіно» - «Слов'янський бульвар», не рахуючи ділянки лінії, що проходить по Північно-Західному тунелю також мілкого закладення з наземною станцією «Кунцевська». Середня частина («Семенівська» - «Парк Перемоги») глибокого закладення. За даними на 2002 рік щоденний пасажиропотік по лінії становить 951 200 чол.

Станція «М'якініно» — на середину 2010-х, побудована на кшталт Західних мультисервісних комерційних мегацентрів напівпідземна станція Московського метро, із загальною глибиною закладення 1,5 м (рівень підземної стоянки). «М'якініно» також є єдиною станцією всього метрополітену, розташованою в Московській області.

З будівництвом останнього перегону в 2009 р. Арбатсько-Покровська стала одночасно найдовшою і розтягнутою в плані інтервалів лінією Московського метро. До цього титул найдовшої лінії носила Серпуховсько-Тімірязєвська, чия протяжність на сьогодні поступається Арбатсько-Покровській лише на 2,5 км.

Історія[ред.ред. код]

Історія будівництва[ред.ред. код]

Мабуть, датою появи лінії слід вважати 13 березня 1938 року, коли нова лінія «Площа Революції» - «Курська» був підключена до лінії першої черги «Вул. Комінтерну» (нині «Олександрівський сад») - «Київська». Цікаво, що відкриття ділянки одночасно зі скасуванням вилочного руху по лінії, нині відомої як Сокольницька, сталося раніше, ніж відкриття Горківсько-Замоскворецької лінії, але згодом офіційна нумерація ліній виявилася зворотною (Арбатсько-Покровська стала третьою, а Горьківсько-Замоскворецька — другою), що, ймовірно, пояснюється наявністю на Горківсько-Замоскворецькій лінії депо (ТЧ-2). З метою прискорення будівництва заплановані станції «Іллінські ворота» і «Покровські ворота» не були побудовані, під них були тільки залишені заділи (прямолінійні ділянки тунелів на відстані ширини платформи один від одного).

Лінія була продовжена на схід у 1944 році до станції «Ізмайловська» (нині «Партизанська»). Також для економії і прискорення спорудження цієї черги заплановані у початковому проекті лінії станції «Гороховська вулиця», «Площа Баумана», «Бакунінська вулиця» і «Миронівська вулиця» були виключені повністю, без залишення заділів.

Після попадання бомби в тунель мілкого закладення «Арбатська» - «Смоленська» у 1941 році стала очевидною незахищеність цієї ділянки метро, ​​який носив стратегічний характер (див. нижче). Було прийнято рішення про заміну цієї ділянки новою, глибокою. Тому в 1953 році була побудована нова ділянка Арбатсько-Покровської лінії «Площа Революції» - «Київська», повністю дублююча стару, при цьому ділянка мілкого закладення «Калінінська» (так називалася станція «Вул. Комінтерну» з 1946 року, з 1990 року «Олександрівський сад») - «Київська» була закрита і відкрита заново лише в 1958 році в складі Філевської лінії. У результаті в Москві по дві незалежних «Арбатській» і «Смоленській» станції. За офіційною версією необхідність будівництва була обумовлена ​​великим перепадом глибини між станціями «Площа Революції» і «Вулиця Комінтерну», хоча схожі перепади вже були на той час у московському метро. Швидше за все причина будівництва глибокої лінії пов'язана з її стратегічним характером, є версії, що за «Київською» тунель був продовжений до Кунцевської дачі Сталіна і сама лінія таким чином ставала підземною урядовою трасою. Версія стратегічного характеру лінії побічно підтверджується і невиправдано величезним залом станції «Арбатська», що будучи розташована в кварталі, що займає Генеральний штаб, при необхідності перетворювалася на величезний бункер, з'єднаний з декількома підземними лініями метрополітену.

Після будівництва депо «Ізмайлово» у 1950 році з'явилася можливість продовження лінії на схід за рахунок будівництва в депо наземної станції «Першотравнева», що й було зроблено у 1954 році.

Тимчасова станція була закрита і переобладнана під приміщення депо після будівництва ділянки «Ізмайлівська» (наразі «Партизанська») - «Першотравнева» у 1961 році.

У 1963 році лінія була продовжена до станції «Щолківська», яка залишається кінцевою по теперішній час.

6 травня 2003 року було завершено будівництво станції «Парк Перемоги», продовжити лінію в західному напрямку після 50-річного перебування станції «Київська» кінцевою на лінії.

7 січня 2008 року відкрили ділянку «Парк Перемоги» - «Кунцевська» (проміжна станція «Слов'янський бульвар» відкрилася 9 місяцями пізніше) і ділянка «Крилатське» - «Строгіно» з доробком під станцію «Троїце-Ликово», одночасно з цим ділянка Фільовської лінії « Кунцевська» - « Крилатське» перейшла до Арбатсько-Покровської лінії [1].

В останні роки розпочата заміна найстаріших, що відпрацювали свій ресурс, ескалаторів. Вже замінено ескалатори станції «Курська» (1999-2002) та одного з вестибулів станції «Площа Революції» (2003-2004). Завершена заміна ескалаторів на єдиному виході станції «Семенівська», що потребувало закриття станції (2005-2006), знову відкриті після ремонту вестибюль і ескалатори станції Арбатська2006-2007). 8 грудня 2008 почалася заміна ескалаторів другого виходу станції «Площа Революції».

Також закінчена заміна ескалаторів єдиного виходу на станції «Електрозаводська». Роботи почалися в травні 2007 року і були завершені в листопаді 2008 року. Станція знову відкрилася для пасажирів 28 листопада, о першій годині дня за московським часом.[2] Строки закінчення робіт були істотно зрушені в порівнянні з початковими (травень 2008 року) через зрив поставок ескалаторів. Під час ремонту (як і у випадку з «Семенівської») потяги проходили станцію без зупинки, на поверхні був пущений автобусний маршрут «М», який з'єднав сусідні станції, проїзд в якому треба було оплачувати (за тарифом наземного транспорту).

26 грудня 2009 року відкрилась ділянку «Строгіно» - «Митіно». Очікується, що після відкриття Мітінської ділянки західна частина лінії перестане бути недовантаженою, і лінія увійде до списку найзавантаженіших ліній московського метро.

28 грудня 2012, відкрилась станція «П'ятницьке шосе»

Історія перейменувань[ред.ред. код]

Сучасна
назва
Попередня назва Час актуальності
попереднього назви
Ізмайлівська Ізмайлівський парк з моменту спорудження у 1961 по 1963
Партизанська Ізмайлівська з моменту спорудження у 1944 по 1963
Ізмайлівський парк з 1963 по 2005
Семенівська Сталінська з моменту спорудження у 1944 по 1961

Аварії й теракти[ред.ред. код]

Вибух на перегоні між станціями Ізмайлівська і Першотравнева 8 січня 1977 року[ред.ред. код]

Перший теракт в історії Московського метрополітену стався 8 січня 1977 року. Тоді в Москві майже одночасно сталися три вибухи. Цей інцидент стався в 17:33 за московським часом: у потязі метро між станціями «Ізмайлівська » і «Першотравнева» прогримів вибух, в результаті чого сім осіб загинуло і ще тридцять сім отримали поранення різного ступеня тяжкості. Пошкоджений склад був відбуксований на прилеглу станцію «Першотравнева», яка була закрита для пасажирів і поїзди на ній не зупинялися. Деякий час по тому в Москві відбулися ще два вибухи: один - в гастрономі на вулиці Дзержинського (нині вулиця Велика Луб'янка), другий на вулиці 25 Жовтня (сучасна назва - Микільська).

Інформація про теракти з'явилася тільки через два дні і була відносно скупий, це призвело до безлічі чуток і домислів. Через три місяці за звинуваченням в організації вибухів були арештовані Затикян (організатор вибуху), Степанян і Багдасарян (безпосередні виконавці). Суд над ними був таємним, про його дату і місце не були сповіщені навіть найближчі родичі обвинувачених (яких викликали до Москви і повідомили про вже винесеному вироку - розстріл). В офіційному повідомленні після суду не були опубліковані деталі (місце і час суду, прізвища двох з трьох обвинувачених). Затикян свою провину заперечував. Степанян частково визнав свою провину, але заперечував участь Затикян. Багдасарян визнав усі. На думку деяких радянських правозахисників, проведення суду в таємному режимі і безпрецедентна для 1970-х років поспіх із приведенням смертного вироку у виконання (через 3 дні після рішення суду) пов'язана з повною фальсифікацією справи органами КДБ. Станом на серпень 2007 року матеріали кримінальної справи про вибух в метро в 1977 залишаються секретними.[3][4][5][6]

Задимлення між станціями «Електрозаводська» і «Семенівська» 27 березня 2010 року[ред.ред. код]

27 березня 2010 року на Арбатсько-Покровської лінії підземки вранці задимився головний вагон поїзда. Пасажири двох поїздів провели в перегонах сорок хвилин у тунелі між станціями «Семенівська» і «Електрозаводська». Була проведена евакуація близько шестисот пасажирів. Пасажирів почали виводити з поїзда через торцеві двері вагонів до першого вагона, і далі по шляхах до станції «Семенівська». Після цього напруга ненадовго включили, щоб два поїзди, які знаходилися в той момент на перегонах разом з пасажирами, змогли дійти до найближчої станції. Потяги курсували на дільницях «Щолківська» - «Партизанська» і «Курська» - «Мітіно». Повністю рух потягів по цій гілці було відновлено о пів на дев'яту.

Дерево, що впало між станціями «Ізмайлівська » і «Першотравнева» 4 червня 2010 року[ред.ред. код]

4 червня 2010 року в 20:27 за московським часом в результаті сильної бурі на відкритому перегоні між станціями «Ізмайлівська » і «Першотравнева» впало дерево, внаслідок чого на деякий час було зупинено руху поїздів на цій дільниці. Як повідомили в столичному МНС, стовбур довелося пиляти, щоб прибрати його зі шляхів. Пасажирів врешті-решт випустили і почали розвозити автобусами Мосгортранса. Ніхто не постраждав. У 21:47 рух було відновлено.

«Альтернативні» кінцеві станції[ред.ред. код]

Для оптимізації потоків пасажирів і метропоездов іноді потяги можуть проходити не весь відрізок між станціями «Щолківська» і «Митіно». На станцію «Партизанська» подаються додаткові потяги з депо для прямування у бік центру в завантажені годинник. «Строгіно», «Молодіжна» і «Партизанська» є найбільш частими станціями призначення поїздів, наступних за скороченим маршрутом. Після висаджування пасажирів складу сходить з подальшого маршруту і йде у відстій, під оборот або в депо. Необхідність «укорочення»маршруту пов'язана не стільки з зменшенням кількості пасажирів на околицях міста, скільки з малим інтервалом руху: оборот на кінцевій станції займає близько 3 хвилин, а частота руху - трохи більше двох.

Пересадки[ред.ред. код]

# Пересадка на лінію Зі станції На станцію
Moskwa Metro Line 1.svg Сокольницька лінія Арбатська Бібліотека імені Леніна
Moskwa Metro Line 2.svg Замоскворецька лінія Площа Революції Театральна
Moskwa Metro Line 4.svg Філевська лінія Арбатська
Київська
Кунцевська
Олександрівський сад
Київська
Кунцевська
Moskwa Metro Line 5.svg Кільцева лінія Курська
Київська
Курська
Київська
Moskwa Metro Line 8.svg Калінінська лінія Парк Перемоги Парк Перемоги
Moskwa Metro Line 9.svg Серпуховсько-Тимірязівська лінія Арбатська Боровицька
Moskwa Metro Line 10.svg Люблинсько-Дмитрівська лінія Курська Чкалівська

Перспективи[ред.ред. код]

На ближню перспективу заплановано будівництво електродепо Митіно[7]. . На далеку перспективу існують плани продовження лінії до Рождествєно і Куркіно, можливо, що таке продовження буде ув'язано з продовженням Калінінської лінії до станції «Строгіно» з передачею ділянки «Строгіно» - «Мітіно» до складу Калінінської лінії.

Після продовження лінії в Мітіно Арбатсько-Покровська лінія стала найдовшою в Московському метро: її довжина становить 45,1 км (до введення ділянки Строгіно-Мітіно найдовшою була Серпуховсько-Тімірязєвська лінія - 41,2 км, але з повністю підземна ця лінія досі найдовша).

При будівництві лінії проектом було передбачено будівництво в майбутньому двох станцій на перегоні «Площа Революції» - «Курська»: «Хмельницька» («Іллінська ворота», або «Маросейка») і «Покровські ворота».

На перегоні між станціями «Крилатське» і «Строгіно» залишено заділи під будівництво станції «Троїце-Ликово», яка буде побудована, коли на місці села з'явиться житловий масив.

Планується будівництво других виходів зі станцій Бауманська і «Парк Перемоги».

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • Найглибша станція в Московському метрополітені - «Парк Перемоги» (84 м).
  • Найдовший перегін в Московському метрополітені - «Крилатське» - «Строгіно», відстань 6625 м.
  • На станції «Площа Революції» розташовані 76 бронзових скульптур робітників, селян, солдатів, матросів, школярів тощо. Існує повір'я, що найкращий спосіб скласти іспит — потерти ніс бронзового пса у «Прикордонника із собакою". Також люди загадують бажання, залишаючи монетки у лапок курки в однієї зі скульптур.
  • Арбатсько-Покровська лінія пов'язана з Фільовською лінією трьома пересадочними вузлами: між станціями «Олександрівський сад » і «Арбатська» Арбатсько-Покровської лінії, між двома «Київськими» і двома «Кунцевськими». Це пов'язано з історичним розвитком двох ліній-дублерів. З цим же пов'язана і той факт, що на лініях існують дві пари станцій з однаковими назвами («Арбатська» і «Смоленська»), між якими відсутній перехід.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Лінії Московського метрополітену
Moskwa Metro Line 1.svg Сокольницька Moskwa Metro Line 2.svg Замоскворецька Moskwa Metro Line 3.svg Арбатсько-Покровська Moskwa Metro Line 4.svg Філевська
Moskwa Metro Line 5.svg Кільцева Moskwa Metro Line 6.svg Калузько-Ризька Moskwa Metro Line 7.svg Тагансько-Краснопресненська Moskwa Metro Line 8.svg Калінінсько-Солнцевська
Moskwa Metro Line 9.svg Серпуховсько-Тимірязівська Moskwa Metro Line 10.svg Люблінсько-Дмитрівська Moskwa Metro Line 11.svg Каховська (ТПК) Moskwa Metro Line 12.svg Бутовська
Moskwa Metro Line 13.svg Монорейкова Moskwa Metro Line 14.svg Кільцева залізниця Кожухівська Новомосковська