Парадокс близнят

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Парадокс близнят — суперечлива на перший погляд задача з теорії відносності.

Парадокс близнят[1] сформулював 1911 року Поль Ланжевен. Розв'язок опублікував 1918 року Альберт Ейнштейн[2]

Формулювання[ред. | ред. код]

Один із двох близнюків вирушає в космічну подорож до далекої зорі, рухаючись зі швидкістю, близькою до швидкості світла, а потім повертається. Завдяки тому, що час у пов'язаній з космічним кораблем системі відліку йде повільніше, ніж у системі, пов'язаній із Землею, то його брат постарів набагато більше, ніж він сам. [Прим. 1]

З іншого боку, він може вважати, що сам залишався непорушним, а Земля спочатку віддалилася від нього, а потім повернулася. Тоді, з його погляду, саме його брат здійснив мандрівку майже зі світловою швидкістю, а, отже, саме його брат повинен залишитися набагато молодшим.

Розв'язок[ред. | ред. код]

У межах спеціальної теорії відносності (СТВ) розв'язати парадокс неможливо. Однак парадокс має пояснення в межах загальної теорії відносності (ЗТВ). Слід врахувати, що тільки один з братів рухався з прискоренням (отже, ситуація не симетрична). Саме він і має залишитися молодшим від свого брата, який перебував в інерційній системі відліку.

Перший експеримент, що мав підтвердити відповідний ефект, було поставлено 1971 року[3]. У межах похибки вимірів передбачення ЗТВ було підтверджено[4]. Подібні експерименти (з дедалі вищою точністю) також підтвердили правильність розрахунків (з точністю 0,01%).

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Час у системі корабля () визначається формулою:
  , де
  •  — час на Землі,
  • v — швидкість руху корабля,
  • c — швидкість світла.
  Для час у системі корабля малий ().

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Парадокс близнят // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 340. — ISBN 966-613-263-X.
 2. Einstein, A. (29 November 1918). Dialog über Einwände gegen die Relativitätstheorie. Die Naturwissenschaften 48: 697–702. 
 3. Around - the world atomic clocks: Predicted relativistic time gains. Science 177: 166. 1972.  (англ.)
 4. Around - the world atomic clocks: Observed relativistic time gains. Science 177: 168. 1972.  (англ.)

М.В.Сажин. 4.Эксперименты по ОТО. У Рецензенты: др. физ. мат. наук В.Е.Жаров, др. физ. мат. наук К.В. Куимов. Теория относительности для астрономов (російською). Москва.: Государственный Астрономический Институт им. П.К.Штернберга.