Lunar Reconnaissance Orbiter

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Lunar Reconnaissance Orbiter, художнє відображення
Запуск

Lunar Reconnaissance Orbiter (LBO, Місячний орбітальний розвідник) — космічний зонд НАСА з дослідження Місяця.

Запуск відбувся 18 червня 2009 року з космодрому на мисі Канаверал[1], за допомоги ракети-носія Atlas V, на борту якої, крім LRO, міститься ще один апарат для дослідження Місяця — Lunar Crater Observation and Sensing Satellite (LCROSS).

Ці два апарати є початком програми НАСА «Lunar Precursor Robotic Program».

23 червня Lunar Reconnaissance Orbiter вийшов на місячну орбіту.[2]

За планами NASA, апарати досліджуватимуть мінералогію і геологію природного супутника Землі, складатимуть докладні тривимірні карти місячної поверхні, а також шукати поклади водяного льоду, які можуть існувати в полярних кратерах Місяця. Крім цього LRO займеться вивченням потенційної дії космічного випромінювання на людей і підбором відповідних місць для майбутніх поселень.

За планом LRO і LCROSS протягом чотирьох місяців обертатимуться по місячній орбіті, після чого другий апарат разом із ступенем Atlas V від'єднається від LRO і впаде на поверхню Місяця. Апарат LRO, що залишиться на орбіті, спостерігатиме за самим процесом падіння і його результатом.

Прилади[ред.ред. код]

 • CRaTER (Cosmic Ray Telescope for the Effects of Radiation) — основним призначенням цього приладу є оцінка шкідливого впливу космічних променів і сонячної радіації на біологічні об'єкти.
 • DLRE (The Diviner Lunar Radiometer Experiment) — вимірювання теплового випромінювання місячної поверхні і його добові зміни.
 • LAMP (The Lyman-Alpha Mapping Project) — прилад для пошуку льоду в неосвітлених кратерах. Він досліджує відбиття ультрафіолетового випромінювання зір (лінії серії Лаймана) від місячної поверхні.
 • LEND (The Lunar Exploration Neutron Detector) — прилад російського виробництва, для складання карт вмісту водню на місячній поверхні.
 • LOLA (The Lunar Orbiter Laser Altimeter) — лазерний альтиметр для складання карти висот.
 • LROC (The Lunar Reconnaissance Orbiter Camera) — головна оптична камера, для отримання фотографій поверхні Місяця з роздільною здатністю до 50 см, що будуть необхідні для пошуку місця приземлення. LROC складається з трьох камер: камери WAC та двох камер NAC. Планується сфотографувати приблизно 8 % місячної поверхні, зокрема:
  1. всі місця, попередніх місій: місця посадок пілотованих кораблів «Аполлон» та автоматичних станцій, всі кратери від падіння штучних супутників Місяця;
  2. 50 «зон підвищеного інтересу», відібраних вченими;
  3. навколополярні райони, що зараз вважаються найперспективнішими для організації населеної бази.
 • Mini-RF (The Miniature Radio Frequency) — тестування нового легкого радара з синтезованою апертурою.

Наукові результати[ред.ред. код]

17 липня 2009 року, перед 40-літнім ювілеєм першої висадки на Місяць, були опубліковані зроблені Orbiter’ом фотографії[3]. Були заплановані зйомки інших пам'ятних місць Місяця, наприклад, стоянок «Місяцеходів».

6 вересня 2011 року NASA представила детальніші знімки місць пілотованих експедицій, виконаних LRO, для цього цей зонд був переведений на нижчу орбіту над поверхнею Місяця.

16 серпня 2012 року NASA повідомила, що знайшла за допомогою спектроскопа LAMP в атмосфері Місяця атомів гелію. Крім того, у грунті на поверхні Місяця дослідники знайшли атоми аргону.

На початку вересня 2012 року за допомогою легкого радара із синтезованою апертурою (Mini-RF) були відкриті поклади водяного льоду, масова частка якого становить 5-10% речовини, що складають стінки кратера Шеклтон. Ці цифри виявилися більшими за попередні консервативні оцінки кількості води у місячному грунті в 5-10 разів. Результати дозволяють з оптимізмом дивитися на майбутню колонізацію супутника Землі і будівництва там стаціонарних баз поселенців.[4]

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]