Фартух

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Фартух -- передня частина поясного жіночого одягу. Слово «фартух» німецького походження: фор --(перед) і тух -- (плата).

Цю частину одягу носли на Україні зi зшитим поясним одягом, тобто зі спідницями, андараками, димками, сукнями, літниками. В деяких місцевостях на Волині їх ткали або шили з купного сукна і зверху вишивали. В інших місцевостях, як наприклад у Бехах, їх робили з килимової тканини з особливим візерунком.

На півночі України переважали білі фартухи з затканою червоною крайкою внизу. Досить багато та гарно оздоблені були фартухи на Поділлю, в Прикарпаттю та Карпатах, де їх часто вишивали шовковими шнурами, стрічками, тощо.


На Київщині до плахти носили червоні або сині попередниці, а до спідниць носили білі вишиті фартухи. На Поділлі до спідниць носили білі більше або менше вишиті попередниці. В Буковині та Бессарабії, Покутті запаски носили чорної барви з більш-менш строкатим краєм унизу та фартухів до них не вживали, так само як до плахт Фартух - подарунок Стародавньогого Риму сучасній домогосподарці . Сьогодні важко уявити досвідчену домогосподарку без такого елементу одягу, як фартух. Це й не дивно, адже він став не лише захисним елементом домашнього одягу, покликаним вберегти господиню від плям та іншого роду забруднень, але й широким полем для розвитку дизайнерської думки. Приміром, у Японії до цього елементу вбрання ставляться з особливим трепетом. Домогосподарки обирають фартухи з усією серйозністю, не шкодуючи на них ніяких грошей. Що ж, і фартухи в японських дамочок відповідні – вони нічим не поступаються елегантним сукням, ні за якістю, ні за сексуальністю. Фартухи широко використовуються сучасними дизайнерами (в якості доповнення до суконь чи інших предметів гардеробу) – вони стали невід’ємною частино багатьох колекцій. Окрім того, сьогодні фартухи використовуються в якості робочого спецодягу – вони популярні в середовищі кухарів, перукарів, продавців, офіціантів тощо. Цей елемент гардеробу став прекрасним та широко використовуваним засобом сучасної реклами. Історія виникнення фартуха налічує не одне століття. Вперше цей елемент одягу з’явився ще в древньому Єгипті. Тоді фартух був привілеєм виключно чоловічим. При цьому його носили гладіатори та жерці, а згодом він став невід’ємною часиною вбрання правителів. Перші фартухи виготовлялися зі шматка тканини, який обгортав корпус тіла чоловіка з усіх сторін, і кріпився на талії за допомогою пояса. Його оздоблювали складками, нерівними краями, вишивкою, шматками шкіри тощо. Однак час не стоїть на місці, міняються звичаї, змінюється й мода. В епоху Середньовіччя фартухи впали в око дружинам іменитих громадян, які іноді навіть одягали фартухи замість спідниці. З часом фартух зменшився в розмірах, ставши обов’язковим атрибутом модниць не лише вдома, але й на прогулянці. Загалом в Європейських країнах користувалися кількома видами фартухів. Деякі з них призначалися для жінок за столом, інші надягалися в урочистих випадках. Останній варіант – відгук візантійської моди. Фартухи для правителів шили з дорогої різнобарвної парчі, тоді як придворним доводилося обмежуватися однотонними тканинами. Згодом фартухи стали елементами народного вбрання багатьох країн, при цьому в різних країнах по-різному оздоблювали полотна, з якого шили фартухи.

Посилання[ред.ред. код]