Чортків (станція)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Станція Чортків

Тернопіль — Чернівці
Львівська залізниця
Тернопільська дирекція

Чортківська дистанція колії
м. Чортків

Рік відкриття 1896 (121 рік)
Тип вантажно-пасажирська
Кількість колій 8
Кількість платформ 2
Тип платформ(и) бічна, острівна
Форма платформи пряма
Вулиця вул. Вокзальна, 3
Відстань до Києва, км 576
Відстань до Тернополя, км 90
Код станції 364700 ?
Код «Експрес-3» 2218135 ?
Послуги Залізнична станція Квиткова каса Довідкове бюро
Супутні послуги товарна контора

Станція Чорткі́в — вантажно-пасажирська залізнична станція Чортківської дистанції колії Тернопільської дирекції залізничних перевезень ДТГО «Львівська Залізниця». Знаходиться у місті Чортків Тернопільської області.

Загальні відомості

Будівництво станції відбулось у 1884 році у зв'язку з прокладенням тут залізничного полотна сполученням Гусятин-Станіслав (зараз Івано-Франківськ).

Станція призначена для обслуговування пасажирів та вантажів різного виду. На станції обладнано дві платформи, сполучених чотирма наземними переходами для посадки та висадки пасажирів. Довжина найдовшої платформи дозволяє прийняти до 14 пасажирських вагонів в залежності від місця зупинки локомотива. Кількість колій, призначених для стоянки та формування вантажних скла́дів — 8.

Поточне утримання колії, земляного полотна, штучних та інших споруд і пристроїв колійного господарства у робочому стані для безпечного і безперебійного руху поїздів тут здійснює Чортківська дистанція колії.

До станції з Тернополя і аж до Чернівців веде одноколійний перегін. Через складність та небезпечність рельєфу регіону усе залізничне сполучення на південь від Тернополя, включаючи і Чортківську дистанцію колії, є неелектрифікованим, тому рух потягів тут здійснюється за допомогою дизельних тепловозів. Всього на дистанції понад 400 штучних споруд, у тому числі 93 мости, із яких 13 дефектних, один тунель довжиною понад 250 метрів (Бучацький тунель) та шляхопровід. Дистанція колії розташована у складних географічних умовах, де експлуатується 397 кривих. Є ухили і підйоми від 20 до 40 тисяч метрів, у тому числі єдиний на всю Укрзалізницю 40-тисячний підйом на перегоні Чортків-Біла Чортківська.

Обслуговуванням та налагодженням рухомого складу тут займається локомотивне оборотне депо Чортків (ТЧ-6).

Пасажирське сполучення

Приміське

Щодня станція приймає дві пари приміських пасажирських поїздів сполученням Тернопіль-Заліщики-Тернопіль.

Свого часу через станцію курсували приміські поїзди з таким сполученням як: Гусятин-Бучач-Гусятин, Чортків-Гусятин-Чортків; а також поїзд прямого сполучення з Тернополем — Тернопіль-Чортків-Тернопіль (скасований у 2015 році).

За кілька кілометрів на північ, на наступній, у напрямку Тернополя, станції Вигнанка зупиняються також і дві пари приміських поїздів сполученням Тернопіль—Іване-Пусте—Тернопіль. 

Далеке

Історично склалось, що через Чортків проходить залізнична лінія Тернопіль-Чернівці, та не зважаючи на це, всі пасажирські поїзди, що курсують з Тернополя до Чернівців прямують в обхід цієї лінії, проїжджаючи через Львів та Івано-Франківськ.

За часів СРСР, по шляху Тернопіль-Чернівці через Чортків курсував лише один пасажирський поїзд сполученням Івано-Франківськ-Козятин, маршрут якого після 1991 року було скорочено до станції Шепетівка.

Починаючи з 2000-их років зупинку на станції Чортків було введено в маршрут таких пасажирських поїздів як: Івано-Франківськ-Харків (з причіпним вагоном Івано-Франківськ-Донецьк), Івано-Франківськ-Одеса, Чернівці-Одеса, Чернівці-Київ, Москва-Софія, Івано-Франківськ-Шепетівка. У складі поїзда Москва-Софія були причіпні вагони Москва-Бухарест, Москва-Чернівці, Москва-Салоніки, Мінськ-Софія. Тобто з Чорткова можна було поїхати в Грецію, Болгарію, Румунію та Білорусь, тощо. З 2012 року Укрзалізницею було змінено маршрути поїздів Одеса-Чернівці та Москва-Софія через Львів; скасовано маршрути поїздів Івано-Франківськ-Шепетівка, Івано-Франківськ-Харків. В 2014 році було змінено маршрут поїзда № 117 «Буковина» Чернівці-Київ через Кам'янець-Подільський.

На сьогодні через Чортків відкрито лише один напрямок далекого сполучення. Ним курсує фірмовий нічний пасажирський поїзд № 357/358 «Гуцульщина» сполученням Київ-Тернопіль-Рахів

Джерела та література