AbiWord

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
AbiWord
AbiWord icon
Екран AbiWord 2.4.2
Тип Текстовий процесор
Автор Eric Sinkd
Розробники The AbiWord Team
Перший випуск 1 грудня 1998
Стабільний випуск 3.0.4 (27 листопада 2019; 4 роки тому (2019-11-27))
Платформа Windows
Операційна система крос-платформовий
GNU фреймворк GTK
Мова програмування C++[1]
Українська мова частково[1]
Ліцензія GNU General Public License
Онлайн-документація abisource.com/help/en-US/(англ.)
Репозиторій gitlab.gnome.org/World/AbiWord
Вебсайт abisource.com

AbiWord — вільний текстовий процесор, що поширюється згідно з умовами GNU General Public License. Крім типових засобів обробки документів у поширених офісних форматах (ODF, OOXML, RTF тощо), AbiWord надає такі розширені можливості, як організація спільного редагування документів і багатосторінковий режим, який дозволяє на одному екрані переглядати й редагувати різні сторінки документа.

Підтримувалася його робота на платформах Linux, Mac OS X (PowerPC), Microsoft Windows, SkyOS, BeOS та інших. Остання багатомовна portable-версія з підтримкою української для Microsoft Windows 2.8.6 вийшла ще в 2010 році, програма під Microsoft Windows не підтримується стабільно через нестачу розробників,[2] остання доступна українська версія 2.9.4.[3] Основна гілка розробляється під Linux.

Історія[ред. | ред. код]

Назва «AbiWord» походить від кореня іспанського слова «Abierto», що означає «відкритий». AbiWord був розроблений корпорацією SourceGear як перша складова AbiSuite — амбітного проекту створення повного офісного пакету, що містить тільки відкрите і безплатне програмне забезпечення. Після того, як пріоритетним напрямом розвитку корпорації SourceGear стало задоволення власних комерційних інтересів, AbiWord став цілком і повністю розроблятися командою добровольців.

AbiWord версії 1.0 був випущений 18 квітня 2002 року, ця версія не підтримувала таблиць, хоча більшість користувачів вважали цю функцію важливою. Така підтримка була додана у версію 2.0, випущену 15 вересня 2003 року.

25 листопада 2012 року була випущена версія 2.9.4, остання версія під Windows[4] Підтримка Windows припинена через нестачу програмістів. Випускається версія тільки під Лінукс, остання версія — 3.0.4 від 27 листопада 2019 року.

Характеристики[ред. | ред. код]

AbiWord базується на бібліотеці GTK+. Він, згідно з твердженнями розробників, може бути зібраний для Microsoft Windows, GNU/Linux, QNX, FreeBSD, Solaris й інших систем. На офіційному сайті є збірки для Windows, GNU/Linux і Mac OS X, а також початковий код.

Установчий пакет AbiWord для Microsoft Windows займає лише 5,2 мегабайта (без словників і розширень), для GNU/Linux — 3,5 мегабайта.

Редактор працює за принципом WYSIWYG і підтримує основні функції роботи з текстом:

 • форматування й стилі тексту;
 • створення таблиць і списків;
 • вставка колонтитулів і виносок;
 • вставка й масштабування малюнків;
 • перевірка орфографії;
 • складання змісту;
 • друк.

Вбудованих інструментів для створення графіки редактор не має, як і засобів перевірки граматики і розстановки перенесень.

Підтримувані формати — власний (ABW), DOC (Microsoft Word), RTF, HTML, plain text і деякі їх варіанти. За допомогою додаткових плагінів можливий імпорт документів таких форматів, як ODT (OpenDocument), WPD (WordPerfect), SDW (StarOffice) та інших. Сумісність з Microsoft Word слід вважати обмеженою: прості документи імпортуються й експортуються без проблем, проте в складних документах майже завжди спостерігається істотне порушення форматування.

В цілому, AbiWord поступається своїми можливостями перед Microsoft Word або OpenOffice.org Writer, проте істотно перевершує прості редактори (типу WordPad для Windows). Функціональність редактора може бути частково розширена підключенням плагінів, доступних на сайті розробників.

Переваги й недоліки[ред. | ред. код]

До переваг програми належать: малий розмір дистрибутиву, висока швидкодія, крос-плаформність, відкрита модель розповсюдження.

Недоліки — обмежена функціональність, неповна підтримка документів Microsoft Word.

Поширеність[ред. | ред. код]

На цей час не витримує конкуренції з OpenOffice.org Writer, який також є вільним і крос-платформовим, але володіє ширшою функціональністю і повнішою сумісністю з Microsoft Word. Тому зараз AbiWord найчастіше використовується на застарілих машинах з обмеженими апаратними ресурсами, де робота з пакетом OpenOffice.org стає практично неможливою.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. The abiword Open Source Project on Open Hub: Languages Page — 2006.
 2. project webpage. Архів оригіналу за 1 березня 2010. Процитовано 6 травня 2008.
 3. AbiWord 2.9.4 [Архівовано 17 березня 2017 у Wayback Machine.], programy.com.ua
 4. Index of /downloads/abiword/2.9.4/Windows. Архів оригіналу за 29 вересня 2018. Процитовано 26 квітня 2020.

Посилання[ред. | ред. код]