Deus Ex

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Deus Ex

DXcover.jpg

Розробник Ion Storm Inc.
Видавець Eidos Interactive
Дистриб'ютор Eidos Interactive
Частина серії Deus Ex
Наступна гра серії Deus Ex: Invisible War
Дата випуску США 22 червня 2000 (Win)

США 7 липня 2000(Mac)
ЄС 27 вересня 2000 (Win)
США 25 березня 2002 (PS2)
ЄС 24 травня 2002 (PS2)
Newworldmap.svg 29 березня 2007 (Steam)[1]
Росія 28 лютого 2008 (Win)

Версія 1.112fm (GOTY Edition)
Жанр Шутер від першої особи / RPG
Віковий
рейтинг
ESRB: M — Mature[2]
PEGI: 15+[3]
Платформа Windows, Mac OS, PlayStation 2
Рушій гри Unreal Engine 1
Режим гри Сінглплеєр, мультиплеєр
Носій CD (Windows)
DVD (Windows, PS2)
Steam
Керування Клавіатура, Миша
Сайт сайт

Deus Ex ([ˌdeɪ.əs ˈɛks]) — рольова відеогра з видом від першої особи та елементами жанрів шутер та стелс, в стилістиці кіберпанку. Вона була розроблена американською студією Ion Storm і видана англійською компанією Eidos Interactive 22 липня 2000 року. Гра була добре прийнята як гравцями, так і критиками, одержала кілька нагород «Гра року».[5][6][7] Дія гри розгортається у вигаданому анти-утопічному світі Землі 2050-х років. На планеті починається економічна катастрофа, уряди слабшають і з'являються потужні терористичні організації, розвивається пандемія смертельної невиліковної хвороби — «Сірої Смерті». Гравець діє від імені спецагента протитерористичної організації, створеної для боротьби з цим хаосом. Сюжет гри має у своїй основі відомі західні теорії змови, такі, як плани таємної спілки ілюмінатів щодо керування світом, експерименти з іншопланетними технологіями у зоні 51, люди в чорному та інші[8][9].

Ігровий процес[ред.ред. код]

Геймплей гри сполучає жанри шутера й стелс-екшена. Як правило, для виконання завдання місії (знайти людину або предмет, включити або зруйнувати яку-небудь установку, завантажити дані з комп'ютера під охороною) необхідно пройти через рівень, наповнений ворогами. Однак будь-яке завдання можна виконати, не вступаючи у бій: для цього необхідно розвивати відповідні навички та досліджувати місцевість. Практично в будь-яке приміщення можна потрапити кількома способами, крім прямого: через вентиляційні шахти, чорні ходи. Нерідко для цього доводиться відкривати двері, замкнені на звичайні або електронні замки: тоді потрібно або шукати відповідний ключ, або використовувати відмички (теж звичайні або електронні), або шукати паролі до охоронних комп'ютерів. У такий же спосіб відкриваються сейфи з грошима та ящики зі зброєю[10][11][12].

Бойова система[ред.ред. код]

Вороги представлені звичайними солдатами різних ігрових фракцій, «людьми у чорному», звичайними й генетично модифікованими тваринами й навіть "прибульцями". Проти них застосовується класичний шутерний арсенал, що включає холодну (кийки, мечі), легку (пістолети), звичайну пальну (гвинтівки, дробовики), важку (ракетниці, вогнемети та плазмомети), снайперську й несмертельну зброю (електрошокер, дротики з транквілізатором, газові гранати)[13][14].

Крім зброї, у грі є безліч предметів, які застосовуються у різноманітних цілях:

 • Відмички й універсальні інструменти (англ. multitool) — потрібні для зламу звичайних та електронних замків. При цьому вони витрачаються, і чим сильніше розвинене відповідне вміння, тим меншою кількістю інструментів можна завершити злам.
 • Аптечки та біоенергобатареї — відновлюють здоров'я та біоенергію.
 • Вдосконалення зброї — пристрої, які покращують зброю (збільшують точність, скорострільність тощо).
 • Засоби захисту (бронежилет, костюм для захисту від агресивного середовища, особливий костюм часткової невидимості, протигаз).
 • Засоби радіоелектронної боротьби — електромагнітні та хвильові гранати, які застосовуються для дезорієнтації охоронних систем.
 • Їжа (від батончиків до коли) — в обмін на неї вуличні бурлаки можуть повідомити інформацію, що допомагає виконати завдання.

Також у спорядження можуть бути додані бінокль, прилад нічного бачення, димові шашки, вогнегасники та інші засоби[15].

Рольові елементи[ред.ред. код]

У Deus Ex багато елементів комп'ютерних рольових ігор. За виконання як сюжетних, так і необов'язкових побічних завдань, а також за дослідження світу (знаходження таємних місць на рівні, у яких звичайно знаходяться припаси) нараховуються очки досвіду. Однак, на відміну від класичних RPG, у грі немає «рівнів досвіду» — очки досвіду безпосередньо витрачаються на поліпшення вмінь персонажа. Він має 11 умінь: поводження з холодною, легкою, важкою, снайперською й вибуховою зброєю; злам звичайних, електронних замків та комп'ютерів; лікування, плавання та носіння спорядження. Кожне вміння спочатку перебуває на першому рівні розвитку й може бути розвинене до четвертого, однак кількість очок досвіду за всю гру недостатня для повного прокачування всіх умінь — тому доводиться розвивати насамперед ті, які найкорисніші для стилю проходження конкретного гравця[16].

Іншим способом змінювати характеристики персонажа є нанододатки (англ. nanoaugmentation) — унікальні здібності, які отримуються за сюжетом за допомогою вживляння в тіло ДжейСі особливих наноботів. Вони дають різноманітні додаткові можливості — наприклад відновлення здоров'я, тимчасову невидимість, поліпшений зір з виведенням додаткової інформації. Гравець може встановити щонайбільше 9 нанододатків, доступно ж їх у ході гри удвічі більше; один раз встановлений нанододаток можна лише розвивати, але не можна замінити на інший, що змушує підходити до їхнього вибору уважно. Розвиваються вони встановленням особливих ін'єкцій. «Каністри» наноботів, які установлюють і розвивають нанододатки можна знайти під час проходження: але одні можна встановити лише за допомогою спеціальних медичних ботів, що перебувають далеко не в кожній локації; інші ж можна приймати «на місці». Підвищувальних ємностей також не вистачає для повного розвитку усіх нанододатків. Вони працюють не завжди, а вмикаються гравцем; при роботі вони витрачають біоелектричну енергію, яку можна відновити знайденими батареями або ремонтними ботами[17][18].

Спілкування з іншими персонажами відбувається підчас заставки від третьої особи на рушії гри. При цьому гравець, як правило, має можливість вибрати з декількох висловлювань ДжейСі те, яке він повинен вимовити. Відповіді гравця звичайно мають відчутний вплив на сюжетну лінію гри, оскільки персонажі по-різному реагують на запитання й відповіді ДжейСі[12].

Історія[ред.ред. код]

Світ[ред.ред. код]

Сюжет Deus Ex розгортається в антиутопічному майбутньому (2052 рік, згідно з сиквелом: Deus Ex: Invisible War). Планета повільно поринає в хаос. Пандемія смертельного вірусу «Сіра Смерть» (англ. Gray Death) приводить до масових безладів через критичну нестачу тимчасової вакцини — «Амброзії» (англ. Ambrosia). Вона розподіляється між чиновникам, військовим, багатими людьми та інтелектуальною елітою, прості ж люди влаштовують бунти, намагаючись її відбити. Утворюються потужні терористичні організації, які отримали у своє розпорядження зброю масового ураження і ставлять за мету зміну національних урядів, наприклад Національні Сепаратистські Війська (англ. National Secessionist Force (NSF)) в США, Силует (фр. Silhouette) у Франції. У Південно-Східній Азії активізуються старі злочинні об'єднання— тріади, новим напрямком діяльності яких стало технопіратство.

Для боротьби як з тероризмом, так і з громадськими безладами ООН створює UNATCO (англ. United Nations Anti-Terrorist Coalition, Антитерористичну коаліцію Об'єднаних Націй). Її штаб-квартира розташовується в Нью-Йорку на Острові Свободи, поблизу Статуї Свободи, частково зруйнованої через атаку групи Силует, що й стала символом небезпеки тероризму[1][12]

Сюжет[ред.ред. код]

Гра допускає безліч варіантів проходження. Тут описано один з них, і згадані найважливіші розгалуження. Гру можна пройти і суттєво інакше, зокрема без єдиного вбивства[12][19].

Одна з операцій NSF закінчується великим успіхом — терористи відбивають кілька контейнерів з амброзією й при відступі захоплюють Острів Свободи. ДжейСі доручають проникнути туди, захопити лідера терористів і звільнити захопленого ними спеціального агента UNATCO Ґюнтера Германа. ДжейСі дістається до лідера, але той не опирається й просить вислухати його — NSF розподіляє вакцину між звичайними людьми, а епідемію за їхньою версією поширив сам уряд з незрозумілою метою.

Після цього ДжейСі вирушає до штаб-квартири UNATCO на брифінг в її голови — Джозефа Мандерлі. Його нове завдання — знищити електропідстанцію терористів, приховану в одному з захоплених ними кварталів; а на пошуки амброзії відправляють його старшого брата — Пола Дентона. ДжейСі, разом з іншим спеціальним агентом — Анною Наварре, починає пошуки у Нью-Йорку й знищує підстанцію в районі, відомому як «Пекельна Кухня» (англ. Hell's Kitchen). Повернувшись до UNATCO, він дізнається з розмови директора FEMA Уолтона Саймонса з Мандерлі про складнощі на завданні свого брата. Нове завдання ДжейСі — знайти усі викрадені контейнери з амброзією, які терористи збираються вивезти з Нью-Йорка. Дентон починає пошуки в закинутих тунелях метро, які приводять його до летовища Ла Гардіа. Йому наказують вбити власника літака з вакциною — Хуана Лебедєва, російського терориста, пов'язаного з NSF.

Але біля літака ДжейСі зустрічає свого брата. Пол зізнається, що давно працює на NSF, що «Сіра Смерть» дійсно створена людьми, а UNATCO фактично контролює уряд, керуючи постачанням амброзії. Він просить ДжейСі поговорити з Лебедєвим, який теж прагне не допустити збільшення впливу UNATCO, і вирішити для себе — чи вірить він їм. Однак разом з Дентоном-Молодшим до Лебедєва дістається й Анна Наварре, яка наказує ДжейСі вбити його. Гравець може підкоритися їй; поговорити з Лебедєвим, який підтвердить слова Пола (тоді Лебедєва вб'є Анна) або вбити Анну.

ДжейСі повертається в штаб UNATCO. Мандерлі попереджає, що в кожного з Дентонів вживлений «Кіллсвіч» (англ. killswitch), який буде запущений у випадку виходу агента з під контролю і вб'є його впродовж доби. Кіллсвіч Пола вже запущений, а ДжейСі доручають відправитися до Гонконгу та усунути співучасника Пола — вченого Трейсера Тонга. Але пілот вертольота виявляється союзником Пола й передає ДжейСі прохання того про зустріч в «Пекельній кухні». Там Под говорить брату, що той може отримати дані про злочини UNATCO на головній базі NSF у Нью-Йорку, яка зараз зайнята військами UNATCO, і просить відправити з цієї бази попередження про небезпеку іншим відділенням NSF у США та їх союзникам в усьому світі. Уолтон Саймонс дізнається, що Дентон-Молодший зробив це і оголошує його терористом, як брата. Коли ДжейСі повертається до Пола, квартиру того штурмують війська UNATCO на чолі з «людьми у чорному». Від того, чи стане гравець тут захищати Пола чи втече — залежить, чи виживе після цього Пол. В обох випадках Дентона-Молодшого беруть у полон.

ДжейСі опритомнює у камері в дивному бункері. Через радіо з ним зв'язується той, хто називає себе Дедалом (англ. Daedalus), і допомагає йому втекти. ДжейСі досліджує комплекс і дізнається, що той належить організації з назвою Маджестик-12 (англ. Majestic 12). У її штат входять «люди у чорному», а комплекс займається дослідженнями дивних істот, створених за допомогою генетичної інженерії. Дентон знаходить свого брата (що перебуває в полоні або мертвого) і дізнається, що Трейсер Тонг може відімкнути «кіллсвіч». ДжейСі вибирається з комплексу й з'ясовує, що той був одним з рівнів штаб-квартири UNATCO. Дентон вбиває директора Мандерлі й Аанну Наварре (якщо не вбив її раніше) і летить до Гонконгу.

У Гонконзі ДжейСі дізнається, що Тонг — голова тріади «Сяючий шлях» (англ. Luminous Path) і що зараз вона веде відкриту війну з іншою тріадою — «Червона Стріла» (англ. Red Arrow). Протистояння почалося після вбивства голови «Червоної стріли» та крадіжки прототипу новітнього нанотехнологічного меча «Зуб Дракона» (англ. Dragon's Tooth), у чому звинуватили «Сяючий шлях». Тонг підозрює в цьому Меггі Чоу колишню акторку, яка пішла в політику, і просить ДжейСі розслідувати цю справу. ДжейСі з'ясовує, що Чоу працює на Маджестик-12 і що вона дійсно спровокувала війну тріад, щоб послабити їх і дозволити військам Маджестик-12 захопити Гонконг. У той же час Алекс Якобсон повідомляє ДжейСі, що за його даними Дедал — штучний інтелект, розроблений для системи ешелон-4, що вийшов з під контролю творців; а Тонг попереджає, що на полювання за Дентоном відправлений найкращий боєць UNATCO Ґюнтер Германн. Дентон повертає меч із апартаментів Чоу й тріади вкладають перемир'я, Тонг відмикає його «кіллсвіч» і просить добути технологію виробництва меча з корпорації Версалайф (англ. versalife). Під її будинком ДжейСі знаходить ще один бункер Маджестик-12 і з'ясовує, що на чолі Маджестик-12 стоїть відомий мультимільярдер і філантроп Боб Пейдж. Там же Дентон знаходить і знищує установку за назвою «Універсальний конструктор» (англ. Universal Constructor) — нанотехнологічний механізм, який і створював вірус «Сірої Смерті», а також копіює код вірусу. Дослідивши цей код, Тонг робить висновок, що вірус створений за допомогою технологій ілюмінатів і відправляє ДжейСі в Нью-Йорк на зустріч із їхнім представником — Стентоном Доудом.

Доуд повідомляє, що «Сірої Смерті» вироблено вже достатньо, щоб заразити цілий континент, і що зараз вона завантажена на корабель, який прибув до Нью-Йорку, щоб почати масове зараження ОША. ДжейСі знаходить корабель і затоплює його. Після цього він знову зустрічається з Доудом, який розповідає, що спочатку вірус розроблявся з дослідницькою метою, а Боб Пейдж — колишній ілюмінат. Розчарувавшись у цілях суспільства, Пейдж заснував власне воєнізоване угруповання «Маджестик-12» і викрав в ілюмінатів деякі розробки, включаючи код вірусу. Доуд направляє ДжейСі в Париж до лідера ілюмінатів — Моргана Еверетта, який розробляє ліки від вірусу.

У Паризьких катакомбах йде війна між Маджестик-12 та підпільною організацією «Силует». У них з Дентоном зв'язується інший AI — «Ікар» (англ. Icarus), що погрожує йому. ДжейСі знаходить Ніколетт Дюклер — одного з найкращих агентів Силуету, мати якої була ілюмінатом і була знайома з Евереттом. У закинутому маєтку Дюклер вони знаходять підземний комунікаційний центр та викликають Еверетта, який відправляє ДжейСі по додаткові дані про вірус на базу Маджестик-12 у соборі тамплієрів. Там його перехоплює Ґюнтер Германн, після битви з яким і завантаження даних Дентон відправляється до штаб-квартири ілюмінатів. Звідти Еверетт відправляє його на базу ВПС США ванденберг, група дослідників якої, відома як X-51, створює свій Універсальний Конструктор.

База Ванденберг опиняється захопленою Маджестик-12. ДжейСі звільняє її й зустрічається з лідером X-51 Гері Саважем (англ. Gary Savage). Для завершення власного УК тому потрібні схеми з лабораторії Маджестик-12, розташованої на дні океану, і він відправляє за ними свою доньку Тіффані. Саваж підмикає Дедала до комп'ютерної мережі Пейджа, але та опиняється під контролем Ікара і вони «злучаються», створивши новий AI — Геліос (англ. Helios), підконтрольний Пейджу. Після цього Пейдж виходить на зв'язок і повідомляє, що Тіффані захоплена, вимагаючи в обмін передати йому компоненти УК Саважа. ДжейСі летить у точку обміну й рятує Тіффані, після чого відправляється на батискафі в океанічну лабораторію замість неї. Але перед цим невідомий агент ілюмінатів робить там диверсію, після якої залишаються тільки експериментальні істоти, що звільнилися, й увімкнені системи захисту. Після того, як Дентон завантажує схеми, з ним зв'язується Пейдж і повідомляє про намір знищити Ванденберг ядерною ракетою, а в комплекс прибуває сам Уолтон Саймонс, оснащений новітніми нанододатками. Після перемоги над ним і повернення з лабораторії Саваж пропонує перенаправити ракету на Зону 51 — головну базу Пейджа. ДжейСі проникає на захоплену Маджестик-12 ракетну базу й робить це, після чого сам відправляється туди. Після вибуху ракети, ДжейСі відправляється в підземний бункер Зони 51, де він дізнається, що він і його брат — продукти генної інженерії, створені, щоб стати ідеальними нано-поліпшеними солдатами.

Нарешті, розкривається справжня мета Пейджа. Сіра Смерть дозволила йому розширити авторитет держави. Об'єднавши Ікар з Дедалом, він створив Геліос, істоту зі здатністю панувати над глобальною мережею комунікацій за допомогою маршрутизатора «Аквінас» (англ. Aquinas Router), централізованої системи моніторингу. Геліос може підімкнутися до об'єднаної мережі, що робить його могутнішим за будь-який комп'ютер. Протестувавши технології вбудовування на Дентонах і Саймонсі, Пейдж за допомогою діючої на основі нано-технологій грандіозної технічної установки — вакууму розробленою найкращими вченими Землі бажає перетворити свій організм та свою свідомість у нову, «чисту», досконалу, енергетичну форму життя й інтегрувати себе з Геліосом, що дасть йому повний контроль над матеріальним світом, інформацією та енергією. З такими можливостями він міг би стати всевідаючим, всемогутнім і безсмертним, справжнім богом на землі: створювати об'єкти (у тому числі й живі), використовувати телекінез, бачити все, що завгодно в усьому світі…

Із ДжейСі зв'язуються Трейсер Тонг, Морган Еверетт і сам Геліос. Усі три фракції просять Дентона зупинити Пейджа, але кожна пропонує свій розв'язок проблеми. ДжейСі змушений вибирати між трьома варіантами. Тонг бажає занурити світ у нове Темне століття, знищивши глобальний комунікаційний вузол на базі, перешкодивши в такий спосіб будь-якій людині або групі взяти контроль над усім світом. Еверетт пропонує Дентону вбити Боба Пейджа і передати Ілюмінатам контроль над усією міццю Зони 51, щоб та правила світом невидимою рукою. Геліос пропонує Дентону об'єднатися з ним і правити світом як «добрий диктатор» з безмежними знаннями й переконаннями.

Тепер майбутнє всього світу залежить від вибору ДжейСі Дентона[12].


Посилання на популярну культуру[ред.ред. код]

Огляди
Світові
Видання Оцінка
Game Revolution A−[21]
GameSpot 8.2/10[22]
GameSpy 88/100[23]
IGN 9.4/10.0[24]
PC Gamer (UK) 95/100[25]
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
Metacritic (PC) 90/100[5]
(PS2) 81/100[20]

Етимологія імен[ред.ред. код]

Назва «Deus Ex» походить від латинського виразу deus ex machina, що означає «бог з машини», тобто «персона або подія, яка забезпечує раптове, несподіване вирішення історії» (посилаючись на практику в грецькій драмі, коли актор, що відіграє божество, спускається на сцену зверху за допомогою машинного механізму, і якимось образом розв'язує хід історії). Уоррен Спектор, виконавчий продюсер Deus Ex, заявив, що із цього виразу навмисно прибране останнє слово, і назва гри слугує як посилання на різні фракції в грі, що намагаються стати богоподібними, так і на сюжет, що пропонує несподівані повороти історії[26]

Неясно до кінця, що значать букви JC (ДжейСі) в імені агента Дентона. Під час гри на це немає ніяких вказівок. Харві Сміт провідний дизайнер Deus Ex, сказав, що спочатку ДжейСі повинен був бути нащадком Ісуса Христа (англ. Jesus Christ); однак, Уоррен Спектор стверджував, що ім'я «ДжейСі» було обрано через свої унісекс-якості, коли дизайнери ще хотіли дозволити гравцеві вибирати стать головного героя[27][28]

Відсилання до творів і подій[ред.ред. код]

В Deus Ex можна знайти безліч текстів у вигляді комп'ютерних терміналів, записів, уривків газет і книг. Ця текстова інформація несе в собі кілька цілей: забезпечити гравця корисними даними (як, наприклад, потрібним паролем для комп'ютера), просунути вперед сюжет, створити необхідну атмосферу і/або іронію. Останній аспект найбільше превалює в книгах, уривки з яких звичайно являють собою якусь подобу алегоричного коментаря на ситуацію, у якій перебуває гравець у цей момент. Для цих цілей використано безліч реальних праць, таких, як, наприклад, «англ. The Man Who Was Thursday» Гілберта Кіта Честертона, «Мистецтво війни» Сунь-Цзи, «Здоровий глузд» Томаса Пейна і «Річард III» Вільяма Шекспіра.

У грі присутня деяка кількість тонких натяків і відсилань на відомі твори. Наприклад, ім'я героя історії «Людина, яка була четвергом» Габріель Сайм можна знайти в реєстраційній книзі готелю, разом з іменами інших літературних персонажів — Галлі Фойл, Оберст Ензіан, Смілла Джесперсон і Іполита Хол. У грі також використовуються інші літературні джерела, включаючи роман «Останні і перші люди» Олафа Степлдона, кіберпанк-новелу Ніла Стівенсона «Діамантовий вік», серію Айзека Азімова «Заснування» і давньогрецькі міфи про Ікара й Дедала.

Відсилання також можна виявити в паролях до комп'ютерних систем і електронній пошті. Наприклад, код «reindeerflotilla» — пароль, уперше використаний у класичному науково-фантастичному фільмі 1982 року «Трон». У поштовій скриньці Пола Дентона можна виявити повідомлення від компанії з прокату фільмів. Там згадуються вигадані фільми «Побачимося в наступну середу» і «Синій урожай». «Побачимося в наступну середу» — це посилання на відомий підпис, що з'являється у фільмах Джона Лендіса, а «Синій урожай» був конспіративною назвою шостого епізоду Зоряних Воєн.

Ця ж практика поширюється й на цифрові коди. Приміром, код до дверей «0451», як і «8675309», що відкриває єдині двері з 7-цифровим кодом — це, за словами Харві Сміта, посилання на посилання System Shock на роман «451 градус за Фаренгейтом».

Крім того, при зломі електронних систем в англійській версії гри можна побачити напис «Initializing ICE Breaker» (Ініціалізація Льодоруба), що є прямим посиланням на трилогію Уільяма Гібсона «Кіберпростір».

У грі на паризькому цвинтарі можна знайти могилу з іменем «Лорд Брайан». Це данина пам'яті Біллу Айбругу, фанатові рольових ігор, що помер в 1999 році[29][30].

Чотиризначний код до дверей у притулок однієї із тріад у Гонконзі — 1997. Рік повернення Гонконгу Китаю.

Паралелі з реальним світом[ред.ред. код]

Змови — це одна з основних тем Deus Ex, і тому сюжет гри торкається багато популярних теорій змов, такі як, наприклад, Зони 51, людей у чорному і різні події, пов'язані з інопланетянами. Таємні співтовариства Маджестик-12, Ілюмінати, Тамплієри, Більдерберзький клуб і Тристороння комісія відіграють істотну роль у сюжеті або згадуються під час гри.

У місіях, де видний силует Нью-Йорку, на тлі неба немає силуетів веж-близнюків Торгівельного Центру; реальні вежі були знищені в ході терористичної атаки в 2001 році лише через рік після випуску гри. Харві Сміт пояснював цей лякаючий збіг тим, що частина лінії горизонту разом з вежами-близнюками існує у файлах із грою, але гра пропускає цю частину текстури при обробці через обмеження відеопам'яті на текстури. За словами Сміта, упродовж розробки гри, розробники виправдали це тим, що вежі були «знищені терористами до початку сюжету гри»[27].

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Deus Ex: Game of the Year Edition (англійською). Valve. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-11. 
 2. Deus Ex (англійською). ESRB Game Ratings. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-11. 
 3. Deus Ex (англійською). PEGI. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-11. 
 4. Deus Ex Frequently Asked Questions (англійською). Planet Deus Ex. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2011-01-21. 
 5. а б Deus Ex PC (англійською). Metacritic. Архів оригіналу за 2012-01-26. Процитовано 2011-01-31. 
 6. Deus Ex (англійською). MobyGames. Архів оригіналу за 2012-01-26. Процитовано 2011-01-31. 
 7. (англ.) Trey Walker. Deus Ex Receives British Award. Yahoo! Games. Yahoo!. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 24 липня 2006. 
 8. Ом, Андрій. Маятник Спектора (російською). GAME.EXE. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-18. «Deus Ex -- це глобальна змова, що має метою створення ілюзії існування глобальних змов, це енциклопедія класичних теорій змови, біблія конспіратора.» 
 9. The Deus Ex Team (17 квітня 2002). «Біблія» Deus Ex, частина 1 (англійською). Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-05. 
 10. Tactics: Combat or Stealth? (англійською). Planet Deus Ex. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2011-01-19. 
 11. Deus Ex Review (англійською). Visual Walkthroughs. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-13. «Deus Ex is one of a handful of games that are regularly referenced by gamers as being the pinnacle of gameplay and freedom of choice. Developed under the direction of Warren Spector (Thief, System Shock), Deus Ex advances the evolution of the first-person shooter into the first-person sneaker/RPG.» 
 12. а б в г д Шитарєв, Кирило. Deus Ex (російською). Ігроманія. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-18. 
 13. Weapons (англійською). Planet Deus Ex. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2011-01-19. 
 14. Deus Ex Weapons (англійською). Gamebanshee. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-09. 
 15. Deus Ex Utility (англійською). Gamebanshee. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-13. 
 16. Deus Ex Skills (англійською). Gamebanshee. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-08. 
 17. Augmentations (англійською). Planet Deus Ex. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2011-01-19. 
 18. Deus Ex Augmentations (англійською). Gamebanshee. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2010-12-08. 
 19. Deus Ex FAQ/Walkthrough (англійською). Games Radar. 3 червня 2009. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2011-01-18. 
 20. Deus Ex: The Conspiracy for PlayStation 2 Reviews - Metacritic. Metacritic. Процитовано September 27, 2014. 
 21. B., Johnny (2000-06-01). Deus Ex Review. Game Revolution. Game Revolution. Процитовано 2007-11-07. 
 22. Kasavin, Greg (2000-06-27). Deus Ex for PC review. Gamespot. Процитовано September 22, 2006. 
 23. Gard, Gino. Deus Ex Review. GameSpy. GameSpy. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 2007-11-07. 
 24. Blevins, Tal (2000-06-27). Deus Ex Review. IGN. IGN. Процитовано 2007-11-06. 
 25. Gillen, Kieron (October 2000). PC Gamer UK - Deus Ex Review. PC Gamer UK. Future plc. Архів оригіналу за 2002-08-28. Процитовано 2014-07-10. 
 26. Webber. Deus Ex Interview!. Rpgfan. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 20 грудня 2006. 
 27. а б Butts, Stephan (18 лютого 2003). DX: Visible Interview. IGN. Архів оригіналу за 2011-01-26. Процитовано 28 вересня 2006. 
 28. Warren Spector Interview - Q11 - 20. Deuxexgaming.com. Архів оригіналу за 2012-01-26. Процитовано 2006-07-24. [недоступне посилання]
 29. Letter from Bill Iburg's family. Archive.org. Процитовано 20 березня 2007. 
 30. "A heartfelt request from your fans". Archive.org. Процитовано 20 березня 2007.