Страйкбол

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Страйкбол

Характеристика
Категорія стрілецький спорт
Перші змагання
Рік 1970
Міжнародна федерація
Назва Berget
Пов'язані проєкти
Пейнтбол

Страйкбол; Аірсофт (англ. airsoft) — командна гра, у якій «бій» ведеться 6 мм кульками типу BB (вагою від 0,12 до 0,43 г) з точних копій бойової зброї. Відмінною рисою гри є чесність. Адже влучення від 6 мм кульки не залишають слідів на камуфляжі й захисних окулярах (які обов'язкові в цьому виді спорту) — «повідомлення» про влучення у ділянку тіла цілком на совісті гравців. Так, деякі можуть і не повідомити про влучення — їх називають «МакЛаудами» (ті, котрих не можливо вбити)[1].

Історія[ред. | ред. код]

Історія появи цього спорту сягає своїми коренями до післявоєнної Японії, якій, після її капітуляції заборонили мати збройні сили (крім сил самооборони), і уряд цієї країни знайшов цікавий вихід зі сформованої ситуації — були створені точні пневматичні копії бойової зброї, які збігалися по вазі з реальними прототипами, мали таку ж скорострільність, і навіть мали схожу схему збірки. Патрони в цій зброї заміняли 6 мм кулі, виготовлені з легкого пластику.

Згодом це заняття переросло у вид дозвілля, що набув величезної популярності у всьому світі, завдяки його особливій реалістичності та наближеності до реальних бойових дій (англ. Military Simulation Training and Education).

Елементи гри[ред. | ред. код]

Місця проведення та легенди[ред. | ред. код]

Ігри проводяться за заздалегідь обговореними сценаріями, які додають ще більшої реалістичності самій грі. Прикладом таких сценаріїв є захист блокпоста, або напад на нарколабораторію, коли на території твоїх дій ще є група партизанів.

Зброя[ред. | ред. код]

Основними виробниками страйкбольної зброї є фірми, які розміщені на історичній батьківщині цього спорту — у Японії, хоча, на ринку представлені й продукти Китайських і Корейських виробників. Безумовним лідером у виробництві страйкбольної зброї є японська фірма «Tokyo Marui»[en], що у страйкбольних колах вважається «законодавцем моди».

Зброя виготовляється, як правило з ударотривкого ABS пластику (у деяких випадках використовується метал, наприклад виробництва Classic Army, ICS), обладнано здебільшого системою HOP-UP (яка підкручує кульку, у момент вильоту зі ствола, що дозволяє досягти більшої стабільності польоту на великі відстані) і латунним або мідним стволами з відполірованим внутрішнім каналом. У стандартні магазини до зброї, «входить» близько 50-80 BB кульок (для автоматів), або 12-25 (для пістолетів). Так само існують бункерні магазини, об'єм яких становить від 200 до 600 BB кульок.

Електропневматика[ред. | ред. код]

Цей тип зброї найпоширеніший у страйкболі. У середовищі страйкболістів називається «привод», ЕПЗ (електропневматична зброя), AEG (англ. airsoft electric gun). Принцип дії аналогічний з «Воздушкою», з одним винятком: підпружинений поршень зводиться не за допомогою мускульної сили стрільця, а за допомогою електродвигуна з редуктором (гірбокса — gearbox). Це дозволяє створювати зразки зброї, що мають режим автоматичної стрільби. Скорострільність становить 500—1000 пострілів за хвилину. Електроживлення двигуна здійснюється за допомогою акумуляторних батарей напругою від 7,2 вольт і вище. Проте звук пострілу нереалістичний: крім неголосного ляску зазвичай чути вереск електродвигуна і редуктора. Звук приводу, що працює більше схожий на звук швейної машинки.

Страйкбол в Україні[ред. | ред. код]

Федерація Страйкболу як громадська організація виникла у 2002 р. В цей час страйкбол в Україні лише починав розвиватися і робив свої перші кроки. Гравців було дуже мало, загалом по Україні налічувалося до 100 осіб. На той час центральні осередки зосереджувалися у двох містах: Львові та Києві.

Перша назва організації — «Західноукраїнська федерація страйкболу» — ЗУФС. Згодом, в міру появи гравців у інших регіонах України, засновники вирішили відійти від територіальної назви і перереєструвати ГО під назвою «Федерація Страйкболу». Цим самим надавши можливість долучатися до формування засад та принципів гри всім регіонам країни.

У 2003 р. тоді ще ЗУФС організувала та провела першу Всеукраїнську гру «Відкриття сезону» на яку приїхало 36 гравців з усієї України. Через рік було вже 120 (2004 р.), у 2005 році — 270, у 2006 році на полігоні Раківець зібралося вже понад 500 осіб.

На сьогодні Федерація Страйкболу є найстарішою з офіційних організацій, що пропагують страйкбол в Україні. У 2020 році були внесені зміни до правил проведення страйкбольних змагань, які стосуються специфікації та класифікації зброї, використання піротехніки, відповідальності за порушення правил тощо[2]

Страйкбольні ігри популярні для тімбілдингу та корпоративних заходів.


Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Страйкбол

  1. Як вибрати екіпіровку для гри в страйкбол?. 
  2. Новости - Attention! Новые страйкбольные правила приняты!. militarka.com.ua. Архів оригіналу за 7 серпня 2020. Процитовано 16 листопада 2020.