In God We Trust

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Напис «In God we trust» на зворотній стороні банкноти в 20 доларів
Напис «In God we trust» на одноцентовій монеті

In God We Trust (укр. У Бога віримо) — офіційний девіз США, затверджений у 1956 році президентом Дуайтом Ейзенхауером, попри те, що в США вже був девіз — «E pluribus unum», затверджений разом із печаткою США в 1782 році. Прихильники відділення церкви від держави виступають категорично проти такого девізу та вимагають прибрати його з банкнот[1]. На американських монетах девіз уперше з'явився в 1864 році, а на паперових банкнотах — 1957.

Також є девізом штату Флорида. Іспаномовний аналог «En Dios Confiamos» слугує девізом Нікарагуа.

Він був включений до багатьох гімнів та релігійно-патріотичних пісень. У штатах Індіана, Флорида та Південна Кароліна можна отримати номерні знаки з девізом «In God We Trust».

Історія

[ред. | ред. код]

Фраза походить із тексту Гімну США, написаного під час англо-американської війни. У четвертому куплеті є слова «And this be our motto: „In God is our Trust“» (укр. І буде нашим девізом — «В Бога віримо»). Девіз було вперше використано 125-ю Пенсильванською піхотною дивізією 17 вересня 1862 у Битві під Ентітемом під час Громадянської війни[2].

Священник М. Р. Уоткінсон 13 листопада 1861 звернувся до Міністерства фінансів США з проханням додати до монет заяву про визнання «Всемогутнього Бога в будь-якій формі на наших монетах» для того, щоб «позбавити нас ганьби язичництва». Також метою цього було заявити, що Бог на боці Союзу. Тодішній Секретар фінансів Селмон Чейз погодився із цією пропозицією та наказав Директору монетного двору Філадельфії Джеймсу Поллоку почати розробку можливих дизайнів монет із релігійною фразою. Чейз обрав варіант, який йому найбільше сподобався, та подав пропозицію про зміну дизайну монет до Конгресу в кінці 1863.

Під час підготовки до подання пропозиції до Конгресу Чейз з'ясував, що Акт про Конгрес від 18 січня 1837 містив виключний перелік девізів, які можуть бути на американських монетах. Це означало, що необхідна особлива процедура затвердження девізу Конгресом. Ця процедура була завершена 22 квітня 1864, дозволивши використовувати фразу на одно- та двох центових монетах[3]. 3 березня 1865 Конгрес ухвалив закон, за яким Директор монетного двору може, за дозволу Секретаря фінансів, поміщати девіз на всі золоті та срібні монети. У 1873 році Конгрес ухвалив Монетний Акт, який дозволив Секретарю фінансів використовувати девіз на всіх монетах.

Використання девізу не було неперервним. Напис зник із п'ятицентової монети в 1883, а з'явився знову тільки в 1938 році із введенням п'ятицентової монети із зображенням Джефферсона. В 1908 році Конгрес зробив зображення девізу обов'язковим на всіх монетах, на яких він коли-небудь з'являвся. Таке рішення було ухвалене після невдоволення суспільства випуском монети в 20 доларів без девізу[4]. З 1908 девіз зображувався на всіх золотих та срібних монетах, 25- та 50-центових монетах, а з 1916 — на 10-центових. З 1938 девіз зображується на всіх американських монетах.

В 1956 році, під час напруженої фази Холодної війни, Сполучені Штати хотіли якомога більше віддалитися від атеїстичного СРСР. Тому Конгрес ухвалив резолюцію про «Оголошення „In God We Trust“ національним девізом США», а згодом президент Дуайт Ейзенхауер підписав її[5]. В 1957 році девіз почав з'являтися на банкнотах, а в 1966 він був уже на всіх банкнотах. У 2003 році USA Today, CNN та Інститут Ґеллапа провели опитування, згідно з яким 90% американців підтримують напис «In God We Trust» на американських монетах[6].

Після подій 11 вересня 2001 багато державних шкіл по всій державі вивісили постери з девізом «In God We Trust» у бібліотеках, їдальнях та класах. Американська родинна асоціація надала багатьом школам постери розміром 11 на 14 дюймів та пообіцяла розв'язати всі правові проблеми, пов'язані з ними[7].

Критика

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Atheist in battle to remove "In God We Trust" from US currency [Архівовано 28 червня 2015 у Wayback Machine.](англ.)
  2. 125th PA Vol. Infantry: IN GOD WE TRUST [Архівовано 20 листопада 2015 у Wayback Machine.](англ.)
  3. History of "In God We Trust", US Treasury [Архівовано 2012-01-17 у Wayback Machine.](англ.)
  4. Interesting Facts About Theodore Roosevelt [Архівовано 17 лютого 2014 у Wayback Machine.](англ.)
  5. Public Law 84-851 "To establish a national motto of the United States" - Wikisource(англ.)
  6. USA TODAY/CNN/Gallup Poll results [Архівовано 21 липня 2015 у Wayback Machine.](англ.)
  7. 'In God We Trust' pressed for schools [Архівовано 11 листопада 2013 у Wayback Machine.](англ.)
  8. A Half Century After It First Appeared on the Dollar Bill, "In God We Trust" Still Stirs Opposition [Архівовано 22 квітня 2010 у Wayback Machine.](англ.)
  9. Roosevelt dropped "In God We Trust" [Архівовано 21 липня 2015 у Wayback Machine.] - The New York Times, 13 листопада 1907(англ.)