Спорт у США

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Спорт у США — важлива частина національної культури і, з часів існування Олімпійських ігор і СРСР — самоствердження країни як наддержави. Найпопулярнішим видом спорту в Сполучених штатах є Американський футбол, за ним слідують бейсбол, баскетбол і хокей, які створюють "4 основні види спорту"[1]. В країні також грають в футбол (асоціативний футбол), австралійський футбол, регбі-15, регбіліг, теніс, гольф, реслінг, автомобільні перегони, софтбол, лакрос, гандбол, волейбол і водне поло. На основі Олімпійських ігор, чемпіонатів світу та інших великих змагань з відповідних видів спорту, Сполучені Штати є однією з найуспішніших спортивних держав у світі.

Чотирма основними професійними спортивними лігами США є професійна бейсбольна ліга (MLB), Національна баскетбольна асоціація (NBA), Національна футбольна ліга (NFL) та Національна хокейна ліга (NHL). Ринок професійного спорту в Сполучених Штатах становить приблизно 69 млрд. доларів США, що приблизно на 50% більше, ніж у всій Європі, на Близькому Сході та в Африці разом. Всі чотири ліги користуються великою популярністю у вітчизняних ЗМІ і вважаються видатними у відповідних видах спорту у світі, хоча американський футбол не має значної кількості прихильників в інших країнах. У трьох ліг є команди, які представляють канадські міста, і всі чотири є найбільш прибутковими у фінансовому плані спортивними лігами свого спорту. Футбол вищої ліги (MLS) також включає канадські команди. Середня відвідуваність MLS за гру становить понад 20 000, що є третиною середньої відвідуваності серед будь-яких спортивних ліг США після Національної футбольної ліги (NFL) та Бейсболу вищої ліги (MLB)[2]. MLS є сьомою за відвіданістю лігою професійного футболу у всьому світі.

Професійні команди з усіх основних видів спорту в Сполучених Штатах діють як франшизи в рамках ліги, це означає, що команда може переїхати в інше місто, якщо власники команди вважають, що це матиме фінансову вигоду, але переїзд франшизи, як правило, залежить від певної форми ліги - затвердження рівня. Усі великі спортивні ліги використовують подібний тип графіку тренувань і післясезонних турнірів. Крім організацій вищої ліги також існують професійні другорядні ліги, що діють у менших містах країни. Як і в Канаді та Австралії, спортивні ліги в Сполучених Штатах не практикують підвищення та вибування на відміну від багатьох європейських спортивних ліг.

Спорт є частково пов'заний із освітою в Сполучених Штатах, оскільки більшість середніх шкіл та університетів організовують спортивні змагання. Такі змагання відіграють важливу роль в американській спортивній культурі. Основним органом, що санкціонує спорт у коледжах, є Національна колегіальна спортивна асоціація (NCAA).

Історія[ред. | ред. код]

Великий вихід у Пендлтон Раунд-ап

Більшість видів спорту США розвинулися на основі європейської практики. Однак баскетбол, волейбол, скейтборд та сноуборд - це американські винаходи, деякі з яких стали популярними в інших країнах та у всьому світі. Лакросс і серфінг виникли внаслідок діяльності корінних американців та корінних гавайців, що передували контактам Заходу. [3] У колоніальних Вірджинії та Меріленді усі соціальні рівні надавали спорту великої уваги. В Англії полювання було суворо обмежене для землевласників. В Америці дичини було більш ніж рясно. Кожен - у тому числі слуги та раби - міг і полював, і не мав соціальної різниці. У 1691 році сер Френсіс Ніколсон, губернатор Вірджинії, влаштовував змагання за "кращих сортів вірджинійців, які є батлорами", і він пропонував призи, "за яких можна було розстріляти, розігнати, зіграти на зворотних мечах і побігти за Коня і ногу". . ”[4]

Скачки залишались провідним видом спорту в епоху 1780–1860 рр., Особливо на Півдні.[5] У них брали участь власники, тренери та глядачі з усіх вервств суспільства та обох рас. Однак релігійних євангелістів турбував азартний вимір, а демократи скаржились, що це занадто аристократично, оскільки лише багаті можуть мати дуже дорогих конкурентних коней.

Олімпіада[ред. | ред. код]

Найпопулярніші види спорту[ред. | ред. код]

Чотири найпопулярніших виду спорту, які розвивалися в Північній Америці: американський футбол, бейсбол, баскетбол та хокей із шайбою. Головні професійні спортивні асоціації в Сполучених Штатах (і Канаді три з них) з цих видів спорту — Національна футбольна ліга (NFL), Головна бейсбольна ліга (MLB), Національна баскетбольна асоціація (NBA) та Національна хокейна ліга (NHL). Змагання в рамках цих асоціацій удостоюються величезної уваги громадськості та ЗМІ і розглядаються серед найважливіших спортивних змагань у світі з відповідних видів спорту. Всі вищевказані ліги входять у число найприбутковіших спортивних асоціацій у світі.

Футбол[ред. | ред. код]

Іменований як сокер для відмінності від національного аналогу, футбол дещо менш популярний як глядацький спорт в США, ніж в багатьох інших країнах, хоча має широке поширення на любительському та напівпрофесійному рівнях, особливо серед молоді та латиноамериканців США (вихідців від Мексики та Південної Америки). Головна ліга сокера (MLS) збільшує свою значимість та наближається до рівня NBA та NHL по відвідуваності, хоча все ще значно відстає за середніми гонорарами та інтересу з боку ЗМІ та вболівальників, які стежать за змаганнями NFL (а також УЄФА) більше, ніж MLS.

Ліги[ред. | ред. код]

Крім вищих, деякі асоціації також мають професійні молодші ліги. Професійні команди США у всіх головних спортивних змаганнях активно використовують як франшизу правила та символіку відповідних асоціацій. При цьому всі головні спортивні ліги використовують олімпійську систему плей-офф організації й обліку турнірів.

Спорт в освітній сфері[ред. | ред. код]

Спорт відіграє велику роль в системі освіти США і способі життя студентства. У більшості коледжів та університетів організовані спортивні команди з важливих видів спорту та проводяться змагання з індивідуальних видів спорту. Існує Національна асоціація студентського спорту (NCAA).

США на Олімпійських іграх[ред. | ред. код]

США брали участь вперше в літніх Олімпійських іграх 1896 та в зимових Олімпійських іграх 1924. За весь час проведення Олімпіад американські спортсмени пропустили лише одні Ігри: у 1980 керівництво країни з політичних причин прийняло рішення бойкотувати літні Ігри в Москві через вторгнення СРСР в Афганістан.

У 1932 у США пройшли і зимові, і літні Ігри, а всього США частіше інших країн приймали у себе Олімпійські ігри — 4 рази літні Олімпійські ігри і 4 рази зимові Олімпійські ігри:

Спортсмени США завоювали найбільшу кількість медалей за всю історію Олімпійських ігор — більш 2 500 за все, в тому числі понад 1 тисячу золотих. При цьому вони лідирують за кількістю золотих, срібних та бронзових нагород як в сумі за підсумками всіх літніх та зимових Ігор, так і окремо за підсумками літніх Ігор, а за підсумками всіх зимових Ігор США поступаються за загальним заліку лише Норвегії.

На Олімпійських іграх і в багатьох видах спорту США традиційно конкурували в другій половині XX століття лише з СРСР (а також з ГДР з 1970-х), а в XXI столітті борються за лідерство з КНР на літніх Олімпійських іграх і в ряді літніх видів спорту.

Найтитулованіший в світі олімпійський чемпіон — видатний американський плавець Майкл Фелпс, який є 18-кратним чемпіоном та 22-кратним призером олімпійських ігор.


  1. Top 10 Most Popular Sports in America 2020 (TV Ratings). Sports Show (en-US). Процитовано 2020-10-19. 
  2. Major professional sports leagues in the United States and Canada. Wikipedia (en). 2020-10-17. Процитовано 2020-10-19. 
  3. Funk, Isaac Kaufman, (10 Sept. 1839–4 April 1912), author; President Funk & Wagnalls Company; Editor-in-chief of the various periodicals of Funk & Wagnalls Company; Editor-in-chief of the Funk & Wagnalls Standard Dictionary, new edition revised 1903; Chairman of Editorial Board that produced Jewish Encyclopædia. Who Was Who (Oxford University Press). 2007-12-01. Процитовано 2020-10-19. 
  4. Struna, Nancy L. (1986-05). Book Review. Canadian Journal of History of Sport 17 (1). с. 97–98. ISSN 0712-9815. doi:10.1123/cjhs.17.1.97. Процитовано 2020-10-19. 
  5. Halpin, Nicholas John (1790–1850). Oxford Dictionary of National Biography (Oxford University Press). 2018-02-06. Процитовано 2020-10-19.