Аборти в США
Аборти в США мають різний юридичний статус, обмеження та фінансування залежно від штату. Вони були легалізовані (виключена можливість для штатів повністю забороняти аборти) на федеральному рівні з 1973 по 2022 рік рішенням Верховного суду США у справі «Ро проти Вейда».
Демократична партія США підтримує легальність абортів[1], Республіканська партія США виступає за їх заборону[2].
У 1992 році штатам було надано ширші можливості обмежувати аборти рішенням Верховного суду США у справі «Планування сім'ї проти Кейсі[en]»; 2007 року рішенням у справі «Гонзалес проти Кархарта[en]» за федерацією було визнано повноваження заборонити аборт шляхом інтактної дилатації та екстракції.
1 вересня 2021 року в штаті Техас набув чинності закон, який забороняє переривання вагітності після 6 тижня (закон про серцебиття), без винятків на випадки інцесту та зґвалтування. Федеральна влада оскаржила його в суді як антиконституційний. Такі закони раніше намагалися провести кілька штатів, але суди скасовували їх усі як такі, що суперечать рішенню Верховного суду США у справі Ро проти Вейда»[3].
У червні 2022 року рішенням у справі Dobbs v. Jackson Women's Health Organization[en] Верховний суд США ухвалив, що конституція США не передбачає права на аборт, і цим скасував легалізацію абортів на федеральному рівні і передав права на регулювання абортів штатам[4]. Багато в чому це стало можливим завдяки діям президента США Дональда Трампа, який призначив трьох нових суддів Верховного суду, що змінило баланс на користь консерваторів: шестеро проти трьох[5]. Це рішення викликало вуличні протести у різних містах країни[ru].
У кількох штатах США діяли так звані умовні закони, які передбачали набуття чинності забороною абортів після відповідного рішення Верховного суду США, а також закони, прийняті до 1973 року. В результаті рішення Верховного суду США призвело до заборони абортів у Кентуккі, Луїзіані, Міссурі, Оклахомі та Південній Дакоті. У всіх цих штатах, крім Оклахоми, аборти забороняються навіть якщо вагітність настала внаслідок зґвалтування чи інцесту. У Техасі закон, який забороняє аборти у тому числі у разі зґвалтування або інцесту, формально ще не набув чинності, проте з моменту ухвалення рішення Верховного суду США діє тимчасова шеститижнева заборона абортів. Також заборона на аборти може набути чинності і в низці інших штатів[6].
Згідно з соцопитуваннями, 61% американців вважають, що аборти мають бути законними у першому триместрі, але з іншого боку лише 34% вважають, що аборти мають бути законними у другому триместрі[7].
Кваліфікаційні вимоги для проведення абортів залежать від штату[8]. З середини 1970-х років штат Вермонт дозволив асистентам лікарів робити деякі аборти в першому триместрі[9]. Зовсім недавно кілька штатів змінили свої вимоги до постачальників абортів, очікуючи, що Верховний суд скасує Ро проти Вейда; тепер, коли суд це зробив, більше штатів розширюють право на проведення абортів. Станом на липень 2022 року Каліфорнія, Коннектикут, Делавер, Гаваї, Іллінойс, Мен, Меріленд, Массачусетс, Монтана, Нью-Джерсі, Нью-Йорк, Род-Айленд, Вірджинія та Вашингтон дозволяють практикуючим лікарям середнього рівня, таким як медсестри, медсестри-акушерки та лікарі асистентів, робити кілька абортів у першому триместрі[10]. В інших штатах особам, які не є лікарями, заборонено робити аборти.
- ↑ The 2012 Democratic National Party Platform [Архівовано 2016-06-16 у Wayback Machine.](англ.)
- ↑ We Believe in America: 2012 REPUBLICAN PLATFORM. Архів оригіналу за 31 серпня 2012. Процитовано 24 травня 2013.
- ↑ Как обмануть Конституцию. В США началась юридическая война за право свободно делать аборты
- ↑ Mangan, Dan; Breuninger, Kevin (24 червня 2022). Supreme Court overturns Roe v. Wade, ending 50 years of federal abortion rights. CNBC (англ.). Архів оригіналу за 25 червня 2022. Процитовано 24 червня 2022.
- ↑ Верховный суд США отменил постановление о праве на аборт
- ↑ NYT: запрет на аборты вступил в силу в шести штатах США
- ↑ Alison Durkee. How Americans Really Feel About Abortion: The Sometimes Surprising Poll Results As Supreme Court Overturns Roe V. Wade. Forbes (англ.). Процитовано 27 червня 2022.
- ↑ Advancing access to abortion care [Архівовано 2014-09-07 у Wayback Machine.]. ANSIRH (January 24, 2013). Retrieved on April 12, 2015.
- ↑ Kowalczyk, E. A. (1993). Access to abortion services: Abortions performed by mid-level practitioners. Trends in Health Care, Law & Ethics. 8 (3): 37—45. PMID 8118134.
- ↑ Maryland law expanding who can perform abortion takes effect. Associated Press. July 2022.
В іншому мовному розділі є повніша стаття Abortion in the United States(англ.). Ви можете допомогти, розширивши поточну статтю за допомогою перекладу з англійської.
|