Mass Effect 3

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Mass Effect 3

Mass Effect 3 cover(PC).jpg

Розробник Bioware
Видавець EA Games
Частина серії Mass Effect (серія)
Попередня гра серії Mass Effect 2
Дата випуску США 6 березня 2012
Європейський Союз 9 березня 2012
Японія 15 березня 2012
Версія 1.05 (PC, Xbox 360)

1.07 (PlayStation 3)
1.1 (Wii U)[1]

Жанр Action RPG
Вікові
рейтинги
PEGI 18+

CERO: D
ESRB: M
OFLC: MA15+

Носії 2 DVD (Xbox 360 та PC)

Blu-ray (PlayStation 3)
завантаження з Мережі

Платформи PlayStation 3, PC, Xbox 360, Wii U
Рушій гри Unreal Engine 3.5
Режими гри Одиночна гра, Мультиплеєр
Керування Клавіатура і миша
геймпад
Kinect (Xbox 360)
Сайт http://www.ea.com/ua/mass-effect-3
http://masseffect.bioware.com/agegate/?url=%2F

Mass Effect 3 — відеогра жанрe Action RPG, розроблена компанією BioWare і видана Electronic Arts для Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360 та Wii U.[2] Є останньою грою в трилогії Mass Effect та завершує історію капітана Шепарда.

Як і попередні частини, Mass Effect 3 отримала комерційний успіх і схвалення критиків. Однак неоднозначні закінчення гри викликали бурхливу реакцію фанатів, через що було випущене DLC «Extended Cut», яке доповнювало закінчення та пояснювало деякі моменти гри[3].

Ігровий процес[ред.ред. код]

Mass Effect 3 є рольовою відеогрою з видом від третьої особи. Бої відбуваються у реальному часі, гравцеві доступна вогнепальна і холодна зброя. Гра використовує механіки шутерів від третьої особи, наприклад є можливість вести вогонь з-за укриття.

В Mass Effect 3 можна імпортувати свого персонажа з Mass Effect 2 разом з наслідками його дій. Якщо Шепард загинув у фіналі Mass Effect 2, то перенести збереження буде неможливо. Також можна почати гру, настроївши персонажа по-новому і вибравши варіанти основних сюжетних розвилок попередніх ігор.

Режими гри[ред.ред. код]

Перед початком нової гри можна вибрати один з трьох її режимів, які визначають спосіб подачі сюжету.

 • Режим дії (англ. Action Mode) — фокусується на боях, а не історії Mass Effect 3. В цьому режимі Шепард автоматично вибирає варіанти на сюжетних розвилках без втручання гравця.
 • Рольовий режим (англ. RPG Mode) — стандартний режим Mass Effect 3. Гравець вибирає як вчинити в ситуаціях, де надається вибір, при цьому бере участь в усіх боях, самотужки творячи історію, що показується на моніторі.
 • Режим оповіді (англ. Narrative Mode) — фокусується на історії, відсуваючи бої на задній план. Бої залишаються, але їхня складність зменшується, що перетворює гру на інтерактивний фільм[4].

Бойова система[ред.ред. код]

Бойова система дещо відрізняється від Mass Effect 2. Збільшилася складність боїв, їхня швидкість, ускладнився штучний інтелект противників. Але при цьому і Шепард став мобільнішим, полегшилося пересуватися в укриттях і перебіг з одного укриття в інше. Були додані перекати, індикатори гранат. Шепард отримав атаки ближнього бою, які здійснюються спеціальним лезом. Шкала здоров'я поділена на 5 комірок: частково пошкоджені комірки з часом регенеруються, повністю втрачені можна відновити тільки за допомогою панацеліну — універсальних ліків. Багато умінь тепер можна комбінувати, тим самим завдаючи ворогам більших ушкоджень. Як і в попередніх частинах трилогії в грі наявна тактична пауза, ідентична паузі з Mass Effect 2. Вона дозволяє призупинити гру і використовувати тактичне вміння, вибрати зброю для Шепарда і команди. Також в режимі тактичної паузи відображається радар, який показує розташування найближчих ворогів і вказівник до цілі поточної місії.

Гравець може вибрати один з шістьох класів персонажа: Солдат, Адепт, Штурмовик, Інженер, Страж і Розвідник. Максимальний рівень збільшився до 60-го (в Mass Effect 2 максимальним був 30-й). Кожен навик в Mass Effect 3 має 6 рівнів (в Mass Effect 2 — 4). Починаючи з 4 рівня з'являються альтернативні напрямки розвитку. При цьому розвинути всі навики неможливо і доводиться вибирати, створюючи власний стиль гри. Аналогічно з Mass Effect 2 гравець може скористатися «інтенсивною підготовкою» на борту корабля щоб отримати здатність одного зі своїх напарників, які, проте, стають доступними тільки після певних сюжетних подій. На відміну від Mass Effect 2 кожен клас тепер не має обмежень на зброю. Але чим більше персонаж носить зброї (чим більша її маса), тим повільніше перезаряджаються уміння. Важка зброя тепер доступна тільки в певних місіях. В спеціальній майстерні зброю можна модифікувати, змінюючи її параметри[5].

Система діалогів[ред.ред. код]

Більшість сюжетних розвилок залежать від вибору при діалогах з ігровими персонажами. Під час діалогу з'являється «коло відповідей», в якому, окрім звичайних варіантів, періодично з'являються репліки переконання / залякування, які доступні при достатньому рівні репутації (Герой чи Відступник). Іноді під час розмови на екрані на кілька секунд з'являється значок Героя/Відступника. Якщо вчасно натиснути на відповідну кнопку, капітану Шепарду вдасться так чи інакше вплинути на результат подій.

Галактична готовність[ред.ред. код]

У грі була введена система «Галактичної готовності». Після виконання завдань гравець отримує військові ресурси, які потрібні у війні зі Женцями. Кількість одержуваних ресурсів залежить від вибору гравця. Усі військові ресурси сумуються, виводячи показник «Галактичної готовності», від якого залежить яка кількість військ підтримають гравця в фіналі гри, тим самим впливаючи на закінчення. Гра в мультиплеєр Mass Effect 3 також підвищує «Галактичну готовність» за допомогою системи «Галактика у війні» (англ. Galaxy at War). Крім того, вона збільшується за допомогою гри в спін-оффи основної серії: Mass Effect 3: Datapad та Mass Effect Infiltrator.

Багатокористувацький режим[ред.ред. код]

Багатокористувацький режим являє собою кооперативний режим на чотирьох гравців. В кооперативі гравцям належить відбивати хвилі супротивників (Женці, «Цербер», Гети та Колекціонери) до прибуття евакуаційного транспорту. Наприкінці кожної такої місії між Шепардом і Хаккетом відбувається короткий діалог, суть якого зводиться до того, що Шепард розчистив плацдарм, і тепер Хаккет може підтримувати там порядок. Місії мають різну складність: Бронза — легкий рівень складності; Срібло — середній; Золото — Важкий; Платина — Дуже Важкий, де 1-ша хвиля за складністю нагадує 8 хвилю рівня Золота і в ній присутні всі типи ворогів.

В кооперативі є всі класи з одиночної компанії, і представники майже всіх рас. Також в грі є магазин, в якому є шість варіантів покупки наборів предметів, що відрізняються вартістю, кількістю і потужністю предметів, і один набір складається тільки з спорядження. Видача предметів з набору проходить випадковим чином. Також в кооперативі присутні різні випробування виконуючи які гравець отримує очки. За очки можна купувати унікальні титули, які побачать всі інші гравці[6].

Сюжет[ред.ред. код]

Гра є нелінійною, наведений сюжет є загальним при проходженні за персонажа-чоловіка.

Події Mass Effect 3 починаються з того, що капітана Шепарда, протагоніста попередніх ігор серії, було відсторонено від польотів у зв'язку з розслідуванням вибуху ретранслятора[7]. Тим часом людські флоти мобілізуються через наближення неопізнаного ворога, з колоніями зникає зв'язок. Шепарду починають вірити, що це Женці, про яких він попереджав. Прямо під час засідання щодо долі Шепарда надходять відомості про напад на місячну базу. Женці дістаються і до Землі та безперешкодно руйнують місто, де знаходиться Шепард. Екіпаж його корабля «Нормандія» приходить на допомогу і капітан зі своєю командою покидає планету в пошуках допомоги.

Першою зупинкою стає підозріло тиха колонія на Марсі. Її захопили війська організації «Цербер» в розпал боротьби з якими команда «Нормандії» знаходить Ліару Т'Соні і артефакт зниклої раси протеанів з кресленнями установки «Горн», вірогідно, призначеної для боротьби з Женцями. Лідер «Цербера» Привид повідомляє, що планує скористатися цією інформацією для контролю над Женцями. Дані з артефакту намагається викрасти робот «Цербера», якого Шепард з командою перемагає. Штучний інтелект «Норманідії» EDI використовує робота як своє втілення.

Шепард вирушає за допомогою до Ради Цитаделі, але та більше переймаються власними проблемами і не бажає мати справу з невідомим пристроєм протеанів. Шепард вирушає сам шукати союзників, а Хаккет береться за будівництво пристрою.

Врятувавши примарха туріанців (і знайшовши колишнього члена команди Гарруса), Шепард скликає нараду, де зустрічаються він як представник людей, туріанці, саларіанці та крогани. Туріанці, володарі найсильнішого флоту, погоджуються допомогти людям, але якщо отримають допомогу від кроганів, які вважаються найкращими воїнами.

Шепард з командою вирушає на рідну планету кроганів, Тучанку, де при допомозі вченого Мордіна (або його учня, якщо Мордін загинув в попередній частині) вирішує проблему вимирання кроганів.

Скоро надходить повідомлення про атаку «Цербера» на Цитадель. Виявляється, що допомагав нападникам представник людей в Раді, Доннел Удіна, якого врешті вдається зупинити і покласти край діяльності «Цербера» на Цитаделі. Після цього вирішується давній конфлікт між кваріанцями і гетами, машинами, які колись повстали проти своїх творців. В результаті флоти обох рас приєднуються до боротьби з Женцями (або один, якщо внаслідок дій гравця одна з рас буде знищена іншою). Здійснивши операцію на рідній планеті раси азарі, де знаходиться ще одне сховище інформації протеанів, Шепард вступає в бій з «Цербером», але ті встигають забрати дані.

Шепард дізнається розташування таємної бази «Цербера», в ході атаки на яку повертає вкрадене і довідується, що для повноцінного функціонування «Горна» необхідний якийсь «Каталізатор», який міститься на Цитаделі. Тим часом Цитадель переміщується до Землі, а в Лондоні Женці будують спеціальний пристрій для транспортування мертвих тіл людей на неї.

Альянс і всі зібрані Шепардом флоти атакують Женців, щоб отримати доступ до цього пристрою. Ціною величезних втрат Шепарду і адміралу Хаккету все-таки вдається потрапити на Цитадель. Тут вони зустрічають Привида, який вже повністю потрапив під контроль Женців, і зупиняють його, тим самим забезпечивши успішну стиковку «Горна» з Цитаделлю, що, однак, не активує його. Поранений Шепард непритомніє.

Після пробудження він виявляє перед собою якийсь розум, який називає себе тим самим «Каталізатором». З'ясовується, що саме «Каталізатор», творіння прадавньої раси Левіафанів, створив Женців і цикли знищення рас. Каталізатор пояснює Шепарду, що «творіння завжди буде бунтувати проти свого творця, створюючи хаос», і що він був створений для знаходження способу недопущення конфліктів між органічним і синтетичним життям, які неминуче рано чи пізно виникають в усіх рас. Після невдалої спроби об'єднати синтетиків і органиков воєдино, «Каталізатор» вирішив створити цикли, під час яких Женці знищували дозрілі цивілізації, перетворюючи кожну з них в окремого Женця, і тим самим давали розвинутися більш молодим расам. Але дане рішення більше не працює, оскільки сам Шепард є прикладом напів-органічної та напів-синтетичної істоти, тому саме йому необхідно зробити вибір, який і визначить подальшу долю галактики.

Закінчення[ред.ред. код]

У грі доступні 3 закінчення (після виходу DLC «Extended Cut» — 4). Всі основні закінчення передбачають пошкодження Цитаделі та вистрілювання з неї променя, який розповсюджується через ретранслятори по всій галактиці, здійснюючи вибір Шепарда. «Нормандія» з її екіпажем після цього падає на невідому придатну для життя планету. Через неназваний проміжок часу на якійсь з планет людиноподібна істота «Той, хто дивиться на зірки» розповідає дитині історію про Шепарда, яка відбувалася «дуже-дуже давно». Незалежно від вибору Шепарда, діалог в усіх закінченнях однаковий, з якого з'ясовується, що Шепард став легендою і поклав початок існування нового світу[8].

Знищення (червоне закінчення): капітан Шепард використовує «Горн», щоб знищити Женців, але це знищує і все інше синтетичне життя в Галактиці, включаючи гетів та EDI. Шепард, будучи наполовину синтетиком, також гине, але може вижити при готовності в 90%. Якщо готовність низька, Земля при цьому буде випалена.

В епілозі «Extended Cut» ведеться розповідь від імені адмірала Хаккета, що розповідає про світле майбутнє, яке очікує Галактику після перемоги над Женцями, де так само є натяк на виживання Шепарда (його імені немає на меморіальній дошці). Якщо очок готовності недостатньо, Хаккет на борту виведеного з ладу космічного корабля, дрейфуючого в космосі, висловлює надію, що нечисленні вижили зуміють відновити зруйнований світ і не забудуть про страшну ціну, яку довелося заплатити.

Контроль (синє закінчення): Шепард покидає матеріальну оболонку, інтегруючи свій розум в Цитадель і беручи управління Женцями під свій контроль. Якщо відсоток готовності зібраних гравцем військ не досить великий, то «Горн» завдає галактиці великої шкоди, але її жителі залишаться неушкодженими.

В епілозі «Extended Cut» розповідь ведеться від особи Шепарда, який став новим Каталізатором. Женці, підкоряючись його наказам, допомагають відновити зруйноване, в тому числі і ретранслятори. Шепард на чолі армії Женців стає охоронцем миру в Галактиці. Залежно від лінії поведінки Шепарда протягом усіх трьох частин, він обіцяє або стати стражем для більшості (герой), або знищити всіх, хто буде загрожувати майбутньому більшості (відступник).

Синтез (зелене закінчення): це закінчення доступне тільки в разі високого відсотка готовності галактики. Шепард кидається в енергетичний промінь «Горна» і розпадається, а промінь через ретранслятори об'єднує органічне і синтетичне життя в галактиці. За словами Каталізатора, при цьому виборі буде досягнута вершина еволюції, а цикли більше будуть непотрібні.

В епілозі «Extended Cut» розповідь ведеться від особи EDI, яка розповідає про утопію, яка після цього настала. Женці діляться своїми колосальними знаннями і допомагають відновлювати зруйноване. Також згадується, що жертва Шепарда ніколи не буде забута.

Відмова (додана в DLC «Extended Cut»): капітан Шепард або відмовляється вибрати якийсь з вищевказаних варіантів, або стріляє в Каталізатора. Каталізатор зникає і «Горн» перестає діяти. Цикли продовжуються.

В епілозі показується повідомлення Ліари про загрозу Женців, заховане глибоко під землею для прийдешніх цивілізацій. Після титрів слідує ролик, де замість «Того, хто дивиться на зірки» присутня якась жінка. З її діалогу з дитиною з'ясовується, що повідомлення Ліари не було марним — в наступному циклі Женців вдалося перемогти.

Завантажувані доповнення[ред.ред. код]

Для однокористувацької гри[ред.ред. код]

 • Mass Effect 3: From Ashes — додає нову місію і члена команди — Явіка, останнього з раси протеанів. Крім того додає два досягнення, альтернативні костюми для членів команди і зброю. Безкоштовне для власників Колекційного видання гри.
 • Mass Effect 3: Extended Cut — розширює закінчення гри новою інормацією та додає варінт «Відмова».
 • Mass Effect 3: Firefight Pack — додає нові види зброї.
 • Mass Effect 3: Leviathan — додає нові локації на Цитаделі і місію, пов'язану з Левіафанами — творцями Женців.
 • Mass Effect 3: Groundside Resistance Pack — додає нові види зброї.
 • Mass Effect 3: Alternate Appearance Pack — дає альтернативні костюми для Гарруса, EDI та Ліари і броню «Цербера» для Шепарда.
 • Mass Effect 3: Omega — додає місію з відвоювання космічної станції «Омега» і повертає персонажа Арію Т'лок.
 • Mass Effect 3: Citadel — додає місію на Цитаделі зі злим двійником Шепарда і нові локації на ній.

Для багатокористувацької гри[ред.ред. код]

 • Mass Effect 3: Resurgence Pack — додає дві нові карти, шість персонажів, три види зброї та чотири варіанти модифікацій до неї.
 • Mass Effect 3: Rebellion Pack — додає ще дві карти та шістьох персонажів, три види зброї, нове завдання і слот екіпіровки.
 • Mass Effect 3: Earth — додає три карти на Землі, шістьох персонажів, три види зброї та п'ять модифікацій, одинадцять бонусів, нове завдання та нову настройку складності.
 • Mass Effect 3: Retaliation — додає Колекціонерів як сторону противника і бійців до старих, зброю, бонуси і перероблені версії шести карт.
 • Mass Effect 3: Reckoning — додає нові класи, зброю та екіпірування[9].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]