Warhammer Fantasy Battle

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Warhammer: The Game of Fantasy Battles
Warhammer 8th Edition Cover.jpg
Обкладинка 8-ї редакції правил
Виробник Games Workshop
Дизайнер Брайан Анселл

Річард Халлівелл
Джервіс Джонсон

Рік Прістлі
Ілюстратор Тоні Акленд

Девід Ендрюс
Джон Бланше

Алекс Бойд та ін.
Видавець Games Workshop
Існування 1983 – по сьогодні
Тип гри Варгейм
Кількість гравців 2 і більше
Час підготовки до гри 5-10 хвилин
Час гри до 4-х годин
Вплив випадковості середня (кидання дайсів)
Офіційний сайт Games Workshop

Warhammer: The Game of Fantasy Battles (скорочено Warhammer Fantasy Battle, Warhammer, WFB чи WHFB) — це настільна гра, варгейм, яка випускається компанією Games Workshop. Всесвіт гри, Warhammer Fantasy, являє собою фентезійний світ з численними посиланнями на реальну всесвітню історію та географію.

В грі застосовуютья мініатюри, зазвичай зібрані в групи. Воюючі сторони представлені фентезійними расами, такими як люди (Імперія, Бретонія, Кіслев), Ельфи (Темні ельфи, Вищі ельфи, Лісові ельфи), Гноми, Королі гробниць, Орки і Гобліни, а також більш незвичайними видами, як Ящери, Скейвени і демонічні сили Хаосу. Кожна раса має свої унікальні переваги і недоліки; Лісові ельфи, наприклад, є найпотужнішими лучниками у грі, але мають погану загальну оборону, у Бретонії найсильніша кавалерія, але слабка піхота.

Правила Warhammer FB періодично оновлюються і перевидаються з часу першої появи в 1983 році із змінами в ігровій системі і списку армії. Актуальним на даний час є восьме видання, випущене 10 липня 2010 року.

Warhammer 40000, футуристичну альтернативу Warhammer Fantasy Battle, було випущено в 1987 році. Попри поширену помилку, всесвіт Warhammer 40000 не є всесвітом Fantasy Battle в майбутньому, як і останній однією з планет Імперіуму, хоча в них є багато паралелей.

На основі Warhammer Fantasy Battle засновані численні інші ігри, в тому числі і відеоігри, книги та комікси.

Ігрова система[ред.ред. код]

Правила гри публікуються в книгах правил, що описують як переміщуються війська, процес боїв, відповідно до ігрового балансу. Ігри можуть бути відтворені на будь-якій відповідній поверхні, хоча стандартом є стіл 6 на 4 фути, з розставленими моделями пейзажів в масштабі з мініатюрами. Дистанції вимірюються в дюймах за допомогою спеціальних лінійок і шаблонів. Будь-яка мініатюра або група мініатюр в грі називається «юніт».

Warhammer FB — гра, розрахована на двох і більше гравців з використанням мініатюр заввишки від 25 до 250 мм. Всі війська мають 9 харакеристик: рухливість, володіння зброєю, влучність, сила, стійкість, поранення, ініціатива, атака (кількість атак), лідерство (хоробрість)[1]. Крім того, всі загони мають ціну в «очках», у конкретних іграх зазвичай встановлюється максимальний ліміт очок, в межах якого гравець може формувати свою армію. У середньому гра може мати армії від 750 до 3000 очок, хоча менші і більші значення цілком можливі.

Поряд з регулярними військами, гравець також може використовувати невелике число героїв. Герої діляться на магів і воїнів; маги можуть застосовувати чари, а воїни є серйозною підтримкою для солдатів, які борються в ближньому бою. Є також деякі персонажі, які є і воїнами і магами. Обидва класи можуть бути також посилені магічними артефактами.

Існують різні правила для руху, стрільби, бойових дій. Дії визначаються киданням 6-игранного кубика («D6», дайса). Використовуються і два спеціальних кубика: артилерійський (art dice)і кубик напрямів (scatter dice). Всі дії в грі (переміщення, чаклування, стрільба, ближній бій) відбуваються протягом ходу. Спочатку діє один гравець, потім до дій переходить опонент. Переможця визначають залежно від обраного сценарію, втрат ворожої армії або виконання заданої мети (завоювання певної території тощо).

Видання правил[ред.ред. код]

Перше видання (1983)[ред.ред. код]

Перше видання, написане Брайаном Анселлом, Річардом Холлівеллом, Гремом Екелом і Ріком Прістлі було опубліковано в 1983 році. Воно складалося із трьох чорно-білих книг, ілюстрованих Тоні Акландом: Том 1: «Настільні Битви», яка містила основні правила, включити послідовність ходів, списки істот, рецепти зілль, та вступну битву «The Ziggurat of Doom». Том 2: «Магія», яка пояснює правила для чарівників 4 різних рівнів і більш високого порядку — архімагів. Високорівненві маги мають доступ до більш потужних заклинань. У цій системі маг бере заклинання на початку гри, отримуючи відповідне обладнання (зазвичай Амулети), і, чаклуючи, використовує запас пунктів «комплекції». Том 3: «Персонажі», описував «персональні характеристики» та правила для рольових ігор (у тому числі розвиток персонажа по очках досвіду, випадкові сутички, витрати на обладнання і юнітів) і мав зразок кампанії «The Redwake River Valley».

Дуже маленький опис світу гри та ігрових рас зводився до мінімуму, і в більшості випадків містився в описі магічних предметів.

Друге видання (1986)[ред.ред. код]

У 1984 році вийшло друге видання, включаючи матеріали Forces of Fantasy, публікації журналу White Dwarf і матеріали Citadel Compendium. Це був коробочний набір з трьох чорно-білих книг (з кольоровими обкладинками). Книга «Бої» пояснювала основні правила і послідовність ходів; в той час як «Магія» в значній мірі зберегла ту ж систему, що і 1-е видання, додала ілюзіоністів, демонологів, елементалістів і видалила вимоги до амулетів. Центральні сторінки містили вступний сценарій «The Magnificent Sven», картонні фігурки якого також входили в комплект. «Бойовий бестіарій» містила описи рас, монстрів і включала в себе кілька прикладів армійських списків і систему балів для гравців, щоб розвивати власні армії.

Також «Бойовий бестіарій» вперше показала світ гри поряд з картою, і хронологією, яка включала в себе згадки про Сланнів, вторгнення Хаосу, війни ельфів та імперії.

Згодом вийшли кампанії «Terror of the Lichemaster», «Bloodbath at Orcs' Drift» (1985) і «Tragedy of McDeath» (1986). Пакет «Blood on the Streets» містив карткові будівлі для террейнів.

Третє видання (1987)[ред.ред. код]

Це видання гри було опубліковано у вигляді єдиної книги в твердій палітурці в 1987 році. Воно мало найглибшу і найскладнішу систему рухів та маневрів з усіх видань. Інші зміни включали цілий ряд нових спеціалізованих типів військ, правила для військових машин і більше тонку систему, що представляє героїв і чарівників. Воно мало ті самі системи магії і конструкції армії, що і перші два видання. Списки армії для цього видання були опубліковані в окремій книзі під назвою «Warhammer Armies» в 1988 році; до того часу підтримувався список «Ravening Hordes».

Четверте (1992) і П'яте видання (1996)[ред.ред. код]

Четверте і п'яте видання гри, випущені у жовтні 1992 року і 1996 року, відповідно, були схожі один на одного, але досить сильно відрізняється від третього. П'яте видання, зокрема, стало відомим як «Herohammer» через дисбаланс між дуже потужними героями, монстрами і чарівниками і блоками звичайних військ. Обидва видання гри продавалися в коробочних версіях, що містили, крім правил, пластикові мініатюри, щоб мати можливість грати в гру «з коробки». Повністю була перероблена система магії. Замість того, щоб вибирати заклинання, вони визначалися випадковим чином. Магічна система була розширена бокс-сетом «Arcane Magic» і магічними елементами бокс-сету Хаосу.

Четверте видання було також першим виданням з використанням списків армії у вигляді окремих книг для кожної раси. Книги також мали опис армії, ілюстрації і фотографії мініатюр. П'яте видання виграло премію Origins для кращих правил фентезійних або науково-фантастичних мініатюр 1996 року[2].

Магічна система була перероблена і перевидана в грудні 1996 року і охоплювала магію для всіх армій. Магія була «пом'якшена» (White Dwarf № 204) обмеженням творення заклять в хід. Карти «Colours of Magic» було замінено на 20 карт заклинань «Battle Magic», але заклинання «Colours of Magic» можна було використовувати за бажанням.

Було випущено кілька кампаній, «Tears of Isha» давала кампанію для Вищих Ельфів з будівлями в комплекті. Кампанії за Орків і Гоблінів «Idol of Gork» додавали ідоли їхніх божеств — Горка і Морка. Вийшли також «Circle of Blood» (Вампірські графства проти Бретонії), «Grudge of Drong» (Дворфи проти Вищих Ельфів), «Perilous Quest» (Бретонія проти Лісових ельфів).

П'яте видання, випущене в 1996 році, заново представило ті сили Бретонії, які були виключені з 4-го видання, і переробило Сланнів для створення армії Ящерів.

Шосте (2000) і Сьоме видання (2006)[ред.ред. код]

Шосте видання, випущене в 2000 році, був коробочним і включало книгу правил в м'якій мініатюри (Орки і Імперія). Правила також продавалися окремо в твердій палітурці в першому друку і м'якій обкладинці, після цього. Герої і чарівники залишилися важливими, але стали не в змозі вигратибитву самі. Було також введено нову магічну систему, засновану на киданні дайсів.

Сьоме видання було випущено 9 вересня 2006. Проект був доступний у двох формах: як книга правил в твердій палітурці, і як повний бокс-сет гри в комплекті з пластиковими мініатюрами (Гномів і Гоблінів), додатком «The Battle for Skull Pass» та книгою правил у м'якій палітурці, що має менше ілюстрацій та довідкових матеріалів. Розділи «Основні правила» і «Додаткові правила» обох книг мали ідентичні текст, верстку, ілюстрації. Більша книга мала розділи «Світ Warhammer» (68 сторінок) і «Warhammer хобі» (56 сторінок), а також розширені додатки.

Восьме видання (2010)[ред.ред. код]

8-е видання Warhammer стало доступним для попереднього замовлення 14 червня 2010 року і було випущене 10 липня 2010.

Новий стартовий набір під назвою «Острів Крові» містив армії Вищих Ельфів і Скейвенів. До них додавався міні-звід правил, а також стандартні дайси, дві 18-дюймові лінійки, і три шаблони.

Першою армією, що описувалася у 8-й редакції були Орки і Гобліни.

Армії[ред.ред. код]

Імперія (The Empire)

Історичним прототипом Імперії людей є Священна Римська імперія епохи пізнього Середньовіччя і Ренесансу. Це головний оплот людства в боротьбі з Хаосом. Імперія має універсальну базову армію: доступні різні види військ, від піхоти і лицарів до гармат і мортир.

Бретонія (Bretonnia)

В історичному контексті Бретонія спирається на середньовічну культуру Франції і Бургундії XIV століття, а також на оповіді артуровского циклу і лицарські романи. У битві бретонці являють собою класичну лицарську армію з різними кавалерійськими загонами, аж до вершників на Пегасах.

Кіслев (Kislev)

Історичним прототипом Кіслева є Росія, Україна і Польща XVI–XVII століття, а також кочові народи Середньовіччя. Кіслев розташований на відповідній території. Його армія складається в основному з крилатих уланів, елітних кавалеристів — воїнів Легіону Грифона, кінних лучників — «унголів» і піхотинців — «коссарів», образ яких заснований на козаках і гусарах. Кіслев не має великої армії, проте його війська можуть діяти разом з арміями інших народів, а також використовувати найманців.

Вищі ельфи (High Elves)

Вищі ельфи мешкають на острові (невеликому континенті) Ультуан між Старим і Новим Світом. Його розташування відповідає Бермудському трикутнику. Як і всі ельфійські народи світу Warhammer, вищі ельфи мають високу ініціативу. Як наслідок, вони завжди першими наносять удар. Крім того, їхні маги отримують бонус при чаклунстві, що також вигідно виділяє їх. Деякі герої вищих ельфів володіють можливістю літати на драконах, наймогутніших монстрах світу Warhammer. Вартість армії через це висока, тому війська вищих ельфів зазвичай нечисленні.

Темні ельфи (Dark Elves)

Темні ельфи, також відомі як Дручії (англ. Druchii), мешкають на Наггароті (англ. Naggaroth), вологому і холодному континенті на заході від острова Ультуан (місцерозташування відповідає Канаді). Колись єдиний ельфійський народ розколовся в ході братовбивчої війни на вищих і темних ельфів, і з тих пір темні ненавидять і зневажають вищих. Культура і суспільство темних ельфів — своєрідний виклик їх віддаленим родичам; вона заснована на жорстокості, садизмі та виживанні найсильніших. Їх головна особливість — вічна ненависть, дозволяє їм, як мінімум, повторити свій перший удар в ближньому бою. У темних ельфів небагатий вибір артилерії, але зате на їх стороні б'ються такі монстри як гідри і упирі.

Гноми (Дворфи, Dwarfs)

Гноми світу Warhammer мешкають в горах Старого Світу. Їхній образ навіяний насамперед переказами і міфами північноєвропейських народів, використані і багато штампів сучасного фентезі. Їхні землі розташовуються між відповідниками Німеччини та Австрії. Гноми володіють широким вибором піхоти з різноманітними властивостями. У битві їх відрізняє висока завзятість і бойовий дух. Крім того, більшість гномів користується важкими обладунками, що знижує їх мобільність. Їх війська також користуються підтримкою численних бойових машин. У них сильно розвинена техніка та інженерна справа, що дозволяє їм використовувати різні механізми, аж до гірокоптерів. На відміну від інших армій, у гномів немає магів, але зате вони можуть працювати з рунами.

Орки і гобліни (Orcs and Goblins)

Орки і гобліни — варвари світу Warhammer. Вони мешкають майже повсюдно в горах, лісах і пустищах цивілізованих країн. Зібравшись під прапором якого-небудь ватажка, вони нападають на поселення інших народів, грабуючи і руйнуючи все на своєму шляху. Вибір військ у орків і гоблінів дуже великий.

Ящери (Лізардмени, Lizardmen)

Прототипом ящерів послужили корінні культури Південної та Центральної Америки, такі, як майя, інки і ацтеки. У світі Warhammer їх батьківщина відповідає Південній Америці та півдню Африки. Згідно з легендою про створення світу, ящери були створені расою Древніх першими з усіх як слуги. Багато з найстаріших ватажків ящерів — могутні маги. Втім, їх армія виділяється передусім безліччю динозавроподібних істот. Крім того, ящери мають властивість холоднокровності, що робить їх більш стійкими до психічного впливу.

Скейвени (Скавени, Skaven)

Скейвени — люди-щурі, які мутувавли під дією магічних варп-каменів. Вони живуть в каналізаціях та підземеллях під великими містами і поширені практично по всьому світу завдяки розгалуженій системі підземних тунелів. Скейвени об'єднуються в клани, кожен клан має жорстку ієрархію, яка починається від найслабших рабів і кінчається могутніми воїнами і Бойовим лордом. У скейвенов багато рабів, більшу частину з них вони захоплюють у сутичках, але деякі є переможеними скейвенами народами. Скейвени користуются тільки порівняно слабкою піхотою, що, однак, компенсується її низькою вартістю. Також у них існує важка артилерія, що приводиться в рух варп-каменями. Всі скейвени управляються Радою Тринадцяти. Рада Тринадцяти збирається рідко, і зазвичай члени підтримують зв'язок за допомогою магії. Вони координують ресурси всіх скейвенів світу, і готуються до приходу повелителя — Рогатого Щура. Слово "скейвен" походить від англійського scavenger — стерв'ятник.

Королі Гробниць (Tomb Kings)

Армія Королів гробниць створена в давньоєгипетському стилі; вона включає в себе різні види нежиті і големів. У «наші дні» їхнє місто заселене блукаючими духами і неупокоєними мерцями. Багато назви в Хемрі, їхній країні, взяті також з єгипетської історії та міфології. Використано і елементи іудаїзму (Ковчег Заповіту). Нежить наділена властивістю, що захищає її від психічних ефектів. Наприклад, армії Королів гробниць ніколи не тікають з поля бою. У той же час, якщо вони програють бій, то швидко будуть знищені, не маючи можливості відступити і перегрупуватися. Крім того, нежить вселяє жах противнику, що спонукає його до втечі.

Графства вампірів (Vampire Counts)

Вампіри створені на основі класичного образу цих істот в легендах, готичних романах і художніх фільмах. Вампіри займають території на південь від Імперії, колись населені людьми. На їх територіях править аристократичний рід фон Карштейнів. Хоча в теорії для них згубними сонячні промені, на практиці магія вампірів дозволяє їм накликати хмари, які надійно захищають їх від світла сонця. На вампірську армію також поширюються правила, пов'язані з нежиттю. У ній присутні, крім іншого, безтілесні істоти, які можуть бути переможені тільки магією або магічною зброєю і відкривають тим самим додаткові тактичні можливості. Князі вампірів можуть отримувати, крім магічних предметів, і особливі сили вампірів. Після смерті ватажків, армія вампірів починає поступово розпадатися.

Воїни Хаосу (Warriors of Chaos)

Хаос в світі Warhammer являє собою стихію вседозволеності і руйнування, є ворогом більшості рас. Сили Хаосу концентруються в полярних районах. Базові загони сил Хаосу складаються з легкоозброєних піхотинців і кавалеристів варварських племен. Є і більш потужні загони — воїни і лицарі Хаосу, одні з найсильніших і дорогих в грі. Водночас, практично відсутні стрілецькі загони. Є можливість присвятити армію одному з чотирьох богів Хаосу — це дає доступ до додаткових загонів і властивостей.

Демони Хаосу (Daemons of Chaos)

Демони прибувають з паралельного виміру, батьківщини богів Хаосу, де вони з'являються як втілення страхів і бажань мешканців світу Warhammer. Туди демони потрапляють у місцях, де багато так званої вільної магії — наприклад, в полярних районах. Зовні вони відповідають аспектам чотирьох богів Хаосу — війни, магії, розкладання і насолоди. Армія демонів складається з численних різновидів монстрів зі своїми властивостями, також відповідних аспектам богів Хаосу. Тут, як і у всіх арміях Хаосу, практично відсутні стрілецькі загони і бойові машини. Всі демони володіють властивістю, що дозволяє їм ігнорувати третину нанесених ушкоджень.

Королівства огрів (Ogre Kingdoms)

Огри — наймолодша армія у всесвіті Warhammer. Королівство огрів знаходиться в регіоні, відомому як Гори Скорботи (відповідає Гімалаям). Зовнішністю і озброєнням нагадують монголів та інші кочові народи Центральної Азії. Огри тут відрізняються від їх класичного образу. Практично всі їхні загони складаються з величезних чудовиськ, які можуть атакувати відразу декілька супротивників і наділені великою силою. Їх ціна велика, так що такі загони зазвичай нечисленні, але це компенсується їх бойовими якостями. Єдиний виняток — так звані гноблари, що додають армії огрів певну гнучкість: вони дешеві і б'ються у великих кількостях, хоча їх бойові вміння невисокі. Огри є найманцями, і тому деякі їхні загони можуть зустрітися і в інших арміях.

Найманці (Пси війни, Dogs of War)

Хоча у всіх місцях Старого Світу можна знайти найманців, але тільки в містах-державах Тілеї зустрічаються справжні наймані війська, здатні замінити собою цілі армії. Історичним прототипом більшості з них послужила Італія епохи пізнього Середньовіччя і Ренесансу, з ворогуючими містами-державами. Після 5-ї редакції правил армія «псів війни» більше не розроблялася і не оновлювалася, проте всі наступні книги правил посилаються саме на цю редакцію.

Гноми Хаосу (Дворфи Хаосу, Chaos Dwarfs)

Образ гномів Хаосу заснований на стародавніх ассірійцях. Цей народ характеризує його незвичайний зовнішній вигляд (завиті бороди, головні убори і символіка), а також такі риси державності, як загарбницька політика, работоргівля і тиранія. Вони споріднені зі звичайним гномам, але під впливом Хаосу піддалися на страх та розкладання; мешкають на сході від оперізуючого Землю гірського масиву, в Країні Темряви. На відміну від їх родичів, у гномів Хаосу існує кавалерія і магія. В армії можуть також битися їхні раби, наприклад, орки і гобліни, що робить її більш гнучкою і різнорідною.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Відповідно в оригіналі Movement Allownce, Weapon Skill, Ballistic Skll, Strength, Toughness, Wounds, Initiative, Attacks, Leadership
  2. Best Fantasy or Science Fiction Miniatures Rules of 1996

Посилання[ред.ред. код]