Міліція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
   Країни, де була міліція
   Країни, де досі є міліція

Мілі́ція (лат. militia, «Військовий») — назва поліції в СРСР, країнах колишнього «Соціалістичного табору» та деяких сучасних країнах СНД, зокрема й в Україні.

У сучасній Україні міліція — державний озброєний орган виконавчої влади, покликаний захищати життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань. В Україні міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури Міністерства внутрішніх справ, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції.

Походження назви[ред.ред. код]

В Новій історії словом міліція було прийнято позначати, і в цьому значенні воно використовується в більшості країн світу, (нерегулярні) збройні формування, які використовуються як для військових цілей, так і для підтримки громадського порядку, створювані з місцевого населення, часто на добровільній основі (ополчення ), і не входять до складу системи державних регулярних військових і правоохоронних органів (див. статтю Міліція (ополчення)). Само Новий час почалося відмовою короля Англії підписати «Білль про міліцію», відповідно до якого він позбавлявся права бути її верховним головнокомандуючим, і рішучість Палати громад не зраджувати білль не дозволяла сторонам громадянської війни укласти мир.

Спочатку латинське militis означало «військовий» від mille - тисяча, легіон. Але християни не повинні були вбивати. Солдат-християнин вправі виконувати лише поліцейські функції згідно послання першоверховного апостола Павла: «Начальник Божий слуга, тобі на добро. Якщо ж робиш зло, бійся, бо він недаремно носить меч ... »(Рим. 13: 4). Навіть Мартін Турський відмовився виконувати обов'язок боротися у воєнний час з ворогами, так як християнин мечем б'ється тільки зі злочинцями, а до супротивника виходить з хрестом і віддасть перевагу сам бути вбитим, ніж вбити. З поваги до переконань християн спочатку міліція була створена ще Костянтином Великим в Римській імперії . Але після того, як завдяки Амвросію Медіоланському християнство стало державною релігією, хрещеник Амвросія Блаженний Августин у своїй «Сповіді» назвав самого апостола Павла (Савла) воїном (militiam), підкорив Христу проконсула Павла і взяв собі його ім'я. Блаженний Августин сформулював також умови ведення бойових дій міліцією. Для цього війна мала бути справедливою, а міліціонер повинен дотримуватися етичний кодекс: оголювати меч тільки за наказом, любити і виправляти ворогів своїх, не влаштовувати різанину, грабежі та підпали. З хрестом замість меча в справедливій війні мали право виступати лише духовні особи . Життя християнина - це служба в міліції (Бога). «Militia est vita hominis super terram, et sicut dies mercenarii dies eius", не Хіба чоловік (служби в міліції) на землі, і дні його не ті ж чи, що дні найманця? (Іов. 7: 1). Тому чернечі ордени Заходу, в тому числі, і не озброєні, також називалися «Міліція Христового». Термін «міліція» в значенні «органи охорони громадського порядку, які заміщають поліцію», був відроджений в описі газетами Паризької Комуни 1871, що ліквідувала префектуру поліції і поклала обов'язки забезпечення порядку та безпеки громадян на резервні батальйони Національної гвардії. Карл Маркс виписав з газети найважливіше рішення Комуни, намічене Центральним комітетом національної гвардії в його відозві від 22 березня: "Вперше після 4 вересня республіка звільнена від уряду своїх ворогів ..., в місті - національна міліція, яка захищає громадян від влади, замість постійної армії , яка захищає владу від громадян ». Газета назвала національну гвардію міліцією. Термін «міліція» використовувався також «для позначення обивательських дружин, формованих для несення поліцейської служби і охорони порядку в тих випадках, коли урядова влада силою обставин (народне хвилювання, евакуація на увазі настання ворога) позбавляється можливості правильно відправляти свої функції».

Тому в умовах народних хвилювань і розпуску поліції явочним порядком в ході Лютневої революції створення міліції було легітимним, але в умовах двовладдя були створені міліція Комітету військово-технічної допомоги («студентська», так як до солдатів цієї міліції були прикріплені студенти), міліція міської думи Петрограда і робоча міліція Рад. У Росії в ході Лютневої революції (1917) Тимчасовий уряд скасував Департамент поліції і проголосило заміну поліції спочатку «суспільної поліцією», а потім «народною міліцією з виборним начальством, підлеглим органам місцевого самоврядування». Прообразом цієї народної міліції стала народна міліція Петрограда, утворена рішенням Петроградського ради від 7 березня 1917 про об'єднання «студентської», «міський» і робочої міліції. Правовою основою державної народної міліції на утриманні органів місцевого самоврядування стали постанова Тимчасового уряду від 30 (17 за старим стилем) квітня 1917 «Про заснування міліції» і «Тимчасове положення про міліцію». Проте повною мірою ці рішення реалізовані не були. Постанова Тимчасового уряду від 17 квітня 1917 замінило після Лютневої революції «царську» поліцію міліцією, зайнятої саме охороною порядку, а не захистом влади (у тому числі, за допомогою злочинів). Сенс перейменування полягав не тільки в легітимності міліції в умовах розпуску поліції, але і в прагненні позбутися визначення де Кюстіна російської поліції як відомства, зайнятого приховуванням злочинів замість їх профілактики і розслідування, і в поверненні до раннехристианскому визначенням міліції як поліцейської служби військових (лицарів) , провідних війну зі злочинністю, ніколи не сприяють злочинцям («кришує» злочинну діяльність), хоча і люблячих і виправляють їх, і у визнанні факту, що поліцейське право повинне проводитися в життя не закритою кастою - поліцією - а всім народом .

Надалі термін «міліція» був використаний у назві робітничо-селянської міліція (РКМ). Основи РКМ були закладені постановою НКВС від 10 листопада (28 жовтня за ст. Ст.) 1917 р «Про робочу міліцію». Термін згодом поширився на території і країни, що потрапили в сферу впливу СРСР.

Історія[ред.ред. код]

Термін «міліція» почали вживати ще в Російській імперії. Так стали називати поселені війська на засечних лініях. Вперше термін «ландміліція» використовувався Петром I в 1709 році, в 1713 році ландміліція була впорядкована і реорганізована для більш ефективного захисту від кримських татар. З ландміліції був сформований лейб-гвардії Ізмайловський полк. C 1727 стала іменуватися Української ландміліція.[1], існувала до 1763 року, коли була перетворена у звичайні полиці, але багато однодворці при її розформування отримали спадкове дворянство. Закамская ландміліція заснована Ганною Іванівною в 1736 році для захисту від казахів і башкирів Оренбурзького краю. Вона існувала до 1796 року. Сибірська ландміліція на південному кордоні Сибіру існувала в 1761-71, Смоленська ландміліція з 1765 до 1775 [2]. Ландміліція також називалася земською міліцією або просто міліцією. У 1786 році вперше була сформована міліція на Північному Кавказі [3]. Під час наполеонівських воєн термін «міліція» отримав друге народження: так стали називатися народне ополчення і партизанські загони, які повинні були діяти проти армії Наполеона і османів, але були розпущені після укладення Тільзітського світу. З тих часів і до нашого часу такі формування прийнято називати просто ополченням, і тільки під час Кавказької війни міліціонери з місцевого населення допомагали російським військам.

Ідея заміни постійної армії ополченням збройного народу - народною міліцією - набула поширення і теоретичне обгрунтування в лівих революційних колах, в тому числі в роботах Ф. Енгельса[4] і В. І. Леніна[5]. Ленін так обґрунтовував це: «На запитання про те, чому з'явилася потреба в особливих, над суспільством поставлених, відчужують себе від суспільства, загонах озброєних людей (поліція, постійна армія), західноєвропейський і російський філістер схильний відповідати парою фраз, запозичених, у Спенсера або у Михайлівського, посиланням на ускладнення суспільного життя, на диференціацію функцій і т. п. Таке посилання здається "наукової" і прекрасно присипляє обивателя, затемнюючи головне і основне: розкол суспільства на непримиренно ворожі класи. »Звідси Ленін якраз і ставить питання про створення міліції - як загонів самооборони пролетаріату.

Медаль «50 років радянській міліції»

Після Лютневої революції були ліквідовані корпус жандармів і Департамент поліції (постанови Тимчасового уряду від 6 березня 1917 року і від 10 березня 1917 року). Тоді ж Петроградським радою була проголошена заміна поліції «народною міліцією»[6]. Паралельно з народною міліцією продовжували організовуватися і існувати загони робочої міліції, створювані місцевими Радами та іншими організаціями для підтримки порядку при масових заходах та організації охорони підприємств. Наприклад, такого роду міліція була створена від імені Всеросійського земського союзу в Мінську відразу після Лютневої революції; 4 березня 1917 - день призначення її начальником М. В. Фрунзе (під псевдонімом Михайлов) відзначається в Білорусії як День білоруської міліції.

Л. Д. Троцький, оповідаючи про спроби організації робочої міліції в червні 1917 року, писав: «Друк звинувачувала міліцію у насильствах, в реквизициях і незаконних арештах. Безсумнівно, що міліція застосовувала насильство: саме для цього вона і створювалася. Злочин її складалося, проте, в тому, що вона вдавалася до насильства по відношенню до представників того класу, який не звик бути об'єктом насильства і не хотів звикати »[7].

Але зазвичай в реальності, відповідно до рішення Рад, як у Петрограді і в Москві, з березня 1917 робоча міліція Рад була формованої в робочих підрайонах частиною народної міліції. Чи не підкорився рішенню Рад частина робочої міліції стала називатися «бойовими дружинами», «робочими дружинами», «партійними дружинами» більшовиків, анархістів, лівих есерів, максималістів та інших лівих і тільки значно пізніше разом з робочою міліцією фабзавкомов стала відома потім як «робоча гвардія », Червона гвардія, хоча багато або майже всі члени цих дружин часто одночасно служили в народній міліції. Крім того, «внутрішню» робочу міліцію для контролю промислових, транспортних територій, портів організовували фабзавкоми і деякі профспілки, наприклад, десятки тисяч під рушницю поставив Викжель. Після Жовтневої революції в різних місцях було по-різному: одночасно були і робоча міліція (в яку зазвичай перейменовували народну міліцію) та Робоча (або Червона) гвардія, іноді тільки робоча міліція або тільки Червона гвардія. У березні 1917 року начальник міліції міської думи архітектор Д. А. Крижанівський, який став начальником всієї народної міліції Петрограда, негайно приступив до ліквідації ущільнювальної забудови і всіх злачних місць столиці, позбавляючи кримінальний елемент всіх засобів до існування, крім служби в народній міліції, замість задоволення вимог кримінальників про захист злочинців, котрих позбавили покровительства поліції, від самосудів, а злочинці вимагали більш активних дій міліції саме в цьому напрямку. Утворений 3 червня 1917 Рада петроградської народної міліції за участю представників народної міліції робочих підрайонів вступив у конфлікт з начальником міської міліції, виставивши політичні гасла у зв'язку з відмовою додатково платити за службу в міліції робітникам, які отримують повну зарплату на заводах. Згодом не тільки уряду білих, але і Радянська влада успадкували, в основному, саме цю народну міліцію, і червоні лише перейменували її спочатку в робочу, а потім в робітничо-селянську міліцію для підкреслення свого класового підходу[8][9].

Діяльність народної міліції, яка незважаючи на повідомлення закордонних газет до 17 квітня іменувалася урядом «громадської поліцією», повинна була будуватися на підставі постанови Тимчасового уряду «Про затвердження міліцію» та «Тимчасового положення про міліцію» від 17 квітня 1917 року за старим стилем. Відповідно до постанови від 17 квітня 1917 міліціонерами не могли стати особи, які перебувають під слідством і судом за звинуваченням у злочині, неспроможні боржники, які перебувають під опікою за марнотратство, власники будинків терпимості. На службу до міліції могли бути прийняті особи, засуджені за крадіжку, шахрайство, приховування викраденого, підробки, здирства, лихварство, якщо з дня відбуття покарання пройшло більше 5 років. Начальниками міліції та їх заступниками могли стати особи, які мають освіту не нижче середнього. Начальник міліції повинен був щорічно звітувати перед комісаром Тимчасового уряду в даній місцевості. Міністру внутрішніх справ належало загальне керівництво діяльністю міліції, видання інструкцій і наказів для неї, а також виробництво ревізій.

Після Жовтневої революції різні антибільшовицькі уряду доручали своєї міліції також функції державної безпеки. Директор Департаменту міліції Тимчасового Сибірського уряду В. Н. Пепеляєв підкреслював, що на службу в міліцію беруть колишніх поліцейських і жандармів, які «не зганьблені по суду і ні в чому негожому не відмічені, як людей, підготовлених теоретично і практично». Керуючі міліцією білих мали обмежені повноваження. Всі кадрові призначення Осущетвляется керівниками губерній (областей), як у царській поліції. Відповідно до статті 8 Положення про сибірської міліції органи місцевого самоврядування повинні були нести одну третину витрат по фінансуванню міліції (відповідно повітову міліцію фінансували повітові земські органи, міську міліцію - органи міського самоврядування). Інша частина витрат покладалося на державний бюджет[10].

Один з ленінських «Квітневих тез» до доповіді «Про завдання пролетаріату в даній революції» від 4 квітня 1917 ставив завдання «усунення поліції, армії, чиновництва». Тому червоними функції держбезпеки міліції не передавалися, так як ними міліція сприймалася як перший крок до скасування професійної поліції, а в подальшому - і до відмови від постійної армії, передачі їх функцій безпосередньо збройного народу (див. Анархізм). Але створена під найменуванням «міліція» система фактично виявилася різновидом поліції (державної служби підтримки порядку), якою і залишалася в Російській Федерації до 2011 року. Справа звелося до зміни найменування, яке підкреслювало близькість до інтересів народу, щоб нова організація не асоціювалася зі старою поліцією і жандармерією, що служили символами старого порядку.


Жовтнева революція скасувала всю систему державних установ, в тому числі і народну міліцію Тимчасового уряду.

Дуже скоро було усвідомлено, що система охорони правопорядку не може існувати й ефективно функціонувати, будучи набором самодіяльних добровольчих загонів. У березні 1918 року комісар НКВД поставив перед урядом питання про відтворення міліції в якості державної організації. 10 травня 1918 колегія НКВД прийняла розпорядження: «Міліція існує як постійний штат осіб, що виконують спеціальні обов'язки, організація міліції повинна здійснюватися незалежно від Червоної Армії, функції їх повинні бути строго розмежовані». На його підставі були сформовані організаційні документи, складений проект «робітничо-селянської міліції». 21 жовтня 1918 НКВД і НКЮ затвердили «Інструкцію про організацію радянської робітничо-селянської міліції».

Міліція в різних країнах[ред.ред. код]

Чисельність міліціонерів на 100000 жителів країни:

 1. Білорусь (2010 рік): 1441,6 чол[11]
 2. Росія (2010 рік): 975,7 чол[11]

Білорусь[ред.ред. код]

Початок реформування міліції було покладено прийняттям Верховною Радою 26 лютого 1991 року Закону Республіки Білорусь у «Про міліцію». У ньому закріплювалася нова організаційна модель міліції. Основними її структурними ланками визначалися: кримінальна міліція, міліція громадську безпеку, спеціальна міліція. Пізніше, у розвиток положень закону «Про міліцію» виділили ще одне структурне ланка - транспортна міліція.

Істотним і те, що у Законі обгрунтовується неприпустимість непрофесійного втручання у діяльність міліції кому б не пішли, крім компетентних органів прокуратури та посадових осіб. У ньому особливо підкреслюється, що правоохоронні органи структурі державної влади, здійснюючи контролю над роботою міліції, немає права втручатися у її оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну діяльність, соціальній та провадження у справах адміністративних правопорушень. Вперше у законодавчому порядку вирішено питання гарантій правовій і соціальній захисту працівників міліції, їхніх прав на судову захист та фаховий ризик. Незалежна від колишнього союзного МВС діяльність зажадала збільшення обсягів законотворчої роботи. Виникла у білоруської міліції необхідність розвивати міжнародні зв'язку викликала до життя івнешнеправовую функцію. Звичайною практикою стали висновок двосторонніх угод, здійснення прямих контактів із працівниками правоохоронних органів інших держав.

Перший міжнародний (але це був російсько-білоруський) «міліцейський» договір було підписано ще 15 грудня 1990 року у Москві. Він передбачає створення умов захисту правий і законних інтересів громадян, і юридичних, надання правову взаємодопомогу. Потім у 1991–1993 роках аналогічні договори було підписано із МВС Литви, Латвії, України, Туркменістану.

А 13 березня 1992 року у Мінську нараді міністрів внутрішніх справ держав-учасників СНД, і навіть Латвії, Литви та Естонії констатувалося, що у зв'язки України із погіршенням криміногенної ситуації виникає гостра потреба як зберігати сформовані раніше зв'язку, а й рішуче налагоджувати нові механізми взаємодії. Цьому, зокрема, були присвячені освіту консультативний орган – Наради міністрів внутрішніх справ, створення міждержавного інформаційного банку

24 квітня 1992 року у Алма-Аті представники 11 держав, які утворилися біля колишнього СРСР, підписали «Угоду про взаємодії міністерств внутрішніх справ незалежних держав у сфері боротьби з злочинністю», проект якого було вироблений у Мінську.

Того ж день була в Варшаві підписано «Угоду між міністерствами внутрішніх справ Республіки Польщі і Турецької Республіки Білорусь, експонованих міністрами внутрішніх справ, про співробітництво боротьби з злочинністю».

Другий напрямоквнешнеправових відносин пов'язані з розширенням прямих контактів міліції Білорусі, й правоохоронних органів розвинених країн. Делегації органів внутрішніх справ Республіки Білорусь у побували Нідерланди, Великобританії, Румунії, Німеччини, Польщі, США, Угорщини, Італії, Ізраїлі, Швейцарії, Індії, Японії, на Кіпрі. Мета цихпоездок–изучение досвіду роботи поліції, що у спільних практичних дії щодо боротьби зі злочинністю, консультації щодо поставок матеріально-технічних засобів і гуманітарної допомогу й ін.

>Складивающаяся обстановка дедалі більше потребує внесення коректив у характер, спрямованість, форми та художні засоби службову діяльність. У повний зріст стала проблема здійснення корінний судово-правової реформи з урахуванням загальновизнаних принципів: пріоритету права і свободи особистості, її з боку держави, верховенства закону в усіх галузях життя, взаємовідповідальності держави і особи, інших учасників правовідносин, поділу компетенції законодавчої, виконавчої та судової влади, налагодження ефективніші форми контролю та нагляду над дотриманням права і свободи громадян.

Відповідно до «Концепцією судово-правової реформи», затвердженої Верховною Радою Республіки Білорусь у 23 квітня 1992 року, поставили завдання поступово звільнити МВС від невластивих функцій: проведення попереднього розслідування, організаціїекспертно-криминалистических досліджень (крім проведених технічними підрозділами, забезпечують оперативно-розшукову діяльність), забезпечення пожежної безпеки, виправлення і перевиховання засуджених, нагляду над особами, засудженими до покаранням, не що з позбавленням волі, паспортизації населення, реєстрації в'їзду і виїзду громадян, охорони об'єктів і розбазарювання майна (відомча охорона).

Зростанню ефективності боротьби з протиправними явищами можуть сприяти запровадження у практику кращих світових зразків професійної діяльності, налагодження всебічного взаємодії між відповідними службами, ширша опора спроможності самого населення, розвиток форм гласності.

Одне з найважливіших умов позитивних зрушень у цій справі є забезпечення глибокого довіри народу зі своєю міліції. А цього можна домогтися, тоді як службу охорони порядку віллються нові ряди воістину порядних, сміливих, освічених людей. У підготовці таких кадрів незамінну роль покликана зіграти Академія міліції МВС республіки.

Проведена повсюдно робота з зміцненню кадрового складу, поліпшенню матеріально-технічного забезпечення органів внутрішніх справ створює передумови те, що питання зміцнення громадську безпеку і через посилення боротьби з злочинністю можуть вирішуватися успішніше.

Росія[ред.ред. код]

У сучасній Росії міліція входила в систему Міністерства внутрішніх справ РФ. Завдання цієї структури регулювалися Конституцією РФ, Федеральним Законом «Про міліцію», положенням «Про службу в органах внутрішніх справ», іншими федеральними законами та міжнародними договорами.

Міліція поділялась на міліцію громадської безпеки та кримінальну міліцію. Відмінності між ними полягали у функціях, управлінні та фінансуванні: чисельність для першої з них визначалася за погодженням з органами державної влади суб'єктів РФ, для другої - Урядом РФ.

В основні функції міліції громадської безпеки входять забезпечення безпеки особистості, суспільної безпеки, охорона власності і громадського порядку, виявлення, попередження і припинення злочинів та адміністративних правопорушень, розкриття деяких видів злочинів, розшук осіб. Сприяє кримінальної міліції.

До складу міліції громадської безпеки входять підрозділи дізнання, дільничних уповноважених міліції, у справах неповнолітніх, по боротьбі з правопорушеннями у сфері споживчого ринку, виконання адміністративного законодавства, патрульно-постова служба, органи позавідомчої охорони, загони міліції особливого призначення і державна інспекція безпеки дорожнього руху ( ГИБДД).

Завданнями кримінальної міліції є попередження, припинення і розкриття злочинів, здебільшого тяжких та особливо тяжких, розшук осіб, які переховуються від органів дізнання, слідства і суду, осіб без вісті зниклих. Органи кримінальної міліції здійснюють боротьбу з організованою злочинністю.

Міліція громадської безпеки та кримінальна міліція є органами дізнання. В обох категоріях можуть існувати окремі підрозділи міліції для охорони особливо важливих і режимних об'єктів, закритих адміністративно-територіальних утвореннях, на залізничному, водному і повітряному транспорті.

В Україні[ред.ред. код]

Основні завдання[ред.ред. код]

Дрогобицькі правоохоронці охороняють порядок на шляху руху Великої Гаївки.

Офіційними основними завданнями міліції є:

 • забезпечення особистої безпеки громадян, захист їх прав і свобод, законних інтересів;
 • запобігання правопорушенням та їх припинення;
 • охорона і забезпечення громадського порядку;
 • виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, які їх вчинили;
 • забезпечення безпеки дорожнього руху;
 • захист власності від злочинних посягань;
 • виконання кримінальних покарань і адміністративних стягнень;
 • участь у поданні соціальної та правової допомоги громадянам, сприяння у межах своєї компетенції державним органам, підприємствам, установам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.

Склад[ред.ред. код]

Міліція складається з підрозділів:

 • кримінальної міліції:
  • служба по боротьбі з організованою злочинністю;
  • служба карного розшуку;
  • служба боротьби з економічною злочинністю;
  • служба боротьби з незаконним обігом наркотиків;
  • служба кримінальної міліції у справах дітей;
  • служба боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми;
  • служба оперативна;
  • служба оперативно-технічних заходів;
  • служба кінологічна;
  • Укрбюро Інтерполу;
 • органів слідства та дізнання;
 • міліції громадської безпеки:
  • служба охорони громадського порядку:
   • патрульно-постової служби міліції;
   • приймальники-розподільники для затриманих за бродяжництво;
   • приймальники-розподільники для неповнолітніх;
   • служба охорони, утримання і конвоювання затриманих та взятих під варту осіб;
   • спецприймальники;
   • спецпідрозділи міліції з охорони громадського порядку;
  • служба дільничних інспекторів міліції;
  • дозвільна система;
  • служба у справах громадянства, іміграції та реєстрації фізичних осіб;
  • служба з проведення карантинних ветеринарних заходів;
  • державна автомобільна інспекція
Державна автомобільна інспекція являє собою сукупність підрозділів дорожньо-патрульної служби, дорожнього нагляду, реєстраційно-екзаменаційної роботи, технічного нагляду, розшуку транспортних засобів, пропаганди та агітації з безпеки руху.
 • внутрішніх військ;
 • штабних підрозділів;
 • транспортної міліції;
До транспортної міліції належать відповідні підрозділи, які забезпечують охорону громадського порядку і боротьбу зі злочинністю на залізничному, водному та повітряному транспорті.
Міліція охорони складається з підрозділів які забезпечують на договірних засадах охорону усіх видів власності, об'єктів майна та вантажів, фізичних осіб, грошових коштів (управління, відділи охорони при територіальних органах внутрішніх справ, які мають у своєму складі окремі дивізіони, роти, взводи, спеціальні підрозділи міліції охорони «Титан»).
 • спеціальної міліції;
До спеціальної міліції належать підрозділи внутрішніх справ на закритих об'єктах (наприклад, підприємства з особливим режимом функціонування).
 • експертно-криміналістичної служби;
 • служби зв'язків з громадськістю.

Критика[ред.ред. код]

2013 року, відповідно до результатів дослідження фонду Демократичні ініціативи, під керівництвом Віталія Захарченка суспільна довіра до міліції досягла найнижчих значень за усю історію спостережень (з 2000 року) – мінус 47%.[12]

Українська міліція широко застосовує катування у своїй діяльності, і ця практика поширюється. За підрахунками Української гельсінської спілки кожен 14-й житель України зазнавав катувань з боку міліціонерів і лише за 2008 рік таких випадків було майже 100 тисяч[13].

За даними Харківської правозахисної групи кількість людей, що померли у відділеннях міліції, зросла у 2011 році утричі у порівнянні з 2009 роком[14].

Широкого розголосу набула смерть студента Ігоря Індила 26 травня 2010 року у Шевченківському райвідділі Києва[15], Протести у Врадіївці після групового зґвалтування та спроби вбивства офіцерами міліції жительки селища Ірини Крашкової.

Дивіться також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. В. В. Пенский. Украинский ландмилицский корпус в XVIII веке. Вопросы истории. 2000. № 10. С. 147-153.http://annales.info/rus/small/landmil.htm
 2. Ландмилиция. Словарь Брокгауза и Ефрона.
 3. Государственный архив Ингушетии. К вопросу о формировании иррегулярных частей. http://ingarchives.ru/к-вопросу-формирования-иррегулярных-2/
 4. Маркс К., Энгельс Ф., Соч. — 2-е изд.-Т.11.-с.475. Маркс К., Энгельс Ф., Соч. — 2-е изд.-Т. 15.-С. 73, 75. Маркс К., Энгельс Ф., Соч. — 2-е изд.-Т. 11.-С. 100; Т 14.-С. 50. Маркс К., Энгельс Ф., Соч. — 2-е изд.-Т. 14.- С. 109.
 5. Государство и революция (1917)
 6. Ленин, комментируя сообщения об этом зарубежных газет, пишет 11 марта 1917 года (Н. Ленин. Письма из далёка. Цюрих, 11 (24) марта 1917 г. Впервые напечатано в 1924 г. в журнале «Коммунистический Интернационал» № 3—4): Полиция частью перебита, частью смещена в Питере и многих других местах. Гучковско-милюковское правительство не сможет ни восстановить монархии, ни вообще удержаться у власти, не восстановив полиции, как особой, отделённой от народа и противопоставленной ему, организации вооружённых людей, находящихся под командой буржуазии. Это ясно, как ясен ясный божий день. Л. Д. Троцький, оповідаючи про спроби організації робочої міліції в червні 1917 року, писав: «Друк звинувачувала міліцію у насильствах, в реквизициях і незаконних арештах. Безсумнівно, що міліція застосовувала насильство: саме для цього вона і створювалася. Злочин її складалося, проте, в тому, що вона вдавалася до насильства по відношенню до представників того класу, який не звик бути об'єктом насильства і не хотів звикати »[16]. Л. Д. Троцкий, повествуя о попытках организации рабочей милиции в июне 1917 года, писал: «Печать обвиняла милицию в насилиях, в реквизициях и незаконных арестах. Несомненно, что милиция применяла насилие: именно для этого она и создавалась. Преступление её состояло, однако, в том, что она прибегала к насилию по отношению к представителям того класса, который не привык быть объектом насилия и не хотел привыкать»[16]. С другой стороны, новое правительство должно считаться с революционным народом, кормить его полууступками и посулами, оттягивать время. Поэтому оно идёт на полумеру: оно учреждает «народную милицию» с выборными властями (это звучит ужасно благовидно! ужасно демократически, революционно и красиво!) — но… но, во-1-х, ставит её под контроль, под начало земских и городских самоуправлений, т. е. под начало помещиков и капиталистов, выбранных по законам Николая Кровавого и Столыпина-Вешателя!! Во-2-х, называя милицию «народной», чтобы пустить «народу» пыль в глаза, оно на деле не призывает народа поголовно к участию в этой милиции и не обязывает хозяев и капиталистов платить служащим и рабочим обычную плату за те часы и дни, которые они посвящают общественной службе, т. е. милиции. Вот где зарыта собака. Вот каким путём достигает помещичье и капиталистическое правительство Гучковых и Милюковых того, что «народная милиция» остаётся на бумаге, а на деле восстановляется помаленьку, потихоньку буржуазная, противонародная милиция, сначала из «8000 студентов и профессоров» (так описывают заграничные газеты теперешнюю питерскую милицию) — это явная игрушка! — потом постепенно из старой и новой полиции. Не дать восстановить полиции! Не выпускать местных властей из своих рук! Создавать действительно общенародную, поголовно-всеобщую, руководимую пролетариатом, милицию! — вот задача дня, вот лозунг момента, одинаково отвечающий и правильно понятым интересам дальнейшей классовой борьбы, дальнейшего революционного движения, и демократическому инстинкту всякого рабочего, всякого крестьянина, всякого трудящегося и эксплуатируемого человека, который не может не ненавидеть полиции, стражников, урядников, команды помещиков и капиталистов над вооружёнными людьми, получающими власть над народом. Какая полиция нужна им, Гучковым и Милюковым, помещикам и капиталистам? Такая же, какая была при царской монархии. Все буржуазные и буржуазно-демократические республики в мире завели у себя или восстановили у себя, после самых коротких революционных периодов, именно такую полицию, особую организацию отделенных от народа и противопоставленных ему вооружённых людей, подчиненных, так или иначе, буржуазии. Какая милиция нужна нам, пролетариату, всем трудящимся? Действительно народная, т. е., во-первых, состоящая из всего поголовно населения, из всех взрослых граждан обоего пола, а во-вторых, соединяющая в себе функции народной армии с функциями полиции, с функциями главного и основного органа государственного порядка и государственного управления. Чтобы сделать эти положения более наглядными, возьму чисто схематический пример. Нечего и говорить, что была бы нелепа мысль о составлении какого бы то ни было «плана» пролетарской милиции: когда рабочие и весь народ настоящей массой возьмутся за дело практически, они во сто раз лучше разработают и обставят его, чем какие угодно теоретики. Я не предлагаю «плана», я хочу только иллюстрировать свою мысль. В Питере около 2 миллионов населения. Из них более половины имеет от 15 до 65 лет. Возьмем половину — 1 миллион. Откинем даже целую четверть на больных и т. п., не участвующих в данный момент в общественной службе по уважительным причинам. Остается 750 000 человек, которые, работая в милиции, допустим, 1 день из 15 (и продолжая получать за это время плату от хозяев), составили бы армию в 50 000 человек. Вот какого типа «государство» нам нужно! Вот какая милиция была бы на деле, а не на словах только, «народной милицией».
  Вот каким путём должны мы идти к тому, чтобы нельзя было восстановить ни особой полиции, ни особой, отдельной от народа, армии. Такая милиция, на 95 частей из 100, состояла бы из рабочих и крестьян, выражала бы действительно разум и волю, силу и власть огромного большинства народа. Такая милиция действительно бы вооружала и обучала военному делу поголовно весь народ, обеспечивая не по-гучковски, не по-милюковски от всяких попыток восстановления реакции, от всяких происков царских агентов. Такая милиция была бы исполнительным органом «Советов рабочих и солдатских депутатов», она пользовалась бы абсолютным уважением и доверием населения, ибо она сама была бы организацией поголовно всего населения. Такая милиция превратила бы демократию из красивой вывески, прикрывающей порабощение народа капиталистами и издевательство капиталистов над народом, в настоящее воспитание масс для участия во всех государственных делах. Такая милиция втянула бы подростков в политическую жизнь, уча их не только словом, но и делом, работой. Такая милиция развила бы те функции, которые, говоря учёным языком, относятся к ведению «полиции благосостояния», санитарный надзор и т. п., привлекая к подобным делам поголовно всех взрослых женщин. А не привлекая женщин к общественной службе, к милиции, к политической жизни, не вырывая женщин из их отупляющей домашней и кухонной обстановки, нельзя обеспечить настоящей свободы, нельзя строить даже демократии, не говоря уже о социализме. Такая милиция была бы пролетарской милицией, потому что промышленные и городские рабочие так же естественно и неизбежно получили бы в ней руководящее влияние на массу бедноты, как естественно и неизбежно заняли они руководящее место во всей революционной борьбе народа и в 1905—1907 гг., и в 1917 году. Такая милиция обеспечила бы абсолютный порядок и беззаветно осуществляемую товарищескую дисциплину. А в то же время она, в переживаемый всеми воюющими странами тяжёлый кризис, дала бы возможность действительно демократически бороться с этим кризисом, осуществлять правильно и быстро развёрстку хлеба и др. припасов, проводить в жизнь «всеобщую трудовую повинность», которую французы называют теперь «гражданской мобилизацией», а немцы «обязанностью гражданской службы», и без которой нельзя — оказалось, что нельзя, — лечить раны, нанесённые и наносимые разбойнической и ужасной войной. Неужели пролетариат России проливал свою кровь только для того, чтобы получить пышные обещания одних только политических демократических реформ? Неужели он не потребует и не добьётся, чтобы всякий трудящийся тотчас увидал и почувствовал известное улучшение своей жизни? Чтобы всякая семья имела хлеб? Чтобы всякий ребёнок имел бутылку хорошего молока, и чтобы ни один взрослый в богатой семье не смел взять лишнего молока, пока не обеспечены дети? Чтобы дворцы и богатые квартиры, оставленные царём и аристократией, не стояли зря, а дали приют бескровным и неимущим? Кто может осуществить эти меры кроме всенародной милиции с непременным участием женщин наравне с мужчинами?
 7. Троцкий, Л. Д. {{{Заголовок}}}. — ISBN 5-300-01360-9.
 8. Помилка цитування: Неправильний виклик <ref>: для виносок autogenerated1 не вказаний текст
 9. Л. С. Токарь. Милиция родилась в конце зимы. Совет по геральдике. http://www.vedomstva-uniforma.ru/news-1.html
 10. А. В. Петров. К вопросу о правовом обеспечении организации и деятельности милиции Временного правительства и милиции «белых» правительств Урала и Сибири. Юридический вестник Пермского университета. http://www.jurvestnik.psu.ru/ru/vypusk1152012/281-k-voprosu-o-pravovom-obespechenii-organizaczii-i-deyatelnosti-miliczii-vremennogo-pravitelstva-i-miliczii-lbelyxr-pravitelstv-urala-i-sibiri.html
 11. а б ВЕДОМОСТИ - Extra jus: Качество полицейских
 12. Україні - 22: думка громадян, Фонд «Демократичні ініціативи», перевірено 6 січня, 2013
 13. "Кривава плата за розкриття злочинів ", Радіо Свобода, Перевірено 30.03.2011
 14. "Правозахисники: втричі зросла смертність затриманих міліцією людей", 5 канал, Перевірено 30.03.2011
 15. "Загиблого студента Індила правоохоронці скалічили протягом першої години. ВІДЕО", NEWSru.ua, Перевірено 03.10.2011

Джерела[ред.ред. код]