Ранчо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ранчо (англ. rancho), (англ. ranch) — один з найбільш поширених методів ведення сільського господарства, що одержав широке поширення в країнах Західної півкулі в ході колонізації Америки вихідцями з європейського континенту.

Краєвид Ранчо ім. Грант-Когс недалеко містечка, Дір-Лодж, Монтана

У художній літературі вживається для екзотизму і має смислові варіації: в країнах Латинської Америки ранчо — це значна за площею латифундія, центром якої є панська садиба — асьєнда; в Австралії — станція великої рогатої худоби(англ.)укр.; в португаломовних країнах — фазенда.

У США і Канаді під ранчо зазвичай мається на увазі будь-яка ферма, розташована в сільській місцевості.

Так чи інакше, основна економічна спеціалізація ранчо — скотарство, в першу чергу велика рогата худоба. Цим ранчо відрізняється від плантацій, основною спеціалізацією яких рослинництво (банани, цукрова тростина, бавовна і т. д.).

На відміну від земельних наділів густонаселеній і меншою за площею Європи, ранчо мають набагато більші розміри.

Перші ранчо були засновані в іспанських колоніях в Новому Світі переселенцями з Іспанії, що зайняли порожні землі або ж відтіснені з них індіанців. Іспанці ж привезли в новий світ корів, коней, кіз, свиней, курей та ін.

У центрі (не обов'язково географічному) ранчо розташована хазяйська садиба або будинок, поруч є ставок та інші сільськогосподарські споруди (загони, стайні і т. д.)

Коли на ранчо у ковбоїв видавалося вільний час, вони розважали себе всілякими «потішними» змаганнями: чия кінь краще працює з коровою, хто довше всидить на дикому бику або мустангу, хто швидше заарканити корову ласо тощо

З часом ці види спорту відділилися, знайшли усталені правила, обросли традиціями та особливостями підготовки коня та вершника. З середини XX століття в США проводилися офіційні змагання ковбоїв, з'явився.

Читання[ред.ред. код]

  • Judy Blunt, Breaking Clean Knopf: 2002,ISBN 0-375-40131-8. (англ.)
  • Campbell, Ida Foster and Alice Foster Hill. Triumph and Tragedy: A History of Thomas Lyons and the LCs, High-Lonesome Books, Silver City, New Mexico, 2002, ISBN 0-944383-61-0 (англ.)
  • George F. Ellis, The Bell Ranch As I Knew It, Lowell Press: 1973, ISBN 0-913504-15-7 (англ.)
  • Greenwood, Kathy L., Heart-Diamond, University of North Texas Press, 1989, SBN 0-929398-08-4 (англ.)
  • Paul, Virginia. This Was Cattle Ranching: Yesterday and Today, Superior Publishing Company, Seattle, Washington, 1973 (англ.)
  • Ward, Delbert R. Great Ranches of the United States, Ganada Press, San Antonio, Texas, 1993, ISBN 7-88051-025-1 (англ.)

Посилання[ред.ред. код]