Рейчел Карсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рейчел Карсон
Rachel-Carson.jpg
Рейчел Карсон, 1940
Народилася 27 травня 1907(1907-05-27)
Спрінгдейл, Пенсильванія
Померла 14 квітня 1964(1964-04-14) (56 років)

Громадянство американка
Відома біолог, еколог, письменник

Рейчел Луіз Карсон (англ. Rachel Louise Carson) (27 травня 1907 — 14 травня 1964) — американський біолог, діяч у сфері охорони природи, письменниця. У її книзі «Море навколо нас» (1951) і ін. наукова точність поєднується з проникливим описом живої природи.

Всесвітню популярність Карсон принесла книга «Безмовна весна» (перше англійське видання «Silent spring», 1962), присвячена шкідливій дії пестицидів на живі організми. Вона посіла 91 рядок у Рейтингу 100 найкращих книг усіх часів журналу Ньюсвік[1].

Роботи Карсон сприяли розвитку екологічних рухів в США і інших країнах.

Діяльність[ред.ред. код]

В 1935 Рейчел почала працювати в американському Бюро рибного господарства: спочатку готувала сценарії для наукових радіо програм, а через рік стала молодшим гідробіологом. В той же час писала публікації для журналів та місцевих газет.

Перша книга «Під морським вітром» (Under the Sea-Wind), що вийшла в 1941 році була майже непомічена. Відомість принесла книга «Море навколо нас», яка була опублікована в 1951 році й протягом багатьох тижнів очолювала список бестселерів. В 1952 році Рейчел Карсон покинула урядову службу, аби повністю присвятити себе творчості.

Одного разу друзі принесли їй декілька дроздів, уражених ДДТ, — речовиною, якою обризкують поля для захисту врожаю від шкідників. Вид птахів, лапки яких були судорожно притиснуті до тільця в смертельній агонії, наповнив її серце співчуттям і гнівом. Самотужки вона розпочала активніть спримовану на впливові корпорації і могутні урядові установи. Її підтримали інші вчені. Оперуючи неспростовними фактами, вона викрила всі прийоми, до яких вдавалися сільськогосподарські корпорації, які обробляли поля ДДТ, отруюючи і забруднюючи цією високотоксичною речовиною обширні території під приводом збільшення врожайності. Пронизлива і сумна нота, що прозвучала в її книзі «Мовчазна весна», примусила здригнутися мільйони людей і переконала їх в необхідності негайно — поки що не пізно — встати на захист природи.[2]

Після публікації книги Рейчел Карсон відразу була звинувачена представниками хімічної промисловості та деякими урядовцями в алармізмі. Її називали «істеричною жінкою» некомпетентною для написання подібних книг. Однак, попри ці закиди «Мовчазна Весна» стала бестселером. Цю книгу вважають поштовхом для розвитку нового екологічного руху.

Найвідоміші книги: «Мовчазна весна»(англ.) та «Море навколо нас»(англ.).

Померла Рейчел Карсон в 1964 році після довгої боротьби з раком грудей.

Вислови[ред.ред. код]

Свою точку зору Рейчел Карсон чітко висловила таким чином: «Ті, хто над усе цінує прибутки і технічний прогрес, несвідомо вважає, що вихід людини на сцену історії відміняє проблему рівноваги в природі. З тим же успіхом вони могли б вважати, що заразом відміняється і закон всесвітнього тяжіння! Рівновага в природі базується на внутрішніх зв'язках живого миру і його зв'язках з навколишнім середовищем. Це не означає, що людина не повинна намагатися схилити чашу вагів на свою користь, але за будь-яких обставин вона повинна пам'ятати, що робить, і передбачати наслідки своїх кроків».[2]

Після публікації Безмовної Весни Рейчел Карсон писала своєму другу: «Краса живого світу, який я намагалася врятувати, завжди була понад усе в моєму розумінні разом з гнівом з приводу здійснюваних безглуздих жорстокостей. Я відчувала себе зв'язаною урочистим зобов'язанням зробити все, що можу, — якби я не спробувала хоча б цього зробити, я б ніколи не могла відчувати себе щасливою на природі.»[3]

Примітки[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

  • 6572 Карсон — астероїд, названий на честь цієї жінки.

Посилання[ред.ред. код]

«Рейчел Карсон – матір сучасного екологічного руху». Процитовано 2008-06-12.  [недійсне посилання]