Ісаак Стерн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ісаак Стерн
Isaac Stern - 1980.JPG
Основна інформація
Дата народження 21 липня 1920(1920-07-21)[1][2][3]
Місце народження Кременець, Тернопіль. обл., Українська РСР
Дата смерті 22 вересня 2001(2001-09-22)[1][2][3] (81 рік)
Місце смерті Нью-Йорк, США[4]
Країна США
Професії скрипаль[d], диригент і письменник
Нагороди

премія Леоні Соннінг

Лауреати премії Вольфа

Kennedy Center Honors

Grammy Award for Best Instrumental Soloist(s) Performance (with orchestra)[d]

Grammy Award for Best Instrumental Soloist(s) Performance (with orchestra)[d]

Grammy Award for Best Instrumental Soloist(s) Performance (with orchestra)[d]

Grammy Award for Best Instrumental Soloist(s) Performance (with orchestra)[d]

Grammy Award for Best Chamber Music Performance[d]

Grammy Award for Best Chamber Music Performance[d]

Національна медаль мистецтв[d]

Президентська медаль Свободи

Polar Music Prize

Grammy Lifetime Achievement Award[d]

Gramophone Award for Lifetime Achievement[d]

Жива легенда Бібліотеки Конгресу[d]

[5]

золота медаль Королівського філармонічного товариства[d]

CMNS: Файли на Вікісховищі

Ісак Стерн (Штерн, англ. Isaac Stern; 21 липня 1920 , Кременець, Тернопільщина — 22 вересня 2001, Нью-Йорк) — американський скрипаль.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився в Україні в Кременці, в його однорічному віці сім'я переїхала до Сан-Франциско. В 1928—1931 роках вчився у консерваторії Сан-Франциско в класі Луїса Персинджера й Наума Блиндера. Перший концерт зіграв у 13 років. Дебютував в 1936 із Симфонічним оркестром Сан-Франциско, уперше виступив у нью-йоркському Карнегі-холі в 1943.

Уже ранні записи Стерна є яскравим свідченням його таланту: юний скрипаль грає блискуче, стильно й емоційно. У середині 1970-х років ряд критиків і слухачів відзначали спад у творчому росту музиканта, що виразилося (за деякими виключеннями) у надмірності й деякій безладності його інтерпретацій. І все-таки зроблені тоді Стерном запису скрипкових концертів Альбана Берга й Бели Бартока, а також його запису камерного репертуару з піаністом Олександром Закіним й у складі тріо з піаністом Юджином Істоміним і віолончелістом Леонардом Роузом дотепер цінуються досить високо. Тоді ж Стерн здійснив перші записи Серенади Леонарда Бернстайна й двох замовлених їм концертів у неоромантичному стилі — Кшиштофа Пендерецкого й Джорджа Рочберга.

Стерн зіграв помітну роль у порятунку історичного залу Карнегі-хол, що на початку 1960-х років був приречений на знос через будівництво нових залів у Лінкольн-центре. Він активно виступив за збереження Карнегі-холу й, домігшись цього, став президентом Ради Карнегі-холу і сприяв тому, щоб саме в цьому залі проходили найпрестижніші концерти.

Будучи з юності прихильником ідеї незалежної єврейської держави, Стерн часто виступав в Ізраїлі й надавав підтримку музикантам-емігрантам єврейського походження, у тому числі скрипалям Пинхасу Цукерману й Іцхаку Перлману, піаністові й диригентові Даніелю Баренбойму. Стерн багато виступав також по всьому світу, за винятком Німеччини, куди принципово відмовлявся приїжджати.

Свій перший запис зробив в 1945 для фірми «Колумбія»; згодом випустив більше 200 записів (нині ці записи публікуються фірмою «Sony Classics»). В 1981 фільм про поїздку Стерна в Китай «Від Мао до Моцарту» одержав премію Академії в розряді повнометражних документальних фільмів. В 1984 Стерн одержав премію «Кеннеді-центра». У 1987 — премію Греммі за «визначний артистичний внесок у сфері записів протягом життя».

За 60 років виконавської кар'єри виступав на більшості престижних сцен світу. Більшість концертів Стерна збереглися, записані на магнітофонну плівку (понад 200 записів 63 композиторів).

Серед нагород Ісаака Стерна почесні звання та відзнаки, зокрема, Гарвардського, Нью-Йорського, Колубійського, Оксфордського, Тель-Авівського університетів.

Помер Стерн у Нью-Йорку.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]