Аліса Бейлі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аліса Бейлі
Алиса Анна Бейли.jpeg
Аліса Бейлі
Інші імена Alice A. Bailey чи AAB
Народилася 16 червня 1880(1880-06-16)
Англія
Померла 15 грудня 1949(1949-12-15) (69 років)
Нью-Йорк, США
Громадянство Flag of the United Kingdom.svg Велика Британія
Flag of the United States.svg США
Ім'я при народженні Аліса Ла-Троуб Бейтмен
Діяльність письменник
Відома письменниця
Конфесія Англіканство
Чоловік Фостер Бейлі
Сторінка в Інтернеті lucistrust.org

Алі́са Е́нн Бе́йлі (англ. Alice Ann Bailey; *16 червня 1880, Манчестер — † 15 грудня 1949) — теософ[1], засновниця езотеричної Школи Арканiв[1], англiйська письменниця[⇨], фундаторка органiзацiї «Люцис Траст»[en][2]. Більшість життя провела в Сполучених Штатах Америки.

Біографія[ред.ред. код]

Народилася Аліса Ла-Троуб Бейтмен 16 червня 1880 р. в Манчестері, в Англії[2][3]. Її батьки належали до старовинних знатних родів. Вона пройшла складний життєвий шлях від дівчини, що проповідує Біблію солдатам, дуже соромливої від природи, що насилу долає цю соромливість, потім дружини пастора, прекрасної матері, котра виховала трьох дітей, до фундатора і розпорядника езотеричної школи[2], організатора Міжнародного руху Доброї Волі[4], що має центри в десятках країн світу. Двадцять книг, написаних нею, набули широкого поширення і визнання, перекладені на багато мов світу.

«Вчитель Кут Хумі»,
художник Hermann Schmiechen, 1884 р.

Свій перший містичний досвід Аліса отримала досить рано. У 15 років у неї вперше сталася дивна зустріч, що залишила яскраве і глибоке враження[2]. Вранці в один з недільних днів до неї в кімнату увійшов високий чоловік одягнений в європейський одяг, але з тюрбаном на голові. Він сказав, що є важлива запланована робота, яку вона могла б виконати для людей, але що ця робота зажадає від неї глибокої зміни характеру. Однак, спершу їй потрібно досягнути повного самоконтролю, і тільки тоді можна буде почати. Він сказав, що їй доведеться багато подорожувати по всьому світу, відвідати безліч країн, виконуючи роботу, доручену їй Вчителем. Він підкреслив, що все залежить від неї самої, від того, наскільки вона зуміє змінити свій характер і що вона повинна негайно почати це робити. Незнайомець додав, що буде вступати з нею в контакт один раз на декілька років. З цього моменту Алісі являлвся з інтервалами в 7 років, аж до 35-літнього віку, Вчитель. І тільки через 10 років після першої зустрічі, Аліса дізналася, що незнайомець, який відвідав її, це Вчитель[ru] Кут Хумі[ru][5]. Незабаром після тієї пам'ятної зустрічі у Аліси, також абсолютно несподівано, двічі було «видіння в стані повного свідомого пильнування». Вона немов брала участь в якихсь важливих містеріях, що проходили за тисячі кілометрів від Лондона, в Гімалаях, разом з Христом, Буддою, Вчителями і тисячами людей зі Сходу і Заходу.

Тільки через 20 років їй стали зрозумілі сенс і значення тих духовних містерій, в яких вона брала участь. Вона стала учасницею космічного процесу. Наступала епоха, коли Вчителі стали йти назустріч тим, хто шукає, коли вони стали брати в житті людства все більш явну і діяльну участь. Почався великий процес зближення між людством і Духовною Ієрархією[ru]. Свідчення цього процесу часто ще слабо сприймаються звичайною людською свідомістю. Нове знання повинно було прийти несподіваним шляхом, в несподіваних формах, щоб зруйнувати закристалізовані стереотипи людського мислення і підготувати свідомість багатьох до сприйняття нової інформації. Алісі довелося пройти непростий шлях. В її житті було немало різких змін, і багато різних ролей їй довелося грати.

Перший раз життя Аліси різко змінилася в 22 роки: вона поміняла безтурботне матеріально забезпечене життя на життя в прагненні досягнути абсолютної свободи. Протягом шести років Аліса вела важку місіонерську роботу серед солдат — спочатку в Англії, потім в Індії. Пізніше вийшла заміж за Уолтера Еванса, переїхала з ним в США як дружина пастора протестантської церкви, стала матір'ю трьох дітей, але через 7 років вимушена була розлучитися з чоловіком. Вона пережила період бідності, одна виховала дітей, важко працювала, щоб їх прогодувати. У січні 1919 р. вона зустріла Фостера Бейлі, з яким пізніше, коли їй вдалося отримати розлучення, вони одружилися. У листопаді 1919 р. Аліса Бейлі познайомилася з вчителем, який фігурує в її працях під іменем Тибетець[ru][2][5]. Голос, що його вона почула, сказав їй: «Є деякі книги, які бажано написати для людей. Їх можете написати Ви. Ви зробите це?» Так почалася робота, яка продовжувалася 30 років, внаслідок чого були написано більше двадцяти книг, в яких знайшло повне відображення вчення, що дається людству Планетною Ієрархією для нової епохи. Важливим підсумком роботи Аліси Бейлі була організація нею в 1923 р. Школи Арканів[2][5]. Декілька років вона разом з своїм другим чоловіком — Фостером Бейлі, що став для неї другом і соратником, працювала в різних теософських товариствах США[2], включаючи езотеричні секції цих товариств, зустрічалася з учнями О. П. Блаватської. Робота А. Бейлі є прямим продовженням справи Блаватської, з якою працювали схожим методом ті ж Вчителі Духовної Ієрархії. «Таємна доктрина» О. Блаватської стала для А. Бейлі величезним надихаючим імпульсом. До того часу в теософських товариствах фактично почалася профанація великих таємних істин теософії. Побачивши це, Аліса і Фостер вирішили організувати свою езотеричну школу, головна мета якої — допомогти людині розкрити в собі божественність і усвідомити свій взаємозв'язок з Всесвітом. В цій школі стали готувати перші кадри для Нової Групи Світових Служителів — майбутнього ядра нової цивілізації.

Мета роботи Школи Арканів п'ятискладова. Школа:

1. Готує учнів для Нової Групи Світових Служителів, яка необхідна для Нової епохи.

2. Тренує людей з метою подальшого їх просування Шляхом Еволюції.

3. Визнає факт Духовної Ієрархії планети і дає настанови, як в неї увійти.

4. Практично доводить, що «Душі людей суть одне».

5. Підкреслює необхідність жити духовним життям.

Видана незакінчена автобіографія Аліси Бейлі, написана в 1947 р. У ній відмічені два головних моменти творчого шляху самої Аліси. Перше — підтвердити всім досвідом свого життя існування Ієрархії духовних наставників людства, світових Вчителів. Друге — вказати на нові тенденції у світі — прихід вищої цивілізації і культури.

Аліса Бейлі пише про всесвітню тенденцію до об'єднання і співпраці всіх людей на Землі на основі високої духовності. Людство знаходиться на шляху до загального Братства. І ця тенденція буде панувати найближчі декілька тисяч років. Цікавий даний Алісою Бейлі аналіз існуючих езотеричних шкіл, розділення їх за рівнями впливу і значення в еволюційному процесі. Езотеричні школи можна умовно розділити на декілька видів, в залежності від рівня розвитку наставника:

1. Є велике число так званих езотеричних шкіл, заснованих прагнучими. Їх штовхає на це любов до викладання, деяке особисте честолюбство. Їх методи є екзотеричними: вони дають тренування, засноване на тому, що вже відомо, в їх викладанні мало нового. Вони користуються стандартними книгами з окультизму або компілюють старі посібники. Вони вимагають підкорення і ставляться з несхваленням і критикою до інших шкіл, навчаючи виключно прихильності лідеру і лояльності до тієї інтерпретації істини, яку дає цей лідер. Це не езотеричні школи, і їх лідери не є учнями. Вони лише прагнучі на Шляху Випробування, причому не дуже просунуті.

2. Школи, засновані людьми, які вчаться викладати і служити. Ці школи досить малочисельні. Керівник школи намагається викладати смиренно і без всяких претензій. Він розуміє, що його контакт з вищими силами ще не частий. Його вплив і випромінювання не дуже могутні. Звичайно він вчиться на своїх помилках. Але він дає правильніше тренування і знайомить початківців з основами Вічної мудрості.

3. Зараз починають з'являтися езотеричні групи нового типу. Це ті, які засновані просунутішими учнями. Задача в них набагато складніша, їм необхідно дати людям нові істини і нові інтерпретації старих. Цей новий і просунутіший виклад буде заснований на старих істинах і цим збудить антагонізм з боку старих шкіл. Керівники цих нових шкіл володіють могутнішим випромінюванням та набагато ширшим впливом, і їх робота стане всесвітньою за своїм охопленням. Вони володіють сильнішим духовним закликом, який стає чутним для багатьох. Цим учням довірена важка робота заснування нових шкіл. Їх вплив розповсюджується у всі сторони, притягаючи тих, хто готовий до нових вчень. Вони впливають на свідомість людей всюди, розширюючи кругозір широкої публіки і знайомлячи людство з новими концепціями.

Є також певні школи, що маскуються під істинні, вони залучають безрозсудних і зацікавлених. На щастя, вплив їх невеликий. Вони тимчасово заподіюють багато шкоди, оскільки спотворюють вчення і дають помилкові уявлення, але вони практично не мають ніякої реальної сили.

Тридцять років тривала величезна масштабна робота, орієнтована на майбутнє планети. 15 грудня 1949 р. Аліса Бейлі покинула цей світ, якому вона так віддано служила. Коли настав момент смерті, її власний Вчитель Тибетець прийшов за нею, як він і обіцяв задовго до того.

Її внесок в духовну еволюцію планети ще до кінця не оцінений людьми. Її книги в десятках країн стали класикою езотеричної літератури. Унікальність місії А. Бейлі ще і в тому, що вона показала на своєму прикладі, якого значного розвитку можна досягнути за одне життя, щиро прагнучи до духовних знань і безкорисливо служачи. Ось як вона сама говорить про це: «Можливо людям буде корисно дізнатися, як агресивна ортодоксальна християнка змогла стати відомим наставником окультизму. Люди могли б значно збагатитись, зрозумівши, як суто теологічно мисляча людина, що проповідувала біблію, змогла прийти до твердого переконання, що для того, щоб на Землі могла з'явитися справжня і універсальна релігія, яку світ чекає, вчення Сходу і Заходу повинні бути об'єднані і синтезовані».

Критика[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]

Англомовні видання[ред.ред. код]

  • A Treatise on the Seven Rays:

Іншомовні видання[ред.ред. код]

  • Трактат о Семи Лучах:

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]