АпоЕ-рецептор 2

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

АпоЕ рецептор 2, АпоЕ рецептор 2 типу, ApoER2 або Low density lipoprotein receptor-related protein 8 (LRP8) — рецептор, що належить до сімейства рецепторів ліпопротеїнів низької щільності (англ. Low density lipoprotein receptor gene family) та виявляється переважно в мозку і плаценті. ApoER2 складається з п'яти функціональних доменів, подібно до інших білків свого сімейства.

ApoER2 здатний зв'язуватися з АпоЕ-містячими ліпопротеїнами, але його основна виявлена функция — передача сигналу ріліну. Білок рілін, його рецептори ApoER2 і VLDLR, і адаптерний білок цитоплазми DAB1 є учасниками єдиного сигнального шляху, що регулюює правильну будову шарів кори головного мозку. У відсутність обох рецепторів ApoER2 і VLDLR у мишей спостерігається фенотип reeler, такий же, як і за відсутності ріліну. ApoER2 грає важливішу роль в сигнальному шляху ріліну, оскільки при його відсутності спостерігаються серйозніші порушення міграції нейронів, чим за відсутності лише рецептора VLDLR.

Посилення довготривалої потенціації, що викликається ріліном, також опосередковано рецептором ApoER2. Внутріклітинний домен рецептора, що кодується екзоном 19, впливає на рецептор NMDA (NMDAR), що грає важливу роль в механізмах пам'яті і навчання. Точний механізм дії цього білка, проте, поки що невідомий. Передбачається, що ApoER2 утворює комплекси з NMDAR і білком PSD95. Екзон 19 схильний до альтернативному сплайсингу, причому відносна кількість рецепторів з екзоном 19 збільшується під час активності і зменшується під час сну. Відсутність екзона 19 у піддослідних мишей не порушує процес кортикогенезу, але приводить до порушення роботи пам'яті[1].

Посилання[ред.ред. код]

  1. Beffert U, Weeber EJ, Durudas A, Qiu S, Masiulis I, Sweatt JD, Li WP, Adelmann G, Frotscher M, Hammer RE, Herz J. Modulation of synaptic plasticity and memory by Reelin involves differential splicing of the lipoprotein receptor Apoer2. Neuron . 2005 Aug 18 ; 47(4):567-79. PMID 16102539 free full text PDF

Ресурси Інтернету[ред.ред. код]