Марина Абрамович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Марина Абрамович
Марина Абрамовіћ
Marina Abramović - The Artist Is Present - Viennale 2012 (cropped).jpg
Народження 30 листопада 1946(1946-11-30) (71 рік)
Белград, СФРЮ
Національність Serbian American[d]
Громадянство Flag of SFR Yugoslavia.svg СФРЮ
Flag of FR Yugoslavia.svg СРЮ
Flag of Serbia and Montenegro.svg Сербія та Чорногорія
Flag of Serbia.svg Сербія
Жанр Перформанс, боді-арт
Навчання Університет мистецтв (Белград), Академія красних мистецтв (Загреб)
Діяльність митець, викладач університету, артист[d]
Напрямок Концептуальне мистецтво
Вплив Віто Аккончі, Брюс Науман, Кріс Бурден, Йозеф Бойс, Ів Кляйн, Валі Експорт, Сьюзен Зонтаґ[1]
Вплив на Ана Мендьєта, Метью Барні, Таня Бругер, Коко Фуско, Карен Фінлі, Феміністське мистецтво[2]
Член Королівська академія мистецтв
Твори Seven Easy Pieces[d]
Нагороди «Золотий Лев» Венеціанського бієннале (1997)
Сайт marinaabramovic.com

Марина Абрамович у Вікісховищі?

Маріна Абрамович (серб. Марина Абрамовић; * 30 листопада 1946, Белград, СФРЮ) — сербська артистка, що працює в жанрі перформансу. У своїх роботах вона досліджує стосунки між митцем та публікою, границі тіла та можливості розуму. Від 1976 до 1988 року працювала разом із західно-німецьким митцем Улаєм. Інсталяції Маріни Абрамович іноді викликали шок у глядачів: в 1988 році один з глядачів знепритомнів на її виставці.

Одержала Золотого лева на Венеціанському бієннале 1997 року за роботу «Балканське бароко», в якій художниця перемивала купу кривавих кісток в пам'ять про жертв Югославських воєн.

В березні-травні 2010 року Музей сучасного мистецтва Нью-Йорку провів велику ретроспективу і відтворення перформансів Маріни Абрамович.

Абрамович почала працювати  жанрі перфоманс у 1974 року коли продемонструвала серію перформансів направлених проти політики соціалістичної Югославії.

 У своїх перформансах Марина показує людскі проблеми та проблеми, що породженні людьми у кожному із них вона демонструє можливості людського тіла, адже вони потребують неабиякої витривалості фізичної та психологічної. 

Попри це сама Абрамович не завжди бере участь у власних перформансах з огляду на свій вік та здоровья і готує на них відібраних людей, яких вчить та тренує фізичний та психологічній витривалості. 

Інсталяції[ред.ред. код]

«Ритм 0»[ред.ред. код]

Щоб перевірити межі зв'язку між митцем і глядачами, Абрамович в 1974 році створила один зі своїх найбільш складних і відомих перформансів. Абрамович розмістила на столі 72 об'єкти, якими люди могли користуватися як завгодно. Деякі з цих об'єктів могли приносити задоволення, тоді як іншими можна було завдавати болю. Серед них були ножиці, ніж, хлист і навіть пістолет з одним патроном. Собі вона відвела пасивну роль. Протягом шести годин публіка могла діяти на свій розсуд, в тому числі маніпулюючи тілом і рухами артиста[3].

Спочатку глядачі поводилися скромно і обережно, але через деякий час учасники стали агресивнішими. Абрамович пізніше згадувала:

Отриманий мною досвід говорить про те, що якщо залишати рішення за публікою, тебе можуть убити. <…> Я відчувала реальне насильство: вони різали мій одяг, встромляли шипи троянди в живіт, один узяв пістолет і прицілився мені в голову, але інший забрав зброю. Запанувала атмосфера агресії. Через шість годин, як і планувалося, я встала і пішла у напрямку до публіки. Всі кинулися геть, рятуючись від реального протистояння.

Робота з Улаєм[ред.ред. код]

Свої  стосунки з художником під псевдонімом Улай вона перетворила на один великий перформанс, що тривав 12 років, а його закінчення тобто розставання вони влаштували в вигляді зустрічі з на Великій китайській стіні коли вони йшли з обох різних кінців назустріч один одному та пішли у різні сторони. 

Їх історія мала продовження коли майже через 22 роки вони неочікуванно зустрілися в арт галерії Нью-Йорка коли Абрамович проводила перформанс суть якого була в тому, що вона 8 годин сиділа за столом не показуючи жодних емоцій, а перед нею сідали на 30 секунд усі бажаючі, коли Улай сів перед нею Абрамович не витримала та заплакала. 

В перформансі «Смерть себе» Абрамович та Улай поєднали своє дихання спеціальним агрегатом і вдихали видихи один одного, доки не закінчився кисень. Через сімнадцять хвилин після початку перформансу обидва впали на підлогу без свідомості. Цей перформанс досліджував здатність індивідуума поглинати життя іншої особистості, обмінюючи і знищуючи її.

В інсталяції «Відносини в просторі» (1976) повністю роздягнена художниця і Улай зображували вільні стосунки на очах глядачів.

Композиція «Комуністичне тіло, Капіталістичне тіло» (1980-ті) стала протестом проти поділу людей ідеологічними бар'єрами.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • М. Рябчук, Сад Меттерніха. Львів: ВНТЛ-Класика, 2008, С. 140—155.

Посилання[ред.ред. код]