Троянський кінь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрагмент з Хода троянського коня в Трою (з картини Giovanni Domenico Tiepolo, 1773, натхненного Вергілієвою Енеїдою)

Троянський кінь - це хитрі дії, підступні засоби боротьби.

Троянський кінь пов'язаний із історією міста Троя (Іліон), яке розташовувалося на північному заході Малої Азії (територія нинішньої Туреччини). У 3000-2500 роках до н. е. це була добре укріплена фортеця з товстими, до трьох метрів, стінами. Мешканці Трої займалися скотарством та землеробством, вміли вони також виплавляти мідь.

І ось у 1260 році до нашої ери сталася війна. Розпочалася вона, як розповідає Гомер , через те, що троянський царевич Паріс з допомогою богині краси та кохання Афродіти викрав дружину спартанського царя Елену. Цар Менелай, розсердившись за це на Паріса, зібрав усі грецькі війська, переправився через Егейське море, яке їх розділяло, й осадив Трою. Так і розпочалася ця війна, яка одержала назву Троянської.

Десять років безуспішно греки намагалися узяти Трою, але аж ніяк їм це не вдавалося зробити. І ось одного разу цар невеличкого острова Ітака на ім'я Одіссей запропонував грекам військову хитрість — зробити величезну фігуру дерев'яного коня, сховати туди загін солдат, а самим відпливти від острова, начебто назавжди. Так греки і зробили. На що троянці, побачивши що греки нарешті залишили острів, вийшли з фортеці і спокійно втягли фігуру коня у місто. Вночі грецькі солдати, що ховалися всередині, вийшли назовні і відкрили грецьким військам міські ворота. Так і закінчилася ця десятирічна війна, яку описав у своїй поемі Гомер.

Довгий час люди думали, що історія ця — лише вигадка. Але в 1879 році відомий вчений Генріх Шліман знайшов залишки Трої, розкопки якої показали, що близько 1260 року до нашої ери місто й дійсно витримало тривалу облогу і було зруйноване.

З тих пір і існує у мові людей вираз «троянський кінь». Так кажуть, коли одна людина іншій дарує щось таке, що може її згубити.