Бертольд Штехер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бертольд Штехер
нім. Berthold Stecher
Бертольд Штехер
Війт Львова
~1300 — ~1330
Наступник Матеус Штехер
Країна Coat of arms of Lviv.svg ЛьвівAlex K Halych-Volhynia.svg Галицько-Волинське князівство
Національність німець
Рід Штехери
Діти Матеус Штехер

Бертольд Штехер (нім. Berthold Stecher) — перший відомий війт Львова за часів Лева I (бл. 1300 р.), перший відомий володар Винників, німець за походженням.

Життєпис[ред. | ред. код]

З'явилися перші німецькі поселенці в Галичині ще в XII ст. Німецька громада разом з русинською, єврейською та вірменською була присутня у Львові з часу його заснування королями Данилом та Левом. Німецькі переселенці принесли до Львова традиції Магдебурзького права — де війт керував справами громади і представляв її перед королем.

Бертольд Штехер був серед засновників костела Марії Сніжної - одного з найдавніших храмів Львова. За свою працю на благо міста отримав в винагороду від Лева Даниловича млин Сільський Кут над Полтвою, на перехресті нинішніх вулиць Замарстинівської та Хімічної, озера та 2 невеликі маєтки в Малих Винниках та Підберізцях.[1]. Підмурівки млина Штехера випадково виявили в грудні 2021 в підвалі будинку на вул. Хімічній, 2.

Право володіння цими маєтками нащадкам Бертольда — Юрію, Руперту та Маргариті — підтвердив польський король Казимир III своїм привілеєм від 22 серпня 1352 р. Ця грамота стала першою письмовою згадкою про Винники.

Син Бертольда Матеус в свою чергу був війтом Львова, а його правнук Петро Штехер був міським райцею і бургомістром наприкінці XIV ст. — на початку XV ст., збудував міський водогін та керував будівництвом латинської катедри.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Крип'якевич І. Історичні проходи по Львові… С. 27

Джерела[ред. | ред. код]