Букерівська премія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Букерівська премія
англ. The Man Booker Prize
The Man Booker Prize 2015 logo.png
Країна Велика Британія Велика Британія
Тип премія
Вручає: Man Group[en]
Підстава За найкращий оригінальний роман, написаний англійською мовою, а також опублікований у Великій Британії
Статус вручається
На честь: Booker Groupd
Нагородження
Засновано: квітень 1969[1]
Перше: 1969
Нагороджені:
Категорія:Лауреати Букерівської премії (53)
Черговість
Сайт themanbookerprize.com

CMNS: Букерівська премія у Вікісховищі

Букерівська премія (офіційна назва премії — англ. The Man Booker Prize) — найпрестижніша літературна нагорода, що з 1969 року щорічно вручається у Великій Британії. За 40 років Букерівська премія стала провідною в галузі літератури.

Спочатку премія присуджувалася авторові, який проживає в одній з країн Співдружності або в Ірландії за роман, написаний англійською. З 2014 року можна висувати англомовних авторів і з інших країн світу.

Порядок присудження[ред. | ред. код]

Букерівська премія замислювалася як англійський аналог французької Гонкурівської премії і спочатку задумувалася як статусна, в якій головною нагородою стає не грошовий приз, а саме входження до числа переможців попередніх років. Спочатку вона існувала на кошти групи компаній «Букер» (англ. Booker), що виробляють продукти харчування.

Вперше вручення нагороди відбулося в 1969 році. Тоді лауреат отримував 5 тис. фунтів стерлінгів, пізніше ця сума зросла до 10 тисяч, а потім до 15 і 20 тисяч фунтів.

У 2002 році у премії з'явився новий спонсор — компанії «Мен груп» (Man Group), що працює на ринку фінансових послуг. У результаті розмір премії, перейменованої на Мен-Букер зріс з 20 до 50 тисяч фунтів (73 тисяч доларів у 2002 році). У 2008 році грошовий еквівалент премії становив 50 тисяч фунтів або 100 тисяч доларів.

Адміністративним органом, що куру́є премію, є щорічно оновлюваний консультативний комітет, до якого входять два видавці та по одному представникові від письменників, літературних агентів, книгопродавців, бібліотек і Фонду Букерівської премії, голова Ради директорів «Booker» і ще одна посадова особа, що представляє компанію.

Спочатку консультативний комітет формує список з представлених на премію книг (щорічно на здобуття премії претендують понад 100 книг). Той же комітет затверджує журі з п'яти чоловік — це відомі літературні критики і письменники, вчені, громадські діячі.

Влітку журі оголошує довгий список (long list), що включає 20-25 назв, а потім у вересні з довгого списку формується шість учасників короткого списку (short list) премії. Переможець Букерівської премії оголошується в жовтні на спеціальній церемонії.

Букер Букерів[ред. | ред. код]

На початку 2008 року оргкомітет Букерівської премії оголосив про заснування нової нагороди — спеціального призу «Букер Букерів» (The Best of the Booker) за найкращий твір, що отримав Букерівську премію з моменту проведення першої церемонії її вручення 22 квітня 1969 року. Ця нагорода вручалася лише одного разу на церемонії в 2008 році, щоб відзначити сорокаріччя Букерівської премії.

У конкурсі на звання «найкращого з найкращих» взяв участь 41 твір, оскільки в 1974 і 1992 році лауреатами Букерівської премії ставали по дві книги.

У 2008 році вперше до процедури вибору переможця залучили читачів, яким була надана можливість вибрати найкращий твір з короткого списку, до якого увійшли шість фіналістів; їхні імена були оголошені у травні 2008 року.

Ім'я лауреата премії «The Best of the Booker[en]» було оголошене в липні 2008 року під час літнього літературного фестивалю в лондонському Southbank Centre. Призером стала книга Салмана Рушді «Опівнічні діти». Романи «Ганьба» Джона Кутзеє і «Оскар і Люсінда» Пітера Керрі посіли друге і третє місця відповідно.

Аналогічна нагорода вручалася і в 1993 році на честь двадцятип'ятиріччя Букерівської премії. Тоді, як і п'ятнадцять років потому, переможцем виявився Салман Рушді з романом «Опівнічні діти».

Історія[ред. | ред. код]

За всю історію існування Букерівської премії п'ять її власників — Вільям Голдінг, Надін Гордімер, Від'ядхар Сураджпрасад Найпол, Джон Кутзеє і Кадзуо Ісігуро — стали згодом лауреатами Нобелівської премії з літератури.

У 1999 році Джон Кутзеє став першим письменником, що зумів двічі завоювати премію Букер. Через два роки це досягнення повторив австралійський автор Пітер Керрі. Лідерство за кількістю попадання до короткого списку належить британській письменниці Айріс Мердок, її романи шість разів ставали фіналістами Букерівської премії.

Лауреати Букерівської премії[ред. | ред. код]

Міжнародна Букерівська премія[ред. | ред. код]

Міжнародна Букерівська премія (англ. Man Booker International Prize) була заснована 2005 року та вручалася раз на два роки. Премія могла бути присуджена як англомовному письменнику, так і автору, чиї твори перекладені на англійську. Сума — 60 тисяч фунтів стерлінгів (118 тисяч доларів). З 2016 року премію об'єднали з премією газети «Індепендент» та почали вручати щорічно виключно за перекладені на англійську мову художні літературні твори. Сума винагороди 50 тисяч фунтів стерлінгів розподіляється порівну між автором та перекладачем[7].

Лауреати:

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]