Букерівська премія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Manbookerprize.jpg

Букерівська премія (офіційна назва премії — англ. The Man Booker Prize) — найпрестижніша літературна нагорода, що з 1969 року щорічно вручається у Великобританії. За 40 років Букерівська премія стала провідною в галузі літератури.

Премія присуджується авторові, який проживає в одній з країн Співдружності або в Ірландії, за роман, написаний англійською мовою.

Порядок присудження[ред.ред. код]

Букерівська премія замислювалася як англійський аналог французької Гонкурівської премії і спочатку задумувалася як статусна, в якій головною нагородою стає не грошовий приз, а сама постановка в один ряд з переможцями минулих років. Спочатку вона існувала на кошти групи компаній «Букер» (англ. Booker), що виробляє продукти харчування.

Вперше вручення нагороди відбулося в 1969 році. Тоді лауреат отримував 5 тис. фунтів стерлінгів, пізніше ця сума зросла до 10 тисяч, а потім до 15 і 20 тисяч фунтів.

У 2002 році у премії з'явився новий спонсор — компанії «Мен груп» (Man Group), що працює на ринку фінансових послуг. В результаті розмір премії, перейменованої в Мен-Букер зріс з 20 до 50 тисяч фунтів (73 тисяч доларів у 2002 році). У 2008 році грошовий еквівалент премії становив 50 тисяч фунтів або 100 тисяч доларів.

Адміністративним органом, що курирує премію, є щорічно оновлюваний консультативний комітет, до якого входять два видавця і по одному представнику від письменників, літературних агентів, книгопродавців, бібліотек і Фонду Букерівської премії, голова Ради директорів «Booker» і ще одна посадова особа, що представляє компанію.

Спочатку консультативний комітет формує список з представлених на премію книг (щорічно на здобуття премії представляється понад 100 книг). Той же комітет затверджує журі з п'яти чоловік — це відомі літературні критики і письменники, вчені, громадські діячі.

Влітку журі оголошує довгий список (long list), що включає 20-25 назв, а потім у вересні з Лонг-листа формується шість учасників короткого списку (short list) премії. Переможець Букерівської премії оголошується в жовтні на спеціальній церемонії.

Букер Букерів[ред.ред. код]

На початку 2008 року Оргкомітет Букерівської премії оголосив про заснування нової нагороди — спеціального призу «Букер Букерів» (The Best of the Booker) за найкращий твір, що отримало Букерівськую премію з моменту проведення першої церемонії її вручення 22 квітня 1969 року. Ця нагорода вручалася лише одного разу на церемонії в 2008 році в ознаменування Сорокарічної річниці Букерівської премії.

У конкурсі на звання «найкращого з найкращих» взяв участь 41 твір, оскільки в 1974 і 1992 році лауреатами Букерівської премії ставали по дві книги.

У 2008 році вперше у процедурі рішення участь брали читачі, яким була надана можливість вибрати найкращий твір з шорт-листа, до якого увійшли шість фіналістів; їхні імена були оголошені у травні 2008 року.

Ім'я лауреата премії The Best of the Booker було оголошено в липні 2008 року під час літнього літературного фестивалю в лондонському Southbank Centre. Призером стала книга Салмана Рушді «Діти півночі». Романи «Ганьба» Джона Кутзеє і «Оскар і Люсінда» Пітера Керрі посіли друге і третє місця відповідно.

Аналогічна нагорода вручалася і в 1993 році на честь двадцятип'ятиріччя Букерівської премії. Тоді, як і п'ятнадцять років потому, переможцем виявився Салман Рушді з романом «Діти півночі».

Історія[ред.ред. код]

За всю історію існування Букерівської премії чотири її власника — Вільям Голдінг, Надін Гордімер, Від'ядхар Сураджпрасад Найпол і Джон Кутзеє — стали згодом лауреатами Нобелівської премії з літератури.

У 1999 році Джон Кутзеє став першим письменником, що зумів двічі завоювати премію Букер. Через два роки це досягнення повторив австралійський автор Пітер Керрі. Лідерство за кількістю попадання в короткий список належить британській письменниці Айріс Мердок, її романи шість разів ставали фіналістами Букерівської премії.

Лауреати Букерівської премії[ред.ред. код]

Міжнародна Букерівська премія[ред.ред. код]

Міжнародна Букерівська премія (англ. Man Booker International Prize) заснована 2005 року та вручається раз на два роки. Премія може бути присуджена як англомовному письменнику, так і автору, чиї твори перекладені на англійську. Сума — 60 тисяч фунтів стерлінгів (118 тисяч доларів).

Лауреати:

Примітки[ред.ред. код]

  1. [http://life.pravda.com.ua/culture/2013/10/16/140865/ «Українська правда. Життя»: «Букера» отримала 28-річна письменниця з Нової Зеландії (16.10.2013)]
  2. Лауреатом Букерівської премії став австралієць Річард Фленаґан

Посилання[ред.ред. код]