Нечуйвітер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нечуйвітер
Типовий представник роду: Hieracium murorum L.
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Айстроцвіті (Asterales)
Родина: Айстрові (Asteraceae)
Підродина: Цикорієві (Cichorioideae)
Триба: Cichorieae
Підтриба: Hieraciinae
Рід: Нечуйвітер (Hieracium)
L., 1753
Типовий вид
Hieracium murorum
Види

2240
Див. Список видів роду нечуйвітер

Вікісховище: Hieracium

Нечуйвітер[1][2] (Hieracium)  — рід багаторічних трав'янистих рослин родини складноцвітих або айстрових (Asteraceae).

Загальна біоморфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Hieracium vulgatum (нечуйвітер звичайний) у виданні Flora Batava of Afbeelding en Beschrijving van Nederlandsche Gevassen, XVI. Deel. (1881)
Квіти та сім'янка Hieracium umbellatum (нечуйвітер зонтичний)
Hieracium villosum
Мармеладна муха (Episyrphus balteatus) живиться нектаром з квітки Hieracium vulgatum
Hieracium albiflorum

Багаторічні запушені трави до 150 см заввишки з різноманітними стеблами — від безлистих квіткових стрілок до рослин з щільним листям, часто (особливо з рідким листям) мають прикореневу розетку. Листки цілокраї або глибоко зубчасті, обернено-йцювто-ланцетні, тупуваті, до основи звужені в черешок, зверху зелені, зісподу сірувато-повстисті. Квітки двостатеві, язичкові, п'ятизубчаті, від білувато-жовтих до оранжево-червоних, але головним чином жовті, в суцвіттях — кошиках, одиничних або зібраних у загальне суцвіття. Плід — циліндрична усічена сім'янка з 10 реберцями і жорстким чубчиком. Багатьом видам нечуйвітера властиве розмноження шляхом апоміксису. Вони не мають періоду спокою і проростають зазвичай відразу ж після опадання на ґрунт. У більшості видів у перший рік формується розетка листя, а в другій — квітконосні стрілки. Багато видів мають ендо-та ектотрофну мікоризу.

Екологія, поширення[ред. | ред. код]

Рослини цього роду поширені у холодній і помірній зонах помірного клімату північної півкулі і в Південній Америці.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Деякі види нечуйвітера використовуються як лікарські рослини. Мають терапевтичну дію — в'яжучу, тонізуючу, ранозагоювальну, гемостатичу (нечуйвітер зонтичний). Застосовують при інфекціях / інвазіях: при туберкульозі легенів, шигельозі (Hieracium triste, Hieracium umbellatum, Hieracium virosum, абсцесах (Hieracium umbellatum), хворобах дихальної системи: при респіраторних інфекціях (Hieracium umbellatum), хворобах травної системи: при виразковій хворобі шлунка, гіперацидному гастриті — суцвіття, хворобах крові та органів кровотворення: при анемії, хворобах очей: при гемералопії, амбліопії (Hieracium triste), хворобах шкіри та підшкірної жирової клітковини: при скрофулізі, хворобах ротової порожнини: при стоматитах, хворобах імунної системи: при ревматизмі, новоутвореннях: при пухлинах, хвороби серцево-судинної системи: при гіпертрофії міокарда (Hieracium umbellatum), больовому синдромі: при головному болю (Hieracium umbellatum, Hieracium virosum), при асциті (Hieracium virosum, Hieracium triste), гарячках (Hieracium virosum).

Містять флавоноїди, дубильні речовини, каучук. Виявлені алкалоїди до 0,2 % в Hieracium umbellatum, вітамін C.

Кормові рослини. Медоноси. Нечуйвітер зонтичний використовують як фарбник у жовтий колір для шовку і вовни. Деякі види вирощують як декоративні.

Історія досліджень та систематика[ред. | ред. код]

Рід Hieracium є одним з найчисленніших у світовій флорі[3] та складним для ідентифікації рослин і побудови системи роду через міжвидову гібридизацію і явище апоміксису. У 1753 році Карл Лінней вперше відокремив цей рід. Тоді він описав 26 видів, до яких входили і представники, відокремленого згодом роду Скереда (Crepis). Пізніше Себастьян Ваян а згодом і Джон Хілл, спираючись на морфологічні ознаки виокремили з роду Hieracium рід Pilosella. На підтвердження висновків цих дослідників знадобилося ще століття.

У середині XVIII століття Эліас Магнус Фріс розробив першу робочу систему роду Hieracium, що базувалася на морфологічних критеріях. Ця система також відображала філогенетичні зв'язки між видами і стала базовою та загальноприйнятою для роду.

Одними із найвидатніших монографів роду Hieracium були Карл Вільгельм фон Негелі та Альберт Петер. Вони розвинули ідею про дискретність роду і реальні одиниці — підвиди. Ці автори вказали понад 4400 видів та внутрішньовидових таксонів. Послідовником Карла Вільгельма фон Негелі та Альберта Петера був Карл Герман Цан. Він опублікував найдетальнішу та обґрунтовану систему роду, яка і дотепер не втратила своєї актуальності.

Дослідження видів родів Hieracium та Pilosella на території України розпочалося наприкінці XVIII — ХІХ ст. Детальне вивчення видів цих родів зосереджувалося здебільшого у Карпатах та Криму як гірських регіонах, з їх найвищою видовою різноманітністю. Серед дослідників цього виду були Петер-Симон Паллас, Фрідріх Август Маршал фон Біберштейн, Христіан Стевен, Микола Зеленецький, Антоній Реман, Остап Волощак, Вілібальд Бессер.

У своїй праці «Флора Средней и южной России, Крыма и Кавказа» Іван Федорович Шмальгаузен наводить для України 17 видів нечуйвітрів, зокрема вказує Hieracium auricula L., Hieracium boreale для Криму, які на даний момент вважаються такими, що там не зростають. Також він подає окремо види та наводить між ними низку перехідних форм.

В післявоєнний період виходять фундаментальні багатотомні видання «Flora Europaea», «Флора СССР», «Флора УРСР». У «Флорі СССР» останній тридцятий том, автором якого є А. Я. Юксіп, повністю присвячений нечуйвітрам. Це видання стало першою узагальнювальною працею по видах роду Hieracium всього колишнього Радянського Союзу і містила у собі описи 785 видів нечуйвітрів, 140 із яких були новими для науки.

Через 5 років після виходу 30-го тому «Флоры СССР»(1960) виходить 12-ий том «Флора УРСР». Дані по роду Hieracium для території України обробляв М. І. Котов, взявши за основу таксономічну обробку А. Я. Юксіпа. У цій праці для України вказано — 157 видів Hieracium, що належать до 8 (Hieracium) та 12 (Pilosella) секцій.

У зв'язку із підготовкою багатотомного видання «Флора Европейской части СССР» з'явилася таксономічна обробка Р. М. Шлякова. В ній вперше (для території колишнього СРСР) вказано самостійність роду Pilosella. Всього для України вказано 217 видів, Hieracium 107 (серед яких 7 сумнівних), Pilosella 110 (серед них 2 сумнівні).

У чеклисті судинних рослин України[4] було вказано 142 види Hieracium та 114 — Pilosella. У цій праці були враховані новіші дані по таксономії даної групи.

Загальна кількість прийнятих видів, наведених спільним інтернет проектом Королівських ботанічних садів у К'ю і Ботанічного саду Міссурі «The Plant List», наразі складає 2 240 одиниць[5] (див. Список видів роду нечуйвітер).

Нечуйвітер в Україні[ред. | ред. код]

Згідно з систематикою на Plants of the World Online:

 1. Pilosella arida
 2. Pilosella aurantiaca (у т. ч. Hieracium aurantiacum)
 3. Pilosella auriculoides (у т. ч. Hieracium auriculoides, Hieracium echiocephalum, Hieracium echiogenes)
 4. Pilosella bauhini (у т. ч. Hieracium bauhini, Hieracium cymanthum, Hieracium fastigiatum, Hieracium hispidissimum, Hieracium obscuribracteum, Hieracium plicatulum, Hieracium rojowskii, Hieracium thaumasium)
 5. Pilosella blyttiana
 6. Pilosella brachiata (у т. ч. Hieracium brachiatum)
 7. Pilosella caespitosa (у т. ч. Hieracium ambiguum, Hieracium caespitosum, Hieracium colliniforme, Hieracium pratense)
 8. Pilosella calodon (у т. ч. Hieracium psammophilum)
 9. Pilosella calomastix (у т. ч. Hieracium × calomastix)
 10. Pilosella cochlearis
 11. Pilosella corymbulifera
 12. Pilosella cymosa (у т. ч. Hieracium cymigerum, Hieracium cymosum)
 13. Pilosella cymosiformis (у т. ч. Hieracium durisetum, Hieracium fallax)
 14. Pilosella densiflora (у т. ч. Hieracium densiflorum)
 15. Pilosella dubia (у т. ч. Hieracium suecicum)
 16. Pilosella echioides (у т. ч. Hieracium asiaticum, Hieracium echioides, Hieracium malacotrichum, Hieracium proceriforme)
 17. Pilosella erythrochrista
 18. Pilosella euchaetia (у т. ч. Hieracium euchaetium, Hieracium longum)
 19. Pilosella flagellaris (у т. ч. Hieracium flagellare)
 20. Pilosella floribunda (у т. ч. Hieracium arvicola, Hieracium floribundum)
 21. Pilosella glomerata (у т. ч. Hieracium glomeratum)
 22. Pilosella guthnikiana (у т. ч. Hieracium guthnikianum, Hieracium roxolanicum)
 23. Pilosella hoppeana (у т. ч. Hieracium hoppeanum, Hieracium macrolepium)
 24. Pilosella hypeurya (у т. ч. Hieracium hypeuryum)
 25. Pilosella iserana
 26. Pilosella koernickeana (у т. ч. Hieracium koernickeanum)
 27. Pilosella lactucella (у т. ч. Hieracium acutisquamum, Hieracium amaureilema, Hieracium lactucella, Hieracium lithuanicum, Hieracium magnauricula, Hieracium melaneilema, Hieracium tricheilema)
 28. Pilosella lamprocoma ** (у т. ч. Hieracium lamprocomum)
 29. Pilosella leptophyton (у т. ч. Hieracium anocladum, Hieracium bauhiniflorum, Hieracium discolor)
 30. Pilosella macrostolona
 31. Pilosella officinarum (у т. ч. Hieracium pilosella)
 32. Pilosella onegensis (у т. ч. Hieracium onegense)
 33. Pilosella paragoga (у т. ч. Hieracium paragogum)
 34. Pilosella piloselliflora (у т. ч. Hieracium apatelium, Hieracium piloselliflorum)
 35. Pilosella piloselloides (у т. ч. Hieracium aquilonare, Hieracium armeniacum, Hieracium besserianum, Hieracium filiferum, Hieracium floccipedunculum, Hieracium glaucescens, Hieracium heothinum, Hieracium marginale, Hieracium megalomastix, Hieracium nigrisetum, Hieracium obscurum, Hieracium piloselloides, Hieracium praealtum, Hieracium pseudauriculoides)
 36. Pilosella plaicensis
 37. Pilosella procera (у т. ч. Hieracium procerum)
 38. Pilosella prussica (у т. ч. Hieracium × duplex, Hieracium prussicum)
 39. Pilosella rothiana
 40. Pilosella schultesii (у т. ч. Hieracium schultesii)
 41. Pilosella stoloniflora
 42. Pilosella tephrocephala (у т. ч. Hieracium tephrocephalum)
 43. Pilosella verruculata
 44. Pilosella ziziana
 45. Hieracium acidodontum
 46. Hieracium alpinum (у т. ч. Hieracium gymnogenum, Hieracium melanocephalum)
 47. Hieracium apiculatum
 48. Hieracium atratum (у т. ч. Hieracium subnigrescens)
 49. Hieracium atrellum
 50. Hieracium bifidum (у т. ч. Hieracium cardiobasis)
 51. Hieracium bupleuroides
 52. Hieracium caesiogenum
 53. Hieracium caesium (у т. ч. Hieracium galbanum)
 54. Hieracium catenatum
 55. Hieracium chlorocephalum
 56. Hieracium ciuriwkae
 57. Hieracium crocatum (у т. ч. Hieracium conicum)
 58. Hieracium czeremoszense
 59. Hieracium decipientiforme
 60. Hieracium dentatum
 61. Hieracium diaphanoides
 62. Hieracium froelichianum
 63. Hieracium fritzei
 64. Hieracium grofae
 65. Hieracium igoschinae
 66. Hieracium ihrowyszczense
 67. Hieracium inuloides
 68. Hieracium jablonicense
 69. Hieracium jaworowae
 70. Hieracium krasanii
 71. Hieracium lachenalii (у т. ч. Hieracium borodinianum, Hieracium festinum)
 72. Hieracium laevigatum (у т. ч. Hieracium knafii, Hieracium rigidum, Hieracium tridentatum)
 73. Hieracium laevimarginatum
 74. Hieracium levicaule (у т. ч. Hieracium uczanssuense)
 75. Hieracium liptoviense
 76. Hieracium lugiorum
 77. Hieracium maculatum
 78. Hieracium mukaczevense
 79. Hieracium munkacsense
 80. Hieracium murorum (у т. ч. Hieracium carcarophyllum, Hieracium gentile)
 81. Hieracium neglectipilosum
 82. Hieracium nigrescens
 83. Hieracium nigritum
 84. Hieracium orthobrachion
 85. Hieracium paczoskianum
 86. Hieracium pallescens
 87. Hieracium pellucidum
 88. Hieracium pietroszense
 89. Hieracium praecipuum
 90. Hieracium praecurrens
 91. Hieracium prenanthoides (у т. ч. Hieracium bupleurifolioides, Hieracium bupleurifolium)
 92. Hieracium pseudoatratum
 93. Hieracium pseudobifidum
 94. Hieracium racemosum
 95. Hieracium raddeanum
 96. Hieracium rapunculoidiforme
 97. Hieracium robustum
 98. Hieracium rohacsense
 99. Hieracium rupicoloides
 100. Hieracium sabaudum (у т. ч. Hieracium auratum, Hieracium lugdunense, Hieracium scabiosum, Hieracium vagum)
 101. Hieracium schmidtii
 102. Hieracium scitulum
 103. Hieracium sudeticum
 104. Hieracium sylvularum (у т. ч. Hieracium grandidens)
 105. Hieracium thyraicum
 106. Hieracium transylvanicum
 107. Hieracium ukierniae
 108. Hieracium umbellatum
 109. Hieracium umbrosum
 110. Hieracium vasconicum (у т. ч. Hieracium laurinum)
 111. Hieracium villosum
 112. Hieracium virosum
 113. Hieracium worochtae
 114. Hieracium wysokae

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. [[https://web.archive.org/web/20160821175229/http://econtsh.astra.in.ua/system.php?page=31 Архівовано 21 серпня 2016 у Wayback Machine.] Довідник назв рослин України від Наукового товариства імені Шевченка, Лісівничої академії наук України, за участю працівників Державного природознавчого музею НАН України та студентів і викладачів Прикарпатського лісогосподарського коледжу; розробка вебресурсу: Третяк Платон Романович]
 2. Hieracium // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
 3. Павленко-Баришева В. С. / Чорноморський ботанічний журнал — том 9, No4 (2013). Характеристика ультраструктури поверхні листків видів роду Hieracium L. флори Криму
 4. Mosyakin S. L., Fedoronchuk M. M. Vascular plants of Ukraine: A nomenclatural checklist (укр. Судинні рослини України: Номенклатурний список). Kiev, 1999. — XXIV + 346 pp.
 5. Список видів роду Hieracium на сайті «The Plant List». Архів оригіналу за 5 вересня 2017. Процитовано 15 червня 2014. 

Література[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]