Гуйя різнодзьоба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гуйя різнодзьоба
На передньому плані — дорослий самець, на задньому — самиця. Художник Й. Г. Келеманс, 1888
На передньому плані — дорослий самець, на задньому — самиця. Художник Й. Г. Келеманс, 1888
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Коральникові (Callaeidae)
Рід: Heteralocha
Cabanis, 1851
Вид: Heteralocha acutirostris
Біноміальна назва
Heteralocha acutirostris
(Gould, 1837)
Ареал    Природний ареал, до прибуття людей   Ареал станом на 1840 рік ●  Останнє підтверджене спостереження 1907 р. ●  Непідтверджені спостереження
Ареал
   Природний ареал, до прибуття людей
Ареал станом на 1840 рік  Ареал станом на 1840 рік
  Останнє підтверджене спостереження 1907 р.
  Непідтверджені спостереження
Синоніми
* Neomorpha acutirostris Gould, 1837
 • Neomorpha crassirostris Gould, 1837
 • Neomorpha Gouldii G.R. Gray, 1841
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Heteralocha acutirostris
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Heteralocha acutirostris
ITIS logo.svg ITIS: 560421
IUCN logo.svg МСОП: 22708091
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 192211

Гуйя різнодзьоба, або гуйя, або гія[2] (Heteralocha acutirostris) — вимерлий представник горобцеподібних птахів родини коральникових (Callaeidae), ендемік Північного острова Нової Зеландії. Зникнення гуйї на початку XX століття було зумовлено двома основними причинами. Першою причиною стало надмірне полювання з метою отримання довгих яскравих хвостових пір'їн як модної прикраси для капелюхів, а також виготовлення опудал, які мали великий попит серед багатьох музеїв і приватних колекціонерів. Другою причиною вимирання, стала широкомасштабна вирубка низинних лісів Північного острова європейськими поселенцями з метою створення сільськогосподарських пасовищ. Більшість лісів були давніми екологічно складними комплексами, після вирубки яких, гуйя не змогла вижити в регенеруючих вторинних лісах. Останній раз гуйю бачили 28 грудня 1907 року поблизу гірського ланцюга Тараруа, однак окремі повідомлення про зустрічі з цими птахами з'являлися у Веллінгтоні аж до 1922 року, а в національному парку Ті Уревера — до 1960-х років.

Примітною особливістю гуйї була наявність сильно вираженого статевого диморфізму у формі дзьоба. Дзьоб у самиці був довгим, тонким зігнутим донизу, у той час як у самця — коротким і товстим, як у ворона. Самиця і самець були настільки схожими, що їх можна було відрізнити лише по формі дзьоба. Самиця і самець мали помаранчеві кульчики і переважно чорне оперення із зеленуватим переливом. Птахи проживали виключно в низинних і гірських лісах. Це було пов'язано з сезонними міграціями протягом року: влітку гуйї жили на височинах, а взимку — в низинних лісах. Гуйї були всеїдними птахами. Вони харчувалися комахами, личинками, павуками, а також плодами деяких місцевих рослин. Під час годування самець проробляв отвори в гниючій деревині, в той час як самиця, маючи більш довгий і гнучкий дзьоб, проникала в місця скупчення личинок жуків. Незважаючи на те, що статевий диморфізм гуй багато разів згадувався в підручниках біології та орнітології, вона залишилася маловивченим видом.

Гуйя — одна з найвідоміших вимерлих птахів Нової Зеландії. Завдяки своїй красі й формі дзьоба вона зайняла особливе місце в культурі і традиціях маорі. Вона вважалася у маорі священним птахом, а носіння її шкірки або пір'я серед них вважалося привілеєм.

Таксономія та етимологія[ред. | ред. код]

Назва «гуйя» (мовою маорі [hui a], хуиа) була дано птиці народом маорі за її гучний тривожний крик, що нагадував звук «уйя, уйя, уйя» або англійське питальне речення «хто ти?». Ймовірно птах подавав цей звук, коли був схвильованим або голодним .

У свою чергу назва роду Heteralocha походить від дав.-гр. ἕτερος — «інший» і ἄλοχος — «дружина», посилаючись на велику різницю форми дзьобів самця і самиці. Видова назва acutirostris походить від лат. acutus — «гострий кінець» і rostrum — «дзьоб».

Джон Гульд класифікував птицю в 1836 році, розділивши її на два вида: Neomorpha acutirostris (самиця) і Neomorpha crassirostris (самець). Назва crassirostris походить від лат. crassus — «товстий» або «важкий», посилаючись на короткий дзьоб самця. У 1840 році Джордж Роберт Грей запропонував іншу назву виду — Neomorpha gouldii, так як ні одне з імен, запропонованих Джоном Гульдом, не відповідало даному виду птахів [3]. У 1850 році Жан Кабаніс змінив назву Neomorpha на Heteralocha, так як вона вже застосовувалося до птахів родини зозулястих[4]. У 1888 році орнітолог Волтер Буллер писав:

Ліві лапки Я подумав, що найбільш підходяща назва, відповідно до прийнятих правил зоологічної номенклатури, буде складатися з двох частин: перша - acutirostris, запропонована Джоном Гульдом, а друга - Heteralocha, придумана Жаном Кабанисом. Праві лапки

Опис[ред. | ред. код]

Опудала гуй, виставлені в Берлінському музеї природної історії
Самиця, самець і гуйя-альбінос.

Гуйя мала зеленувато-чорне оперення, відмінні округлі, карі очі, а також білий дзьоб з сірою основою. Крім цих особливостей гуйя також мала довгі блакитно-сірі лапки, світло-коричневі кігті і дванадцять чорних хвостових пір'їн з широкою білою смугою, кожна з яких була довжиною від 2,5 до 3 см. У гуй, які не досягли статевої зрілості, були присутні маленькі бліді сережки, тьмяне рудувато-коричневе оперення, біла смужка на хвості і злегка вигнутий дзьоб. Серед цих особин зустрічалися і так звані «гуйя — аріки». «Гуйя — аріки» мали коричневе смугасте оперення, хоча голова і шия були набагато темнішими, ніж інші частини тіла. Подібне забарвлення мали птиці з частковим альбінізм, або старі особини. Серед птахів були зареєстровані особини з повним альбінізмом. Слово «аріки» в перекладі з маорійського мови означає «священний».

Незважаючи на те, що статевий диморфізм дзьоба був знайдений у щитоносних райських птахів, райських одудів, і у деяких видах дятлів, найсильніше він виділявся у гуй. Самець мав злегка вигнутий короткий дзьоб, як у райських одудів, довжиною приблизно 60 мм. Самиця мала більш тонкий, сильно вигнутий дзьоб, як у колібрі або медоноса, довжиною понад 104 мм. Анатомія статей відрізнялася не тільки будовою кісток, але і рамфотекою. Рамфотека у самок росла в кінці верхньої та нижньої щелеп, тим самим дозволяючи їм гнучко і глибоко проникати в нори личинок жуків-вусачів. Черепа гуйї і щитоносного райського птаха були майже однаковими, а нижні щелепи видів і зовсім ідентичними.

Будова черепа гуйі: вид збоку, ззаду і зверху

Існували дві можливі причини виникнення статевого диморфізму у формі дзьоба гуйї. Першою можливою причиною була здатність використання різних джерел живлення . Подібна здатність, можливо, виникла через відсутність конкурентів в кормовій ніші Північного острова. Другою можливою причиною був колір дзьоба, який різко відрізнявся від основного оперення птаха. На думку деяких дослідників, таке забарвлення дзьоба використовувалось особинами для того, щоб привернути один одного. Тварини, що використовують статевий диморфізм для залучення партнера, часто мали яскраве забарвлення або різні розміри частин тіла, як гуйя. Було також висловлено припущення про те, що довгий дзьоб використовувався самицями для того, щоб зригувати їжу під час годування пташенят .

Іншим, менш очевидним аспектом статевого диморфізму гуйї є невелика різниця в розмірах особин. Самці сягали 45 см (18 дюймів) завдовжки, в той час як самиці — 48 см (19 дюймів). Крім того, самець мав хвіст завдовжки близько 20 см (7,8 дюйма) і розмах крила від 21 до 22 см. Самиця мала хвіст завдовжки від 19,5 до 20 см і розмах крила від 20 до 20,5 см.

Розповсюдження і середовище проживання[ред. | ред. код]

Субфосильні відкладення і залишки екскрементів показують, що гуйї колись були широко поширені в рівнинних і гірських лісах всього Північного острова, що тягнеться від краю мису Реінга до хребта Аоранги на півдні. Серед великого карстового відкладення печери Ваітомо були добре вивчені лише деякі зразки кісток гуйї. Інші зразки були відсутні, або зрідка траплялися в копалинах родовищ в центральній частині Північного острова і Хокс-Бей [5]. Здається, що місцеперебування гуйї було не таким ідеальним, як передбачалося раніше. Можливо, що ареал скоротився після заселення острова народом маорі на початку XII століття. Під час європейського заселення острова в 1840 році птиця мешкала тільки в лісах південної частини Північного острова: в районі Раукумара. Цей ареал також охоплював район Вайрарапа і гірський ланцюг Римутака. З даних, зібраних Волтером Буллером, випливало, що гуйя, колись жила в районах Марлборо і Нельсон Південного острова.

Гуйя надавала перевагу в основному двом типам лісу Нової Зеландії: широколистяним і буковим. Різноманітність місць проживання гуйї спостерігалося також і в рослинності. Основними рослинами, в яких поселялась гуйя, були: матаі, дакридіум кипарисовий, ногоплідники дакридієвидні, північна рата, мавр, хіна, подокарп тотара, новозеландська жимолость, маха і карака. Гуйї ніколи не селилися у вигорілих лісах або на сільськогосподарських угіддях.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Опудало самиці гуйї наочно показує добре розвинені довгі лапки і довгий вигнутий дзьоб

Пересування[ред. | ред. код]

Про те, як пересувалася гуйї, мало що відомо. Швидше за все, вона вела малорухливий спосіб життя. Існує гіпотеза, що гуйя здійснювала сезонні міграції, живучи в горах влітку і спускаючись в низинні ліси взимку для того, щоб перечекати негоду і холодні температури на великих висотах. Як і новозеландські шпаки, райські одуди і кокако, гуйї погано літали. Вони літали на короткі дистанції, рідко перебуваючи вище висоти дерева. Дуже часто вони користувалася своїми сильними лапками. Гуйї користувалася ними або під час довгих стрибків по гілках дерев [6], або під час підйому, щоб чіплятися за стовбур, причому хвіст, під час підйому, слугував в якості стабілізатора [7].

Живлення[ред. | ред. код]

Гуйя разом з райським удодом були двома деревними видами комахоїдних птахів Нової Зеландії. Дятли східніше від лінії Уоллеса не зустрічалися, так як їх екологічна ніша була заповнена іншими групами птахів, які споживали личинок жуків у гниючій деревині. Таким чином, функцію дятла виконували лише дві птиці подкарпових і букових лісів: гуйя і новозеландський нестор-кака [8].

Улюблена їжа гуйі: личинки вусача Prionoplus reticularis

Гуйї живились в основному на гниючій деревині. Незважаючи на те, що гуйї в основному харчувалися хижими личинками нічних жуків-вусачів, їх раціон на цьому не обмежувався. Вони харчувалися комахами, павуками, а також фруктами.

Гуйї часто знаходили комах і павуків у гниючій деревині, мохах і лишайниках, а також на землі. Гуйї полювали поодинці, парами або невеликими зграйками до п'яти особин, які ймовірно були сімейною групою [9]. Статевий диморфізм дзьоба створив особливі типи харчування, різко відмінні між самцями та самицями. Самець розколював своїм дзьобом зовнішні шари гниючої деревини [8], у той час як самиця проникала в нори личинок комах. У самця були добре розвинені м'язи черепа, що дозволяли йому швидкими рухами виривати частини гниючої деревини. Мускулатура і будова кісток черепа та шиї трохи відрізнялися. У гуйї були дуже добре розвинені жувальні м'язи і потилична кістка, які дозволяли широко розкривати дзьоб під час ковтання[10]. Спіймавши здобич, гуйя спочатку очищала її від колючих частин, а потім проковтувала на льоту.

Пара не вела спільне полювання. Ця теза базується на невірному розумінні доповіді орнітолога Волтера Буллера [11], згідно з яким самець і самиця полюють окремо[12]. Відповідно до цього розуміння, що стало частиною екологічного фольклору, самці відривали шматки кори і відкривали тунелі личинок, тим самим дозволяючи самці глибоко пробиратися за допомогою довгого, гнучкого дзьоба. Швидше за все, відмінності у формі дзьоба являють собою яскравий приклад диференціації кормової ніші, знижує внутрішньовидову конкуренцію між статями. Завдяки цій диференціації вид користувався різними джерелами живлення [13][14].

Гуйя харчувалася кількома видами рослин, включаючи ногоплідники дакриєвидні

Процвітання новозеландського лісу значною мірою залежить від плодоїдних птахів, які поширюють насіння. Близько 70 % насіння поширюються з допомогою птахів, серед яких була і гуйя. Важко встановити, якими фруктами харчувалася гуйя. На думку Буллера, найбільш імовірними рослинами, якими харчувалася гуйя, були  різні види компросми [15]. Вимирання гуйї та інших плодоїдних птахів Нової Зеландії, таких як моа і новозеландський свистун, а також зниження чисельності таких представників, як ківі і кокако, були обумовлені знищенням кількох ключових видів рослин новозеландського лісу. Для рослин із плодами більше 1 см в діаметрі новозеландський плодоїдний голуб залишився єдиним розповсюджувачем насіння в такій екосистемі. Новозеландський плодоїдний голуб — досить рідкісна птиця, яка в деяких районах Північного острова була безповоротно втрачена. Виснаження пташиної фауни лісової екосистеми справило значний вплив на такі процеси, як лісовідновлення і поширення насіння.

Голос[ред. | ред. код]

Інші аспекти біології гуйї, такі як вокалізація птахів, також невідомі, тому сучасні знання про цей вид засновані на декількох фактах. Чутки були досить різноманітними, проте в кожному з них була спільна деталь — «своєрідний і дивний, але в той же час м'який і мелодійний як флейта» свист. Імітація співу птахів збереглася на записі дослідницької команди Генара Хаумана в 1909 році. Гуйї були дуже тихими птахами, однак коли вони починали співати, їх голоси могли поширюватися на значні відстані. Деякі голоси були чутні на відстані до 400 м (1300 футів). Голоси самців і самок трохи відрізнялися один від одного, хоча немає ніяких подробиць. Голосові можливості птахів були встановлені за положенням голови і шиї, кут між якими становила від 30 до 45 градусів по вертикалі. Більшість голосів гуйї можна було почути рано вранці. На одному із записів було чути, як гуйї співали в ранішньому пташиному хорі. Птахи, які перебували в неволі, також співали вранці, створюючи людям «великий дискомфорт» [9]. Як і білоголова мохуа, гуйя вела себе дуже незвично перед початком дощу. Під час дощу вона починала співати, так звану, «щасливу і довгу пісню».

Паразити[ред. | ред. код]

На гуйях паразитувало кілька видів вошей з родини фтилоптеридів[16], які, ймовірно, вимерли разом з хазяїном[17]. У 2008 році був описаний новий вид кліща під назвою Coraciacarus muellermotzfeldi, який також паразитував на гуйях[18]. У той час, як кліщі роду Coraciacarus присутні у багатьох горобцевих по всьому світу наявність даного паразита в гуй вважалося вельми загадковим явищем. Першовідкривачі припустили, що кліщ міг горизонтально передаватися тільки мігруючими видами зозуль.

Соціальна організація і розмноження[ред. | ред. код]

Малюнок Джона Гульда, наочно показує статевий диморфізм між самицею (вгорі) і самцем (внизу)

Тихі і соціальні гуйї були моногамними птахами, вони створювали пари на все життя. Птахи, як правило, гніздилися парами, хоча іноді і групами по чотири і більше особин. Волтер Буллер писав, що самці і самиці гуйї завжди знаходилися близько один до одного, постійно видаючи «низьке ласкаве щебетання», навіть тоді, коли вони були в неволі. Із записів Буллера також випливало, що дикі гуйї «спочатку стрибали з гілки на гілку і розкривали свої хвости, а потім пестили один одного своїми дзьобами, видаючи вище зазначене щебетання». Під час періоду залицяння самці, як правило, годували самок . Дана поведінка було обумовлена здатністю самця продемонструвати самиці свої навички залицяння. Твердження, що самець годував самицю під час висиджування яєць, «не має доказів»

Ліві лапки Я завжди розповідав старшим, що гуйї завжди жили в любові ... якщо першим гинув самець, самиця незабаром вмирала від горя Праві лапки

Гуйя не боялася людей, тому зловити її не становило особливих труднощів. На думку маорі, самок гуйї можна було зловити навіть рукою.

Мало що відомо про розмноження гуйї. Єдине відоме яйце гуйї зберігається в новозеландському музеї Те Папа Тонгарева. Парування, будівництво гнізда, відкладання яєць і турбота про пташенят, як вважають науковці, починалися пізньої весни і закінчувалися в жовтні — листопаді. Вважалося, що самець і самиця висиджували яйця поодинці, вибираючи певну територію і залишаючись на ній все життя. Гуйя, судячи з усього, робила один виводок за сезон, а кількість яєць у кладці варіювалося від одного до п'яти штук. Яйця були сірого забарвлення з фіолетовими або коричневими цяточками, а їх розміри становили 45 на 30 мм. В основному висиджувала яйце самиця, хоча є свідчення про те, що самець також був квочкою. Інкубаційний період яєць також невідомий. Після вилуплення пташенят яєчна шкаралупа, мабуть, викидалася з гнізда дорослими особинами. Розмір виводка, як правило, становив один або два пташеняти, хоча зустрічалися і три. Гнізда будувалися в різноманітних місцях: в мертвих деревах, неприступних великих стовбурах, дуплах або біля поверхні землі. Деякі гнізда були покриті рослинністю або ліанами. Гніздо представляло собою велику тарілку до 350 мм в діаметрі і 70 мм в глибину з товстим навісом з сухої трави, листя і стебел трав'янистих рослин. У центрі невеликого поглиблення, з м'яких матеріалів і трави, містилися яйця. Після вилуплення молоді гуйї харчувалися з сімейною групою протягом трьох місяців, а по досягненню зрілого віку покидали гніздо.

Птах і люди[ред. | ред. код]

Вождь маорі з прикрасою з птиці гуйї

У часи маорі біла чапля і гуйя не були рідкісними птахами, так як полювання на них суворо регламентувалася звичаями і віруваннями цього народу. Подібне бережливе ставлення маорі до птиці пояснювалося тим, що її пір'я сильно цінувалися серед людей високого рангу. Сміливий і допитливий характер гуйї робив її дуже легкою здобиччю. Маорі спочатку приваблювали гуйю за допомогою імітації її голосу, а потім ловили її, використовуючи тарі (різьблену жердину з петлею на кінці) або сітку[11]. Іноді, щоб отримати пір'я птиці, маорі вбивали її за допомогою палиць або довгого списа [11]. Дуже часто маорі користувалися тісним зв'язком подружжя, щоб захопити одного з них[11]. Думка з приводу якості м'яса гуйї — вельми неоднозначна. Хоча маорі і не полювали на гуйю з метою видобування її м'яса, на думку деяких маорі, вона була «хорошою їжею» для пирогів або приправленого рагу. Інші ж маорі вважали м'ясо гуйї «жорстким і непридатним для їжі».

Хоча ареал гуйї був обмежений лише південною частиною Північного острова, їх хвостові пір'їни дуже цінувалися дуже. Цими пір'їнами маорі обмінювалися між племенами для отримання таких цінних товарів, як акулячі зуби. Також ці пір'їни вручалися вождям племен в якості знака дружби і поваги. Завдяки цьому, пір'їни досягали далекої півночі і крайнього півдня Нової Зеландії. Ці пір'їни також містилися в різьблених скриньках під назвою «вака-хуіа», які висіли на стелі будинків вождів. Пір'я гуйї надягали на похорони, а також використовувалися для прикраси голови покійного. З пір'я також робили маререко — древній головний убір, що складався з дванадцяти пір'їн гуйї. Високо цінувалася і похо — прикраса з шкірки гуйї. Ця прикраса виготовлялася в такий спосіб: у мертвої птиці спочатку здирали шкурку разом з дзьобом, черепом і шиєю, видаляючи при цьому лапки і крила, а потім ретельно висушували на сонці. Зрештою виходила прикраса, яку можна було носити на шиї або вухах. Сушені голови гуйї також носили як дорогі підвіски під назвою нгут-хуіа. Зневолену Гуйю тримали в маленькій клітці так, щоб можна було легко і повністю обскубувати хвіст.

Маорі також тримали гуйю як домашню тварину. Як і новозеландських туй, їх можна було навчити кільком словам. Існують також записи голосу ручних гуй, що зберігалися європейськими поселенцями в маленькому селі Тараруа.

Новозеландська поштова марка 1898 року із зображенням гуйї

У Новій Зеландії було випущено кілька поштових марок з зображенням гуйї[19][20], а також новозеландські шестипенсові монети, що перебували в обігу з 1933 по 1966 рік. Ступінь популярності гуйї у Новій Зеландії була настільки високою, що вона знаходить своє відображення у великій кількості різних географічних об'єктів, названих на честь цього виду. На Північному острові існує кілька доріг і вулиць, названих в честь гуйї. Кілька вулиць у Веллінгтоні (у тому числі Шосе Гуйї в Дейс-Бей, де цей вид спостерігався в останній раз) і Окленді також названий на честь гуйї. Річка на західному узбережжі Південного і гірський ланцюг Хуіарау в центральній частині Північного острова також носять назву цієї птиці. У гірському ланцюзі Хуиарау цей вид водився у великій кількості. «Хуіарау» в перекладі з мови маорі означає «сто гуй». Гуйя в якості емблеми присутній біля входу басейну Лоуер Хар, винзаводу Марлборо і видавництва Huia Publishers[en], яке випускає книги та літературу на маорійській мові. З кінця XIX століття в честь гуйї люди почали називати своїх дітей. Ім'я Гуйя все ще використовується в Новій Зеландії як серед жіночого, так і серед чоловічого населення.

Дуже рідкісні стернові пера вимерлих гуй стали бажаними серед колекціонерів. У червні 2010 року одне стернове перо гуйї, яке згодом стало найдорожчим за всю історію, було продано на аукціоні в Окленді за 8000 новозеландських доларів. Попередній рекорд становив 2800 американських доларів (або 4000 новозеландських доларів).

Вимирання[ред. | ред. код]

До появи людей у Новій Зеландії гуйя зустрічалася на всьому Північному острові. Маорі прибули в Нову Зеландію близько 1200-х років, а європейські поселенці — тільки в 1840 році. У результаті руйнування середовища проживання і полювання ареал гуй скоротився до південної межі Північного острова. Тим не менш, тиск маорі на гуйю деякою мірою був обмежений віруваннями і традиціями. Мисливський сезон діяв з травня по липень, коли оперення птахів було в чудовому стані. Різке зниження чисельності гуй після європейського освоєння острова було обумовлено двома добре задокументованими факторами: широкою вирубкою лісів і надмірним промислом.

Опудала гуй в Бірмінгемі, Англія

Як і вимирання інших новозеландських птахів, таких як новозеландські свистуни в XIX столітті, зниження чисельності гуй було недостатньо вивчено. Сильна вирубка лісів, що відбувалася на Північному острові в той час, особливо в низинах південної частини бухти Хоука, районах Манавату і Вайрарапи, була обумовлена ​​прагненням європейських поселенців очистити землю під сільське господарство. Гуйя була особливо вразлива через цей фактор, так як вона могла жити тільки в первинних лісах, в яких було багато гниючих дерев, заповненими личинками комах. Незважаючи на те, що гірські ліси були вирубані, ниці були систематично знищені. Знищення низинних лісів, безсумнівно, серйозно вплинуло на зниження чисельності гуй. Зниження чисельності могло б стати особливо катастрофічним, якби гуйї спускалися в низини на зимівлю. Подібної думки дотримуються багато дослідників.

Схоже, що хижацтво інтродукованих видів ссавців, таких як чорний пацюк, коти і куниці, стало додатковим фактором зниження чисельності гуйї. Інтродукція цих тварин до Нової Зеландії акліматизаційними товариствами досягла свого піку в 80-і роки XIX століття, що збіглося з періодом особливо різкого скорочення чисельності гуй. Оскільки Гуйя більшу частину часу проводила на землі, вона була особливо вразлива для хижаків. Ще однією гіпотетичною причиною вимирання є екзотичні паразити і хвороби, завезені з Азії.

Руйнування середовища проживання і хижацтво інтродукованих видів тварин стало загрозою для багатьох новозеландських птахів. Однак Гуйя, крім цього, зазнала величезний тиск з боку мисливців. Через свій яскраво виражений статевого диморфізм і свою красу Гуйя стала основним об'єктом виготовлення опудал для багатих європейських колекціонерів і музеїв по всьому світу. Ці особи і установи були готові платити великі суми грошей за хороші опудала, попит на які, в той час був досить великий. Цей додатковий фактор створив сильний фінансовий стимул для мисливців Нової Зеландії. Це полювання завжди проводилось натуралістами. Австрійський таксидерміст Андреас Райшек Андреас для віденського музею природознавства за 10 років створив 212 опудал гуй, а новозеландський орнітолог Волтер Буллер під час експедиції на Рімутаку в 1883 році — 18. Із записів Буллера також випливало, що в районах Манавату і Акітіо 11 маорі добули 646 шкурок гуй. Кілька тисяч гуй у рамках цієї торгівлі було вивезено за кордон. Розвиток транспортної інфраструктури в низинних лісах ще більше погіршив ситуацію: сотні гуй відстрілювалися біля доріг і залізничних станцій.

« Поки ми дивилися і милувалися картиною життя птахів, пара гуй, не промовляючи ні звуку, з'явилася на верхній гілці дерева, пестячи один одного своїми гарними дзьобами, в той момент, коли заряд дробу повалив їх обох на землю. Це було так зворушливо, що був майже радий, що цей постріл здійснив не я. Втім, це не завадило мені присвоїти два прекрасних зразки цих птахів. «
Маорі з пір'ям гуйї на голові (фото 1886 року)

Неприборкане і нераціональне полювання мотивувалося не тільки фінансовими міркуваннями: воно також мало і більш філософський, фаталістичний аспект. Розхожою думкою серед новозеландських європейців XIX століття була бідність всього колоніального, в порівнянні з європейським. Передбачалося, що новозеландські лісові рослини і тварини будуть швидко витіснені більш енергійними і конкурентоспроможними європейськими видами. Ця ідея про неминучу загибель, привела до висновку, що збереження рідної біомаси є безглуздим і марним. Дотримуючись цієї ідеї, вікторіанські колекціонери зосередили свої зусилля на придбанні хороших екземплярів рідкісних тварин до їх зникнення.

Існували деякі спроби зберегти Гуй, але вони були нечисленними і погано організованими. Новозеландський рух за збереження дикої природи, як і раніше знаходився в зародковому стані. Послідовне, різке зниження чисельності гуй у 1860 році і наприкінці 1880-х років змусило вождів районів Манавату і Вайрарапа заборонити полювання в гірському ланцюзі Шаблон. У лютому 1892 року були прийняті поправки до закону про охорону диких птахів, які робили полювання на гуй незаконним, однак серйозно вони не виконувалися. Після прийняття поправок до закону були створені острівні заповідники для перебування місцевих птахів, що були під загрозою зникнення. Хоча були зроблені спроби виловлення птахів з метою відправлення до заповідника, жодна гуйя туди не потрапила. Спроба перемістити гуй на острів Капіто була погано організованою. Жива пара гуй, призначена для поселення на острові в 1893 році, була привласнена Волтером Буллером, який обійшов закон, щоб відправити їх назад в Англію як подарунок.

Герцог і Герцогиня Йоркська, король Георг V і королева Мері, згодом відвідали Нову Зеландію в 1901 році. На офіційній зустрічі з маорі в місті Роторуа, вождь племені взяв перо гуйї зі свого волосся і помістив його на капелюх лорда в знак поваги. Багато англійців і новозеландців хотіли наслідувати цю королівську моду і носити пір'я гуйї на капелюхах. Ціна хвостового пір'я досягла одного фунта стерлінгів, а кожне зроблене опудало птаха коштувало дванадцять фунтів. Деякі пір'я навіть продавалися за п'ять фунтів, а дзьоби самок гуйї поміщали в золоті оправи ювелірних виробів. У 1901 році Гуйя була виключена зі списку вимираючих видів. Остання спроба захистити Гуй зазнала невдачі, через те, що генеральний прокурор оголосив, що закону про захист пір'я не існувало.

Западина Мока в національному парку Ті Уревера, в районі якої відбулася остання зустріч з гуйєю.

Скорочення чисельності гуй у південній половині Північного острова відбувалося з різною швидкістю. Області, в яких спостерігалося різке зниження чисельності гуй в 1880 році, включали в себе гірський ланцюг Пукетоі та райони Тзра. Гуйя «рясно водилася» в деяких місцях на початку XX століття, в основному в районі Хокс-Бей і гірському ланцюзі Вайрарапа. У 1905 році на саміті Акатарава-Вайкане з'явилося повідомлення, що була виявлена ​​зграя гуй, оцінена в 100—150 особин. У 1906 році вони як і раніше «рясно водилися» в верхів'ях річки Рангітікеі.

Остання офіційно підтверджена зустріч з гуйями відбулася 28 грудня 1907 року, коли В. В. Сміт побачив трьох птахів у гірських лісах Тзра. За непідтвердженими даними зникнення виду сталося трохи пізніше. Людина, знайома з видом, повідомила, що бачила трьох гуй у долині Голланс за Йоркською бухтою (між районами Петон і Істборн близько Веллінгтонської гавані), в районі змішаних букових лісів 28 грудня 1922 року. Про зустрічі з гуйєю також повідомлялося в 1912 і 1913 роках. Незважаючи на це, науковці з Веллінгтона не підтвердили ці повідомлення. Останні достовірні відомості про гуй приходили з лісу національного парку Ті Уревера: одна — з гори Урутава в 1952 році, а інша — в 1961 і 1963 роках. Дослідники вважають, що невелика кількість гуй могла зберегтися в гірському ланцюзі Уревера, але це дуже малоймовірно, тому що експедиції з метою виявлення живого представника виду останнім часом не проводилось.

Студенти з Hastings Boys 'High School в 1999 році організували конференцію з метою розглянути можливе клонування гуйї. Плем'я Нгаті-хуіа погодилося підтримати експеримент, який передбачалось провести в університеті Отаго. Каліфорнійська інтернет-компанія запропонувала пожертвувати сто тисяч доларів. Однак Сенді Бартл, новозеландська завідувачка музею Те Папа Тонгарева, сказала, що повний геном з опудала гуйї отримати неможливо, через поганий стан ДНК, тому клонування навряд чи вдасться.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. BirdLife International (2017). Heteralocha acutirostris: інформація на сайті МСОП (версія 2017.3) (англ.) 01 October 2016
 2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
 3. Gray, 1840, с. 15
 4. Cabanis, 1850, с. 218
 5. Tennyson, 2006
 6. Heather, 2005
 7. Morris, 1995
 8. а б Worthy, 2002, с. 483
 9. а б Higgins, 2006, с. 1016
 10. Burton, Philip J. K. (1974). Anatomy of head and neck in the Huia (Heteralocha acutirostris) with comparative notes on other Callaeidae. Bulletin of the British Museum (Natural History), Zoology 27 (1): 3—48. 
 11. а б в г Buller, 1888
 12. Jamieson, Ian G; Spencer, Hamish G (1996). The bill and foraging behaviour of the Huia (Heteralocha acutirostris): were they unique? (PDF fulltext). Notornis 43 (1): 14—18. Процитовано 2010-06-19. 
 13. Worthy, 2002, с. 482
 14. Moorhouse, Ron J (1996). The extraordinary bill dimorphism of the Huia (Heteralocha acutirostris): sexual selection or intersexual competition? (PDF fulltext). Notornis 43 (1): 19—34. Процитовано 2010-06-19. 
 15. Higgins, 2006, с. 1015
 16. Palma, Ricardo L. (1999). Amendments and additions to the 1982 list of chewing lice (Insecta: Phthiraptera) from birds in New Zealand (PDF fulltext). Notornis 46 (3): 373—87. Процитовано 2010-06-19. 
 17. Mey, Eberhard (1990). Eine neue ausgestorbene Vogel-Ischnozere von Neuseeland, Huiacola extinctus (Insecta, Phthiraptera) (PDF fulltext). Zoologischer Anzeiger (German with English abstract) 224 (1/2): 49—73. Архів оригіналу за 29 вересень 2015. Процитовано 2010-09-??. 
 18. Dabert, J.; Alberti, G. (2008). A new species of the genus Coraciacarus (Gabuciniidae, Pterolichoidea) from the huia Heteralocha acutirostris (Callaeatidae, Passeriformes), an extinct bird species from New Zealand. Natural History 42 (43—44): 2763—66. doi:10.1080/00222930802354142. 
 19. New Zealand Post. Redrawn Pictorials. Stamps: Historical Issues. Архів оригіналу за 2013-02-09. Процитовано 2010-09-08. 
 20. New Zealand Post. Extinct Birds. Stamps: Historical Issues. Архів оригіналу за 2011-08-27. Процитовано 2010-09-08.