Джин Шарп

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Джин Шарп (Gene Sharp; нар. 21 січня 1928) — професор політології відомий як автор робіт про ненасильницьке протистояння: його називали як «Макіавеллі ненасильства» так і «Карл фон Клаузевіцем ненасильницької війни».[1]

Джин Шарп є засновником Інституту Альберта Ейнштейна, непідприємницької організації, що вивчає та сприяє використанню ненасильницького протистояння у конфліктах по всьому світу.

Вплив Шарпа[ред.ред. код]

Вчення Шарпа здійснили вплив на опозиційні організації та розвиток конфліктів по всьому світі. Найсвіжішими та найпомітнішими подіями, в яких його праці зіграли роль, була серія «кольорових революцій» Східної Європи. Підручник Шарпа «Від диктатури до демократії» слугував базисом для дій ряду молодіжних організацій у цих подіях: сербського «Отпору» (члени якого також проходили тренування у Інституті Альберта Ейнштейна), грузинської «Кмара», української «Пора!» (чорної) і «Спротиву», киргизької «КельКель» та білоруського «Зубру».

У своєму інтерв'ю 2004 року на «Радіо Нідерланди» (нід. Radio Nederland), активіст «Пора!» (чорної) Олег Кирієнко заявив:

«Біблією «Пори» є книга Джина Шарпа, що також використовувалась «Отпором», що називається «Від диктатури до демократії». Активісти Пори переклали її власноруч. Ми написали пану Шарпу та в Інститут Альберта Ейнштейна у Сполучених Штатах, і він був дуже прихильним щодо нашої ініціативи, а згодом Інститут надав кошти для друку понад 12000 копій цієї книжки»[2]

Праці Шарпа щодо «цивільної оборони» (англ. Civilian-Based Defense)[3] використовувалися урядами Литви, Латвії та Естонії під час їхнього відокремлення від Радянського Союзу у 1991 році.

Веб-сайт Інституту Альберта Ейнштейна містить чисельні роботи Шарпа англійською та понад 60 перекладів на 40 мов світу.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Weber, Thomas. Gandhi as Disciple and Mentor. Cambridge University Press, Cambridge 2004
  2. Margreet Strijbosch "Ukraine: the resistance will not stop", Radio Netherlands, 25-11-2004
  3. Дивись, наприклад, http://aeinstein.org/organizationsd7c2.html

Посилання[ред.ред. код]