Екскалібур

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Легендарний Екскалібур - меч короля Артура в уявленні Бріттона Лароша.

Екскалібур (англ. Excalibur) – легендарний меч короля Артура, що інколи асоціюється з магією, і є символом суверенності Великої Британії. Екскалібур і Меч в Камені часто пов'язують як зброю одного типу під двома назвами. Проте в більшості версіях стверджується, що мова йде про різні види мечів. Найчастіше Екскалібур асоціюють з легендою про короля Артура, що має давню історію й корені. В Уельсі меч має назву «Caledfwlch» Каледвульх.

Етимологія назви[ред.ред. код]

Назва «Екскалібур», мабуть, бере свій початок з уельського Caledfwlch, що складається з елементів Caled («битва», «тяжкий») і bwlch (порушення, розрив, вирізка).

Екскалібур і Меч в Камені[ред.ред. код]

В артуріанській легенді даються пояснення щодо відмінності Екскалібура і Меча в Камені. В «Мерліні» Роберта де Борона Артур займає трон витягуванням меча з каменя. Це дійство не може бути виконане ніким за винятком «справжнього короля». Багатьма вважається, що цей самий меч і є знаменитий Екскалібур. Ідентичність цього підтверджується в пізніший «Продовження Вульгати Мерліна», частині циклу «Грааль Ланцелота».

Проте в «Після Вульгати Мерліна» зазначається, що Екскалібур був подарований Артуру Володаркою Озера (Леді Озера) саме на початку його правління: вона назвала меч «Екскалібур, що вирізає сталь». В «Vulgate Mort Artu» Артур наказав Гірфлету кинути меч в озеро (таким чином, повернувши його на місце). Після двох невдалих спроб лицар нарешті виконав наказ: таємнича рука зловила Екскалібур і занурилась у воду.

Див. також[ред.ред. код]