Томас Мелорі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Сер Томас Мелорі(англ. Sir Thomas Malory) (бл. 1417-1471) - англійський письменник, автор «Книги про короля Артура і про його доблесних лицарів Круглого столу». Вона складається з восьми романів про Короля Артура і лицарів Круглого столу і являє собою вичерпний звід артурівських легенд. У 1485 у англійська першодрукар Вільям Кекстон видав книгу Мелорі під назвою «Смерть Артура» (фр. Le Morte d'Arthur). Вона стала своєрідною енциклопедією артурівського міфу.

Обрі Бердслі. Ілюстрація до видання «Смерть Артура» 1894 р.

Судячи з усього, Мелорі народився в дворянській родині в графстві Йоркшир на початку XV століття. Про його життя відомо мало: він був лицарем, мабуть, брав участь в війні Червоної та Білої троянди, в 1444 або 1445 у представляв своє графство в парламенті, а останні двадцять років життя провів у в'язниці. Саме там він і створив свої романи. Залишилося невідомим, який був порядок розташування романів всередині книги. Можливо, відомий нам порядок романів визначив переписувач або сам Кекстон.

  • «Повість про короля Артура» (книги 1-4 з видання Кекстона), що розповідає про походження короля Артура,
  • «Повість про короля Артура і імператора Луція» (книга 5), що розповідає про битву Артура з римлянами і завоювання ним римського престолу,
  • «Славна повість про сера Ланселота» (книга 6),
  • «Книга про сера Ґарета Оркнейського» (книга 7),
  • «Книга про сера Тристрама» (книги 7-12) - обробка сюжету про Трістана та Ізольду,
  • «Повість про Сангреаль, або Подвиг в ім'я Святого Грааля» (книги 12-17),
  • «Книга про сера Ланселота і королеву Ґвіневру» (книги 18-19),
  • «Смерть Артура» (книги 20-21).

Мелорі зібрав воєдино кельтські оповіді, численні легенди та романи про короля Артура і лицарів «Круглого столу» і, переробивши їх, створив свої романи-компіляції, що відображали настрої свого часу. Вважається, що в основному джерелами для творів Мелорі служили французькі лицарські романи. Тим не менш Мелорі вдалося надати своїм працям англійський колорит.

Сер Мелорі в літературі[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]