Магн Максим

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маґнус Максімус
Flavius Magnus Maximus
Маґнус Максімус
Солідус Магна Максима
Імператор
Початок правління: 383 р.
Кінець правління: 388 р.

Попередник: Граціан
Наступник: Валентиніан II

Дата народження: 335(0335)
Місце народження: Римська Іспанія
Країна: Римської імперії
Дата смерті: 28 серпня 388(0388-08-28)
Місце смерті: Аквілея
Діти: Флавій Віктор, дві дочки

Маґнус Максімус (лат. Flavius Magnus Maximus) — * бл. 335 — † 28 серпня 388, Аквілея) — імператор та узурпатор Західної Римської імперії з 383 по 388 рік.

Походження[ред. | ред. код]

Народжений у римській провінції Іспанія, де служив під керівництвом Флавія Феодосія, батька імператора Феодосія Великого. Малоймовірно, що вони були споріднені з Феодосієм. Максима було проголошено імператором його військами на початку 383 року, коли вони знаходилися у Британії. Причиною було невдоволення військових імператором Граціаном, який надавав перевагу аланським військовим формуванням, нехтуючи римськими громадянами. Припускається також можливість переходу на сторону Максима германського воєнначальника Меробада.

Правління[ред. | ред. код]

Магн Максим перебирається спочатку до Галлії. Проти нього виступає Граціан, однак неуспішно, бо його армія переходить на бік Максима біля Парижу. Граціан утікає до Лугдунуму (Ліон), де його вбивають 25 серпня 383 року. Максима визнає імператор сходу Феодосій Великий і призначає Авґустом та відповідальним за провінції Британію, Галлію, Германію та Іспанію а також співправителем з імператором, братом забитого Граціана — Валентиніаном II.

Максим робить своєю резиденцією Аугусту Треверорум (Трір). Стає популярним імператором, та переслідує гностичні єресі.

Влітку 387 року Максим порушивши угоду про розділ влади, висунув свої війська в північну Італію. Приводом для усунення Валентиніана від влади Максимом проголошувалася боротьба за віру батьків. Максим, щоб безперешкодно перетнути з армією альпійські проходи з Галії до Італії використав хитрість. Довірена особа Валентініана — Домнін отримав багаті подарунки під час посольства до Максима. Більше того, Максим відправив з Домніном загін, як військову допомогу для війни з варварами в Панонії. Слідом за Домніном, тим же шляхом, рушив Максим з армією, затримуючи всіх подорожніх. Так Максим зумів без опору увійти до Італії. Римський сенат визнав нового імператора Італії. Валентініан з сім'єю утік під захист Феодосія в Салоніки.

У 388 році почалася війна проти Максима. Римський намісник у Північній Африці Гільдон захопив Сицилію, відтягнувши частину сил Максима на південь. Феодосій зібрав армію і також вирушив проти Максима та розбив його армію у битві на річці Сава (в сучасній Хорватії). Інший його полководець, Андрагатій, убивця імператора Граціана, був розбитий під Сісцієм (нині Сісак), а брат Максима — Марцеллін загинув у битві під Поетовіо (нині Птуй). Після чого армія Феодосія пройшла через Альпи, переслідуючи війська Максима. Максим здався Феодосієві у Аквілеї, де був страчений.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]