Київський експериментальний кераміко-художній завод

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Київський експериментальний кераміко-художній завод
Тип підприємство
Галузь порцелянове виробництво
Засновано 1924
Закриття (ліквідація) 2006
Штаб-квартира Вишневе, Київська область

Ки́ївський експеримента́льний кера́міко-худо́жній заво́д (КЕКХЗ) або ТОВ «Київський фарфор» — підприємство порцеляно-фаянсової галузі промисловості, що існувало в 1924–2006 роках у Вишневому під Києвом.

Історія[ред. | ред. код]

Тавро КЕКХЗ у деякі періоди
1960-1970-ті
1970-1990-ті
1990-ті (на експорт)

Завод був унікальним перш за все тому, що в середині 20 століття (1940-ві) тут було вперше широко запроваджене використання петриківського розпису на порцеляні. На підприємстві працювали відомі майстрині з Петриківки, учениці Тетяни Пати: Марфа Тимченко, Віра Клименко-Жукова, Пелагея Глущенко, Віра Павленко та Ганна Павленко-Черниченко. Це було єдине підприємство з налагодженим масовим виробництвом порцеляни прикрашеної розписом майстрів з основної школи петриківського розпису.

Також на заводі працювали й інші відомі художники та скульптори порцеляни: О. Л. Жникруп, В. І. Щербина, О. П. Рапай-Маркіш, Г. М. Калуга, О. Д. Сорокін та багато інших.

Вкрадена колекція[ред. | ред. код]

Після закриття заводу колекція виробів, що зберігалася там і вартість якої оцінювалася до кількох мільйонів доларів, мала бути передана у Національний музей українського народного декоративного мистецтва, однак натомість вона була викрадена і зникла[1][2].

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання та джерела[ред. | ред. код]