Краснопущанський монастир отців Василіян

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Краснопущанський монастир отців Василіян (ЧСВВ) — релігійний заклад, діючий монастир отців Василіян Української греко-католицької церкви в селі Краснопуща (тепер — Бережанський район).

Історія[ред.ред. код]

Заснований 1664 року монахами Варламом і Теодозієм з дозволу та благословення львівського владики, єпископа Атанасія Желиборського. Землю (1000 морґів) у селі Краснопуща надав і був фундатором монастиря та церкви коронний хорунжий Ян Собєскі (Собеський, майбутній король Ян ІІІ). У XVIII ст. мав осередки у Лісниках (Монастирок; біля Бережан) та у селі Підгороддя (тепер — Рогатинський район). Підтримував зв'язки з монастирями в Уневі, Крехові. У різні часи належав до Поморянського, Нараївського, Зборівського деканатів УГКЦ. Провадив зразкове багатогалузеве господарство, мав близько 200 морґів лісму, поле, сад, велику пасіку, штучний зарибнений ставок, водяний млин. Перед ІІ-ю світовою війною все господарство було відбудоване.[1]

Монастирські будівлі перебудовані у 1756 році (став мурованим). Український церковний маляр і різьбар Січинський Теодосій (ігумен василіянського монастиря в с. Виспі біля Бібрки) брав участь у виготовленні іконостасу у церкві монастиря.

З ХІХ ст. Краснопущанський монастир був відомий як один із релігійних центрів краю. До 1947 року щорічно 7 липня тут відбувалися відпусти.

1946 року був відібраний радянською владою у василіян. Спочатку слугував геріатричним будинком, з 1979 року — психоневрологічний інтернат. Внутрішній простір монастирського храму роздідили на 2 поверхи: на І-му була їдальня, на 2-му — клуб для підопічних, у святилищі, замість вівтаря — кухня. У 1993 році храм та частину монастиря повернули у власність ЧСВВ. 1998 року сесія Бережанської райради передала решту будівлі, господарські приміщення у власність ЧСВВ. Бережанський психоневрологічний будинок-інтернат оскаржив у суді це рішення в грудні 2000 року арбітражний суд Тернопільської області видав постанову, якою було скасовано рішення Бережанської райради. Василіяни зараз мають у власності храм (ліве крило будівлі), частину монастиря (праве крило).[2]

Опис[ред.ред. код]

У плані побудови нагадує букву «П». Складається з храму Різдва Івана Хрестителя та будівлі з келіями. Навколо церкви та монастиря є вертикальна меліорація.

Відомі люди[ред.ред. код]

Відвідували[ред.ред. код]

Бібліотекою монастиря користувалися Богдан, Левко і Сильвестр Лепкі, Іван Франко (влітку 1894 р.[3]), Андрій Чайковський.

Ігумени[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Я. Павлів, Р. Тринько. Краснопущанський монастир оо. Василіян (1664–1947) // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 220. — ISBN 966-528-199-2.
  2. Лінчевська, С. Політ над в'язницею духу / Софія Ліневська // Вільне життя плюс. — 2013. — № 83 (16 жовт.). — С. 7.
  3. Б. Мельничук, В. Уніят. Іван Франко і Тернопільщина. — Тернопіль: Тернограф, 2012. — С. 270.
  4. Zygmunt Zieliński. Puszkarski Paweł Piotr // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1986. — T. ХХIX/…, zeszyt 12…. — S. 457—458. (пол.)

Джерела[ред.ред. код]

  • Я. Павлів, Р. Тринько. Краснопущанський монастир оо. Василіян (1664–1947) // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 220. — ISBN 966-528-199-2.
  • Лінчевська, С. Політ над в'язницею духу / Софія Ліневська // Вільне життя плюс. — 2013. — № 83 (16 жовт.). — С. 7.

Посилання[ред.ред. код]