Критика еволюціонізму

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Критика еволюціонізму з'явилася відразу після того, як на початку дев'ятнадцятого століття з'явилися ідеї еволюціонізму[1]. Ці ідеї полягали в тому, що розвиток суспільства і природи управляється природними законами, які стали відомі публіці по книзі Джорджа Комбе (англ.) The Constitution of Man (1828) і анонімної Vestiges of the Natural History of Creation (1844). Після того, як Чарльз Дарвін опублікував Походження видів, більша частина наукового співтовариства переконалася в тому, що еволюція — це гіпотеза, заснована на досвідчених даних. У 30-х і 40-x роках минулого століття вчені розробили синтетичну теорію еволюції (СТЕ), яка об'єднала ідею дарвінівського природного відбору з законами спадковості і даними популяційної генетики. З цього часу існування еволюційних процесів і здатність сучасних еволюційних теорій пояснити, чому і як протікають ці процеси, підтримується переважною більшістю біологів[2].

Після появи СТЕ майже вся критика еволюціонізму здійснюється релігійними діячами, а не вченими[3].

Однак багато віруючі, які вірять в те, що Бог (боги) є творцем світу, не вважають еволюціонізм загрозою своїм переконанням, приймаючи цю теорію і процес еволюції як допустимі. Серед цих «теїстичних еволюціоністів» є теологи, які стверджують, що вони змогли побачити в еволюції божественний задум[4]. Частина західних християн відкинула еволюціонізм як «єресь», проте більшість зробило спробу примирити концепцію еволюціонізму з біблійною версією творіння[5].

Критика недоліків дарвінізму привела деяких дослідників до заперечення самого феномена еволюції. Цей напрямок думки, що спирається на природничонаукові дані, одержав назву креаціонізму. У США виник навіть дослідний інститут креаціонізму, що ставить за мету показати помилковість самого поняття біологічної еволюції.[6]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Johnston, Ian C. (1999). Section Three: The Origins of Evolutionary Theory. …And Still We Evolve. Liberal Studies Department, Malaspina University College. Архів оригіналу за 27 вересня 2006. Процитовано 30 квітня 2010.  Вказано більш, ніж один |deadlink= та |deadurl= (довідка)
  2. IAP STATEMENT ON THE TEACHING OF EVOLUTION [Архівовано 27 вересня 2007 у Wayback Machine.] [недоступне посилання — історія], Interacademy Panel.
  3. У докладної роботі про креаціонізм " Креаціоністи [en] "історик Рональд Намберс простежив релігійну мотивацію і спроби наукового аналізу відомих креационистов, починаючи з Джорджа Фредеріка Райта [en], Джорджа Маккріді Прайса [en], Гаррі Рімера [en], Джона Вїткомба[en], Генрі М. Морріса [en] і його Інституту креаційна досліджень і закінчуючи Філіпом Е. Джонсоном[en] і рухом на підтримку ідеї Розумного задуму.
  4. Godfrey, Laurie R. Scientists Confront Creationism . Pg 8. W. W. Norton & Company (1984). ISBN 0-393-30154-0.
  5. D'Souza, Dinesh. What's So Great about Christianity . Pg 144. Regnery Publishing (2007). ISBN 1-59698-517-8.
  6. Можливі альтернативи дарвінізму, Помилкова альтернатива еволюціонізму - Концепції сучасного природознавства - Навчальні матеріали онлайн. pidruchniki.com. Архів оригіналу за 6 березня 2016. Процитовано 12 листопада 2015.