Луна-9

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Луна-9
Основні параметри
COSPAR ID 1966-006A
NORAD ID 01954
Виготівник Flag of the Soviet Union.svgНВО ім. С. О. Лавочкіна
Оператор Flag of the Soviet Union.svg
Тип апарата Міжпланетний зонд
Ракета-носій Молнія
Посадка на небесне тіло
Небесне тіло Місяць
Дата і час посадки 31 січня 1966 11:41:37 UTC
Місце посадки «Океан Бур»

«Луна-9» — радянська автоматична міжпланетна станція для вивчення Місяця і космічного простору. 31 січня 1966 року здійснений пуск ракети-носія «Молнія», яка вивела на траєкторію польоту до Місяця АМС «Луна-9». Станція спочатку була виведена на опорну навколоземну орбіту з параметрами: нахил орбіти — 52°; період обертання — 88 хвилин; мінімальна відстань від поверхні Землі (у перигеї) — 170 км; максимальна відстань від поверхні Землі (у апогеї) — 220 км, а потім стартувала у бік Місяця.

посадковий модуль «Луна9»


3 лютого 1966 року станція «Луна-9» вперше у світі зробла м'яку посадку на поверхні Місяця в Океані Бур, на захід від кратерів Рейнер і Марій, в точці з координатами 64 градуси 22 хвилини західної довготи і 7 градусів 8 хвилин північної широти. Зі станцією було проведено 7 сеансів зв'язку загальною тривалістю більше 8 годин. Під час цих сеансів АМС передавала панорамне зображення поверхні Місяця поблизу місця посадки. Маса АМС після посадки — близько 100 кг.

Була підтверджена «метеорно-шлакова» теорія будови зовнішнього покриву Місяця, висунута В. Шароновим і Н. Ситинською.

До станції «Луна-9» було здійснено понад десять невдалих спроб м'якої посадки на Місяць за програмою Е-6. Перший запуск за цією програмою був виконаний 4 січня 1963 року, але двигун 4 ступені ракети-носія не запустився, і станція залишилася на низькій навколоземній орбіті. У 1965 С. П. Корольовим була ініційована передача тематики АМС в КБ ім. Лавочкіна, під керівництво Г. Н. Бабакіна, і «Луна-9» був першим апаратом, підготовленим на новій фірмі із заділу, переданого з ОКБ-1.

Після цього було запущено кілька станцій за програмою Е-6С (Штучний супутник Місяця) і Е-6М. Вони також базувалися на розробках ОКБ-1. Пізніше, програми Е-8 і Е-8-5 були вже повністю новими розробками.

Космічний корабель[ред.ред. код]

Спусковий апарат мав масу 99 кг. Він використовував посадкову сумку, щоб витримати швидкість удару 22 км/год (6.1 м/с).[1] Це був герметичний контейнер з радіоустаткуванням, програмованим часовим пристроєм, системою контролю тепла, науковою апаратурою, джерелом живлення та телевізійною системою.

Копія «Луна-9» виставлені в Меморіального музею космонавтики, Москва

Запуск і транс-місячний політ[ред.ред. код]

«Луна-9» була запущена ракетою «Молнія-М», серійний номер 103-32, зі стартової позиції 31/6 на космодромі Байконур в Казахській РСР. Старт відбувся в 11:41:37 UTC 31 січня 1966. Перші три ступені чотирьохступеневої ракети вивели корисне навантаження та четверту ступінь на низьку навколоземну орбіту висотою 168 до 219 кілометрів та нахилом 51,8 градусів.[2] Четверта ступінь, «Блок-Л», був запущений для підняття перигею орбіти до нового апогею приблизно 500 000 км, перед розгортанням «Луна-9» у витягнутій еліптичній геоцентричній орбіті.

Космічний корабель потім розкрутив себе до 0,67 оборотів в хвилину за допомогою струменя азоту. З 1 лютого в 19:29 UT відбулася корекція курсу за допомогою 48-секундного вмикання двигуна, в результаті якої швидкість збільшилась на 71,2 м/с.

Спуск і посадка[ред.ред. код]

На висоті 8300 кілометрів від Місяця, космічний апарат був орієнтований для випалу його гальмівні двигуни і його спін був зупинений в рамках підготовки до посадки. У 25 кілометрах над поверхнею Місяця, радіолокаційний висотомір викликало викидав за борт бічних модулів, інфляцію подушок безпеки і стрілянину з ретро ракет. У 250 метрах від поверхні, основна гальмівна рухова установка була вимкнена і чотири виносних двигуни використовувалися, щоб уповільнити ремесло. Приблизно 5 метрів над поверхнею Місяця, контактний датчик торкнувся землі спрацьовування двигуни повинні бути вимкнені і посадки капсули, яка буде викинута. Корабель приземлився в 22 кілометрах на годину.

Космічний корабель відскочив кілька разів перш, ніж прибути на відпочинок в Океані Бур захід від «Рейніер» і «Маріус» кратерів приблизно 7,08 N , 64,37 W 3 лютого 1966 18:45:30 UT.

«Луна-9» був дванадцятим спроба м'якої посадки з боку Радянського Союзу; це був також перший успішний дальній космос зонд побудований у конструкторському бюро Лавочкіна , що в кінцевому підсумку буде спроектувати і побудувати майже всіх радянських (пізніше Росії) місячних і міжпланетних космічних апаратів. Всі операції до посадки сталося без вини, і 58 сантиметрів сфероид «ALS» капсула приземлилася на Місяці 18:45:30 UT на 3 лютого 1966 захід від кратерів Рейнер і Маріус в Океані Бур ( в 7° 8' північної широти і 64° 22' західної довготи). Приблизно через п'ять хвилин після приземлення, Луна-9 почав передавати дані на Землю , але це було сім годин ( після Сонця піднялися до 7° висоті) до того, як зонд почав посилати перший з дев'яти зображень (у тому числі п'яти панорам ) поверхні місяць.

Операції Поверхневі[ред.ред. код]

Приблизно 250 секунд після приземлення в Океані Бур, чотири пелюстки які охоплювали верхню половину корабля відкрився назовні і стабілізувалася його на місячній поверхні. Весняні управлінням антени передбачається робочому положенні, і телевізійна камера обертового дзеркала систему , яка діяла обертанням і нахил , почав фотографічну зйомку місячної середовища. Сім радіо сесії, на загальну суму 8 годин і 5 хвилин, були передані, як і три серії телевізійних зображень.

У зібраному вигляді фотографії надається панорамний вид на довколишній місячної поверхні. Фотографії включений вид на довколишні скелі і на горизонті, 1,4 км від готелю.

Фотографії з «Луна-9» були негайно звільнені радянськими властями. Замість цього «Джорден банк» обсерваторія в Англії, який був моніторингу судів, зауважив, що формат сигналу використовується ідентичний міжнародно- узгодженої системи, використовуваної газет для передачі зображень. Газета «Дайлі-Прес»(англ. The Daily Express) кинувся відповідний приймач до обсерваторії і фотографії з Місяця 9 були розшифровані і опубліковані по всьому світу. Новини BBC припустив, що дизайнери космічного корабля навмисно встановлені зонд з обладнанням, відповідним стандарту, щоб забезпечити прийом фотографій по «Джордел банку».[3]

Детектор випромінювання , єдиним науковим приладом на борту, відміряв дозу 30 мрад ( 0,3 milligrays ) в день Місія також встановлено, що космічний корабель не потоне в місячного пилу.; що земля може підтримати посадковий модуль. Останній контакт з космічним кораблем був в 22:55 UT 6 лютого 1966[4].

В культурі[ред.ред. код]

Марки різних країн[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]