Артеміда-5

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Артеміда-5
Польотні дані корабля
Назва корабля Оріон
Gateway Space Station
Посадковий модуль Lunar Exploration Transportation Services
Ракета-носій SLS Block 1B (Оріон)
Запуск 2028 (заплановано)[1]
Виконавець запуску НАСА
Місце посадки Тихий океан (заплановано)
Польотні дані екіпажу
Пов'язані експедиції
Попередня Наступна
Артеміда-4

Артеміда-5 (англ. Artemis 5, офіційно Artemis V) — п'ята запланована місія та третя посадка з екіпажем у рамках програми НАСА Артеміда. В рамках місії буде відправлено чотирьох астронавтів на ракеті Системи космічних запусків і космічному кораблі «Оріон» до південного полюса Місяця. Крім того, Артеміда-5 також доставить два нових елементи на космічну станцію Gateway Space Station.[2]

Огляд[ред. | ред. код]

Артеміда-5 запустить чотирьох астронавтів до космічної станції Gateway Space Station. Місія доставить заправний і комунікаційний модуль ESPRIT Європейського космічного агентства, а також канадську роботизовану систему для Gateway. Також буде доставлений місячний транспортний засіб НАСА Lunar Terrain Vehicle[en].

Після пристикування до Lunar Gateway двоє астронавтів піднімуться до пристикованого посадкового модуля Lunar Exploration Transportation Services і спустять його до південного полюса Місяця з місяцеходом Lunar Terrain Vehicle на борту. Це буде перша посадка на Місяць з часів місії «Аполлона-17» з використанням місяцехода.

Космічний корабель[ред. | ред. код]

Система космічних запусків[ред. | ред. код]

Система космічних запусків — це надважка ракета-носій, яка використовуватиметься для запуску космічного корабля «Оріон» із Землі на трансмісячну орбіту.

Оріон[ред. | ред. код]

Оріон — транспортний засіб для екіпажу, який використовуватиметься всіма місіями «Артеміди». Він транспортуватиме екіпаж із Землі на орбіту Lunar Gateway і повертатиме їх назад на Землю.

Gateway[ред. | ред. код]

Gateway — це невелика модульна космічна станція, яка буде розміщена на близькопрямолінійній гало-орбіті[en] наприкінці 2024 року. Перші два елементи Gateway будуть запущені разом на борту ракети-носія Falcon Heavy компанії SpaceX наприкінці 2024 року.[3] Модуль I-Hab habitat буде доставлено місією «Артеміда-4».

Посадковий модуль Lunar Exploration Transportation Services (LETS)[ред. | ред. код]

Посадковий модуль LETS доставлятиме астронавтів від Gateway до поверхні Місяця і назад. Метою програми LETS є розробка одного або, можливо, кількох посадкових апаратів від різних компаній для забезпечення «стабільних» послуг посадки. Посадкові модулі LETS ще не обрано, і вони можуть включати або не включати Lunar Starship[en] компанії SpaceX.

Lunar Terrain Vehicle[ред. | ред. код]

Lunar Terrain Vehicle[en] — це відкритий місяцехід, розроблений НАСА, яким астронавти керуватимуть на Місяці у скафандрах.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Джефф Фуст (30 жовтня 2022). Lunar landing restored for Artemis 4 mission. SpaceNews[en] (англ.). Процитовано 31 жовтня 2022. «That same schedule expects Artemis 3 to launch no earlier than 2025, with Artemis 5 to follow in 2028 as part of an annual cadence of missions.» 
  2. Джефф Фуст (20 січня 2022). NASA foresees gap in lunar landings after Artemis 3 (англ.). SpaceNews. Процитовано 2 лютого 2022. 
  3. Джефф Фуст (10 лютого 2021). NASA selects Falcon Heavy to launch first Gateway elements (англ.). SpaceNews. Процитовано 2 лютого 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]