Чан'е-3

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Чан'е-3
Основні параметри
Повна назва 嫦娥 三号
Тип апарата місяцехід і супутник зондування
Штучний супутник Місяця
Вихід на орбіту Місяця
Дата запуску 1 грудня 2013, в 17:30 UTC (21:30 мск)
Ракета-носій Великий похід-3B
Космодром КНР Сичан
Технічні параметри
Маса 1200 кг
Час активного існування 3 місяці
Посадка на небесне тіло
Небесне тіло Місяць
Місце посадки Море Дощів,
44°07′17″ пн. ш. 19°30′42″ зх. д. / 44.1214° пн. ш. 19.5116° зх. д. / 44.1214; -19.5116 (Чан'е-3)

«Чан'е-3» (китайська: 嫦娥三号піньїнь: Cháng'é Sānhào) — китайська місія з дослідження Місяця, що включає перший китайський місяцехід та третій за рахунком китайський супутник зондування Місяця. «Чан'е-3» здійснив першу в історії китайської космонавтики м'яку посадку на Місяць. Місія триватиме більше трьох місяців.

Запуск апарату здійснений 1 грудня 2013 з космодрому Сичан, а посадка відбулася 14 грудня 2013.

Розробка[ред. | ред. код]

Чан'е-1 — місячний зонд, запущений в 2007.

У червні на космодром Січан був доставлений технічний макет КА для відпрацювання деталей передстартової підготовки та пуску. У виробництві знаходяться два льотних КА, один з яких розглядається як резервний на випадок невдачі першого, але в разі успіху може бути запущений з розширеною програмою.

Характеристики[ред. | ред. код]

Супутник зондування Місяця «Чан'е-3» складається з двох частин — апарату примісячення та місяцеходу. Місяцехід (ровер) доставляється на Місяць на верхній площині посадкової ступені з чотирма посадочними опорами та двома панелями сонячних батарей. З неї він виїжджає на платформу зі сходнями, яка грає роль своєрідного ліфта. Опустившись з верхнього положення в нижнє, вона дозволить місяцеходу з'їхати на ґрунт.

На посадковому ступені розміщуються три панорамні камери та пристрій для вивчення місячного ґрунту. Апарат примісячення буде використовуватися для зйомки поверхні під час зависання тривалістю до 100 секунд та вибору остаточної точки примісячення.

Місяцехід[ред. | ред. код]

Chang'e-3 lunar landing site.jpg

Місяцехід має 6 коліс. Маса місяцеходу — 100 кг (за іншими даними 120). Місяцехід, з живленням від двох панелей сонячних батарей, оснащений двома парами камер (навігаційні та панорамні), альфа-рентгенівським спектрометром та інфрачервоним спектрометром, чутливі елементи яких розміщені на маніпуляторі. Крім того, на його донній частині є радіолокатор, який дозволяє вивчити структуру ґрунту до глибини близько 30 м і кори Місяця до позначки в кілька сотень метрів[1][2].

Місяцехід отримав ім'я Юйту — «місячного зайця» з китайської міфології. Це ім'я було обрано за результатами інтернет-голосування[3].

Посадковий апарат[ред. | ред. код]

Маса посадкового апарата (лендера) — 100 кг.

Посадковий апарат буде нести камеру короткохвильового УФ-діапазону, призначену для спостереження земної іоносфери в смузі 30,4 нм для дослідження космічної «погоди», сонячної активності, стану магнітного поля Землі та потоків часток в іоносфері. На ньому буде також встановлений оптичний телескоп ближнього УФ-діапазону для астрономічних спостережень, об'єктами яких будуть подвійні зірки, короткоперіодичні змінні, активні ядра галактик, тощо.[4]

Особливості місії[ред. | ред. код]

У ході місії «Чан'е-3» вперше буде встановлений космічний телескоп, що базується на Місяці. Місяцехід вперше буде оснащений 360-градусним панорамним фотоапаратом, інфрачервоним спектрометром та рентгеноспектрометром[5].

Посадка[ред. | ред. код]

Під час посадки «Чан'е-3» зробить викид продуктів згорання палива в навколомісячному простір (екзосферу Місяця), що може вплинути на достовірність даних про природний склад та властивості місячної екзосфери, що збираються космічним апаратом LADEE після прибуття китайського апарату. З іншого боку, з'являється унікальна можливість отримати відомості іншого характеру про властивості місячної екзосфери[6].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]