Луцька дієцезія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луцька
Dioecesis Luceoriensis
Моя Леман.jpg
Обряд Римсько-католицька
Країна Україна Україна
Головне місто Луцьк
Катедральний собор Кафедральний костел Св. Петра і Павла в Луцьку
Митрополія Львівська
Парафій 36
Ієрарх Віталій Скомаровський
Площа єпархії 40 190 км²
Населення єпархії 2 млн. 203 тис. осіб
Офіційний сайт rkc.lviv.ua/Cx4.php?L
CMNS: Луцька дієцезія у Вікісховищі

Луцька дієцезія — адміністративна одиниця Римо-католицької Церкви в Україні. Її юрисдикція поширюється на структури РКЦ у Волинській та Рівненській областях. Створена великим князем литовським Вітовтом у 1425 році.

Історія[ред. | ред. код]

У XIV столітті після смерті останнього короля Русі Юрія II Болеслава міста Луцьк та Володимир увійшли до складу Великого князівства Литовського. Наприкінці XIV століття у Володимирі була заснована католицька єпархія, яку в 1425 році перенесли до Луцька. За даними Владислава Абрагама, у 1404 році утворили окрему Луцьку дієцезію, але далі формальностей справа не пішла.[1]

У 1795 році в результаті Третього поділу Речі Посполитої Луцьк увійшов до складу Російської імперії. Катерина II провела реорганізацію латинських єпархій на придбаних землях. Луцьк став центром Луцько-Житомирської дієцезії, до його складу увійшли території скасованих Київської та Житомирської дієцезій.

У 1925 році Луцько-Житомирська дієцезія була поділена на Луцьку і Житомирську, у зв'язку з тим, після закінчення радянсько-польської війни Луцьк опинився у складі Польщі, а Житомир у радянській Україні. У вересні 1939 року Луцьк було приєднано до СРСР.

4 січня 1945 був заарештований єпископ Луцька Адольф Шельонжек разом з групою священиків. Священики були репресовані, а єпископ завдяки активному втручанню американських дипломатів був засуджений до видворення за межі СРСР. Після звільнення з-під варти єпископ Шельонжек виїхав до Польщі, після чого Луцька дієцезія фактично припинила своє існування.

Відновлення Луцької дієцезії відноситься до періоду середини 90-х років. 18 травня 1996 року — папа Іван Павло ІІ відновив луцьку дієцезію, її апостольським адміністратором призначено митрополита Мар'яна Яворського. 25 березня 1998 р. Маркіяна Трофим'яка призначено першим ординарієм відновленої діє цезії, а 16 травня 1998 року відбувся його інгрес до луцького кафедрального собору.

24 липня 2012 року Папа Римський Бенедикт XVI прийняв зречення Маркіяна Трофим'яка з уряду ординарія Луцької дієцезії, призначивши натомість апостольського адміністратора єпископа Станіслава Широкорадюка. Від 12 квітня 2014 року дієцезію очолює єпископ Віталій Скомаровський.

В жовтні 2019 року у Горохові було освячено місце під будівництво храму на честь блаженного Владислава Буковинського, який планують побудувати на місці, де було католицьке кладовище.[2]

Адміністративно-територіальна структура[ред. | ред. код]

Кафедра єпископа знаходиться у Луцьку. Кафедральний собор дієцезії — Собор Апостолів Петра і Павла. Діоцез входить до складу Львівській митрополії. Складається з двох деканатів — Луцького (Волинська область) та Рівненського (Рівненська область) Територія дієцезії має площу 40 300 км ². Згідно з даними довідника catholic-hierarchy станом на 2004 рік в дієцезії нараховувалося близько 30 тисяч католиків, 36 парафій, 22 священика і 19 ченців.

Покровитель[ред. | ред. код]

Покровителькою дієцезії з 1927 року є Свята Тереза з Лізьє.

Єпископи[ред. | ред. код]

Докладніше: Єпископ луцький

Історичні костели[ред. | ред. код]

Костел та дзвіниця в Берестечку
Костел в Корці

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Władysław Abraham. Andrzej, łaciński biskup łucki // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków : Polska Akademia Umiejętności — Skład Główny w Księgarniach Gebethnera i Wolffa, 1935. — T. 1. — S. 106. — Reprint. Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989. — ISBN 83-04-03484-0. (пол.)
  2. На Волині зведуть храм на місці католицького кладовища. https://risu.org.ua/. Релігійно-інформаційна служба України. 9 жовтня 2019. Процитовано 9 жовтня 2019. 

Посилання[ред. | ред. код]