Матріархат (соціальні відносини)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Матріархат (лат. mater — «мати» і грец. άρχη — «влада») — це соціальна система, в якій жінки займають основні владні позиції в ролі політичного керівництва, морального авторитету в створенні соціальних привілеїв, сімейних відносинах та контролю над власністю, при конкретному виключенні чоловіків, принаймні в значній мірі. Це поняття застосовуються в англійській мові загально, проте, деякі визначення, специфічні для дисциплін антропології та фемінізму, у деяких відношеннях відрізняються за трактуванням.

В сучасній теорії фемінізму, дане поняття є одним з варіантів зміни сучасної соціальної моделі, особливо яскраво прописано у радикальному та лесбійському сегменті фемінізму[1][2] і є однією з форм утопії та демагогічної пропаганди. Наприклад, за словами Тінеке Віллемсен «Це феміністична утопія, буде описано місця, де жінки хотіли б жити … тип феміністичних утопій, один із поглядів від феміністок, які підкреслюють відмінності між жінками та чоловіками. Вони схильні сформулювати свій ідеальний світ з точки зору суспільства, де жіночі позиції кращі, ніж чоловічі. Існують різні форми матріархату або навіть утопія, яка нагадує грецький міф про амазонок…» Вона розвинула кілька сучасних утопій, в яких жінки є абсолютними автократами[3].

Матріархат також можуть плутати з матрилінеальними[en], матрілокальними[en] та матріфокальними[en] товариствами. Існують мало поширені погляди, що будь-яка непатріархальна система має бути матріархальною, що включає в себе гендерно рівноправні системи (наприклад, Пеґґі Рівз Сандай сприяє переосмисленню та повторному введенню слова «матріархат», особливо у відношенні до сучасних матрилінійних товариств, таких як народності Мінангкабау в Малайзії)[4], але більшість академічних науковців строго відрізняють їх від строго матріархальних.

Більшість антропологів стверджують, що не існує відомих антропологічних товариств, однозначно матріархальних, але деякі автори вважають, що існують або можуть існувати винятки.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Weisberg, D. Kelly, ed., Applications of Feminist Legal Theory to Women's Lives: Sex, Violence, Work, and Reproduction (Philadelphia: Temple University Press, 1996 (ISBN 1-56639-423-6)), p. 9 («women must organize against patriarchy as a class») but see p. 11 («some radical feminists … opt … for anarchistic, violent methods»).
  2. Dale, Jennifer, & Peggy Foster, Feminists and State Welfare (London: Routledge and Kegan Paul, 1986 (ISBN 0-7102-0278-4)), p. 52 ("radical feminist theory …. could, indeed, be said to point in the direction of 'matriarchy) and see pp. 52–53 (political separatism).
  3. * Willemsen, Tineke M. (1997). Feminism and utopias: an introduction. У Alkeline van Lenning, Marrie Bekker & Ine Vanwesenbeeck. Feminist Utopias: In a Postmodern Era. Tilburg University Press. с. 1–10. ISBN 90-361-9747-3. 
  4. Peggy Reeves Sanday, anthropologist, Women at the Center: Life in a Modern Matriarchy, Cornell University Press, 2002.