Патріархат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Патріархат (від грец. πατήρ — батько і άρχή — початок, влада) — система соціальних відносин, яка забезпечує домінування чоловіків над жінками, визначає гендерні норми і, через дію суспільних, політичних та економічних інституцій, є джерелом гноблення жінок.

Виникнення патріархату пов'язують із розпадом первіснообщинного ладу. В історії людства патріархат проявлявся в громадській, правової, політичної та економічної організації різних культур. На думку багатьох дослідників усі сучасні суспільства є патріархальними, і відрізняються лише за ступенем гендерної нерівності та характером її проявів[1].

Виникнення[ред.ред. код]

Перехід до П. відбувся в результаті значного розвитку продуктивних сил. Розвиток скотарства, плужного землеробства, рибальства, ремесел (особливо обробки металів) створили умови для економічного життя кількісно менших, ніж родова община, колективів, підніс значення праці чоловіка. Родовід по материнській лінії змінився батьківським, матрилокальне поселення (життя подружжя в родовій общині дружини) — патрилокальним (дружина переселялася в родову общину чоловіка), материнський рід — батьківським або патріархальним, основним економічним осередком якого стала патріархальна сім'я. Сукупність патріархальних сімей або їх груп (патронімій) становила патріархальний рід, члени якого були зв'язані спільністю походження. Рід номінально вважався власником інтенсивно використовуваної землі, що розподілялася між сім'ями та патроніміями. За П. відбувся перехід від парного шлюбу до моногамії. Чоловіки займалися основним виробництвом, жінки домашнім господарством. Відповідно змінилася і духовна культура первісного суспільства. Особливого розвитку набули загальнородові чоловічі культи, що зміцнювали зв'язок між членами роду в період розкладу інших родових зв'язків.

П. був часом поступового розкладу первіснообщинного ладу, та переходу до класового суспільства. За першим великим поділом праці — виділенням скотарських племен — стався 2-й — відокремлення ремесла від землеробства, з'явився торговий обмін. Розвиток П. привів до виділення в складі патріархальної сім'ї малої сім'ї, виникла сусідська община.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]