Радикальний фемінізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Радикальний фемінізм — тип фемінізму, що закликає до радикальних реформ у суспільстві, що передбчають усунення чоловічого панування у всіх соціальних та економічних контекстах.

Прихильники радикального фемінізму розглядають суспільство принципово як патріархат, де чоловіки пригноблюють жінок та домінують над ними. Радикальні феміністи прагнуть ліквідувати патріархат, щоб «звільнити кожного від несправедливого суспільства, кидаючи виклик існуючим соціальним нормам та інститутам.» Це включає протидію сексуальній об'єктивації жінок, підвищення рівня суспільної інформованості та усвідомленості таких проблем, як згвалтування та насильство над жінками, а також оскарження концепції гендерних ролей. Шуламіт Фаєрстоун в праці «Діалектика статі:обгрунтування феміністичної революції»(1970) зазначає: «Кінцевою метою феміністичної революції повинно бути знищення не тільки чоловічого панування, як було заявлено у першому феміністичному рухові, а і розрізнення за статевими ознаками: генітальні розбіжності людей не повинні мати значення в культурному аспекті.»

Ранній радикальний фемінізм, що виник в рамках другої хвилі фемінізму в 60-х роках минулого століття, як правило розглядає патріархат як «трансісторичне явище»[1], більш важливе, ніж інші джерела гноблення, «не тільки як найстарішу і найбільш універсальну форму панування, але як основну форму»[2], зразок для всіх інших форм.

Радикальні феміністки знаходять причину гноблення жінок в патріархальних гендерних відносинах, а не в правових системах (як ліберальні феміністки) або класових конфліктах (як в соціалістичному і марксистському фемінізмі)

Теорія та ідеологія[ред. | ред. код]

Радикальний фемінізм стверджує, що суспільство -- це патріархат, в якому клас чоловіків виступає гнобителями класу жінок. Пригноблення жінок розглядається як найголовніша форма пригноблення, що існувала з часів зародження людства.


Примітки[ред. | ред. код]

  1. Willis, p. 122.
  2. Willis, p. 123.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]