Мейнстримні медіа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Див. також: Мейнстрім

Мейнстрим (англ. mainstream — головна течія) — це сучасна думка, яка широко поширена. Мейнстрім — головна течія. Вона включає всю популярну культуру та медіа культуру, яка зазвичай поширюється засобами масової інформації. Вона повинна відрізнятись від субкультур і контркультур. І може вживатися для контрасту з андерграундом, немасовістю чи альтернативними напрямками[1]. Термін «мейнстрім» — позначає переважний напрямок у певній області (науковій, культурній, медійній тощо) для певного періоду часу. Сьогодні важко визначити чітку межу між мейнстрімом і андеграундом, тому що багато видів мистецтва, які починалися, як андеґраунд, бунтарство чи епатаж, з часом ставали масовими і популярними, а саме мейнстрімом (наприклад, сучасне мистецтво, стрит-арт чи абстракціонізм зараз є мейнстрімом).

Мейнстримні медіа — це ті медіа, які використовуються для звернення, до засобів масової інформації, які впливають на суспільство та на формування однієї точки зору[2]. Цей термін використовується для контрасту з альтернативними засобами масової інформації, які не відображають панівну думку.

«Мейнстримні медіа», зазвичай, застосовуються до друкованих видань, таких як газети та журнали, що містять найвищу читацьку аудиторію серед громадськості, а також телевізійних станцій, що містять найвищу аудиторію перегляду та слухачів. На відміну від різних незалежних засобів масової інформації, таких як альтернативні медіа-газети, спеціалізовані журнали в різних організаціях та корпораціях, а також різні електронні джерела, такі як підкасти та блоги[3].

На думку філософа Н. Чомскі, організаціям масової інформації з аудиторією еліт, такими як «CBS News» та «The New York Times» — це успішні корпорації з активами, необхідними для викладу інформації та встановлені правильного тону іншим, менш інформаційним організаціям, у яких бракує ресурсу для створення інформації. Тож, Чомскі каже, що мейнстрім еліт встановлює порядок денний, а менші організації лише повторюють його[2].

Отже, «мейнстрім» — це дещо загальноприйняте, чому слідує більшість, проте, якщо є більшість, то є і меншість, яка формує альтернативу мейнстріму (наприклад, музичний мейнстрім — це поп-культура, а опозиційний течія — це андерграунд).

Історія

[ред. | ред. код]

Дослідники не могли точно сказати, де з'явився цей термін, проте вони припускають, що батьківщиною цього терміна є США, адже в США видавали журнал «Masses and Mainstream», який публікувався з 1948 до 1963 року. Авторство терміна «мейнстрім» приписують відомому критику У. Ховелсу, який мав відношення до цього видання.

Приклади мейнстріму

[ред. | ред. код]
 • Використання соціальні мережі в Інтернеті;
 • Дотримання тенденціям в моді (одяг, зовнішність);
 • Читання бестселерів;
 • Перегляд популярних серіалів;
 • Перегляд фільмів (Зоряні війни, тощо);
 • Слідування політичним рухам (за більшістю);
 • Використання екологічних продуктів (в одязі, їжі, інтер'єрі, автомобілях тощо);
 • Ведення блогів / влогів[що?];
 • Покемономанія;
 • Селфі.

Мейнстримні медіа України

[ред. | ред. код]

Соціальні мережі

[ред. | ред. код]

На сьогоднішній день, в Україні, Інтернетом користуються 62 % дорослого населення[4].

Однією з найпопулярніших функцій серед користувачів мережі Інтернет є комунікація, яка відбувається за допомогою соціальних мереж.

Таблиця «Використання соціальних мереж в Україні станом на червень 2017 року» побудована за допомогою вебсайту StatCounter, який є інструментом для аналізу вебтрафіку[5].

Використання соціальних мереж в Україні станом на червень 2017 року
Facebook 51,96 %
Твіттер 32,05 %
YouTube 5,73 %
Pinterest 4,07 %
ВКонтакті 2,45 %
Tumblr 1,46 %
Instagram 0,56 %
Reddit 0,54 %
LinkedIn 0,44 %
Google+ 0,39 %
StumbleUpon 0,33 %
Інші 0,02 %
Всього 100 %

Онлайн телебачення

[ред. | ред. код]

Телебачення присутнє в житті майже кожного, проте перегляд телебачення перейшов з телевізора в Інтернет. Отже, сьогодні мейнстримним є перегляд телебачення онлайн. Ланет.TV надає статистику про використання онлайн телебачення.

Ланет.TV — це інноваційний сервіс для онлайн перегляду телебачення на різних пристроях в будь-якому місці з доступом до інтернету, дана платформа розроблена з урахуванням усіх сучасних канонів якості і зручності користування  та включає в себе доступ до відеоконтенту[6].

Найпопулярнішими каналами весни-літа 2017, за підрахунками Ланет.TV залишаються такі канали, як «1+1», «112 Україна», «ICTV», «СТБ» і «Новий канал». Рейтинги перегляду даних телеканалів змінюються, проте зміни лідируючих каналів відбуваються в тій самій п'ятірці лідерів.

Найбільші зміни рейтингів відбуваються у перегляді таких каналів, як «Новий канал» і «СТБ», адже їх рейтинги впали з 12,04 % до 9,68 % та з 11,80 % до 9,08 % відповідно.

«1+1» зберігає своє лідерство та відсоток переглядів збільшився з 14,59 % до 14,78 %.

Найпопулярніші канали весни-літа 2017
Травень [1] Серпень [2]
1+1 14,59 % 14,78 %
ICTV 10,93 % 10,57 %
Новий канал 12,04 % 9,68 %
СТБ 11,80 % 9,08 %
Україна 5,63 % 5,52 %

Мейнстримні медіа світу

[ред. | ред. код]

Соціальні мережі

[ред. | ред. код]

Dreamgrow створив список з 15 найпопулярніших соціальних мереж світу за версією Dreamgrow.

Соціальна мережа Кількість користувачів за місяць, млн.
Facebook 2 070
YouTube 1 500
Instagram 800
Твіттер 330
Reddit 250
Pinterest 200
Vine Camera 200
Ask.fm 160
Tumblr 115
Flickr 112
Google+ 111
LinkedIn 106
ВКонтакті 97
ClassMates 57
Meetup 32,3

Соціальні мережі з кожним днем стають все популярнішими, проте на більший пік популярності виходять їхні застосунки. Dreamgrow створили список з десяти провідних соціальних додатків у всьому світі. Наразі дані застосунки перебувають у жорсткій конкуренції з основними сайтами соціальних мереж.

Застосунок соціальної мережі Кількість користувачів за місяць, млн.
Facebook Messenger 1 300
WhatsApp 1 300
WeChat 938
QQ Chat 861
Instagram 800
QZone 652
Viber 249
LINE 218
Snapchat 200
YY 122

Застосунки соціальних мереж зростатимуть ще більше, адже вони вже стали мейнстримними в повсякденному житті людей. Dreamgrow перерахував найпопулярніші серед користувачів застосунки соціальних, але мобільний застосунок Facebook домінуватиме[уточнити] у цьому списку з понад мільярдом активних користувачів щомісяця, оскільки соціальна мережа Facebook є власником інших соціальних мереж[7].

Вебоглядачі

[ред. | ред. код]
Докладніше: Вебоглядач

Найпопулярнішим браузером за версією StatCounter[джерело?] є Google Chrome, яким користуються 54,76 % користувачів в усьому світі.

Топ браузери 2017
Google Chrome 54.57 %
Safari 14.59 %
UC Browser 7.86 %
Mozilla Firefox 6.08 %
Opera 3.89 %
Internet Explorer 3.74 %

Телебачення

[ред. | ред. код]

Сайт WondersList опублікував список найпопулярніших телевізійних каналів у всьому світі[8]:

 1.  BBC News — один з найбільш відомих каналів у всьому світі. Канал відкрився 9 листопада 1997 року о 17:30 під назвою «BBC News 24» в рамках масивного вторгнення «Бі-бі-сі» в сферу британського цифрового телебачення, склавши конкуренцію іншому каналу новин «Sky News». Новини, що транслюються в усіх країнах світу з BBC News, вважаються найвірогіднішими.
 2.  ESPN — спортивний канал, призначений для мережі розваг та спорту. Це американський канал, який є спільним підприємством з компанією Disney.
 3.  HBO — американська кабельна і супутникова телевізійна мережа. Канал є частиною корпорації Time Warner, а його аудиторія в США налічує більше 40 млн передплатників. Крім телемовлення, HBO пропонує також відео на замовлення та інші медіа-послуги. Підрозділи HBO і спільні підприємства транслюються більш ніж в 50 країнах світу.
 4.  CW Television Network — даний телевізійний канал транслює виключно розважальні шоу і програми, цільовою аудиторією яких є різні вікові групи, починаючи від підлітків і закінчуючи старшими поколіннями.
 5. Channel V — канал повністю орієнтований на музику та новини, пов'язані з нею. Тут транслюються всі види поточної музики.
 6.  Star World — супутниковий 24-годинний канал, який транслює популярні шоу і новинки кінематографа в країнах Європи, Південно-Східної Азії, Америки, а також на Близькому Сході.
 7.  AXN — канал транслює різноманітні розважальні шоу і фільми.
 8.  Cartoon Network — є найбільшим в світі телеканалом для дитячої аудиторії та належить корпорації Time Warner. Цільова аудиторія каналу — діти до 10ти років.
 9.  MTV — музичний телеканал, який станом на серпень 2013 року був підключений  близько 85 відсотків населення Америки.
 10.  Star Sport -  канал трансляції спортивних програм, що належать Star TV і Fox International Channels. Телеканал доступний у Пакистані, Індії, Таїланді, Малайзії, Сінгапурі, Індонезії, у В'єтнамі та Гонконгу.

Друковані видання

[ред. | ред. код]

Якщо говорити про друковані видання, які відомі у всьому світі та є мейнстримними, слід згадати «Нью-Йорк Таймс», «Уолл-стріт джорнел», «Нью-Йорк Дейлі Ньюз», «Reader's Digest», «Forbes», «Ньюсвік», «People» та «Playboy». Дані видання публікуються по всьому світу як в друкованих так і в електронних варіантах. Мейнстримними дані видання є через величезну[ненейтрально] кількість читачів по всьому світу.

 • «The New York Times» — є самим авторитетним виданням у всьому світі. Сьогодні, ця назва відома майже кожному. «The New York Times» була створена, як регіональне видання. Слоганом газети є фраза «All the News That's Fit to Print». Згодом, з появою інтернет сайту «Нью-Йорк таймс», слоган переробили на «All the News That's Fit to Click». Загальний тираж тижневика становить 876,638 примірників, а в неділю — 1,352,358 примірників.[3]
 • «The Wall Street Journal» — щоденна американська ділова газета про новини політики, економіки, фінансів, аналітики та культури. Загальний тираж становить 2,061,142 примірників. [4]
 • «Daily News» — щоденна газета міста Нью-Йорка в США. Перша газета, яка була надрукована в форматі таблоїд. Загальний тираж тижневика становить 512,520 примірників, а в неділю — 568,266 примірників. [5]
 • «Reader's Digest» — журнал виявився популярним через свою простоту, а саме через те, що охоплює велику кількість різноманітних тем. Цільова аудиторія — літні люди. Загальний тираж становить 5,533,037 примірників.[6]
 • «Forbes» -  діловий журнал. Публікується двічі на тиждень, містить оригінальні статті з питань фінансів, промисловості, інвестицій та маркетингу. Форбс також повідомляє про суміжні теми, такі як технологія, зв'язок, наука, політика та право. Загальний тираж становить 931,558 примірників. [7]
 • «Newsweek» — журнал, який розповідає про тижневі новини. Newsweek дає детальний аналіз, новини та думки щодо міжнародних питань, технології, бізнесу, культури і політики. Загальний тираж становить 1,528,081 примірників.[8]
 • «People» — щотижневий журнал про знаменитостей. People щорічно складає списки знаменитостей, такі як «найгарніші люди», «краще і найгірше одягаються», «найсексуальніший чоловік» і т. д. Журнал займається висвітленням життя зірок. Загальний тираж тижневика становить 3,602,006 примірників. [9]
 • «Playboy» — чоловічій журнал, який випускається щомісячно. Засновник журналу — Х'ю Хеффнер, який побудував імперію розваг для дорослих на основі видання. Загальний тираж видання складає 474,220 примірників.[10]

The «Big Six»

[ред. | ред. код]

Кількість засобів масової інформації збільшується щодня. Даний зріст кількості ЗМІ, призвів до реорганізації власників ЗМІ. 1983 року 90 % американських ЗМІ контролювалися п'ятдесятьма компаніями, а сьогодні 90 % ЗМІ контролюють лише шість компаній[9].

The «Big Six»

[ред. | ред. код]
The Big Six[10] ЗМІ Дохід станом на 2011 рік
Comcast Холдинги включають:
 • 26 телевізійних станцій у Сполучених Штатах;
 • NBCUniversal: NBC та Telemundo, Universal Pictures, Focus Features;
 • кабельні мережі USA Network, Bravo, CNBC, The Weather Channel, MSNBC, Syfy, NBCSN, Golf Channel, E!, Chiller, Olympic Channel, NBC Sports Regional Networks;
 • Хокейний клуб Philadelphia Flyers через окрему дочірню компанію.
55.8 млрд. $
The Walt Disney Company Холдинги включають:
 • ABC Television Network, кабельні мережі ESPN, канали Діснея, A&E та Lifetime;
 • близько 30 радіостанцій, музика та відеоігри;
 • книговидавничі компанії;
 • виробничі компанії Touchstone, Marvel Entertainment, Lucasfilm, Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios;
 • стільниковий зв'язок Disney Mobile, Disney Consumer Products та Interactive Media;
 • тематичні парки;
 • партнерство з корпорацією Hearst, яка володіє додатковими телевізійними каналами, газетами, журналами та частками в декількох телекомпаніях Діснея.
40.1 млрд. $
News Corporation Холдинги включають:
 • компанія Fox Broadcasting;
 • кабельні мережі Fox News Channel, Fox Business Network, Fox Sports 1, Fox Sports 2, National Geographic, Nat Geo Wild, FX, FXX, FX Movie Channel та регіональні Fox Sports Networks;
 • друковані видання, в тому числі Wall Street Journal та New York Post;
 • журнали Barron's та SmartMoney;
 • книжковий видавник HarperCollins;
 • кінокомпанії «20th Century Fox», «Fox Lightlight Pictures» та «Blue Sky Studios».

У липні 2013 року News Corporation була розділена на дві окремі компанії з видавничими й австралійськими медіа-активами, які надходять до News Corp, а також мовлення та ЗМІ, що надходять до  21st Century Fox[11].

33.4 млрд. $
TimeWarner Холдинги включають: Медіа CNN, CW, HBO, Cinemax, Cartoon Network/Adult Swim, HLN, NBA TV, TBS, TNT, truTV, Turner Classic Movies, Warner Bros. Pictures, Castle Rock, DC Comics, Warner Bros. Interactive Entertainment, та New Line Cinema. 29 млрд. $
Viacom Холдинги включають: MTV, Nickelodeon, VH1, BET, Comedy Central, Paramount Pictures та Paramount Home Entertainment. 14.9 млрд. $
CBS Corporation Холдинги включають:
 • CBS Television Network та CW (спільне підприємство з Time Warner), кабельні мережі CBS Sports Network, Showtime, Pop;
 • 30 телевізійних станцій;
 • CBS Radio що має 130 станцій;
 • CBS Television Studios;
 • книжковий видавник Simon & Schuster.
14.2 млрд. $

Критика

[ред. | ред. код]

Сьогодні термін «мейнстрим» вживається в широкому сенсі. Мейнстримними можуть бути течії в музиці, кіно та мистецтві, у використанні певного бренду, при читанні певної книги, перегляду фільмів тощо. Тобто мейнстримним стає те, що робить і знає більшість. «Мейнстрим» набуло негативного сенсу та відтінку, адже це стало визначенням чогось рутинного та банального[ненейтрально].

Іншим негативним боком мейнстримних медіа є сфабриковані новини, адже коли газета чи канал є мейнстримними, набагато легше написати чи розповісти певну дезінформацію, таким чином керуючи людьми. Людині, яка сприймає інформацію з мейнстримного джерела, вже не визначає комунікатора, і вона вже не ставить питання «Кому вигідно?» або «Чи об'єктивно?»[12].

На сьогоднішній день поняття мейнстримних медіа та мейнстріму загалом є досить новим і, як наслідок, обізнаність у даній тематиці є малою через брак інформації.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Makar, A. B.; McMartin, K. E.; Palese, M.; Tephly, T. R. (June 1975). Formate assay in body fluids: application in methanol poisoning. Biochemical Medicine. Т. 13, № 2. с. 117—126. ISSN 0006-2944. PMID 1. Архів оригіналу за 7 травня 2020. Процитовано 1 грудня 2017.
 2. а б Wallsten, Kevin (1 листопада 2007). Agenda Setting and the Blogosphere: An Analysis of the Relationship between Mainstream Media and Political Blogs. Review of Policy Research (англ.). Т. 24, № 6. с. 567—587. doi:10.1111/j.1541-1338.2007.00300.x. ISSN 1541-1338. Архів оригіналу за 5 грудня 2017. Процитовано 1 грудня 2017.
 3. Bose, K. S.; Sarma, R. H. (27 жовтня 1975). Delineation of the intimate details of the backbone conformation of pyridine nucleotide coenzymes in aqueous solution. Biochemical and Biophysical Research Communications. Т. 66, № 4. с. 1173—1179. ISSN 1090-2104. PMID 2. Архів оригіналу за 25 квітня 2020. Процитовано 1 грудня 2017.
 4. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 грудня 2017. Процитовано 1 грудня 2017.{{cite news}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 5. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 грудня 2017. Процитовано 1 грудня 2017.{{cite news}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 6. https://www.facebook.com/pg/lanet.tv/about/?ref=page_internal [неавторитетне джерело]
 7. Архівована копія. Архів оригіналу за 4 грудня 2017. Процитовано 1 грудня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 8. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 грудня 2017. Процитовано 1 грудня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 9. Архівована копія. Архів оригіналу за 11 вересня 2020. Процитовано 1 грудня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 10. Архівована копія. Архів оригіналу за 7 лютого 2012. Процитовано 1 грудня 2017.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
 11. News Corp officially splits in two. BBC News. 28 червня 2013. Архів оригіналу за 21 квітня 2021. Процитовано 3 червня 2021. (англ.)
 12. Fourie, Pieter J. (2001). Media Studies. Chapter 6. Mass communication theory. 6.1.1. Who is the communicator? 6.2.Models of mass communication.: Juta and Company Ltd. с. 213—214.