Мріданґа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Південноіндійська мріданґа

Мріданґа (санскр. mṛdanga, там. மிருதங்கம், малаялам മൃദംഗം) - індійський музичний інструмент (барабан), поширений в основному в Південній і Східній Індії. Назва походить від санскритських слів «мрід» («глина» або «земля») і «анґ» («тіло»). Мріданґу також називаютьмріданґам, мруданґам, мрданґам, мрітанґам, мірутанґам або мірудганґам.

Мріданґа шанується як один з восьми священних музичних інструментів, і індуїсти навіть проводять їй пуджу (обряд поклоніння). Мріданґа це барабан з глини. Це дуже давня форма барабану з досконалою акустикою. Найдавніші згадки про мріданґу зустрічаються задовго до початку нашої ери. У «Надья-шастрі» вона згадується як основний барабан і докладно описана. Вказується також те, як готувати і накладати річкову глину на мембрани мріданґи. Сама назва «мріданґа» є загальним для всіх основних барабанів. Мембрани мріданґи зроблені зі шкіри корів або буйволів, що померли природною смертю. Для кращого резонансу на шкіряну основу наноситься спеціальна суміш з глини, особливого каменю і рису.

Існує така байка про появу мріданґи в цьому світі. Крішна, який ніколи не розстається зі своєю флейтою, вирішив зійти на Землю у вигляді Чайтан'ї Махапрабгу, щоб навчити людей оспівувати Святі Імена Бога. Коли флейта дізналася про це, вона почала плакати: «О Господи, я ніколи не розлучалася з Тобою. Чому ж Ти хочеш кинути мене зараз?». Крішна відповів: «Не хвилюйся, Я візьму тебе з Собою, але в іншому вигляді». Так флейта Крішни перетворилася на мріданґу. Саме тому її звук є таким привабливим для сердець людей. Ліва сторона мріданґи уособлює безмежну силу і міць Бога, права - висока і солодка сторона - уособлює енергію насолоди Бога. Корпус мріданґи - це сам Бог, а 32 ремінця, що з'єднують дві сторони інструменту, - це 32 склади Харе Крішна мантри, що складається з імен Бога. Цей інструмент спеціально призначений для прославлення Бога. На мріданзі можна отримати 108 різноманітних звуків. Особливо солодкі глибокі «булькаючі» звуки на великій стороні. Ці звуки впливають на повітряні потоки в тілі і радують серце.

Мріданґа є барабаном стилю «Карнатак». Однак, її можна використовувати для гри і в деяких інших стилях. При навчанні гри на цьому інструменті учні повторюють різноманітні навчальні мантри, що складаються із складів які відповідають ударам на інструменті. Існують кілька традиційних шкіл гри на цьому інструменті. Для того щоб зрозуміти всю солодкість мріданґи, потрібно почути її в руках досвідченого музиканта. Як сказано в молитві, зверненій до мріданґи: сурасананта-раґая- «нескінченні ритми сповнені всіх прекрасних духовних смаків».

Молитва Мріданзі:

« Я з повагою схиляюся перед Мріданґою, виявленою у своїй духовній формі, вона сповнена найсолодших смаків і має тисячі чудових якостей. [1]  »

Примітки[ред.ред. код]


  1. мріданґа-Брахма-рупая / Лаваном раса-Мадгур
    сахасра-ґуна-сам'юктам / мріданґая намо намах

Посилання[ред.ред. код]